54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

kuba81GOC
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 września 17, 21:55

54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: kuba81GOC » 23 września 17, 22:34

Cześć, mam 54l gęsto zarośnięty a w nim 10 krewetek Red Cherry i 2 amano. Myślę aby zwiększyć ilość krewetek Red Cherry do 20 dorosłych i wpuścić coś... Co radzicie, bo mam na myśli harem (3samice + 1 samiec) gupika endlera yellow tiger (od hodowcy - w Polsce dużo tego). W przyszłości planuję parkę skalara w 200 l x 50 cm wysokości akwa i do tego coś drapieżnego. Narybek pójdzie do 200 l. Do tego będzie trzecie akwa , krewetkarium / ew. kwarantanna 30 l. Krewetki do uzupełnienia diety dla drapieżnych ryb. Co sądzicie o tym "ekosystemie" zamkniętym? Z teorii chyba git? W 200 l 4-5 średnich ryb (albo 5 skalarów, albo 2 skalary i jakaś parka może dwie czegoś gupiko-krewetko żernego). Jestem zwolennikiem jedno gatunkowych akwariów. Żona chce skalara, no to trzeba parkę, ale ja wolał bym coś... innego... Jednak wróćmy do gupika? Czy samice nie zjedzą narybka? Nie mam zamiaru stosować koszyczka do odchowywania narybka bo mało miejsca w 54l a 30l krewetkarium szkoda. Czy myślicie że wpuszczenie samca+samica Dario Dario to już przegięcie? 54 l to akwa mojej córki, podmiana wody 30% co 7 dni. Woda kranówka twardość 13 w skali niem. ph 7,0

kuba81GOC
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 września 17, 21:55

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: kuba81GOC » 23 września 17, 22:40

Chyba spróbuję harem, a jak nie przerośnięte to mojej 54l to dam pracę Dario Dario z nadzieją ż esię nie rozmnożą. Czytałem gdzieś w poradnikach że dwa samce Dario Dario w małym akwa to zły pomysł

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: mimo12 » 23 września 17, 22:52

10 krewetek to wciąż mało. Endlery będą polować na młode. Wiadomo, w gąszczu się ich trochę uchowa, ale jednak jest to ryzykowne przy takiej ilości krewetek. Najlepiej będzie wpuścić je, jak populacja będzie przynajmniej kilkadziesiąt- sto sztuk.
Pamiętaj też, żeby podnosząc temperaturę dla Endlerów, nie podnieść za wysoko, co by krewetek nie usmażyć. 24-25*.

Samice będą prawdopodobnie zjadać młode, niewielka część miotów będzie w stanie przetrwać. Jak chcesz na karmówkę, to najlepiej odławiać od razu w dniu narodzin, zanim Endlery się nimi zajmą.
Poszukaj rzetelnej hodowli. Może za niedługo się zrobić nieciekawie, jeżeli chodzi o chów wsobny również u Endlerów. Dobrze by było, żeby nie poszło to drogą gupika.

Skalarów parka hodowlanych styknie. Wpuść 4-5 sztuk, żeby para się dobrała sama. Pamiętaj, żeby nie trzymać skalarów na kranówce. Przyda im się miększa i kwaśniejsza woda. Będą się lepiej czuć i będzie większa szansa na wychowanie młodych.

Badisy bengalskie mają odmienne wymagania co do wody w porównaniu z Endlerami. To raczej nie są ryby na kranową wodę. Długo by nie pociągnęły. Musiałaby być raczej miększa dla nich. I wolą chłodniejszą wodę od Endlerów.

pH raczej nie będzie takie przy twardości 13. Musiałoby kH być zerowe, a to mało prawdopodobne.

Edit. Ciężko jest dostać samice tych badisów. Samce mogą się tłuc, jak to u tego typu ryb.

Edit2. I starajmy się używać sformułowania Endlery/żyworódki Endlera, gdyż gupikami one nie są.

Edytuj posty, jak chcesz coś dodać, a nikt jeszcze nie odpowiedział.

kuba81GOC
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 września 17, 21:55

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: kuba81GOC » 23 września 17, 23:16

Wow, dzięki za wiele cennych wskazówek :) Mój sąsiad ma filtr osmozę, mogę wiaderko dwa na tydzień podebrać :) mogę zmiękczyć wodę i... dario dario nie mają specjalnych wymagań do rozmnażania. Mam 4 rodzaje mchu :) skoro 54 l to 60 cm dłgości to może lepiej dwa samce - może się nie zatłuką. Najważniejsze: aby ryby nie stresowały innych i nie chorowały :) Nie wiem czego się spodziewać po haremie, ale dobrze jest się utwierdzić że samiczki "pomogą" pozbywać narybka, jakby coś... ile krewetek red cherry/ red fire polecasz? :) Nie mam nic dennego, żadnych glonojadów , kirysków , itp. Krewetki lepiej się zachowują (nie chowają się tak).
http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... rio-dario/
Twardość wody aż do 15 pH aż do 8, a ja mam 13 twardości i 7-7,5ph w kranie

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: barttsw » 23 września 17, 23:39

trzymanie ryb w skrajnych parametrach = dzial choroby
poza tym omijaj ta strone z kilometra

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: wespazjan » 24 września 17, 07:09

Matko, czytałam to wczoraj tak na szybko i myślałam, że te skalary to do 54l mają iść :p
Bartek, co do tej strony, to wy chyba macie jakieś dawne urazy. Obecnie 90% opisów ryb tam i ich wymogów to dokładne, słowo w słowo tłumaczenie z seriouslyfish. zawsze mnie irytują, że nie pozwalają na kopiowanie pod siebie a sami kopiują od kogoś nie podając źródła
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: barttsw » 24 września 17, 07:24

wespa SF tez nie jest idealna bo ma czasami takie babole ze rece opadaja i tez trzeba to weryfikować
wespazjan pisze:Matko, czytałam to wczoraj tak na szybko i myślałam, że te skalary to do 54l mają iść :p
wespa myslisz ze bym tak zostawił jak by placki mialy isc do 54 :P

kuba81GOC
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 września 17, 21:55

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: kuba81GOC » 24 września 17, 07:35

Dzięki za opinie. Początkujący ze mnie akwarysta, a sąsiad który mi pomaga (ma akwa 300 l ale on bardziej jest specem od roślin, należy do grupy ludzi dla których rybki to dodatek do roślin - mają po prostu nie chorować - ma mało rybek drobnych ławicowych rybek, ma osmozę , wpuszcza dwutlenek z butli i ma "kombajn" do nawożenia). Dlatego ja też mam już ponad 10 gatunków roślin (w tym 4 rodz mchu, 3 rodz roślin pływających, 2 różne trawniki, 2 łodygowe do 20-25 cm na 3 plan i 2 krzaczaste na 2 plan po bokach. Moje rośliny na kranówce, w jałowym akwa na kulkach gliny jbl, póki co wyglądają pięknie :) wszystkie wolą cień i rozproszone oświetlenie. U skalarów będzie akwa na ziemi ogrodowej z drobnym żwirkiem. Reasumując - dzięki za rady. Przekonaliście mnie i zostawię akwa jednogatunkowe z haremem gupika endlera, a do tego krewetki. Ile krewetek red cherry mogę moeć? Są tam jeszcze 2 sztuki amano, no i standardowo ślimaki i 2 Helenki :) Ślimaki tak jak tu widziałem na forum - oczywiście popieram, jak jest ich za dużo to przynajmniej widać od razu że się przekarmia ryby. Jak nie przekarmiam to same znikają. Wielogatunkowe akwa to problem z karmieniem to fakt. Małe rybki nie pojedzą i już się robią kombinacje przy doborze pokarmu. Ile krewetek mogę mieć ? 40 dorosłych 1,5-2 cm Red Cherry i te dwie amano? Myślicie że krewetka red crystal pociągnie na kranówce twardość 13. Ja powątpiewam a sąsiad radzi że dadzą radę i się zaadoptują, może troszkę krucej pożyją ale nie powinno być problemu - tak jak z neonami na kranówce (neon lubi miękką ale przyzwyczai się do kranówki). Nie krzyżują się z red cherry więc on popiera taki pomysł. Ktoś napisał 100 red cherry :)
Ostatnio zmieniony 24 września 17, 10:35 przez kuba81GOC, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: barttsw » 24 września 17, 08:28

skalary w HT i na zwirze zapomnij
to pilegnica wód miekich i kwasnych nie lubiaca mocnego swiatła
minim dla dobranej pary to 120x40x50

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: Hunter » 24 września 17, 09:11

TwO 13*n to wcale nie tragedia ;) Dla neocardinów i gupików Endlera jak najbardziej OK. Osobiście nie zauważyłem, aby Endlerki interesowały sie RC, nawet tymi małymi. Nie zauważyłem też, aby samiczki zjadały swój narybek. Endlerki są mniejsze od gupika pawie oczko i zdecydowanie mniej płodne. Rzuć okiem na moje dawne akwarium: viewtopic.php?p=285568#p285568
Wtedy trzymałem ryby jeszcze na kranówce i miałem podobną twardość wody co Ty. Zaczynałem od 4 szt RC, potem była ich niezliczona ilość.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: mimo12 » 24 września 17, 12:06

Caridiny to zły pomysł. Mogą paść zaraz po wpuszczeniu.

Neocaridin możesz dokupić kilka sztuk i "odświeżać krew" co kilka miesięcy- rok, wpuszczając kilka nowych sztuk.

kuba81GOC pisze:tak jak z neonami na kranówce (neon lubi miękką ale przyzwyczai się do kranówki


Skróci się im życie, narazi na łatwiejsze zachorowania.

barttsw pisze:skalary w HT i na zwirze zapomnij
to pilegnica wód miekich i kwasnych nie lubiaca mocnego swiatła
minim dla dobranej pary to 120x40x50



Akwa na ziemi to raczej nie będzie HT. :P
Hodowlańce w 100x40x50 dadzą radę, ale tej osmozy to trzeba by więcej niż wiaderko podebrać.

Hunter pisze:TwO 13*n to wcale nie tragedia ;) Dla neocardinów i gupików Endlera jak najbardziej OK.


Nikt nie stwierdził, że jest inaczej. ;)

Hunter pisze: Osobiście nie zauważyłem, aby Endlerki interesowały sie RC, nawet tymi małymi. Nie zauważyłem też, aby samiczki zjadały swój narybek.


Moje obserwacje są ciut inne, ale pewnie zależy to od zarośnięcia zbiornika, karmienia i innych czynników.

kuba81GOC
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 września 17, 21:55

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: kuba81GOC » 24 września 17, 21:03

Chciał bym wszystkim serdecznie podziękować za szybką reakcję. Świetna z Was grupa :) W 12 godzin temat zamknięty :) To forum już należy do moich ulubionych :) A tak z innej beczki jeszcze pociągnę bo interesująca dyskusja wyszła... Krewetka Red Crystal może być na kranówce z Red Cherry? Bez nawożenia roślin, bez dwutlenku. Filtr gąbkowy do 150l (z dużym napowietrzaniem). Co do pisowni to przepraszam, po pierwsze początkujący to nazewnictwo jeszcze się nie utrwaliło :) a po drugie pisze z telefonu (ostatnio napisałem ryby ławicowe to zamieniło na lewicowe). Tak jak radzisz wpuszczę 10 sztuk i zobaczymy

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: mimo12 » 24 września 17, 21:13

kuba81GOC pisze: Krewetka Red Crystal może być na kranówce z Red Cherry?


Neocaridiny spokojnie na kranówce pociągną, ale Caridiny(crystal) nie. Dadzą radę na takiej samej wodzie(http://aquariuminfo.org/crs.html,http:/ ... g/rcs.html), ale musiałaby to być woda pod Crystale. Wtedy dla Neocaridin dłuuuższa aklimatyzacja i będzie całkiem dobrze z nimi. W naturze wychodzi na to, że to podobne parametry, jednak Red Cherry zdecydowanie łatwiej się aklimatyzują. Wtedy jednak odpadają Endlery, bo wymagają wody twardszej i bardziej zasadowej.

A z Endlerami poczekałbym miesiąc, dwa, a przez ten czas zorientował się, skąd ściągnąć ładne sztuki. :)

kuba81GOC
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 23 września 17, 21:55

Re: 54 l harem gupika endlera + 20 krewetek Red Cherry?

Postautor: kuba81GOC » 26 września 17, 23:43

Mam z 15 dorosłch RC, a młodych mam z 20 szt. Odpuszczam Cristale. Sakura Red to wiadomo... Wolę RC bo nie trzeba tak dbać o geny. Dam dobre żarło i selekcja. Na pewno chciałbym 1 harem Endlera, a krewetki zostawiam same RC. Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości