Prośba o poradę.

secik
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 16 lipca 17, 16:25
Lokalizacja: Chełm/Lubelskie

Prośba o poradę.

Postautor: secik » 16 lipca 17, 17:08

Dzieńdobry! Chciałbym się przywitać i poradzić.
Kupiłem akwarium dla synka AQUAEL Smart 30l , LED . Tak mi się spodobał temat akwarystki , że sam złapałem bakcyla.
W akwarium chciałbym chodować krewetki i pare szt. rybek Neon Innesa, obecnie akwarium dojrzewa z posadzonymi roślinkami : Cryptocoryna nana i Alternanthera colorata.

W niedalekiej przyszłości chciałbym wymienić Filtr PAT MINI na kaskadowy lub zwewnetrzny. Czy dobrym wyborem będzie FZN-1 AQUAEL 100L czy może przyszłościowo kupić już np kubełkowy JBL na dużo wiekszy litraż np > 250l ( wykorzystam go do wiekszego akwarium)?

Czy oświetlenie dla roślinek jest wystarczające? - obecne to" Lampka LEDDY SMART PLANT - LED 6W. - 8000 K

Dziękuje za pomoc.

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Prośba o poradę.

Postautor: Wilkołak » 16 lipca 17, 18:37

Hmm rybki i krewetki w takim akwa, mogą nie być dobrym pomysłem, dlatego że to mały litraż i małe (młode) krewetki mogą paść ofiarą rybek.
Co do dojrzewania, to z miesiąc ale nigdy nie wiadomo na pewno, że akwa dojrzało) dla rybek, a dla krewetek zależnie też od rodzaju, to nawet dłużej powinno dojrzewać. Niektóre gatunki mogą wymagać wody RO i innym mineralizatorów.

Co do filtra, to powiem że w 96l miałem kaskadę, (niby chińczyk) ale dałem ponad stówę i powiem, że nigdy więcej kaskad. Kup kubełek.
Obecnie (znaczy czekam na wymianę uszkodzonej części, nie z mojej winy) kupiłem jbl-a-e1501 do 240l i on jest rekomendowany od 160-500l. To u mnie, po odjęciu podłoża czyli jakieś +/- 220l na pewno da radę.
96l mam Aquaela MIDIKANI 800l, który z moich spostrzeżeń (około 2 lata użytkowania bez wad) nadaję się max do 130-150l ale już może trochę dyszeć wydajność.
Więc jak będziesz brał kubełek to jak masz przykładowo 100l akwa to bierz kubełek do 300/400l akwa.
Włożysz wypełnienie do koszy, odległość-tudzież wysokość akwa-filtr, też może zmniejszać wydajność. trzeba mieć tzw. nad filtrację w akwa.
A jak by był, za duży prąd wody z filtra, to sobie skręcisz i będzie git. Bierz kubełek.

Co do oświetlenia, to jak policzyć waty na litr, czyli 6 wat podzielić na 30 litrów akwa, to wychodzi 0,2 wata na litr to jest mało.
Trzeba by coś dołożyć, ale jak chcesz mieć większe akwa, to na razie niech jest jak jest, nie kupuj wymagających roślin, jak kupisz większe akwa, ze wszystkim osprzętem, to po dojrzeniu tego nowego akwa, wszystko przerzucisz, a z tej 30l, to albo zrobisz czyste krewetkarium albo kotnik.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Prośba o poradę.

Postautor: Anka cyganka » 16 lipca 17, 18:48

Tu masz link co się nadaje do Nano akwarium viewtopic.php?f=27&t=43416. Ten filtr co masz nie nadaje się nie ma w nim biologii chyba że będą tam same krewetki i dużo roslin. Co do oświetlenia to da radę na mało wymagające rośliny jak właśnie cryptocoryne.

secik
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 16 lipca 17, 16:25
Lokalizacja: Chełm/Lubelskie

Re: Prośba o poradę.

Postautor: secik » 16 lipca 17, 20:59

Co do rybek to się jeszcze zastanowie, może pozostane przy samych krewetkach. Wodę osmotyczną posiadam tzn jeśli jakieś gatunki krewetek/ryb taką wodę lubi to zalewam całe akwarium?

Najważniejsza część .... jeśli chodzi o filtr JBL e1501 160-600l czy jest jakas tańsza alternatywa a równie dobra?( będzie to może zakup przyszłościowy) ??

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Prośba o poradę.

Postautor: Anka cyganka » 16 lipca 17, 21:44

Musisz wybrać filtr który ma możliwość ograniczenia przepływu i musisz wiedzieć jakiej wielkości akwarium w przyszłości zamierzasz postawić żeby później nie okazał się za mały. Ja bym raczej kupiła jakiś filtr kaskada do tej 30 a do następnego baniaka kupowała już oddzielnie wszystko. A tak na przyszłość to nie kupuj więcej gotowych zestawów bo jak zauważyłeś jest w nich badziewiasty sprzęt, lepiej kupić wszystko osobno. Jeżeli samo ro to wtedy potrzebny jest mineralizator lub mieszanka ro i kranowy zależy na co się zdecydujesz

secik
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 16 lipca 17, 16:25
Lokalizacja: Chełm/Lubelskie

Re: Prośba o poradę.

Postautor: secik » 16 lipca 17, 21:54

właśnie akwarium mam zalane pół na pół , jednak akwarium mi dojrzewa i woda sie zrobiła lekko zielonawa i mętna , więc ten pomysł o zmianie filra. Pomysłałem że jak mam wydac ok stówki na nowy filtr to może kupić kubełkowy i mieć już na przyszłość coś extra.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Prośba o poradę.

Postautor: Anka cyganka » 16 lipca 17, 22:10

No tak tylko czy na pewno wiesz jakie akwarium w przyszłości postawisz czy nie okaże się że jednak większe niż na początku zakładałeś i też się okaże za maly

secik
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 16 lipca 17, 16:25
Lokalizacja: Chełm/Lubelskie

Re: Prośba o poradę.

Postautor: secik » 16 lipca 17, 22:16

No chyba z 200 l by w zupełności wystarczylo:) Narazić pozostaje już przy 30l a wybór filtra przemyśle, nie ma co się pieklić. Teraz czekam co mi wyrośnie.

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Prośba o poradę.

Postautor: Peter007 » 16 lipca 17, 22:32

Kubełek w takim szkielku może zrobić niezłą pralkę. Przelicznik watów na litr sprawdza się przy świetlówkach a przy ledach nie ma najmniejszego sensu.
W drodze ku Tanganice

secik
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 16 lipca 17, 16:25
Lokalizacja: Chełm/Lubelskie

Re: Prośba o poradę.

Postautor: secik » 17 lipca 17, 06:19

A oświetlenie do akwarium nie powinno się dobierać wg lumenów na 1l wody, żarówki są przecież różne, czy kupujemy tylko przeznaczone dla roślin z pełnym spektrum światła?

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Prośba o poradę.

Postautor: Anka cyganka » 17 lipca 17, 08:14

Ty masz ledy ich się tak nie przelicza, na mało wymagające rośliny wystarczy. Oświetlenie i ilość zależy jakie chcesz rośliny hodować

secik
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 16 lipca 17, 16:25
Lokalizacja: Chełm/Lubelskie

Re: Prośba o poradę.

Postautor: secik » 17 lipca 17, 09:09

czy warto rozważyć zakup używanego filra zewnetrznego?

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Prośba o poradę.

Postautor: Anka cyganka » 17 lipca 17, 11:36

Ja bym szukała jak już nowego bo masz pewność i gwarancje

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Prośba o poradę.

Postautor: Peter007 » 17 lipca 17, 13:16

Z używkami jest jak zawsze. Nie wiadomo na co trafisz. Ryzyko nieszczelności i zalania mieszkania jest spore.
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Prośba o poradę.

Postautor: Wilkołak » 17 lipca 17, 19:07

A jak liczyć ledy na litr? Bo chyba jakoś się to oblicza.

Co do kubełka w 30l, to może być różnie. Jak da radę, może skręcić przepływ, napchać gęstej gąbki 35ppi, dać prefiltr też 35ppi i watę i nie powinno być źle.
A jak sobie potem zamarzy o powiedzmy 200/300l to kubełek będzie już miał. A i biologia w nim, będzie już dojrzała i mocna.

Tak jak pisze Peter007, nie kupuj używanych filtrów, odczekaj dołóż i kup porządny. :ok:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości