112l - restart akwarium

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

112l - restart akwarium

Postautor: Malina107 » 28 lipca 17, 19:47

Witam,
około 3 miesiące temu wystartowałem z moim pierwszy akwarium 112l. Z perspektywy czasu widzę, że nie przygotowałem się za dobrze do założenia zbiornika.
Zdążyłem nabawić się ospy (od tygodnia leczę ryby), mam wieczne problemy z pH wody utrzymującym się na poziomie 7.5 co pociąga za sobą obecność glonów, zestawiłem ze sobą złe rośliny i ogólnie akwarium mi się nie podoba. Kupiłem też w okazyjnej cenie duży korzeń mangrowca, który nie chce tonąć (chociaż jest już coraz lepiej) i ciągle muszę dociskać go kamieniem. Na koniec zamieszczę zdjęcie baniaka.

Miała wyjść Ameryka Południowa, a wyszła KUPA.
Obecne akwarium:
- obsada w akwarium:
20 x Neon Czerwony
6 x Kirys spiżowy
2 x Kirysnik (tak, czytałem już niejednokrotnie, że jest za mały zbiornik)
2 x Ramireza
2 x Ramireza Electric Blue
- podłoże to czarny drobny bazalt i duża plaża z piasku
- oświetlenie T5 2x24W 3500K. W poniedziałek przyjdą dwie świetlówki 6500K i 8000K
- filtr Aquqel TurboFilter1000 z wkładem ceramicznym (jutro kupuję torf i wkładam w woreczku do pojemnika z ceramiką)
- grzałkka 100W
- pałeczki nawozowe (akwarystyczne) w podłożu
- kulki gliniano-torfowe BlueLine w podłożu

Teraz przechodzę do sedna:
Zamierzam zrobić restart akwarium za 3-4 tygodnie jak wyleczę ryby i wrócę z urlopu w związku z tym proszę o kilka porad, dzięki którym moje akwarium będzie stabilniejsze, przyjaźniejsze rybom i ładniejsze.

1. Co wybrać na podłoże? Nie chcę wydawać dużej kasy na substraty (żona nie daje mi żyć, jak słyszy o kasie inwestowanej w akwa). Czytałem o ziemi ogrodowej przykrytą siatką i zasypaną piachem lub bazaltem.
2. Sprzedawca w sklepie polecił mi, że można na samo dno wysypać z 5l jakiejś substratowej mieszanki zamiast ziemi ogrodowej
3. Czy wymienić bazalt? Sprawdzałem i nie wpływa na parametry wody jednak dużo osób odradza takie podłoże.
4. Sam piach? Czytałem, że neony nie lubią jasnego podłoża
5. Na pewno w tym roku nie zainwestuję w butlę CO2, a z bimbrownią mam problem, mianowicie do jakiegoś czasu działała, a teraz po wymianie zacieru wszystko bąbelkuje, ale z kostki drewnianej w zbiorniku nic nie leci - sprawdzałem i wszystko jest szczelne i drożne, więc nie wiem co się dzieje - jakiś pomysł?
6. Obecny wystrój mi się zupełnie nie podoba - totalny nie ład. Co wyrzucić a co dokupić?
8. Mogę Was prosić o jakieś inspiracje jeżeli chodzi o aranżacje? Jakieś porady na co zwrócić uwagę, żeby wyszło ładnie.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: Anka cyganka » 29 lipca 17, 08:26

1. Za podłoże wybierz piach masz pielegniczki i ryby przydenne które go wymagają. Pod spód możesz dac zwykła ziemię i kulki gt.
2. J.w.
3. Bazalt wymień patrz punkt 1
4. Sam piach, neony nie lubia jasnego światła, lubią ciemne zbiorniki.
5. Tego nie wiem
6. Dla mnie wystrój jest ok. Jeżeli Ci się nie podoba to poszukaj inspiracji w Internecie lub w naturze.
Jakie parametry masz w akwarium? Podejrzewam że ospa zaczęła się od pielegniczek?

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: Malina107 » 29 lipca 17, 09:07

Dzięki za odpowiedź.

Parametry wody jakie znam:
kh - 4
gh - 8
pH - 7.5
testy JBL 6w1 pokazują azoty w normie.

U pieplęgniczek nie widzę żadnych objawów. Pierwsze zaczęły ocierać się o liście i kamienie neony, potem zauważyłem kropki na kirysach i kiryśnikach oraz ocieranie się o podłoże.
Dodatkowo jeden neon ma trochę spuchnięty brzuch.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: Anka cyganka » 29 lipca 17, 21:35

Posiadasz testy paskowe które nie są miarodajne. Jaka temperaturę utrzymyjesz w akwarium?

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: Malina107 » 30 lipca 17, 08:55

Posiadam testy kropelkowe Zoolek'a na KH/GH i pH. Pasek JBL kupiłem na początku i na jego podstawie oceniam mniej więcej azot - wiem, że wyniki nie są dokładne, a jedynie orientacyjne. Zbieram się do kupienia całego zestawu testów JBL.


Aktualnie leczę ryby z ospy i grzałka ustawiona jest na 27 stopni. Z uwagi na usytuowanie mojego mieszkania temperatura w dzień potrafi skoczyć do 30 stopni. Jeżeli nie ma upałów, to temperaturę w akwarium utrzymuję na poziomie 25 stopni

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: barttsw » 30 lipca 17, 09:06

azotanow nie zmierzysz nic po za jbl kropelkowy

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: abiba » 30 lipca 17, 12:02

Jeżeli Twoja woda to kranówka to w sumie zazdroszczę Ci .
Myśle że zbędne są wielkie inwestycje . Ziemia ogrodowa plus piach i będzie dobrze . Do tego cały zestaw do nawożenia np Blue Line (bo jednak najlepiej trzymać sie jednej filozofii/technologii i nie mieszać firm)

Rośliny masz (wbrew temu ci pszesz) niezłe . Wszystkie mają mniej więcej podobne wymagania i nie są upierdliwe w upraawie i co najważniejsze obędą sie bez CO2.

Kiryśniki niestety powinny zmienić domek .

Jak dla mnie aranżacja jest nawet niezła a przynajmniej nie zasługuje na określenie "kupa" choćiaż faktycznie od amazonki trochę odstaje . Ten aspekt jednak najmniej nadaje sie do dyskusji bo o gustach ponoć sie nie dyskutuje

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: Malina107 » 30 lipca 17, 14:31

abiba dzięki za opinię.

Parametry, które opisałem to woda z kranu zmieszana 1:1 z demineralizowaną z marketu.

No jeżeli chodzi o aranżację, to nie podoba mi się - akwarium wygląda po prostu na zarośnięte trawą. Moim zdaniem brakuje niższych roślin o większych liściach, może coś czerwonego. No i ostatnio spodobały mi się trawniki jednak z amazonką nie będzie miało to zupełnie nic wspólnego - muszę się jeszcze zastanowić czy zrobić stricte amazonkę, czy po prostu ładną, schludną aranżację, która nie będzie wprowadzała efektu nieładu.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: Malina107 » 17 sierpnia 17, 09:35

Ok, w przyszłą sobotę lub w następny weekend robię restart.

Aktualnie w akwarium miałem ospę - stosowałem Green ichito Zooleka. Ostatni raz dolewałem 10ml 11 dni temu - jutro będę wiedział jak wygląda akwa, bo od tego czasu go nie widziałem.

Pytanie, czy przed restartem powinienem oczyścić wodę węglem aktywnym?
Po restarcie baniak będzie LT na ziemii ogrodowej, a jakieś 60% obecnej wody chcę zostawić.
Czy do tak przygotowanego baniaka można od razu wpuszczać ryby?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: Hunter » 17 sierpnia 17, 12:07

Malina107 pisze:Pytanie, czy przed restartem powinienem oczyścić wodę węglem aktywnym?
Po restarcie baniak będzie LT na ziemii ogrodowej, a jakieś 60% obecnej wody chcę zostawić.

Przydałoby się skoro chcesz zostawić wodę ;)

Malina107 pisze:Czy do tak przygotowanego baniaka można od razu wpuszczać ryby?

Nie :roll: Akwarium powinno przejść "normalny" proces dojrzewania przed wpuszczeniem obsady.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: Malina107 » 17 sierpnia 17, 13:00

W takim razie najpierw węgiel - jak długo powinno trwać oczyszczanie? Czy węgiel można włożyć do rajstopy i umieścić w zbiorniku filtra razem z ceramiką?


Niestety to moje jedyne akwarium i nie mam gdzie trzymać ryb.
Czy na prawdę nie można ich wpuścić od razu biorąc pod uwagę fakt, że jakieś 60-70% to będzie stara woda (jak przy podmianie) plus oczywiście ten sam filtr z bakteriami?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: abiba » 17 sierpnia 17, 20:53

Malina107 pisze:...


Niestety to moje jedyne akwarium i nie mam gdzie trzymać ryb.
Czy na prawdę nie można ich wpuścić od razu biorąc pod uwagę fakt, że jakieś 60-70% to będzie stara woda (jak przy podmianie) plus oczywiście ten sam filtr z bakteriami?


Moim zdaniem "normalna" procedura dojrzewania jest niecelowa .
istotne jest obok "starej" wody nieustannie działający filtr wyposażony w jakieś sensowne złoże biologiczne oraz zadbanie aby nie doszło do skoku temperatury .
Polecałbym jednak najpierw oczyścić wodę z leków węglem a dopiero po 1-3 dobach zabieranie sie za restart (tak dla ostrożności)
Z mojego doświadczenia przynamniej tak wynika a ze lubię restarty to i sie tych przypadków nazbierało :)

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: Riko » 17 sierpnia 17, 22:10

Malina107 pisze:Miała wyjść Ameryka Południowa, a wyszła KUPA.

Niee... Nie mogę z tego... :D :D :D

Rybaszek
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 15 sierpnia 17, 02:14

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: Rybaszek » 18 sierpnia 17, 11:01

Jako podłoże najlepiej piach, bo masz pielęgniczki i kirysy a one wymagają drobnego nie ostrego podłoża. Jak chcesz mieć dużo roślin do możesz dać ziemie pod spód tylko przykryj siatką, bo niektóre ryby są nieobliczalne.
Wywal ten bazalt on praktycznie nie występuje w naturze i może kaleczyć ryby. Oczywiście może być sam piach, ale rośliny Ci będą gorzej rosnąć. Imho nie ma potrzeby na żadne substraty, jeżeli nie chcesz jakichś niesamowitych przyrostów, ziemia może Cię zaskoczyć ;)
A co do bimbru to daj ssspokój. Najlepiej jak zaczynasz to zrób low tech. Zmniejsz światło, daj ziemie pod piachem, albo sam piach (mi kiedyś ryby wykopały ziemię :P ) Zostaw to CO2 i wszystko Ci pięknie wyrośnie. Torf to dobry pomysł, dodatkowo można dorzucić suche liście, szyszki olchy, dużo badyli i zrobi się ładna herbatka. W typowym BW zazwyczaj nie ma roślin, albo jest kilka anubiasów czy innych krzaków.
https://fpsbutest.files.wordpress.com/2 ... lwllrl.jpg
przykładowy zbiornik BW ładnie odwzorowuje naturalne środowisko neonów
https://www.youtube.com/watch?v=dj8GV0f ... vanMikolji
https://www.youtube.com/watch?v=2pqQaPr ... forest.com
a tu dwa losowe filmy pod wodą. Mam nadzieję że pomogłem :) w razie niemca albo wątpliwości służę radą. Pozdrawiam

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: 112l - restart akwarium

Postautor: Malina107 » 19 sierpnia 17, 20:17

Przyszedł czas na przycinkę. Przesadziłem trochę roślin, ładniej wszystko poukładałem i w sumie akwarium zaczęło wyglądać lepiej - w końcu mi się podoba.
W związku z powyższym na razie daruję sobie restart. Tak jak pisaliście, rośliny są mało wymagające więc wystarczą im kulki gliniano-torfowe i akwarystyczne pałeczki nawozowe.

Po wyczyszczeniu wody z lekarstwa węglem aktywnym zastosuję torf do filtra i skupię się na nauce panowania nad parametrami wody - jak sytuacja pozwoli, to za jakiś czas założę większe akwarium przy większym doświadczeniu.

Co do podłoża, to rzeczywiście mam piasek i bazalt, jednak to drugie jest bardzo drobne, a pisaku jest dużo, więc myślę, że będzie musiało zdać egzamin.

Dziękuję Wam za zainteresowanie i pomoc w temacie.

Mam jeszcze pytanie w sprawie prowadzenia zbiornika LT:
1. Czy w tym przypadku mam nie czyścić podłoża z mułu - słyszałem, że to może być naturalny nawóz dla roślin.
2. Aktualnie mam 2xT5 3500K (zakupione z pokrywą, jakieś przemysłowe zwykłe). Zakupiłem dwie nowe, jedną 6500k drugą 8000K. Czy mogę coś takiego zamontować? Nie chcę i nie będę nawozić roślin - czy przez takie światło mogę mieć problem?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości