Akwarium z biotopem Europy

Kamilusz
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 4 lutego 17, 22:30

Akwarium z biotopem Europy

Postautor: Kamilusz » 4 lutego 17, 22:50

Witam, to mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość.

Mam w planach założenie akwarium z biotopem Europy środkowej (czyt. Polski).
Do tego celu zamierzam zakupić zbiornik o pojemności 300l.
Co do filtra, raczej JP-024 o przepływie 1200l/h (ryby będą prawdopodobnie pozyskiwane z r. Warty,
więc będą potrzebować sporej filtracji), a nawet jeśli to za mało, to mam w zapasie jakiś filtr 650l/h.
Ryby, które nie są zbyt duże, oraz według mojej wiedzy nie są chronione, to:
Ciernik, Cierniczek, Krąp, Ukleja, Szweja, Jazgarz i Kiełb.(oczywiście nie planuje trzymać wszystkich naraz)
Co sądzicie o tym pomyśle?
I czy macie jakieś uwagi, lub poprawki?

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Akwarium z biotopem Europy

Postautor: slaeer » 5 lutego 17, 05:04

Pierwsza sprawa to filtr. Jp24 jest cholernie głośny i mimo dużego przepływu jest to jedynie głowica bez regulacji przepływu. Tobie potrzebny filtr biologiczny, czyli np. kubelek hw 303.

Druga i poważniejsze sprawa której możesz nie przeskoczyć to chłodzenie zbiornika. Nasze ryby potrzebują wody chłodnej a w akwarium łatwiej jest wodę podgrzać do tego wystarczy byle jaka grzałka w drugą stronę jest dużo trudniej.

Nie jestem pewny ale ciernik chyba jest pod ochroną, jeżeli faktycznie nie to bardzo fajna ryba. Miałem je za dzieciaka w akwarium w okresie jesienno zimowym, nie bezpośrednio w mieszkaniu, latem trafiły do rzeki.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Akwarium z biotopem Europy

Postautor: Dhuz » 5 lutego 17, 05:49

Piekielnice są ściśle chronione, a krąp to kawał ryby także te gatunki sugeruję odpuścić. Celuj raczej w kiełbie z cierniczkami - ukleja nadal może wyrosnąć do 1/5 długości baniaka i będzie Ci się tylko odbijać od szyb.

Co do reszty, raczej OK. Pamiętaj tylko, że musisz utrzymać niską temperaturę przez cały rok, co latem może stanowić wyzwanie. ;)

Kamilusz
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 4 lutego 17, 22:30

Re: Akwarium z biotopem Europy

Postautor: Kamilusz » 5 lutego 17, 10:50

Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/filtr-jp-024f-do-akwa ... 68778.html , i może wystarczyłoby do jednego przedziału naładować np. ceramiki? a co do hałasu to raczej nie będzie przeszkadzać, ponieważ akwarium ma znajdować się w garażu, to też w części rozwiązuje problem temperatury (nawet zimą przydałaby się grzałka, żeby woda nie zamarzła), ale pozostaje jeszcze lato, wtedy tam może być nawet po 30*. Myślałem też nad dość prostym, ale raczej skutecznym rozwiązaniu tzn. wrzucać butelki z zamrożoną wodą.

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Akwarium z biotopem Europy

Postautor: Peter007 » 5 lutego 17, 11:21

Butelkami z pewnością odwzorowałbyś charakter polskich rzek ale mimo wszystko mało estetycznie by to wyglądało a jakby nie patrzeć to akwarium ma też cieszyć oko.
W drodze ku Tanganice

Kamilusz
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 4 lutego 17, 22:30

Re: Akwarium z biotopem Europy

Postautor: Kamilusz » 5 lutego 17, 11:34

A zwykły wentylator by wystarczył?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium z biotopem Europy

Postautor: barttsw » 5 lutego 17, 17:39

wentulator max 1-2 st
chcesz polski bioyop to mysl o chlodziarce

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Akwarium z biotopem Europy

Postautor: Doody » 8 lutego 17, 16:35

Widzę, że wrócił temat "polishwater" :wink:
Był już kiedyś dość wnikliwie rozpatrywany, ale tak jak napisał kolega wyżej, największy problem to zapewnienie temperatury wody na poziomie 15-16 stopni latem i 10-12 stopni zimą. Jest wiele pięknych polskich rybek jak choćby różanka ale nakłady na sprawne chłodzenie sa poważnym problemem.
440l - Roślinne

Kamilusz
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 4 lutego 17, 22:30

Re: Akwarium z biotopem Europy

Postautor: Kamilusz » 7 marca 17, 19:24

Witam, od razu przepraszam za lekkie zostawienie tematu, ale do rzeczy, myślę, że sprawę z temperaturą rozwiąże w ten sposób, że na czas letni rybki będę wrzucał do oczka wodnego (wcześniej o tym nie myślałem, bo była tam kotłownia karasi, a po zimie ich populacja zdecydowanie się zmniejszyła). Co do akwarium, to niestety umknęło mi 300l, ale znalazłem 260l z ledówkami, dzięki czemu będę mógł sobie pozwolić na więcej zielska, ale będę musiał trochę zredukować oczekiwaną ilość rybek (4 kiełbie, 4 cierniczki albo 5/6 cierniczków?)

Awatar użytkownika
michalzgierz198
Ryba
Ryba
Posty: 237
Rejestracja: 28 czerwca 09, 11:28
Lokalizacja: Zgierz
Kontaktowanie:

Re: Akwarium z biotopem Europy

Postautor: michalzgierz198 » 3 lutego 18, 21:40

z tą Chłodziarką to już tak nie ma co przesadzać, dla Pstrąga i Lipienia czy Głowacicy albo Strzebli Potokowej to faktycznie chłodziarka jest potrzebna czyli Biotopu Górskiego potoku, natomiast drobnica, typu Kiełb, Ciernik, Cierniczek,Płoć,Wzdręga,Leszcz,Różanka,Karaś, Lin, radzą sobie dobrze przez cały rok w temperaturze powyżej 20 C, Akwarium ma cieszyć oko więc ryby powinny być ruchliwe przez cały rok, a nie przymulone (Jak jest niska temperatura to brania też są znacznie mniejsze)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości