Dojrzewanie zbiornika bez opiekuna.

Hanto
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 24 września 17, 08:45

Dojrzewanie zbiornika bez opiekuna.

Postautor: Hanto » 24 września 17, 09:31

Z uwagi na to że jestem nowy na forum witam wszystkich serdecznie i jak to zwykle bywa przepraszam jeśli zły dział wybrałem :)
Po dłuugiej przerwie postanowiłem powrócić do akwarystyki a raczej wystartować z tą przygodą od początku ponieważ wcześniejsze doświadczenie nazwał bym raczej wegetacją ryb szklanym prostokącie ( 25l, zero pojęcia ).
Moje akwa:
-112l Aquael classic
- Oświetlenie 2 x 16W(na t5 to jakieś 80W) Aquael leddy tube
( 8h/24h)
- Filtr IKOLA 250 z założoną deszczownicą pod tafłą .
Wkłady od dołu Gąbka ,wata,wegiel,ceramika
- grzałka HAPPET 100W z termostatem
-podłoże JBL Aquabasis 2-3 cm + bazalt 3-4cm

Rosliny : 10x nurzaniec, kępka dł. 25cm moczarka, kryptokryna becketti młode sadzonki 5x , 3x hygrophilia difform 6x euriocaulon vietnam
Nawożenie : 2ml Tropical Carbo, symfonia 1ml
"Obsada" 4x ślimaki pinki , 5 przypadkowych krewet red cristal

Akwarium wystartowałem 13.09 a tydzień temu wymieniłem filtr na zewnętrzny , wcześniej chodził wew. Turbo szut 550.
W przyszłym tygodniu wyjeżdżam na miesiąc czasu a w domu zostaje żona z małymi dziećmi i psem także nie wymagam od niej aby zajmowała sie jeszcze akwa poza nawożeniem i podawaniem pokarmu krewetom.

Proszę Was zatem o podpowiedź jak przygotować dojrzewające akwarium . Czy odmulać dno? ślimaki już sporo gówienek naprodukowały.
Zmniejszyć oświetlenie ? czas? nie nawozić? wpuścić startera? Glonów widocznych gołym okiem jeszcze nie ma choć te ślimaki z czegoś kupy robią ale obawiam sie o nagły atak jak mnie nie będzie.

Czy może zostawić jak jest i niech sobie dojrzewa bez żadnej ryby?

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dojrzewanie zbiornika bez opiekuna.

Postautor: Hunter » 24 września 17, 09:44

Oczywiście dojrzewanie bez ryb, krewetki i ślimaki robią u Ciebie za "startera".
Zmniejsz czas oświetlenia do maksymalnie 5h na dzień. Podtrzyma to wegetację roślin, a nie powinno wywołać glonów.
Carbo Tropicala jak najbardziej możesz podawać.
Pytanie o Symfonie? Symfonia Złota? Czysta symfonia czy z domieszką czegoś? Są różne wersje. Z magnezem, potasem, żelazem itp. Ogólnie rzecz biorąc symfonika złota to nawóz pod marchewki w ogródku, średnio nadaje się jako nawóz do akwarium 8) Stosowany popularnie za czasów jak na rynku jeszcze nic innego nie było. Potem przesiąkł do internetu, a tu jak wiadomo - nic nie ginie. Aktualnie symfonię ciężko dostać nawet w sklepie ogrodniczym, podejrzewam że dorwałeś jakieś samoróbki z allegro.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Hanto
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 24 września 17, 08:45

Re: Dojrzewanie zbiornika bez opiekuna.

Postautor: Hanto » 24 września 17, 10:13

Symfonia złota Fe + K2So4 , gratisowa do szafki pod akwa z OLX :) podejrzewam że ma kilka latek.
Nawozić zacząłem ponieważ moczarka kanadyjska pomimo że rośnie jak szalona tj. około 2cm doba to wypuściła od groma wąsów do dna a gdzieś wyczytałem że jest to efektem braku budulca w słupie wody. Ogólnie nurzaniec zaczyna sie rozrastać na dodatkowe kłącza a kryptokryna wypuszcza nowe liście tyle że z bardzo któtką łodygą w porównaniu ze starymi.
Sam myślałem nad sensem dozowania symfonii ale jak narazie nie szkodzi to chyba tylko pomóc może , choć dozuje dopiero 3 dzień i po 1ml ma baniak a na woreczku jest 1ml na 60l.

https://zapodaj.net/37cb3eb585c90.jpg.html
https://zapodaj.net/7be52557925be.jpg.html
https://zapodaj.net/9b7d2b0669548.jpg.html

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dojrzewanie zbiornika bez opiekuna.

Postautor: Hunter » 24 września 17, 12:15

Hanto pisze:Nawozić zacząłem ponieważ moczarka kanadyjska pomimo że rośnie jak szalona tj. około 2cm doba to wypuściła od groma wąsów do dna a gdzieś wyczytałem że jest to efektem braku budulca w słupie wody.

Nie doczytałeś jednak, że to objaw niedoboru azotu, którego w Twoim systemie nawożenia brak.
Mam przed sobą czystą Symfonię Złotą w opakowaniu 1kg od producenta, zawiera magnez, bor, kobalt, miedź żelazo mangan, molibden i cynk. Ktoś Ci ją dodatkowo uzupełnił chelatem żelaza (bo faktycznie czysta ma tylko 1,2% a więc niewiele) i potasem w postaci siarczanów.
Nawóz niezwykle ubogi, niepotrzebnie utwardzasz wodę magnezem nie znając bazowego stężenia, co w efekcie kumulacji magnezu będzie skutkowało zablokowaniem roślin. Dozujesz praktycznie same mikroelementy, które na bank nie są potrzebne dozowane w formie sztucznej przy tej masie roślin :D A ich nadmiar skutkuje wysypem glonów. Podejrzewam, że po powrocie zastaniesz zielony baniak. Proponuję odstawić.
Temat nawożenie możemy podjąć po Twoim powrocie. Nawożenie powinno byc przemyślane, należy robić to z głową. Nawożąc akwarium ingerujesz w skład chemiczny wody, w której żyją krewetki a w przyszłości zapewne ryby, a Ty podsypujesz tą wodę nawozem pod warzywa ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Hanto
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 24 września 17, 08:45

Re: Dojrzewanie zbiornika bez opiekuna.

Postautor: Hanto » 24 września 17, 12:32

No fakt nie doczytałem ale mam teraz jasność, zostaje tylko przy carbo , zmniejszam naświetlanie do 5 godzin i zobaczymy jak to będzie wyglądało jak wrócę. Moczarka jak wierzba płacząca ;)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Dojrzewanie zbiornika bez opiekuna.

Postautor: abiba » 24 września 17, 18:04

znaczy moczarka jak wierzba a akwarysta jak płacząca ? :)

Hanto
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 24 września 17, 08:45

Re: Dojrzewanie zbiornika bez opiekuna.

Postautor: Hanto » 25 września 17, 10:53

abiba pisze:znaczy moczarka jak wierzba a akwarysta jak płacząca ? :)


:D haha na szczęście do płaczu jeszcze nie doszło tym bardziej że dziś zobaczyłem że krewetki pozrzucały wylinki a na szybie śmiga nicień co by oznaczało że zbiorniczek dojrzewa a życie w nim ma się całkiem dobrze :ok: niestety jestem świadom że podczas mojej nieobecności mogą zachodzić niezłe wahania tego małego ekosystemu..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości