Analiza zawartości wody w akwarium

secik
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 16 lipca 17, 16:25
Lokalizacja: Chełm/Lubelskie

Analiza zawartości wody w akwarium

Postautor: secik » 28 lipca 17, 19:56

Jestem niedoświadczonym akwarystą, więc proszę o wyrozumiałość.

Moje akwarium to: (założone akwarium 6 lipca 2017)
- kostka 30l
- filtr FZN-2 AQUAEL( siporax)
- rośliny: cryptocoryna nana i Alternanthera colorata, Ludwigia arcuata
- obsada: 3 Otoski:)
- oświetlenie aquael 6w led zmodyfikowane na mocniejsze światło.

Woda podmieniana co tydzień ; z kranu + z filtra osmotycznego 50%-50% - objętość całkowita 6l

Zaniepokoił mnie wygląd jednej rośliny - pożółkły liść rośliny cryptocoryny nana , poniżej przedstawiam zdjęcie.
https://photos.app.goo.gl/8pgnodwwmfdwP75b2

Parametry wody:

ph - 7,2-7,5 (póki co co2 podaję z bimrowni, w planach mam założyć co2)
No3- 20 mg/l
Po4- 1,5 mg/l
K- 10
Fe- 0,05
Ca-55
Mg- 6
GH- 9,1 (wyliczone ze wzoru)
GH - 10 ( z testu)
KH - 14

Z nawozów na chwilą obecną dawałem aquaflora complete zoolek ( tak mi Pan sprzedawca polecił gdy podejrzewałem brak potasu), carbo. Obecnie czekam na nawozy Blue Line.:)

Co powinienem w piewszej kolejności poprawić?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Analiza zawartości wody w akwarium

Postautor: Hunter » 29 lipca 17, 09:08

Jak Ci jeden liść pada to nie ma powodów do paniki ;p To normalne, że stare liście obumierają. Wypatruj nowych.
Na chwilę obecną Fe trzeba lekko dźwignąć.
Mg też dla poprawy kondycji wszystkich roślin też :) Mg do ok 10-13mg/l
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

secik
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 16 lipca 17, 16:25
Lokalizacja: Chełm/Lubelskie

Re: Analiza zawartości wody w akwarium

Postautor: secik » 29 lipca 17, 10:30

czy K nie puszę poprawić do 30 mg/l?

Fe -podnieść mam do 0,20 mg/l brakuję mi 0,15 mg/l, więc czy mogę jednorazowo podnieść wielkość pierwiastka ?
Przykładowo bazując na nawozach blue line Fe jedno naciśnięcie pompki w 100l da nam 0,04 mg/l (jak podaję producent:)), to idąc dalej w 33 l Fe- powinno wzrosnąć o dodatkową wartość =0,12 mg/l , czy starać się podzielić nawóz na trzy części?

To samo jeżeli brakuję mi znaczna cześć danego pierwiastka to lepiej jest podzielić część nawozu na 7 dni w tyg., czy nic się nie stanie jak uzupełnie jednorazowo wielkość?

Jak to jest czy co tydzień kontrolujemy zawartość pierwiastkow w wodzie w szczegolności N03 i po4?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Analiza zawartości wody w akwarium

Postautor: Hunter » 29 lipca 17, 11:00

secik pisze:czy K nie puszę poprawić do 30 mg/l?


Po roślinach nie widać niedoborów, ale jak dźwigniesz Mg to K też już będzie trzeba.

secik pisze:Fe -podnieść mam do 0,20 mg/l brakuję mi 0,15 mg/l, więc czy mogę jednorazowo podnieść wielkość pierwiastka ?


Zalecam ostrożność jeśli chodzi o podnoszenie Fe :P Rozbij dawki na co najmniej dwa dni. Mogą wyskoczyć nitki.

secik pisze:To samo jeżeli brakuję mi znaczna cześć danego pierwiastka to lepiej jest podzielić część nawozu na 7 dni w tyg., czy nic się nie stanie jak uzupełnie jednorazowo wielkość?


Zasadniczo powinniśmy unikać gwałtownych skoków wszystkich parametrów, ale K, Mg i Ca to dość "bezpieczne" skoki, więc można jednorazowo. Oczywiście mówimy o skokach rzędu kilku mg/l :)

secik pisze:Jak to jest czy co tydzień kontrolujemy zawartość pierwiastkow w wodzie w szczegolności N03 i po4?

Czasami tak, a czasami nie. Wszystko zalezy od Twojej wiedzy i tego co dzieje się w akwarium. Na pewno na początku systematyczne kontrola NO3 i PO4 jest bardzo pomocna. Po jakimś czasie dojdziesz do wprawy, akwarium się ustabilizuje a wartości i odchylenia "od normy" rzędu np 20-30 mg/l NO3 i 0,5-1 mg/L PO4 nie będą się odbijać na kondycji akwarium.

Mówimy o "jakich tam" książkowych proporcjach, ale mało kto je utrzymuje w starych baniakach. Im "starsze" akwarium tym bardziej stabilne. Najczęściej wystarczy zapewnić pewne minimum każdego mikr i makroskładnika aby rośliny rozwijały się zdrowo. Zazwyczaj problematyczne są nowe, przerybione i zaniedbane akwaria.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

secik
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 16 lipca 17, 16:25
Lokalizacja: Chełm/Lubelskie

Re: Analiza zawartości wody w akwarium

Postautor: secik » 29 lipca 17, 12:06

a ja już się zmartwiłem tym listkiem , że mam niedobór pierwiastków - a on porostu tak ma:)
Teraz trzeba się nauczyć nawozić roślinki.

secik
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 16 lipca 17, 16:25
Lokalizacja: Chełm/Lubelskie

Re: Analiza zawartości wody w akwarium

Postautor: secik » 13 sierpnia 17, 08:25

następny tydzień: - nawozy blue line, zbiornik 30l:)

ph - 7,2
No3- 10 mg/l
Po4- 1 mg/l
K- 14 mg/l
Fe- 0,4 mg/l
Ca-50
Mg- 6
GH- 8,4 (wyliczone ze wzoru)
GH - 11( z testu)
KH - 12

No3- nie dawałem przez tydzień więc spadło, czy powinienem chociaż co kilka dni uzupełnić małą dawką np 4ml? żeby utrzymywać na poziomie 10 mg/l?

Po4- przez cały tydzień dawałem małe dawki 4ml (0,2 mg/l), żeby chociaż utrzymać wartość w granicach 1 mg/jedno

K- codziennie jedno naciśnięcie pompki co daje 1,5 mg/, wartość potasu prawidłowa, czy teraz zmniejszyć i dodawać codziennie 4 ml (0,5 mg)?

Mg- planuję codziennie dodawać chociaż 4ml (0,25 mg/l)

FE - chyba wystarczy z mikro

Mikro - planuje co drugi dzień podawać, ponieważ zauważyłem ze FE podnosi się z wartości 0,2 do 0,4 mg/l

Czy sposób nawożenia, będzie prawidłowy? Poprawcie mnie jeśli popełniam błędy, dziękuje

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Analiza zawartości wody w akwarium

Postautor: Hunter » 13 sierpnia 17, 09:01

Parametry parametrami wody, ale co na to rośliny? Suche dane to często za mało ;)

secik pisze:No3- nie dawałem przez tydzień więc spadło, czy powinienem chociaż co kilka dni uzupełnić małą dawką np 4ml? żeby utrzymywać na poziomie 10 mg/l?

Staraj sie nie schodzić poniżej 10, bo to już granica niedoborów ;)
secik pisze:K- codziennie jedno naciśnięcie pompki co daje 1,5 mg/, wartość potasu prawidłowa, czy teraz zmniejszyć i dodawać codziennie 4 ml (0,5 mg)?

Utrzymuj mniej więcej 2x tyle co Mg, nie przekraczaj 3x Mg, bo delikatniejsze rośliny będą zgłaszamy problemy.
secik pisze:Mg- planuję codziennie dodawać chociaż 4ml (0,25 mg/l)

Podawaj więcej. Rośliny wchłaniają na bieżąco, a powinieneś utrzymywać stężenie co najmniej 12 mg/l.
Micro OK.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości