Moje 200l - Dobór wszystkiego

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: barttsw » 28 września 17, 21:11

zmierz sobie porzadnym luxomierzem to sam sie przekonasz

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: abiba » 28 września 17, 21:26

Bart przestań sie wydurniać - nie pij już dzisiaj więcej:)

porządny to np jaki ?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: barttsw » 29 września 17, 06:02

to ty sie wydurniasz ale mnie to rybka dalsza dyskusja z toba jak zawsze mija sie z celem

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: Hunter » 29 września 17, 06:12

abiba pisze:Wielka afera z powodu mojego swierdzenia o długości życia świetlówek - wystarczyło zgłosić wątpliwość czy też uwagę że nie wszystkie świetlówki tyle wytrzymują (i to było by prawdą i wystarczyło) zamist brnąć w temat o którym masz (macie) bardzo mgliste pojęcie w dodatku strzelając do mnie zwrotami typu "ogarnij sie " lub temu podobne


Dokładnie :D Doskonale wiesz, że akwarystyką roślinną zajmuję się zawodowo, a Twoje stwierdzenie o częstotliwości wymiany świetlówek zabrzmiało dla mnie (i nie tylko) jak to jedno z cyklu "internetowych specjalistów" - stąd afera ;) Nie pasuje mi to do Ciebie, stąd moje (nasze) wielkie oczy czytając Twoją wypowiedź.

Kiedy wymienić świetlówki doskonale widać po kondycji koralowców, a w słodkowodnym po kondycji roślin. Nie trzeba znać żadnych danych producenta, czy mierzyć coś przyrządami mierniczymi, których przeciętny akwarysta i tak nie posiada. Wystarczy mieć akwarium i potrafić go obserwować, częstotliwość wymiany świetlówek i ich zużycia jest indywidualna, a w akwarystyce roślinnej (omawiamy przypadek akwarium HT) przy standardowym użytkowaniu mierzona jest miesiącami a nie latami. Dlatego osobiście staram się nie wykazywać żadnej cyfry sugerującej wymianę, jednak przesada to przesada, nie sposób przemilczeć.

Nikt nikomu nie broni jechać na starych kilkuletnich truposzach póki jeszcze się jarzą... Droga wolna :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: osama » 29 września 17, 07:59

Ziomy,
90% zbiorniczków słodkowodnych to "akwaria towarzyskie" ze słabo wymagającymi roślinami itd. itp.
W nich wymieniamy świetlówki jak się spalą.

10% niech sobie wymienia nawet co tydzień, nie mój portfel, nie moja kasa.

W swoich akwariach miałem i mocne i słabe oświetlenie, po wymianie świetlówek na nowe nie zauważałem jakiś WIELKICH zmian.
Wszystko było jak wcześniej, żadnych "anomalii", wysypu glonów, żółtych liści z powodu wyssania makro czy mikroelementów.

Osobiście nie widzę sensu wymieniania świetlówek co tydzień/miesiąc/rok (niepotrzebne skreślić).
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: abiba » 29 września 17, 09:22

Jak już sie "ogarnelismy" :) kończąc ten off topic nalezy uzupełnić o 2 kwestie :

1. po wymianie świetlówek zawsze widzimy wyraźnie silniejsze światło i to wynik z moich wcześniejszych wypowiedzi . Jeśli komuś by sie chciało i na tydzień to świetlówkę włączył do prądu a potem wymienił w akwarium nie dostrzeże żadnej różnicy z roczną czy nawet kilkuletnią świetlówką bo różnica będzie rzędu 2-3% a to jest nawet trudno mierzalne a co dopiero zauważalne . Również rozkład spektralny światła sie nie zmianie znacząco po pierwszych ok 100h świecenia
Z tego być może wynika przekonanie niektórych akwarystów o sensie częstych wymian .

2. to co wyżej napisałem dotyczy świetlówek głównego szeregu ponieważ one podlegają dość restrykcyjnym normom. To co piszecie o świetlówkach morskich oraz specjalizowanych do akwarystyki roślinnej wymyka się powyższym rozważaniom bo są to produkty specjalne i długość ich życia nie regulują żadne normy poza jakimiś niepublikowanymi wewnątrzzakładowymi .
Podejście do produkcji tego asortymentu w nawet renomowanych firmach jest takie że chyba nawet nie wolno mi o tym głośno mówić ...

a nawet jeszcze trzecia kwestia :
bardzo często rzeczywista wiedza wyniesiona ze studiów lub laboratorium (np oświetlenia ) rozmija się z kanonami prezentowanymi np na YT . Przyczyna jest dość oczywista : to co dla specjalisty jest oczywistą oczywistością i rzadko kiedy wpada na genialny pomysł zaprezentowania tego na filmiku niekoniecznie dla zaawansowanego akwarysty i ten po jakimś "spektakularnym odkryciu " publikuje to na YT a potem lotem błyskawicy po całym światku i po "chwili" staje się dogmatem.
Często bywa to prawdą ale...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: Hunter » 30 września 17, 09:02

osama pisze:Ziomy,
90% zbiorniczków słodkowodnych to "akwaria towarzyskie" ze słabo wymagającymi roślinami itd. itp.
W nich wymieniamy świetlówki jak się spalą.

10% niech sobie wymienia nawet co tydzień, nie mój portfel, nie moja kasa.

Osama :D Omawiane akwarium to własnie przypadek tych 10% gdyby Ci to miało umknąć ;)

Właśnie o kasę się nam rozchodzi. Pomijając już fakt kto jak często wymienia świetlówki to odkąd stosuję oświetlenie LEDowe rachunki za prąd wyraźnie się zmieniwszy. Akwaria roślinne mocno doświetlone na świetlówkach ciągną sporo kWh, więc przy aktualnych cenach power ledów i oszczędnościach wynikających z ich użytkowania osobiście nie widzę sensu inwestowania w świetlówki. Doświetlam baniak 240l o wysokości 50cm, gdyby miał to robić świetlówkami... nie to nie dla mnie ;) Tu mamy podobny baniak do mojego, jedynie krótszy o 20cm, więc wiem co mówię.

Pewnie, że przy wyższym koszcie utrzymania można osiągnąć ten sam efekt na świetlówkach. Proponuję na baniak 100cm, w pokrywie 2x30W T8, można podczepić do nich 2x39W T5, np taki zestaw: http://allegro.pl/oswietlenie-dodatkowe ... 98058.html co daje razem 138W. Całkiem sporo, ale proponuję raczej mało wymagające trawniki (o ile Tomku takowe planujesz ;).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: tomek1986r » 30 września 17, 17:36

A gdybym zamiast T8 dał dwie Aquael Retro Fit 16W.
http://allegro.pl/aquael-leddy-tube-ret ... 62265.html
Do tego zestaw
http://allegro.pl/zestaw-plant-t5-2x45w ... 23166.html
Wiem koszt spory ale chyba to bedzie najlepszy wybor montaz dosc latwy i chyba sporo światła.

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: andrzejkowac » 30 września 17, 18:41

W temacie t5 to miałem coś podobnego zestaw jest OK i łatwy w montażu tylko czy warto wydawać kasę jeszcze raz Ci radzę zostaw jak jest i ćwicz z tym co masz a modernizację zostaw sobie na dalszy plan .
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: Hunter » 30 września 17, 19:00

Tomek, oba zestawy będą OK, ale kasa nieziemska :D
Opcja pierwsza, tzn LEDDY TUBE w wersji PLANT w połączeniu ze świetlówkami załatwia robotę, no ale prawie 150zł za 1 szt :P
Za to opcja druga tańsza, no ale jak już wspominałem - świetlówki prądożerne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: abiba » 30 września 17, 19:09

Hunter ale to nie są opcje - on planuje wymienić t8 na t5 plus te ledy .

W.g mnie to zadziała ale nie sądzę żeby to była racjonalnie wydana kasa.
Jeśli chcesz wydawać jakąkolwiek kasę na jakiekolwiek świetlówki polecam to co wylinkował HUnter .

Jednak uważam że za kasę jaką zaplanowałeś na ostatnia modernizację (czyli 366zł) można pokusić sie o oświetlenie na power ledach w istniejacej pokrywie w dodatku z możliwościami uprgade o funkcje jakie sie nie śniły przy świetlówkach i jeśli masz wydawać kaśe do takiego rozwiazania Cię namawiam

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: tomek1986r » 30 września 17, 19:13

Kurcze ale kto mi to wykona w tej pokrywie robocizna plus wszystko co potrzebne nie problem. Ale jestem z małej miejscowosci nie znam tu takiego fachowca ktor zrobilby to jak należy

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: Hunter » 30 września 17, 19:23

abiba pisze:Hunter ale to nie są opcje - on planuje wymienić t8 na t5 plus te ledy .

Faktycznie, nie zrozumiałem. Może dlatego, że w ogóle nie dopuszczałem do siebie takiej myśli :D Również uważam, że takie rozwiązanie byłoby wyrzucaniem kasiory w błoto.

tomek1986r pisze:Kurcze ale kto mi to wykona w tej pokrywie robocizna plus wszystko co potrzebne nie problem. Ale jestem z małej miejscowosci nie znam tu takiego fachowca ktor zrobilby to jak należy

Jeśli nie czujesz sie na siłach w projektach DIY, a rachunki są dla Ciebie będą do przyjęcia, to T8 nie ruszaj, a podczep sobie do nich te świetlówki T5 2x45w. Sumarycznie będziesz miał 150W a to już sporo, nawet trawniki pociągną :) Zakładając, że 1 kWh to koszt średnio 0,55zł, miesięczne utrzymanie przy 10h oświetlania to koszt około 25zł.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: tomek1986r » 30 września 17, 21:07

Dobrze tak jak piszecie zostawię T8 30W i dołożę zestaw 2x45W grolux + aguastar. Pytanie jeszcze co do jednego. W związku że chciałbym jednak żeby roślinki ładnie rosły. Czy jest jakiś rozsądny zestaw CO2 który mógłbym stosować w tym akwa?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Moje 200l - Dobór wszystkiego

Postautor: kodzaj11 » 30 września 17, 21:09

200l to brutto czy netto Twojego akwarium ?
Ja sam właśnie ogarniam do swojego 225l zestaw CO2.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości