Pojawiajace sie glony w rocznym LT

adam1974
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 3 lutego 16, 12:50

Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: adam1974 » 8 lipca 17, 17:50

Witam.Mam kilka pytan odnosnie mojego akwa.

Akwarium 250 litrow odkryte.
filtr eheim 2075-pracuje tylko jako mechanik(welna,gabka,eheim mech pro)
skimer eheim
grzalka eheim 150W
temperatura 24.6-25.4
podloze -natural substrate
zwir+plaza dla kiryskow z drobnym piaskiem


oświetlenie od sierpnia sa 3 swietlowki T5 39W NARVA
Od godz.10,15do 20.50 bio vital
Od godz.13,10-14,30 blue 2 oraz nature superb

obsada
2 skalary
ok 12 neonkow Innesa
7 kiryskow(2xpstry,2xspizowy,3xalbinos)
3 barwaniaki
2 otoskow
1 danio


Akwarium zalane 13 czerwca zeszlegoroku.Od poczatku nic nie dodawane,zadnych nawozow,chemi z wyjatkiem algen stop general w ilosci 30ml co dwa tygodnie

Parametry wody sprawdzone 8.07.17

Gh --9
Kh -- 4
NO 3 --15
Ph --7.8
Czasem pojawiaja mi sie glony nitkowate-jakby wata jak i brunatny nalot na lisciach.Dwa tygodnie do tylu wlozylem do akwa. kilka szyszek olchy i pare lisci debu.
Jaka moze byc przyczyna pojawiania sie tych glonow?
Kilka zdjec ponizej


https://zapodaj.net/b5228ce8618e0.jpg.html
https://zapodaj.net/86ade35befb0b.jpg.html
https://zapodaj.net/7defb5565c3e8.jpg.html
https://zapodaj.net/5a4cf8afc57ea.jpg.html

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: jurkin » 8 lipca 17, 19:25

Moim zdaniem za dużo światła, albo nieodpowiednie widmo. Czy przed sierpniem było ok?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: Dhuz » 8 lipca 17, 20:11

adam1974 pisze:podloze -natural substrate

Producent?
Podmiany robisz?

Tak poza tym, to na Twoim miejscu przyjrzałbym się obsadzie pod kątem dopasowania do warunków, póki wszystko jest niby dobrze ;)

adam1974
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 3 lutego 16, 12:50

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: adam1974 » 9 lipca 17, 10:14

Akwa 250L a oswietlenie to 39 W przez ok 10 godz co daje 0,156W na litr- to raczrj malo
oraz 117W przez 1.5 godziny co daje 0,46W na litr.
Ogolnie z poczatku mialem takie glony,raz znikaly raz sie pojawiaja.Ja tego bylo wiecej to lalem wiecej algen stop general ale to raczej nie tedy droga.
Podloze aqua kris-NATURAL SUBSTRATE.Nie chce reklamowac ale wpisujac to w google wyskoczy stronka gdzie jest opis podloza.
Podmianki co dwa tygodnie 50L
A co do obsady to temat byl poruszany w odpowiednim dziale ale jakos marnie sie toczyla "dyskusja " na temat obsady.:
viewtopic.php?p=392969#392969
Wiec zostalo tak jak bylo.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: Mattija2 » 9 lipca 17, 11:24

Po co tak świrujesz z tym oświetleniem?
Raz masz 0.1 W/l, później prawie 0.5...jakbyś kogoś raz lekko dusił, potem dawał mu powietrza i znów zabawa...
Ustaw światło na stałe, świeć 9-10h max. Glońska lubią taką huśtawę, możliwe, że tym sobie właśnie je zafundowałeś.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: Dhuz » 9 lipca 17, 14:34

adam1974 pisze:Akwa 250L a oswietlenie to 39 W przez ok 10 godz co daje 0,156W na litr- to raczrj malo
oraz 117W przez 1.5 godziny co daje 0,46W na litr.
Ogolnie z poczatku mialem takie glony,raz znikaly raz sie pojawiaja.Ja tego bylo wiecej to lalem wiecej algen stop general ale to raczej nie tedy droga.
Podloze aqua kris-NATURAL SUBSTRATE.Nie chce reklamowac ale wpisujac to w google wyskoczy stronka gdzie jest opis podloza.
Podmianki co dwa tygodnie 50L
A co do obsady to temat byl poruszany w odpowiednim dziale ale jakos marnie sie toczyla "dyskusja " na temat obsady.:
viewtopic.php?p=392969#392969
Wiec zostalo tak jak bylo.

Czyli... nikt nie odrobił za Ciebie zadania domowego, więc olałeś sprawę? Od razu 'chce' się pomagać :P Masz ryby wód miękkich i kwaśnych w zasadowej wodzie, do tego ryby zimnolubne z tropikalnymi - jedne trzymając w górnej granicy, drugie w dolnej. Skrajne parametry rzadko wychodzą zwierzakom na dobre ;)

Przestań na jakiś czas lać specyfiki na glony. Zrób 2-3 większe podmianki, usuń zainfekowane liście, zmniejsz trochę cyrkulację wody w akwarium. Wpusć trochę zatoczków różowych - niby ślimaki, ale pomogą z ewentualnym detrytusem i glonami.

adam1974
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 3 lutego 16, 12:50

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: adam1974 » 9 lipca 17, 18:56

Oswietlenie nie wiem czy faktycznie jest zle-mam na mysli wlaczenie na poltory godziny w poludnie wiecej swietlowek.Tak jak to jest w przyrodzie ze w poludnie najwiecej swiatla dociera do zbiornikow,stawow itp.
Co do obsady bylem sklonny,chetny by dobrac odpowiednia lecz piszac w odpowiednim dziale jakos nie uzuskalem odpowiedzi.
Zakladaja akwa bralem dane z rybyakwariowe.eu ktorego to nie uwazacie na tym forum.Wiec zakladajac temat o obsadzie sadzilem ze konkretnie padna odpowiedzi lecz to nie nadeszlo.Moglem sie zarejestrowac na innym forum gdzie to znow moze tego fora nie toleruja i uslyszal bym znow inne podpowiedzi.Zostaje tutaj i tu 'oczekuje"-szukam pomocy.

Jutro zrobie wieksza podmianke-70L,wytne troche roslin.
Z lisci brunatny nalot dosc latwo schodzi ale czesciowo je tez usune.
Obieg wody zmniejsze.
Zatoczki postaram sie jutro kupic.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: Dhuz » 9 lipca 17, 20:44

Zakładając, że posiłkowałeś się rybyakwariowe.eu

Nawet u nich dość jasno napisali, że skalary potrzebują kwaśnej wody (nie zapewniasz) o temperaturze powyżej 24°C, a pierwsze z brzegu z Twojej obsady - neony Innesa kwaśnej/neutralnej (hojnie, ale spoko) o temperaturze do 26°C. Długotrwałe trzymanie zwierząt w warunkach bliskich skrajnym (temperatura) lub przekraczających skrajne (odczyn) nie powinno być praktykowane dla zdrowia podopiecznych. Ani w akwarystyce, ani w żadnej innej dziedzinie.

Piszesz, że liczyłeś na konkrety, jakie zatem konkrety podałeś wtedy sam? Pozwól, że przytoczę:
adam1974 pisze:Oczywiscie majac na uwadze fakt ze co niektore gatunki ryb od pokolen nie pochodza ze swoich naturalnych wod i przychodzily,dorastaly u hodowcow,w akwariach z roznymi parametrami,warunkami i z pewnoscia sie do nich po czesci przystosowaly.

adam1974 pisze:Prawie wszystkie akcesoria sprzedalem.restart i obecnie LT. Woda z ro,czeste podmiany , nawozenie itp to nie idzie w parze z tego typu akwariami. Akwarium towarzyskie.istnieje cos takiego?Czy z obecnej obsady zaden gatunek nie ma wspolnych parametrow?

> przekonanie, że hodowlanka magicznie staje się przystosowana do kranówki z dowolnego ujęcia
> niechęć do dostosowania warunków do ryb
> ale obsada m zostać

Powiedz mi zatem, jakiej pomocy oczekiwałeś? Chcę jedynie, byś był świadom tego, co robisz i dlaczego to robisz, to Twoje zwierzęta i Twoja odpowiedzialność.

Tylko zatoczków nie bierz czasem zwykłych, bo jak im warunki siądą, to będziesz mieć plagę. Różowe są mniej plenne i w razie czego łatwiej je wytępić nawet ręcznie. ;)

adam1974
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 3 lutego 16, 12:50

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: adam1974 » 10 lipca 17, 17:19

Podmianka zrobiona-76litrow. Dzis jade po 40 zatoczkow,dobrze ze wspomniales ze tylko rozowe bo juz mialem jechac po te "zwykle"
Co do obsady to "chcialbym by "Ktos" zaproponowal np; zostaw skalary,barwniaki otoski. Badz neonki otoski,kiryski itp Ktos kto siedzi w temacie z latwoscia dobierze z tego co mam odpowiednia obsade.To ze zwierzeta sa moje nie znaczy ze maja sie meczyc,sam pomagam w pewny sposob innym zwierzakom ale to nie to forum.
Najpierw chcialbym zwalczyc przyczyne tych glonow ale juz teraz moge szukac nowego domu dla co niektorych rybek z mojego akwa tylko musze wiedziec jakie mam "grupy" do wyboru,badz co pozniej dokupic.(moge isc na zamiane)
Wiem ze im roslin wiecej to mniej glonow a wiecej roslin + moje duze skalary w 250L to moze byc malo przeszczeni do plywania dlatego czesto robie przycinki.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: barttsw » 10 lipca 17, 17:24

adam1974 pisze:Co do obsady to "chcialbym by "Ktos" zaproponowal np; zostaw skalary,barwniaki otoski. Badz neonki otoski,kiryski
poczytaj o tych rybach na SF
i pytanie na ile jestes dostosowac warunki w akwarium

adam1974
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 3 lutego 16, 12:50

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: adam1974 » 10 lipca 17, 19:29

"poczytaj o tych rybach na SF" czyli na czym,na jakim forum?
Co do obsady to chcialbym aby bylo tak jak nalezy czyli odpowiednie rybki dla mojej wody kranowej -twardej.gdyz nie chce znow wracac do RO,nawozow,chemi itd.To ma byc LT na kranowce z odpowiednia obsada i iloscia ryb dla moich 250L.
Zatoczki wpusiclem,udalo sie kupic tylko 30.Mysle ze sie rozmnoza pomimo tego ze mam pare helenek.
Zrobilem dzis przycinke,co niektore duze liscie przetarlem gabka i brazowy nalot zszedl.

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: kubota » 10 lipca 17, 20:37

SF to Seriously Fish, czyli m. in. internetowa encyklopedia ryb, mająca opinię wiarygodnej, w przeciwieństwie do rybyakwariowe.eu

adam1974
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 3 lutego 16, 12:50

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: adam1974 » 12 sierpnia 17, 21:44

Kolejna podmianka zrobiona w zeszlym tygodniu lecz nadal problem wystepuje. Podczas poprzednich podmianek czyscilem liscie z brazowego nalotu gabka,ale jak widac na zdjeciu problem znow powraca a dodatkowo wiecej pojawilo sie glonow nitkowatych-waty.
Ktos moze wie jaka moze byc przyczyna,jak temu zaradzic?

https://zapodaj.net/6d2b603e46dec.jpg.html

https://zapodaj.net/1f9499c5b119b.jpg.html

https://zapodaj.net/bd772c39a3dcb.jpg.html

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: kodzaj11 » 13 sierpnia 17, 02:04

Ogranicz swiecenie, rob czeste podmianki wody w wiekszych ilosciach i lej carbo, dobrze masz przykryte to podloze o ktorym wspomniales? Moze to ono wali Ci w wode?

adam1974
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 3 lutego 16, 12:50

Re: Pojawiajace sie glony w rocznym LT

Postautor: adam1974 » 13 sierpnia 17, 17:53

Podloze przykryte ok 5-6cm zwiru z tym ze pod piaskiem tez jest to podloze a piasku jest od 2 do 4 cm.
Czestsze podmianki i carbo to nie idzie w parze z LT.Mialem wczesniej HT i zrezygnowalem miedzy innymi dlatego ze trzeba bylo czesto robic wlasnie podmianki,lac nawozy ro itd.Swiatla tez nie jest za duzo. Swietlowka 36W na 250L od ok.godz. 10 do ok 21. W poludnie na kilkadziesiat minut zapalaja sie dodatkowe dwie swietlowki(jak juz wczesniej pisalem)
Gdybym mial robic restert to bez zadnej ziemi,podlaoz,Tylko sam zwir lub sam piasek,I do tego kulki gliniane miejscowo.
Mialo byc akwa "bezobslugowe" a tu po roku nadal sa jakies glonska,problemy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości