Jak zapobiec powiększeniu populacji?

TheKuba1414
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 8 sierpnia 17, 16:54

Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: TheKuba1414 » 8 sierpnia 17, 17:01

Witam, to mój pierwszy post na tym forum, także cześć :)

Mam akwarium 54l, obecna obsada to jeden dorosły zmienniak plamisty i 11 małych, mają "na oko" od ok 1,5cm do 2,5cm. Jest jeszcze jeden glonojad.
Nie pytajcie jak do tego doszło, to długa historia :)

Właściwe pytanie brzmi - jak zapobiec zwiększaniu się populacji rybek, gdy małe już dorosną?
Wiem że młode tak czy siak się pojawią, ale czy jest jakaś ryba która mogłaby je zjadać zanim się rozwiną?
Z tego co wiem platki często zjadają swoje młode, ale niestety jak to u mnie wyszło nie wszystkie.
Zależy mi również na tym żeby ryba ta nie zjadała dużych osobników...
Słyszałem o bojowniku lub pyszczaku ale nie wiem czy to dobra opcja?

Pozdrawiam i z góry dziękuję...

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: mimo12 » 8 sierpnia 17, 21:58

Zostawić same samce.
Zbrojnika eksmitować, bo za duży do tego zbiornika.

TheKuba1414 pisze:Słyszałem o bojowniku lub pyszczaku ale nie wiem czy to dobra opcja?

Bardzo zła opcja. :/






Jaką masz filtrację w zbiorniku?

TheKuba1414
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 8 sierpnia 17, 16:54

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: TheKuba1414 » 8 sierpnia 17, 22:06

Nie mam tam zbrojnika żadnego, to potocznie "glonojad" ma z 3cm długości i przylepia się do czegoś ciągle i na tym siedzi.
Właśnie nie chciałbym się pozbywać żadnych rybek bo nie mam zbytnio co z nimi zrobić, dlatego szukam jakiegoś stworzenia które zrobiło by im "selekcję naturalną".

Filtr obecnie mam jakiś chiński niby 600/lh z gąbką ale jutro odbieram Aquael Mini Kani 120 (trochę za duży, wiem ale woda ciągle w akwarium jest brudna...)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: mimo12 » 8 sierpnia 17, 22:10

TheKuba1414 pisze:Nie mam tam zbrojnika żadnego, to potocznie "glonojad" ma z 3cm długości i przylepia się do czegoś ciągle i na tym siedzi.


To pewnie jakiś zbrojnik.

TheKuba1414 pisze:Właśnie nie chciałbym się pozbywać żadnych rybek


Jak dasz je na pożarcie, to będzie to ich pozbycie się.

TheKuba1414 pisze:trochę za duży, wiem ale woda ciągle w akwarium jest brudna...


Masz przerybienie i wewnętrzny nie wyrabia, dobrze, że zainwestowałeś w kubełek. :ok:

TheKuba1414
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 8 sierpnia 17, 16:54

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: TheKuba1414 » 8 sierpnia 17, 22:14

mimo12 pisze:
TheKuba1414 pisze:Nie mam tam zbrojnika żadnego, to potocznie "glonojad" ma z 3cm długości i przylepia się do czegoś ciągle i na tym siedzi.


To pewnie jakiś zbrojnik.

TheKuba1414 pisze:Właśnie nie chciałbym się pozbywać żadnych rybek


Jak dasz je na pożarcie, to będzie to ich pozbycie się.

TheKuba1414 pisze:trochę za duży, wiem ale woda ciągle w akwarium jest brudna...


Masz przerybienie i wewnętrzny nie wyrabia, dobrze, że zainwestowałeś w kubełek. :ok:



Może jakiś zbrojnik, tak czy siak jest trochę mniejszy od dorosłej platki.

Nie chcę się pozbywać obecnych rybek, a jedynie ewentualnego narybku, niestety nie wiem jak to zrobić bo niestety usunięcie kamieni i roślin trochę odpada :/

Początkowo miałem tam 4 gupiki, 3 małe "sumiki", 3 glonojady, 4 platki i 5 helenek.
Taką obsadę dobrano Mi w akwarystycznym.
Niestety z bliżej mi nieznanych powodów stopniowo wszystko zaczęło wymierać, pod koniec pojawił się narybek (a sklep podobno dał mi same samice platek...) i 11 rybek przeżyło i urosło i już tak dobrze się mają od ~ 90 dni więc podejrzewam że sprzedano mi chore/stare rybki :/

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: mimo12 » 8 sierpnia 17, 22:47

TheKuba1414 pisze:Może jakiś zbrojnik, tak czy siak jest trochę mniejszy od dorosłej platki.

Masz fotę?
W jakim wieku jest?

TheKuba1414 pisze:Nie chcę się pozbywać obecnych rybek, a jedynie ewentualnego narybku, niestety nie wiem jak to zrobić bo niestety usunięcie kamieni i roślin trochę odpada :/


Tych kilkanaście sztuk, to i tak raczej będzie za dużo, więc coś będzie i tak trzeba zrobić z nadmiarem.

TheKuba1414 pisze:3 małe "sumiki",

Jakie?

TheKuba1414 pisze:Taką obsadę dobrano Mi w akwarystycznym.

Staraj się nie polegać na sprzedających. Często nie mają wiedzy na temat sprzedawanych zwierząt i chcą po prostu coś sprzedać.

TheKuba1414 pisze:Niestety z bliżej mi nieznanych powodów stopniowo wszystko zaczęło wymierać, pod koniec pojawił się narybek (a sklep podobno dał mi same samice platek...) i 11 rybek przeżyło i urosło i już tak dobrze się mają od ~ 90 dni więc podejrzewam że sprzedano mi chore/stare rybki :/


Albo przetrwały najsilniejsze, bo przy przerybieniu truły się własnymi odchodami ze względu na ilość ryb oraz, jeżeli zbiornik nie dojrzał przed wpuszczeniem obsady, z powodu niedojrzałej filtracji.

Platki mogą urodzić jakiś czas po separacji. To było do miesiąca po kupnie?

TheKuba1414
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 8 sierpnia 17, 16:54

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: TheKuba1414 » 8 sierpnia 17, 23:30

mimo12 pisze:
TheKuba1414 pisze:Może jakiś zbrojnik, tak czy siak jest trochę mniejszy od dorosłej platki.

Masz fotę?
W jakim wieku jest?

TheKuba1414 pisze:Nie chcę się pozbywać obecnych rybek, a jedynie ewentualnego narybku, niestety nie wiem jak to zrobić bo niestety usunięcie kamieni i roślin trochę odpada :/


Tych kilkanaście sztuk, to i tak raczej będzie za dużo, więc coś będzie i tak trzeba zrobić z nadmiarem.

TheKuba1414 pisze:3 małe "sumiki",

Jakie?

TheKuba1414 pisze:Taką obsadę dobrano Mi w akwarystycznym.

Staraj się nie polegać na sprzedających. Często nie mają wiedzy na temat sprzedawanych zwierząt i chcą po prostu coś sprzedać.

TheKuba1414 pisze:Niestety z bliżej mi nieznanych powodów stopniowo wszystko zaczęło wymierać, pod koniec pojawił się narybek (a sklep podobno dał mi same samice platek...) i 11 rybek przeżyło i urosło i już tak dobrze się mają od ~ 90 dni więc podejrzewam że sprzedano mi chore/stare rybki :/


Albo przetrwały najsilniejsze, bo przy przerybieniu truły się własnymi odchodami ze względu na ilość ryb oraz, jeżeli zbiornik nie dojrzał przed wpuszczeniem obsady, z powodu niedojrzałej filtracji.

Platki mogą urodzić jakiś czas po separacji. To było do miesiąca po kupnie?

Nie znam jego wieku, u mnie wszystkie rybki są od końca kwietnia
Wygląda jak otosek przyujściowy

Sumiki to były Kiryski pstre.

Zbiornik leżał 2 tygodnie przed wpuszczeniem ryb i miał w tym czasie plagę ślimaków.

Trochę więcej niż miesiąc, narybek pojawił się w połowie czerwca.

Jak odbiorę filtr, chciałbym zrobić "restart" akwarum. Jest brudne i ma mnóstwo mułu pod żwirem.
Ogólnie przy zakładaniu niezbyt myślałem i brakowało mi wiedzy czego efekty widzę.
No i restart bym chciał z powodu ogromnej ilości ślimaków.

Można oddać rybki do sklepu?
Jeśli tak to oddalbym, zrobił restart i obsadził je poprawnie...

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: wespazjan » 9 sierpnia 17, 20:05

TheKuba1414 pisze:Można oddać rybki do sklepu?
Jeśli tak to oddalbym, zrobił restart i obsadził je poprawnie...


zależy od sklepu. W sieciówce szczerze wątpię. W prywatnych może. U mnie w mieście zoologiczny przyjmuje i sprzedaje dalej.

Jak nie to próbuj na jakimś spotted czy czymś. Ja ostatnio tak oddałam rybki (nie moje, na prośbę właściciela) i trafiły bardzo dobrze.
Jak dasz radę oddac i zacząć od nowa, porządnie to tak zrób. Bardzo ułatwi to życie i Tobie i rybom. i pewnie zlikwiduje problem "brudnej wody"
Obrazek

TheKuba1414
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 8 sierpnia 17, 16:54

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: TheKuba1414 » 9 sierpnia 17, 20:19

Brudna woda po uruchomieniu Mini Kani zrobiła się czysta :)
Nie oddaje rybek, reset robię w Weekend.
Dostałem poradę, aby "zainstalować" w akwarium Karlika Szponiastego.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: mimo12 » 9 sierpnia 17, 22:23

TheKuba1414 pisze:Wygląda jak otosek przyujściowy


Ryba stadna z miękkich wód.


TheKuba1414 pisze:Sumiki to były Kiryski pstre.


Ryba stadna.

TheKuba1414 pisze:Zbiornik leżał 2 tygodnie przed wpuszczeniem ryb i miał w tym czasie plagę ślimaków.


Mogło to być za krótko. Plaga ślimaków nie świadczy o dojrzałości zbiornika, a o zalegających resztach. Jeżeli wciąż utrzymują się olbrzymie ilości ślimaków, to znaczy, że przekarmiasz ryby.

TheKuba1414 pisze:Trochę więcej niż miesiąc, narybek pojawił się w połowie czerwca.


Jak wyglądają płetwy odbytowe ryb? Wachlarz, czy taka igiełka?

TheKuba1414 pisze:Jak odbiorę filtr, chciałbym zrobić "restart" akwarum. Jest brudne i ma mnóstwo mułu pod żwirem.


Lepszym podłożem w tym wypadku może się okazać piasek. Syf nie będzie zalegał w żwirku, a jakby coś było na dnie, to odessiesz wężem przy podmiance,

TheKuba1414 pisze:Ogólnie przy zakładaniu niezbyt myślałem i brakowało mi wiedzy czego efekty widzę.


Czytaj dalej, rozeznawaj( często są absurdalne rady dostępne w necie) i się nie śpiesz, jeżeli nie trzeba. ;)

TheKuba1414 pisze:Można oddać rybki do sklepu?
Jeśli tak to oddalbym, zrobił restart i obsadził je poprawnie...


Odpowiedziała już koleżanka. Dodam tyle, że nie ma co się śpieszyć z rybami po restarcie. ;)

TheKuba1414 pisze:Brudna woda po uruchomieniu Mini Kani zrobiła się czysta :)


Po prostu wessał syf, ale zwróć uwagę, że on wciąż jest w obiegu, a ryb dalej dużo.

TheKuba1414 pisze:Nie oddaje rybek, reset robię w Weekend.


Pamiętaj o dojrzałym filtrze. Wewnętrzny musi chodzić teraz, w misce przy restarcie i przynajmniej ze dwa tygodnie po, żeby bakterie zasiedliły też kubełek.

TheKuba1414 pisze:Dostałem poradę, aby "zainstalować" w akwarium Karlika Szponiastego.


Nie uważam, żeby to był dobry pomysł dodawać żaby do platek, aczkolwiek na pewno by zredukowały ilość młodych. Jednak stworzenia te wymagają trochę rozbiegających się ze sobą diet. Poza tym nie ma sensu dodawać większej ilości ryb do tylu syfiących platek( to ryby w sporej mierze roślinożerne, o dużej przemianie materii=> syfią mocno).

TheKuba1414
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 8 sierpnia 17, 16:54

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: TheKuba1414 » 9 sierpnia 17, 22:48

mimo12 pisze:
TheKuba1414 pisze:Wygląda jak otosek przyujściowy


Ryba stadna z miękkich wód.


TheKuba1414 pisze:Sumiki to były Kiryski pstre.


Ryba stadna.

TheKuba1414 pisze:Zbiornik leżał 2 tygodnie przed wpuszczeniem ryb i miał w tym czasie plagę ślimaków.


Mogło to być za krótko. Plaga ślimaków nie świadczy o dojrzałości zbiornika, a o zalegających resztach. Jeżeli wciąż utrzymują się olbrzymie ilości ślimaków, to znaczy, że przekarmiasz ryby.

TheKuba1414 pisze:Trochę więcej niż miesiąc, narybek pojawił się w połowie czerwca.


Jak wyglądają płetwy odbytowe ryb? Wachlarz, czy taka igiełka?

TheKuba1414 pisze:Jak odbiorę filtr, chciałbym zrobić "restart" akwarum. Jest brudne i ma mnóstwo mułu pod żwirem.


Lepszym podłożem w tym wypadku może się okazać piasek. Syf nie będzie zalegał w żwirku, a jakby coś było na dnie, to odessiesz wężem przy podmiance,

TheKuba1414 pisze:Ogólnie przy zakładaniu niezbyt myślałem i brakowało mi wiedzy czego efekty widzę.


Czytaj dalej, rozeznawaj( często są absurdalne rady dostępne w necie) i się nie śpiesz, jeżeli nie trzeba. ;)

TheKuba1414 pisze:Można oddać rybki do sklepu?
Jeśli tak to oddalbym, zrobił restart i obsadził je poprawnie...


Odpowiedziała już koleżanka. Dodam tyle, że nie ma co się śpieszyć z rybami po restarcie. ;)

TheKuba1414 pisze:Brudna woda po uruchomieniu Mini Kani zrobiła się czysta :)


Po prostu wessał syf, ale zwróć uwagę, że on wciąż jest w obiegu, a ryb dalej dużo.

TheKuba1414 pisze:Nie oddaje rybek, reset robię w Weekend.


Pamiętaj o dojrzałym filtrze. Wewnętrzny musi chodzić teraz, w misce przy restarcie i przynajmniej ze dwa tygodnie po, żeby bakterie zasiedliły też kubełek.

TheKuba1414 pisze:Dostałem poradę, aby "zainstalować" w akwarium Karlika Szponiastego.


Nie uważam, żeby to był dobry pomysł dodawać żaby do platek, aczkolwiek na pewno by zredukowały ilość młodych. Jednak stworzenia te wymagają trochę rozbiegających się ze sobą diet. Poza tym nie ma sensu dodawać większej ilości ryb do tylu syfiących platek( to ryby w sporej mierze roślinożerne, o dużej przemianie materii=> syfią mocno).




Dorosła to samica.
Oba filtry teraz chodzą.
Niestety mama nie zgodziła się na oddanie ryb... kocha wszelkie stworzenia i nie może...

Też myślałem o zmianie na piasek, tak pewnie zrobię.

Wydaje mi się że musi już zostać tyle rybek... byle nie dopuścić do zwiększenia tej ilości, bo raczej nie mam jak zmniejszyć. Więc musi moje akwarium zamieszkać ktoś nowy, aby nie zamieszkała w nim plaga narybku - tylko kto?
Jak nie Karlik to jakaś rybka mięsożerna chyba?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: mimo12 » 9 sierpnia 17, 22:55

TheKuba1414 pisze:Dorosła to samica.


A inne dorosłe, jakie miały płetwy?

TheKuba1414 pisze:Oba filtry teraz chodzą.


:ok:

TheKuba1414 pisze:Niestety mama nie zgodziła się na oddanie ryb... kocha wszelkie stworzenia i nie może...


Wytłumacz jej, że oddanie ryb nie wiąże się z zabiciem ryb, a zostawienie ryb w przegęszczeniu negatywnie odbije się na ich zdrowiu i długości życia. Ciekawe, co powie...

TheKuba1414 pisze:Też myślałem o zmianie na piasek, tak pewnie zrobię.


Z marketu budowlanego piach do piaskownic. Najtańsza opcja.

TheKuba1414 pisze:Wydaje mi się że musi już zostać tyle rybek... byle nie dopuścić do zwiększenia tej ilości, bo raczej nie mam jak zmniejszyć. Więc musi moje akwarium zamieszkać ktoś nowy, aby nie zamieszkała w nim plaga narybku - tylko kto?
Jak nie Karlik to jakaś rybka mięsożerna chyba?


Mam pomysł, ale za mały zbiornik dla ryb, o których myślałem. Może coś mi jeszcze wpadnie do głowy.
A jakbyś oddał same samce zanim się wytrą?

TheKuba1414
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 8 sierpnia 17, 16:54

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: TheKuba1414 » 9 sierpnia 17, 23:04

mimo12 pisze:
TheKuba1414 pisze:Dorosła to samica.


A inne dorosłe, jakie miały płetwy?

TheKuba1414 pisze:Oba filtry teraz chodzą.


:ok:

TheKuba1414 pisze:Niestety mama nie zgodziła się na oddanie ryb... kocha wszelkie stworzenia i nie może...


Wytłumacz jej, że oddanie ryb nie wiąże się z zabiciem ryb, a zostawienie ryb w przegęszczeniu negatywnie odbije się na ich zdrowiu i długości życia. Ciekawe, co powie...

TheKuba1414 pisze:Też myślałem o zmianie na piasek, tak pewnie zrobię.


Z marketu budowlanego piach do piaskownic. Najtańsza opcja.

TheKuba1414 pisze:Wydaje mi się że musi już zostać tyle rybek... byle nie dopuścić do zwiększenia tej ilości, bo raczej nie mam jak zmniejszyć. Więc musi moje akwarium zamieszkać ktoś nowy, aby nie zamieszkała w nim plaga narybku - tylko kto?
Jak nie Karlik to jakaś rybka mięsożerna chyba?


Mam pomysł, ale za mały zbiornik dla ryb, o których myślałem. Może coś mi jeszcze wpadnie do głowy.
A jakbyś oddał same samce zanim się wytrą?


Nie pamiętam :/
:)
Pogadam, może uda się przekonać.
Od jakiego wieku zaczyna się przekształcać płetwa odbytowa?
Da się sprawdzić płeć u moich maluchów?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jak zapobiec powiększeniu populacji?

Postautor: mimo12 » 10 sierpnia 17, 20:55

TheKuba1414 pisze:Od jakiego wieku zaczyna się przekształcać płetwa odbytowa?
Da się sprawdzić płeć u moich maluchów?


W tym wypadku chyba tylko po płetwie. Wydaje mi się, że te 2,5 cm powinny już mieć wykształconą odpowiednio.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości