Moje 200l - Dobór wszystkiego

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: tomek1986r » 24 września 17, 14:50

Witam, od dawna nachodziło mnie na założenie akwarium no i postanowiłem zacząć to piękne hobby.
Wybór padł na akwarium profilowane diversa 200l wraz szafką. Do tego pokrywa z dwoma świetlówkami T8 o mocy 30W.
Wygląda to tak:

Obrazek

Poniżej postaram napisać na temat urządzeń jakie planuje zakupić , a wiec tak
Filtr: Aquael UNIMAX 250
Grzałka zewnętrzna przepływowa :EH- 300W 20-35C
Co do podłoza to tutaj zastosowałbm na środek ziemie ogrodową przykrytą siatka do regipsów a na to piasek od 0,2-0,8 mm ewentualnie na to dla dekoracji jakiś czarny 2-3mm. I to by było na początek. Co o tym sądzicie??? Post postaram się aktualizować w miarę postępów . Pozdrawiam

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: andrzejkowac » 24 września 17, 17:02

Twoje pieniądze twój wybór
Moim zdaniem początek raczej kiepski ponieważ
1 akwarium profilowane nie ma 200l pojemności tylko znacznie mniej ,lepsze byłoby proste .
Pokrywa to taka tanioszka z minimalnym oświetleniem ,jak byś zapytał wcześniej to doradzilibyśmy coś na świetlówkach t5 lub ledach a tak to już za późno ,na wszelki wypadek rośliny kupuj tylko te najmniej wymagające pod względem zapotrzebowania na światło
2 Jaki to mam statecznik elektroniczny czy stary magnetyczny ? Poznasz po temperaturze obudowy i mruganiu świetlówek po załączeniu jak pokrywa się grzeje i świetlówki mrugają to masz magnetyczny zimą zaoszczędzisz na grzałce a latem będzie mocno grzać akwa ,
3 szafka też szału nie robi minimum tego co trzeba żeby utrzymać ciężar akwa
Co do filtra to już lepiej kubełek wskazany do takiego litrażu czy akurat ten model to nie powiem bo nie miałem ja mam tylko doświadczenie z tetrą .
4 pomysł z ziemią jak najbardziej dobry obsadź akwa kryptokorynami żabienicami mikrozorium lub mchami i coś z tego wyjdzie ,o czerwonych roślinach zapomnij.
5 do światła kup programator czasowy
Generalnie nie jest źle ale gdybyś zapytał mogłoby być troszkę lepiej ale ja też zaczynałem od takiego czegoś powodzenia i pytaj czytaj a potem kupuj
Młode ampularie oddam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: abiba » 24 września 17, 17:51

Te rekomendacje producenta na pudełkach ad wielkośći akwarium mozna miedzy bajki włozyć (zwykle). Tak więc wybrany przez Ciebie filtr moim zdaniem jest za mały a w dodatku o tych filtrach nie mam najlepszej opinii tak w ogóle .
W takim budżecie i do tego akwarium poleciłbym HW-303 lub IKOLA 450 . kilka groszy zostanie a robote lepszą zrobią .

Jak kolega wyżej napisał oświetlenie to nędza (bo ziemia ogrodowa na dno sugeruje rośliny) . Nie to że sie nie da na tym jakś kryptokoryn uchować ale już mniej nie dało sie światła zabezpisczyć (ekonomia tego światła to oddzielny temat )

Jeśłi to kilkudniowy zakup rozważ wymianę/zamianę tej pokrywy na inną z lepszym światełkiem lub bez światła z opcją że sam sobie zrobisz .

Siatka budowlana (moim zdaniem) jest kiepskim wyborem - lepszym będzie jakś firanka gęściejsza od owej siatki budowlanej . W siatkę wejdą korzenie a po firance będą sie płożyć na styku ziemi i piasku więc no problem przy przesadzaniu . Ale to zagadnienie zapewne będzie miało kilka rozwiązań z różną argumentacją (jak sie spodziewam)

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: tomek1986r » 24 września 17, 17:53

Masz racje co do pokrywy - niestety ograniczał mnie znacznie budżet , ale widziałem że można zastosować dodatkowe oświetlenie . Nie wiem czy mogę podać link strony - upatrzyłem tam dwie belki , mianowicie;
Belka Aquastel Glass PLANT z diodami led (24W) diody niebiesko czerwono białe oraz belka glass Power Led z diodami całkiem białymi także 24W. Czy to zły pomysł aby takie dwie dodatkowe belki zamontować obok tych T8????
PS swietlówki nie mrygaja po załączeniu a wyglada to tak :
Obrazek
Obrazek

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: andrzejkowac » 24 września 17, 19:30

Co do statecznika pewność brak ale obstawiam że elektroniczny ,chociaż to dobre domontować dodatkowe oświetlenie zawsze można na początek lepiej poćwicz na tym co masz. Ewentualnie zamontuj odbłyśniki .
Co do siatki na ziemię to ja jej nie dawałem i też było dobrze .Przy robieniu akwa na ziemi trzeba bardziej starannie przemyśleć co i gdzie się posadzi trzeba szczególnie brać pod uwagę wygląd roślin w pełnym wymiarze ,wtedy będzie mniej przesadzania i kłopotów z tym związanych .Chociaż jak raz czy dwa wyjdzie trochę ziemi przy wyrywaniu to tragedii nie będzie

a tak generalnie to co zamierzasz trzymać w tym akwa towarzyskie czy jakiś specjalny biotop bo to też ma znaczenie przy doborze sprzętu i światła
Młode ampularie oddam

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: tomek1986r » 24 września 17, 19:57

Pewnie zaraz mnie skrytykujecie bo w planach miałem z 4 ,5 paletek + neony czerwone + zbrojniki i jeszcze coś tylko sam nie wiem jeszcze co do tych palet mógłbym dać . Wiem ze to trudne rybki i pewnie wielu z was będzie mi je odradzać.

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: tomek1986r » 24 września 17, 20:04

Zdania co do tego chińskiego filterka HW-303 są podzielone sam nie wiem a co powiecie na JBL e901 greenline?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: barttsw » 24 września 17, 20:33

najpierw zapewnij paletka wode i odpowiedni zbiornik
a co do hw mialem go rok w tandze zero problemow

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: tomek1986r » 24 września 17, 20:46

Dobrze skoro wybór hw będzie odpowiednim rozwiązaniem to teraz pora zaradzić coś na te oświetlenie . Jakieś pomysły?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: barttsw » 24 września 17, 20:52

to zalezy co bedzie pływac

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: abiba » 24 września 17, 20:52

tomek1986r pisze:Zdania co do tego chińskiego filterka HW-303 są podzielone sam nie wiem a co powiecie na JBL e901 greenline?

Bardzo dobry ale nie beznadziejny

Osobiście stawiam go miedzy aquaelem a dowolnym wyżej wymienionym chociaż jeśli nie śpisz w pokoju z akwarium to czemu nie...

tomek1986r pisze:Dobrze skoro wybór hw będzie odpowiednim rozwiązaniem to teraz pora zaradzić coś na te oświetlenie . Jakieś pomysły?


jest kilka opcji :
1. kit do rozszerzenia na t5
2. dodatkowe "świetlówki" led-owe
3. DIY na power ledach

Właściwie powinno być w odwrotnej kolejności :)

Ale na razie proponowałbym temat odłożyć bo przy starcie zbiornika korzystne jest nie uruchamianie całego światła a jeśli chodzą Ci po głowie takie ryby jak paletki (odradzam na począku przygody) lub neony to być może wcale nie będziesz potrzebował więcej światła bo te akurat rybki za światłem nie tęsknią

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: barttsw » 24 września 17, 20:55

abiba pisze:Osobiście stawiam go miedzy aquaelem a dowolnym wyżej wymienionym chociaż jeśli nie śpisz w pokoju z akwarium to czemu nie...
abiba miałem go za głowa przy łóżku i był nieslyszalny

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: tomek1986r » 24 września 17, 20:59

No własnie chodzi o to że śpię w tym samym pokoju na dodatek łózko jest przed szafka :shock:

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: abiba » 24 września 17, 21:07

barttsw pisze:
abiba pisze:Osobiście stawiam go miedzy aquaelem a dowolnym wyżej wymienionym chociaż jeśli nie śpisz w pokoju z akwarium to czemu nie...
abiba miałem go za głowa przy łóżku i był nieslyszalny


jest kilka mozliwych wytłumaczeń tej sytuacji :
- masz zdrowy sen
- jestem pechowcem
- mimo wszystko wypada słabo w porównaniu z innymi systemami (ciekawe ile masz filtrów jednocześnie pracujących)

PS
o przypadłości ogólnie znanej i szeroko opisywanej w necie sprowadzającej sie do niekontrolowanych wewnętrznych przepływów omijających nieco złoża nie wspomne

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: barttsw » 24 września 17, 21:13

w tej chwoli zadne :) bo kaskady w morskim nie licze
akurat nie mam dobrego snu :P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości