Rozważania na temat piaszczystego podłoża

Awatar użytkownika
Żabaaa
Ryba
Ryba
Posty: 231
Rejestracja: 9 czerwca 17, 12:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: Żabaaa » 18 września 17, 20:14

mimo12 pisze:Korzystam kilka lat i zdają egzamin.

One na allegro do kupienia? Jak tak to o link prosze :D
160l - Sprzedane, teraz kupuje 300l
25l - Krewetki i Neony Simulans
112l Malawi - Stoi aktualnie puste, czeka na piach, kamienie i 1+3 Saulosi

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: mimo12 » 18 września 17, 20:19

Kto szuka, nie błądzi: https://allegro.pl/

Awatar użytkownika
Żabaaa
Ryba
Ryba
Posty: 231
Rejestracja: 9 czerwca 17, 12:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: Żabaaa » 18 września 17, 21:03

mimo12 pisze:Kto szuka, nie błądzi: https://allegro.pl/

Kiedyś widziałem że były kulki nawozowe i napisane "OD HUNTERA" czy jakoś tak, na czerwono :D Więc nie wiem czego szukać
160l - Sprzedane, teraz kupuje 300l
25l - Krewetki i Neony Simulans
112l Malawi - Stoi aktualnie puste, czeka na piach, kamienie i 1+3 Saulosi

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: Hunter » 18 września 17, 21:13

mimo12 pisze:
Hunter pisze:Na pierwszy plan do niskiego akwarium powinny raczej trafić rośliny niższe a przede wszystkim o drobnych liściach. Nie będę się spierał co do aranżacji, gusta są różne.


Nom. Nie trzeba się trzymać tych zasad. U Ciebie rosły nurzańce na pierwszym planie w akwarium z linku. ;)

Gdzie Ty tam widzisz jakiekolwiek "plany"? :D
Tak właśnie wygląda akwarium pozostawione samo sobie. Burdel i nieład. Całe szczęście, że większość zdjęć już padło :]

mimo12 pisze:Oj. Teraz żeś walnął. Ryby denne nie będą kopać w jednym tylko miejscu. One żerują na całym dnie.

Żerują a kopią, zdeka różnicy. W akwarium do którego link wyżej podałem miałem żwir 3/5mm, tam kopania nie było, ale żerowanie i owszem ;) Będą kopać tam gdzie granulacja podłoża im na to pozwoli. ;)
Pooglądaj filmy z YT z dorzeczy Amazonii. Dno jest muliste, skalne, gdzie niegadzie piach, drewno a nawet śmieci. A u nas w akwariach mają plaże niczym Bułgarskie Złote Piaski ;) All inclusive! ;) Chwała im za to. Wróciłbym tam 8) Ja muszę znosić deszczową polską jesień i jako tako funkcjonuję jeszcze w miarę sprawnie :P Sądzę, że ryby na skrawku podłoża żwirowo-piaszczystego też maja nie najgorzej.
Poza tym, zadaj sobie pytanie, czy do akwariów na lawie i podłożach aktywnych wpuściłbyś ryby kopiące? Czy wpuściłbyś ryby z BW, mając świadomość, że takie zbiorniki to najczęściej HT?

Jasne, że nie i nikogo do tego nie namawiam :D
Co więcej, tłukę o tym od zawsze do znudzenia wzbudzając tutaj dyskusje pełne emocji :D
Rzuć tu temat o bazalcie, to zaraz zostaniesz zasypany argumentami typu ohydne, nienadające się, a rośliniarze to sadyści :D Musi być piach i tyle, bo akwarium nie z piaskiem to już nie akwarium. 8)
A ja mam krewetkarium na bazalcie i przyznam się że nawet gazuję CO2, ale o stężeniach już nie wspomnę bo zostanę nazwany wariatem ;) Wbrew temu co się twierdzi, uważam, że to nadal jest akwarium, co więcej jest bezpieczne, stabilne, dekoracyjne, a krewetki mają się świetnie :) Większość dorosłych samiczek zajajczonych, choć ciężko to dotrzeć bo takie jaskrawe ;) Ostatnio doczytałem, że karmię je fast foodami, bo sypię im tylko glopexy, a obok tropicalu czy JBL to przecież syf :( Tak wiem, chęci do przedłużania gatunku i kolorystyka to nie wyznacznik... To tylko genetyka.

Żabaaa pisze:Kiedyś widziałem że były kulki nawozowe i napisane "OD HUNTERA" czy jakoś tak, na czerwono Więc nie wiem czego szukać

No i nie znajdziesz odkąd Alledrogo podniosło koszta utrzymania aukcji trzykrotnie i wymaga prezentowania produktów na idealnie białym tle bez jakichkolwiek dodatkowych znaków sugerujących, że to nie jest oferta oficjalnego sklepu Allegro ;)
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... 7&order=qd
Zawsze też mamy PW na forum.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: mimo12 » 18 września 17, 21:36

Hunter pisze:Gdzie Ty tam widzisz jakiekolwiek "plany"? :D
Tak właśnie wygląda akwarium pozostawione samo sobie. Burdel i nieład. Całe szczęście, że większość zdjęć już padło :]


Takie akwarium jest właśnie ciekawsze. Nieład w akwarium to jedna z opcji na dobry baniak. ;)

Hunter pisze:Żerują a kopią, zdeka różnicy. W akwarium do którego link wyżej podałem miałem żwir 3/5mm, tam kopania nie było, ale żerowanie i owszem ;) Będą kopać tam gdzie granulacja podłoża im na to pozwoli. ;)


Żerują, kopiąc. Brawa za szukanie dziury w całym.

Hunter pisze:Pooglądaj filmy z YT z dorzeczy Amazonii. Dno jest muliste, skalne, gdzie niegadzie piach, drewno a nawet śmieci. A u nas w akwariach mają plaże niczym Bułgarskie Złote Piaski ;) All inclusive! ;) Chwała im za to. Wróciłbym tam 8) Ja muszę znosić deszczową polską jesień i jako tako funkcjonuję jeszcze w miarę sprawnie :P Sądzę, że ryby na skrawku podłoża żwirowo-piaszczystego też maja nie najgorzej.


Hmm. Bo w rzece występują różne podłoża, a ryby mogą się w niej przemieszczać dalej niż na kilkadziesiąt cm? Zlewisko Amazonki to w sporej części BW, więc również obecność drewna i detrytusu wcale mnie nie zaskoczy. ;)
Zajmując się rybami powinniśmy im zapewnić jak najlepsze warunki. Ułatwieniem jest sam piach, bo raczej mamy za małe baniaki, żeby stworzyć odpowiedniej wielkości, różnorodne połacie podłoży.

Hunter pisze:Jasne, że nie i nikogo do tego nie namawiam :D


Więc rozsądniej redaguj posty. ;)

Hunter pisze:Rzuć tu temat o bazalcie, to zaraz zostaniesz zasypany argumentami typu ohydne, nienadające się, a rośliniarze to sadyści :D Musi być piach i tyle, bo akwarium nie z piaskiem to już nie akwarium. 8)


Nie zgadzam się, że piach ma być wszędzie i że tylko takie podejście jest na forum. Zwróć uwagę, dla jakich ryb jest polecany w różnych tematach.

Hunter pisze:A ja mam krewetkarium na bazalcie i przyznam się że nawet gazuję CO2, ale o stężeniach już nie wspomnę bo zostanę nazwany wariatem ;) Wbrew temu co się twierdzi, uważam, że to nadal jest akwarium, co więcej jest bezpieczne, stabilne, dekoracyjne, a krewetki mają się świetnie :) Większość dorosłych samiczek zajajczonych, choć ciężko to dotrzeć bo takie jaskrawe ;) Ostatnio doczytałem, że karmię je fast foodami, bo sypię im tylko glopexy, a obok tropicalu czy JBL to przecież syf :(


Też uważam, że to akwarium. Nie wiem, czemu się tak burzysz.

Co do Glopexu, to warto by popracować nad konsystencją tego pokarmu dla krewetek- strasznie szybko się sypie. Ale to tak poza tematem.

A ja słyszałem, że Glopex jest całkiem znośnym pokarmem.

Hunter pisze:Tak wiem, chęci do przedłużania gatunku i kolorystyka to nie wyznacznik... To tylko genetyka.


Tutaj nie rozumiem, o co Ci chodzi. Mógłbyś to raz jeszcze innymi słowami napisać?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: Hunter » 19 września 17, 06:18

mimo12 pisze:
mimo12 pisze:Oj. Teraz żeś walnął. Ryby denne nie będą kopać w jednym tylko miejscu. One żerują na całym dnie
Hunter pisze:Żerują a kopią, zdeka różnicy. W akwarium do którego link wyżej podałem miałem żwir 3/5mm, tam kopania nie było, ale żerowanie i owszem ;) Będą kopać tam gdzie granulacja podłoża im na to pozwoli. ;)

Żerują, kopiąc. Brawa za szukanie dziury w całym.

Nie szukam dziur, stwierdzam fakty. Gdyby żerowały wyłącznie na piaskach to żyjąc na podłożach żwirowych jak w moim dawnym akwarium padałyby z głodu. Dlatego też uważam, że podłoże żwirowo-piaszczyste; wymieszane bądź oddzielone od linijki jak najbardziej spełnia swoje zadanie.

mimo12 pisze:
Hunter pisze:Rzuć tu temat o bazalcie, to zaraz zostaniesz zasypany argumentami typu ohydne, nienadające się, a rośliniarze to sadyści :D Musi być piach i tyle, bo akwarium nie z piaskiem to już nie akwarium. 8)

Nie zgadzam się, że piach ma być wszędzie i że tylko takie podejście jest na forum. Zwróć uwagę, dla jakich ryb jest polecany w różnych tematach.

Heh, skrajny przypadek o którym pamiętam to żyworódki i krewetki. Fest kopiące :D
Jak znajdę czas na przekopywanie forum to wrzucę linkacza.
Wskaż temat w przeciągu 2 ostatnich lat gdzie nie był polecany piach. :D "Polecany" słowo często nietrafione; wręcz narzucany.

mimo12 pisze:
Hunter pisze:A ja mam krewetkarium [...] a krewetki mają się świetnie Większość dorosłych samiczek zajajczonych, choć ciężko to dotrzeć bo takie jaskrawe Ostatnio doczytałem, że karmię je fast foodami, bo sypię im tylko glopexy, a obok tropicalu czy JBL to przecież syf Tak wiem, chęci do przedłużania gatunku i kolorystyka to nie wyznacznik... To tylko genetyka.


Tutaj nie rozumiem, o co Ci chodzi. Mógłbyś to raz jeszcze innymi słowami napisać?

Chęć przedłużenia gatunku nie jest wyznacznikiem doskonałych warunków, gdyż to często mechanizm obronny - wydawanie potomstwa w celu przedłużenia gatunku za wszelką cenę.
Krewetki dzikie są szare. Kolorystyczne formy hodowlane zostały uzyskane za pomocą selekcji - choć moim zdaniem karma ma ogromne znaczenie.
Zatem mimo moim zdaniem doskonałych warunków dla zwierząt w akwarium niepiaszczystym, z CO2, kompleksowym nawożeniem i "byle jakim" pokarmem nie jestem w stanie udowodnić powyższymi argumentami swoich racji bytu.

PS: Nie burzę się, ubolewam nad faktami :(
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: barttsw » 19 września 17, 06:24

Hunter pisze:Nie szukam dziur, stwierdzam fakty. Gdyby żerowały wyłącznie na piaskach to żyjąc na podłożach żwirowych jak w moim dawnym akwarium padałyby z głodu. Dlatego też uważam, że podłoże żwirowo-piaszczyste; wymieszane bądź oddzielone od linijki jak najbardziej spełnia swoje zadanie.
Rafał wpuść multiki na zwir to zobaczysz co to jest kopanie i wtedy moze sie przekonasz dlaczego dla pielegnic musi być wyacznie piach i to naprawdę drobny
są dwie rodziny pielegnic która nie potrzebuje piachu bo tak naprawdę nie ryją ani nie zyją na dnie tylko w skałach są to naskalniki tzw szczelinowce ale tez nie mylić ze wszystkie szczelinowce mogą być na zwirze bo ta nie jest nastepnym takika rodziną są tzw. sardynki czy śledzie z tanganiki to ryby zyjące i zerujące w toni tez moze być zwir ale tu mówimy tylko i wylacznie o zbiorniku gatunkowym

Tak samo jak byś dal do morskiego zwir koralowy ( tak te wszystkie szpece z YT daja bo taniej) i wpuścił byś babkę z rodziny Valenciennea ta ryba długo nie pozyje a po drugie potem placzą ze wyskakujaim rożne dziwne rzeczy na tym zwirze bo niema co tego przekopywać
sam na poczatku dałem niby piasek nie byłza drobny ale baka dawała rade do pewnego momentu potem to gowno stalo się wrecz czarne i nieszło nic z tym zrobić , wymieniłem na drobniutki zywy piach oraz skalei wszystkie problemy odeszly w zapomnienie

Hunter pisze:Wskaż temat w przeciągu 2 ostatnich lat gdzie nie był polecany piach. "Polecany" słowo często nietrafione; wręcz narzucany.
Rafał popierwsze piach jest łatwiejszy do utrzymabnia czystosci po drugie cena piachu 7,60 za 25 kg bije zwiry na leb

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: Hunter » 19 września 17, 06:43

barttsw pisze:Rafał wpuść multiki na zwir to zobaczysz co to jest kopanie i wtedy moze sie przekonasz dlaczego dla pielegnic musi być wyacznie piach i to naprawdę drobny

Nie mam multków, mam krewetki na bazalcie i nie mam zamiaru wpuszczać tam niczego innego.
Podobnie jak kolega któremu zalecałeś piach kiedy zakładał krewetkarium pod RC, lub yellow jakiś czas temu ;)

Zobaczcie co się tu zaczyna robić :D Bałagan :D Dlaczego? Bo podjąłem temat akwarium typowo roślinnego na drobnym żwirku nawet nie napominając o obsadzie :D Z góry zostałem skreślony za żwir bez dociekania o obsadę :D
I niby nie panuje tu piachofobia? ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: barttsw » 19 września 17, 06:55

Rafał mam nie jednego znajomego ktory trzyma krewetki na piachu i to nie tylko neocardine ale tez cardine i naprawde rozmnaza sie to jak szlone
mialem u siebie chyba wszystkie rodzaje podłoza i piach zachowuje sie najlepiej ( czytaj czystość)
Rafał ja nie twierdze ze zostałeś skreślony :P
i czy ja ci bronie trzymac bazalt nie choc tego podloża nietoleruje
jakio skaly są naprawde fajne

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: mimo12 » 19 września 17, 10:14

Hunter pisze:Gdyby żerowały wyłącznie na piaskach to żyjąc na podłożach żwirowych jak w moim dawnym akwarium padałyby z głodu.


Rafał, będą jeść wszędzie, bo im zależy, żeby przetrwać. Taki instynkt. Ale na podłożu piaszczystym można zaobserwować kopanie w celu uzyskania pokarmu. Chodzi o zapewnienie optymalnych warunków rybom, a nie utrudnianie im życia.

Hunter pisze: wymieszane bądź oddzielone od linijki jak najbardziej spełnia swoje zadanie.


Bo do niektórych baniaków( np. naśladujących strumień) powinno się dać mieszankę.
Również dla innych ryb, które nie kopią, żwir jak najbardziej się nadaje.

Hunter pisze:Wskaż temat w przeciągu 2 ostatnich lat gdzie nie był polecany piach. :D


Nie chce mi się szukać. Szkoda życia. Jak chcesz, to znajdź.

Hunter pisze:Chęć przedłużenia gatunku nie jest wyznacznikiem doskonałych warunków, gdyż to często mechanizm obronny - wydawanie potomstwa w celu przedłużenia gatunku za wszelką cenę.
Krewetki dzikie są szare. Kolorystyczne formy hodowlane zostały uzyskane za pomocą selekcji - choć moim zdaniem karma ma ogromne znaczenie.
Zatem mimo moim zdaniem doskonałych warunków dla zwierząt w akwarium niepiaszczystym, z CO2, kompleksowym nawożeniem i "byle jakim" pokarmem nie jestem w stanie udowodnić powyższymi argumentami swoich racji bytu.


Hunter pisze: choć moim zdaniem karma ma ogromne znaczenie

Hunter pisze: "byle jakim" pokarmem

Starasz się utrzymać dobrą linię hodowlaną?

Moje krewetki są mixem różnych odmian Neocaridina davidi. Cieszę się, że przyjmują coraz ciekawsze formy brunatne, szare, czarne, zielone, więc nie upatruj chęci napiętnowania, jeżeli nie utrzymujesz dobrej linii, ale widzą po prostu sprzeczność w wypowiedzi.

Hunter pisze:PS: Nie burzę się, ubolewam nad faktami :(


My ubolewamy nad ignorancją.
Kiedyś miałem inne podejście do ryb. Może pamiętasz? Jednak przez te lata wiele się nauczyłem i nie zamierzam znów być ignorantem.

barttsw pisze:tylko w skałach są to naskalniki tzw szczelinowce


Bartek, one też umieją wykopki robić. Jeżeli myślimy o tych samych rybach. :P

Hunter pisze:Podobnie jak kolega któremu zalecałeś piach kiedy zakładał krewetkarium pod RC, lub yellow jakiś czas temu ;)


Pytanie, czy to był czysty bazalt. Najczęściej jest tak, że bazalt zawiera domieszki, które zatwardzają wodę, co nawet krewetkom nie jest w smak, jeżeli są trzymane na kranówie, bo robi się za twardo, a pH staje się za wysokie.

Hunter pisze:Bo podjąłem temat akwarium typowo roślinnego na drobnym żwirku nawet nie napominając o obsadzie :D

Po części to prawda. Piasek oczywiście jest jałowy, dlatego wiele roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym rośnie zdecydowanie gorzej. Ciężko też jest ukorzenić rośliny trawnikowe i ogólnie wszystkie inne o delikatnych korzeniach. Niemniej jednak jeśli ma to być akwarium stricte pod ryby które tego piasku wymagają to sypiesz piach i przyjmujesz kondycję roślin taką jaka jest - wszak chodzi tutaj o "dobre samopoczucie" obsady :)
Natomiast jeśli ma to być akwarium nastawione na rośliny to pod piasek można użyć substratu w postaci ziemi ogrodowej. W takim podłożu większość roślin wymagających żyznego podłoża poradzi sobie znakomicie.
Jeśli jednak ma to być akwarium dekoracyjne, typowo roślinne, z dużą ilością wymagających roślin, to racjonalnym wyborem byłby drobny żwirek granulacji 1/3mm, a nie piasek. Pod żwirkiem oczywiście substrat. Niestety piasek jest bezproblemowo przekopywany, a ryby denne robią burdel, dlatego też o trawniczkach na piasku raczej możesz zapomnieć ;) Ciężko utrzymać jakoś fajnie uformowane podłoże piaszczyste nawet bez ryb przydennych. Prąd wody robi swoje.

Really?

barttsw pisze:Rafał ja nie twierdze ze zostałeś skreślony :P
i czy ja ci bronie trzymac bazalt nie choc tego podloża nietoleruje


Również tak nie twierdzę i wydaje mi się, że z moich odpowiedzi można to wywnioskować.
Dla przykładu:
mimo12 pisze:Też uważam, że to akwarium. Nie wiem, czemu się tak burzysz.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: Hunter » 19 września 17, 12:36

mimo12 pisze:
Hunter pisze:Gdyby żerowały wyłącznie na piaskach to żyjąc na podłożach żwirowych jak w moim dawnym akwarium padałyby z głodu.


Rafał, będą jeść wszędzie, bo im zależy, żeby przetrwać. Taki instynkt. Ale na podłożu piaszczystym można zaobserwować kopanie w celu uzyskania pokarmu. Chodzi o zapewnienie optymalnych warunków rybom, a nie utrudnianie im życia.


Nie zabieram im tej radochy kopania w piasku... Nie muszą też go mieć wszędzie co podkreślam od początku. Nie wiem dlaczego nie chcesz zrozumieć mojego punktu widzenia. Żwir, piach, kamulce, liście, detrytus, muł, odchody, padlina, śmieci - jeden wielki mix - to jest naturalne środowisko ryb, więc dlaczego by nie wykorzystać takiego połączenia w akwarium?

mimo12 pisze:
Hunter pisze: wymieszane bądź oddzielone od linijki jak najbardziej spełnia swoje zadanie.


Bo do niektórych baniaków( np. naśladujących strumień) powinno się dać mieszankę.
Również dla innych ryb, które nie kopią, żwir jak najbardziej się nadaje.

W końcu się zgadzamy? Czyli jednak mixy są dopuszczalne? ;)
Pisałem o tym wcześniej nim zostałem oskarżony o szkalowanie piachu :P żwirowe cięższe podłoże pod rośliny o drobnych korzeniach, a dla małych ryb dennych piaszczysta plaża - da się połączyć jedno i drugie.

mimo12 pisze:Starasz się utrzymać dobrą linię hodowlaną?

Moje krewetki są mixem różnych odmian Neocaridina davidi. Cieszę się, że przyjmują coraz ciekawsze formy brunatne, szare, czarne, zielone, więc nie upatruj chęci napiętnowania, jeżeli nie utrzymujesz dobrej linii, ale widzą po prostu sprzeczność w wypowiedzi.


Staram sie przede wszystkim zapewnić urozmaiconą dietę, bo ta jest bardziej istotna od producenta pokarmu. Nie muszę wykładać 20zł na opakowanie 50g na pokarmy które są u nas polecane, bo za te 20zł mam 7 różnych tańszych pokarmów, którymi karmię na zmianę. W efekcie uzyskuję to czego oczekuję - czystą i jaskrawo jednobarwną linię hodowlaną. Nie przepadam za kundelkami, ale kto co lubi...
Sprzeczność mojej wypowiedzi dotyczącej warunków panujących w moim akwarium była ironiczna, pokreśliłem wygląd i chęci do rozrodu zwierząt, przedstawiając jednocześnie kontrargument, że to żadne wyznaczniki - który zapewne by padł, bo pada zawsze :)

mimo12 pisze:My ubolewamy nad ignorancją.
Kiedyś miałem inne podejście do ryb. Może pamiętasz? Jednak przez te lata wiele się nauczyłem i nie zamierzam znów być ignorantem.

Chwała Ci za to. Od obsad Wy jesteście. Martwi jednak groteska i twarde narzucanie swoich racji. Jeszcze bardziej martwią opinie o forum, a konkretniej o ludziach tutaj aktywnych dobiegające z zewnątrz. Jestem na forum od 8 lat, a dzięki zewnętrznej działalności mam kontakt z dawnymi forumowiczami. Na przyjacielskie stwierdzenie "dawno nie widziałem Cię na AF" otrzymuję odpowiedź "na tym faszystowskim forum, gdzie nie można mieć gurami w rośliniaku? Pi*** ich". Rzuciłem okiem w temat kolegi. Litraż 140, zwir, 18 gatunków roślin, sole, bimbrownia, komplet parametrów wody (stężenia na granicy niedoborów), oświetlenie 0,5w/l, dwa piękne górami w toni wodnej a pod tematem 5 stron kłótni i krytyki na temat obsady. Przykre. Serio...
To nie o mnie opinie.

Coś jak teraz tutaj, bo znalazł się na forum ktoś kto stwierdził, że obsypanie całego dna piaskiem w pewnych sytuacjach jest miej korzystne :)
Coś jak w dziesiątkach innych tematów w dziale prezentacja zbiorników.

mimo12 pisze:
Hunter pisze:Podobnie jak kolega któremu zalecałeś piach kiedy zakładał krewetkarium pod RC, lub yellow jakiś czas temu ;)


Pytanie, czy to był czysty bazalt. Najczęściej jest tak, że bazalt zawiera domieszki, które zatwardzają wodę, co nawet krewetkom nie jest w smak, jeżeli są trzymane na kranówie, bo robi się za twardo, a pH staje się za wysokie.


W piasku też możesz mieć domieszki, np zwapnione piaski budowlane. Mamy sprawdzone, dobre piaski typu zew, sobex, kreisel które bierzemy w ciemno i nie ma problemu, a jeśli chcesz inny to eksperymentujesz na własną rękę. Podobnie jest z bazaltem. Sek w tym ile bazaltu jest w bazalcie, a ile piasku w piasku. Gdyby kto pytał to mogę polecić sprawdzone źródła bazaltu, ale nikt nie pyta, bo momentalnie takie pomysły są wybijane z głowy :D Mniejsza o to, odpuśćmy ten bazalt, bo jest naprawdę niewiele zwierząt, ktore bez przeszkód mogą na nim bezpiecznie funkcjonować.
Przywołanym przykładem próbowałem potwierdzić swoje twierdzenie, że dla wielu z Was inne podłoże niż piaszczyste nie istnieją :P Mimo12 pisałeś abym zwrócił uwagę do jakich zwierząt polecany jest piach, skwitowałem że do wszystkich i obiecałem że jak znajdę czas to wrzucę linkacza. No to posyłam niżej pierwszy z brzegu. Koleś nawet nie pytał o podłoże a już w trzecim poście dostał zalecenia :D viewtopic.php?f=8&t=44402&p=393960&hilit=piasek+krewetki#p393960
Czy naprawdę krewetki wymagają piasku? Nie :D Ich zakres tolerancji podłoża jest bardzo szeroki. Takich sytuacji mamy wiele :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Rozważania na temat piaszczystego podłoża

Postautor: mimo12 » 19 września 17, 14:43

Hunter pisze:Nie muszą też go mieć wszędzie co podkreślam od początku.


Powinny.


Hunter pisze: śmieci
Na pewno naturalne...

Hunter pisze: padlina
Pewnie, wrzuć. Coby azot wyskoczył w kosmos...

Hunter, ryby mają różne wymagania co do podłoża.

Hunter pisze:W końcu się zgadzamy? Czyli jednak mixy są dopuszczalne? ;)


Nigdzie nie napisałem, że w każdym przypadku. Są ryby, którym to pasuje. Widać, że czytanie ze zrozumieniem u Ciebie leży.

Hunter pisze:Staram sie przede wszystkim zapewnić urozmaiconą dietę, bo ta jest bardziej istotna od producenta pokarmu. Nie muszę wykładać 20zł na opakowanie 50g na pokarmy które są u nas polecane, bo za te 20zł mam 7 różnych tańszych pokarmów, którymi karmię na zmianę.


Nie mówię, żeby kupować drogie pokarmy, ale wybierać te jak najlepszej jakości w zasięgu kieszeni. To lepsze rozwiązanie niż jechanie po kosztach w sytuacjach, które wymagają poświęcenia większych kwot. To jak kupować testy paskowe albo gupiki z hodowli, w której wiemy, że inbred osiągnął poziom zenitu.

Hunter pisze:Pisałem o tym wcześniej nim zostałem oskarżony o szkalowanie piachu :P


Pisałeś, że dla ryb dennych wystarczy plażyczka. A ja się wciąż z tym nie zgadzam. Podłoże zależy od gatunku ryby.

Hunter pisze: "na tym faszystowskim forum, gdzie nie można mieć gurami w rośliniaku?


Miód na moje uszy. :mrgreen:

Hunter pisze:Coś jak teraz tutaj, bo znalazł się na forum ktoś kto stwierdził, że obsypanie całego dna piaskiem w pewnych sytuacjach jest miej korzystne :)


Zaprzeczyłem, że rybom dennym wystarczy plażyczka, a nie temu, że masz rację, co do ukorzeniania. W lekkim, miałkim podłożu dużo trudniej obsadzić drobne rośliny.

Hunter pisze:Mamy sprawdzone, dobre piaski typu zew, sobex, kreisel które bierzemy w ciemno i nie ma problemu


Dlatego je polecamy, bo są pewne?

Hunter pisze:Gdyby kto pytał to mogę polecić sprawdzone źródła bazaltu, ale nikt nie pyta,


Oj, pytali ludzie, pytali.

Hunter pisze:Przywołanym przykładem próbowałem potwierdzić swoje twierdzenie, że dla wielu z Was inne podłoże niż piaszczyste nie istnieją :P Mimo12 pisałeś abym zwrócił uwagę do jakich zwierząt polecany jest piach, skwitowałem że do wszystkich i obiecałem że jak znajdę czas to wrzucę linkacza. No to posyłam niżej pierwszy z brzegu. Koleś nawet nie pytał o podłoże a już w trzecim poście dostał zalecenia :D viewtopic.php?f=8&t=44402&p=393960&hilit=piasek+krewetki#p393960
Czy naprawdę krewetki wymagają piasku? Nie :D Ich zakres tolerancji podłoża jest bardzo szeroki. Takich sytuacji mamy wiele :)


Gość robił akwarium po kosztach. Najtańszym podłożem jest piach. Nie widzę tam żadnego narzucania w 3 poście. Znowu nie radzisz sobie z czytaniem ze zrozumieniem, chyba że tonący brzytwy się chwyta?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rozważania na temat piaszczystego podłoża

Postautor: Hunter » 19 września 17, 22:26

Najtańszym podłożem jest to co ma pod ręką.
Zakup 20kg piasku z Castoramy do 30l akwarium nie jest budżetowym rozwiązaniem.
Na byle składzie kamienia dostałby za darmo wiaderko żwiru rzecznego, a żeby nie szukać składów to w pierwszym za rogiem sklepie ogrodniczym dostanie to samo sprzedawane jako żwiry ozdobne. Na alledrogo dostanie akadamę do bonsai stabilizującą parametry wody, ale po co się produkować i główkować nad innymi ciekawymi rozwiązaniami. Najprościej zasyp szkło piachem do pełna, wsadź kryptokorynę i oglądaj codziennie łysego krzaka i szare krewetki na żółtym piasku... :lol:

mimo12 pisze:Miód na moje uszy.

Tym bardziej przykre.
Forum jest dla Was, dla użytkowników. Ja tu tylko sprzątam i pilnuję, żeby nie zalała Was fala spamerskich botów, a dziennie usuwam 1-3 konta. Moja aktywność na tym forum jest znikoma, najczęściej wolę przemilczeć nie wdając się w groteskowe dyskusje. Coś tam naskrobię na temat nawożenia, chemii wody i to wszystko. Statystyki forum mówią jasno; średnio jeden na 100 nowych użytkowników ledwo przekracza liczbę 30 postów, staży wyjadacze milczą, nie macie już z kim rozmawiać. Zostaliście sami. Garstka kilku tych samych nicków w koło powtarzających te same słowa. Ludziom się odechciewa nazywając Was faszystami, wbrew temu co sądzicie działacie tłumiąco na nasze hobby, a na grupach tematycznych na facebooku życie towarzyskie kwitnie. 8) Zmieńcie język i podejście ;)
Osobiście czekam na lepsze czasy - może będzie jeszcze z kim pogadać, pogłówkować nad problemami i czerpać radość z akwarystyki jak jeszcze kilka lat temu. A nie tylko parametry wody, piach i męczenie zwierząt :D

Po raz kolejny podjęliśmy temat sporny i pełen emocji, a wnioski z dyskusji może wyciągnąć każdy z osobna indywidualnie. Przyznaję, że dyskusja poszła w innym kierunku niż chciałem ;) Zwłaszcza pod koniec. ;) Standardowym argumentem na brak argumentów w dyskusji jest "czytanie ze zrozumieniem u Ciebie leży", zatem to znak, że czas kończyć. 8)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości