Porady przy akwarium (około 300l)

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: kodzaj11 » 25 marca 17, 20:32

Witam!

Zwracam się do Was z ogromną prośbą, jestem starym akwarystą, zza młodu miałem kilka zbiorników, zaczynałem od 25litrowego a zakończyłem na 100litrowym wiele wiele lat temu, później tułałem się po stancjach bo szlak mnie trafiał siedzieć ciągle z rodzicami do tego własnie czasu aż ożeniłem się i założyłem rodzinę, kupiliśmy sobie własne mieszkanie i moim marzeniem zawsze było założenie akwarium w swoim własnym mieszkanku.
Wielkie mieszkanie to nie jest ale znalazłem jedno miejsce gdzie mógłbym je postawić i tutaj proszę już Was o porady, wstawię za chwilę schemat mojego przedpokoju i gdzie mogłoby stać:

Obrazek
(nie wiem czemu obrazek nie chce mi wskoczyć zostawiam link https://zapodaj.net/0484c61b256c3.jpg.html )


i teraz chodzi mi o to czy w akwarium na zamówieniu można by było odchylić tak przednie szkło by ten jeden róg był własnie tak zawinięty jak na obrazku bo głównie chodzi mi o to by nie było wąsko w tym przejściu do kuchni i kolejne to czy pokrywę też mógłbym gdzieś dostać do tak specyficznego kształtu tego zbiornika? bo z szafką to sobie poradzę, ogólnie miałoby to rozmiary 100x50x60 oczywiście ta szersza ścianka miałaby 50cm i wyliczyłem, że miałoby to około 300l oczywiście na tym drugim rogu by trochę litrów ubyło ale i tak nie byłoby aż takim małym zbiornikiem, to są moje najważniejsze pytania ale z chęcią wszystkie informacje będą dla mnie przydatne typu jaki np filtr, grzałka itd.... miło by było mi podać też w przybliżeniu kwoty tego wszystkiego co mi będziecie doradzać bo bogaczem też nie jestem lecz i w błoto wsadzać kasy nie chcę, ogólnie zamierzam mieć zielono w akwarium i jakieś rybki, które zaraz mi nie obgryzą całej zieleni :) całe życie hodowałem pyszczaki i przeróżne pielęgnice, lubię te ryby ale nienawidziłem tego jak objadały mi te wszystkie roślinki, więc jak coś ładnego i ciekawego co wpasuje się w moje gusta macie na myśli to też walcie :)

więc czekam na wyczerpujące porady i podpowiedzi, które mogłyby się mi przydać !

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: wespazjan » 25 marca 17, 21:01

Na zamówienie chyba każde szkło da się zrobić.
Co do pokrywy to pewnie też da radę na zamówienie, ale na Twoim miejscu bym poczytała na różnych forach akwarystycznych tematy, gdzie ludzie sami pokrywy robią. Sporo tego jest i pewnie taniej wychodzi.

Co do kosztów: z mojego doświadczenia wiem, że nie wolno oszczędzać na sprzęcie. Szkoda mi było na dobry filtr, więc kupiłam 3 badziewne. A na końcu i tak musiałam kupić dobry, bo badziewne-tanie się nie sprawdzały.

Za to oszczędzić można na: podłożu (piasek ze sklepu budowlanego wystarczy, nie musi być specjalistyczny akwarystyczny), roślinach (można kupić od kogoś z przycinki), wystroju (np. korzenie w sklepach drogie jak diabli a można znaleźć samemu) oraz na dodatkowych bajerach (bez elektrycznego odmulacza czy czyścika magnetycznego da się żyć)

Jeśli chodzi o obsadę, to najlepiej spytać w dziale "obsady". Tylko musiałbyś znać parametry wody, bo inaczej nie będą w stanie Ci pomóc.

Więcej muszą pomóc mądrzejsi :P

Edit: ach. przeczytałam Twój post ponownie i głupio mi się zrobiło, że mając jedno akwarium od kilku miesięcy rad próbuję udzielać komuś, kto miał swoje w czasach jak ja byłam dzieckiem. Taki dziwny odruch odpisywania :oops:
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: barttsw » 25 marca 17, 21:07

odradzam takie szkło bo producenci pociagna po cenie i to sporo jako nietypowa i urządzenie oraz serwis tez bedzie upierdliwe
pokrywa ma duzo minusów zezeli mówimy o zwykłej czarnej z abs to szybciej to wywalisz niz myslisz i przejdziesz na belkę
odrazu idz w ledy
na filtracji nie oszczedzaj bierz najwiekszy filtr na jaki mozesz sobie pozwolic tak samo akwarium
oszczedności to podłoze piasek do piaskownic 20kg 10 zł
korzenie tez mozna samemu zbierac ale trzeba je dobrze spreparowac i nie kazde drewno się nadaje
obsada to jak juz wespa napisała

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: Dhuz » 25 marca 17, 21:13

A ja Ci powiem, że miejsce na akwarium, które wybierasz, jest mało atrakcyjne z punktu widzenia akwarysty ^_^ Po pierwsze w przejściu - ruch, przemieszczający się ludzie będą działac rybom na nerwy. Po drugie ryzyko stuknięcia czymś w zbiornik i zrobienia sobie powodzi.

Co do samego kształtu zbiornika, jak masz odpowiednio dużo pieniedzy, to na pewno ktoś Ci to zrobi (np. choćby erybka), ale licz się z tym, że za nietypowy kształt szyby zabulisz kilka razy więcej, niż za litrażowy odpowiednik w sześcianie, w dodatku wygięte szyby łatwiej zarysować i zniekształcają człowiekowi obraz.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: kodzaj11 » 25 marca 17, 21:24

pokrywę kiedyś miałem na 100litrowym własnej roboty z drewna, była super, plastik też mi się nie bardzo podoba i brzydko to wygląda, tylko najgorsze jest to, że to byłoby nietypowe akwarium bo prostokąt jest łatwo wyciąć a tutaj dopasować się w tą krawędź będzie ciężko niestety i już wolałbym dostać poradę od jakiegoś fachowca by dał mi jakieś wskazówki, a na akwarium takie niestety no muszę odłożyć i wydać tych parę złotych więcej bo prostokąt mi po prostu nie pasuje w tamtym miejscu a gdzie indziej nie wstawię, nie mam zbyt wielkiego mieszkania i co za tym idzie możliwości, żona mnie męczy i tak, żeby jej postawić tam jakąś sporą komodę na buty bo nie ma gdzie ich chować :) a pomyślałem, że to wykorzystam i postawię swoje upragnione akwarium w tym miejscu, ruchu jakiegoś zbytniego nie ma :) bo ciągle pracujemy i śpimy a dziecko dopiero w drodze :) i tak jak wspominasz Dhuz postawić tam sześcian to niekoniecznie to będzie praktyczne ale tak sobie myślałem, żeby choć troszkę zażegnać ten problem właśnie tym ścięciem tego boku na półokrągły, w przedpokoju i tak ciemno tak chociaż akwarium by mi oświetlało :) na ścianie jest położony kamień dekoracyjny, myślę, ze takiej tragedii by aż nie było ?


Edit

chcę dodać, że to akwarium nie będzie równe z futryna drzwi - to akurat i tak nie drzwi tylko tzw. "komin" bo stwierdziliśmy, że do tego pomieszczenia drzwi nam nie będą potrzebne, tylko zajmą cenne miejsce, które nam tak potrzebne, jest różnica 8,5cm między samą krawędzią futryny a już ścianką akwarium

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: barttsw » 25 marca 17, 21:36

kodzaj11 pisze:a na akwarium takie niestety no muszę odłożyć i wydać tych parę złotych więcej
para zebys sie nie dziwila raz robilem podobne tylko wiekszy wymiar 800l zaplacilem pare lat temu 4000 zl wiec jak myslisz o 500 zl takie szklo to zapomnij
nastepna kwestia to ma byc dobrze rybom

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: kodzaj11 » 25 marca 17, 21:42

mój przedpokój nie jest jakimś rynkiem miejskim :)
gdybym miał możliwość wstawienie tego gdzie indziej to bym przecież się nawet nie zastanawiał, moje mieszkanie ma 41m i jest i tak już prawie całkowicie zagospodarowane i tak zastanawiam się gdzie ja wstawię łóżko dla dziecka, także nie myślcie, że jestem jakimś katem rybek :) proszę o współczucie i zrozumienie mnie w tej sytuacji i może właśnie jakieś rady by to akwarium w tym miejscu miało jakieś ręce i nogi

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: wespazjan » 25 marca 17, 21:44

nie wiem, na ile ten rysunek wymiary ścian oddaje, ale na jego podstawie tak sobie myślę... nie dałoby rady przenieść szafkę tam, gdzie akwarium planujesz a akwa bokiem przy drzwiach łazienki? Wtedy weszłoby tradycyjnego kształtu, a jeszcze obok byś mógł postawić fotel jakiś. Żonie byś powiedział, że to po to, żeby jej się wygodnie ubierało buty (zwłaszcza w ciąży!) a tak naprawdę byłby do obserwowania rybek :P

Obrazek

Edit: co do ruchu przy akwarium... mimo że staram się go tego oduczyć, mój półtoraroczny syn ciągle podchodzi do akwarium, opiera się o nie rączkami i daje szybie buzi :P pierwsze 3 dni ryby zwiewały w drugi kąt akwarium jak tak robił a teraz w ogóle nie zwracają na to uwagi. Myślę że na kogoś przechodzącego obok też szybko przestaną zwracać uwagę
Ostatnio zmieniony 25 marca 17, 21:49 przez wespazjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: barttsw » 25 marca 17, 21:45

jaka dlugosc moze byc bez tego luku i jaka szerokosc cie ogranicza

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: kodzaj11 » 25 marca 17, 21:53

okej wstawię Wam faktyczne zdjęcie byście choć mniej więcej zobaczyli jak to wygląda:

https://zapodaj.net/eb7a90a85c690.jpg.html

oczywiście ten stolik stamtąd poleci, zamierzam go sprzedać a tam gdzie wiszą bluzy jest naprawdę mało miejsca, troszkę kiepsko to narysowałem, chciałem tylko jakiś mniej więcej zarys dać

Edit
ta przestrzeń na której jest sam kamień ma 101,5cm na 46cm - ale dalej jest kolejna mała wnęka jak na schemacie tam wisi domofon i dopiero drzwi do salonu więc już sobie dodałem te 4cm do tej szerokości 50cm
Ostatnio zmieniony 25 marca 17, 21:58 przez kodzaj11, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: wespazjan » 25 marca 17, 21:57

ja chyba zamiast ścinać róg bym je po prostu i te 10-15 cm skróciła. Nie powinno być aż takiej drastycznej różnicy w litrach, a ile łatwiej do zrobienia
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: barttsw » 25 marca 17, 21:59

no to zbiornik 100x40x40 standartowe
to jest naprawde fajny wymiar

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: kodzaj11 » 25 marca 17, 22:04

a nie lepiej troszkę wyższy zrobić ten zbiornik ? nawet jeśli by miał 40cm szerokości ?? ile to w ogóle by miało litrów w przybliżeniu ?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: barttsw » 25 marca 17, 22:07

160l mozesz 50 cm ale przy takich malych (dla mnie) to nieciekawie wyglada

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Porady przy akwarium (około 300l)

Postautor: kodzaj11 » 25 marca 17, 22:12

kurde powiem Wam, że to troszkę mało, tak, żeby chociaż 2 była z przodu, 200litrów to już bym był zadowolony, no i trochę niefajnie, że ta szpiczasta krawędź będzie z tej strony na wysokości tułowia bo my raczej wysocy jesteśmy a też nie chcę by ta komoda była jakaś niska pod tym akwarium, chcę to miejsce dobrze zagospodarować by było i użyteczne w przyszłości

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości