Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Awatar użytkownika
Carolin
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 21 stycznia 10, 08:44
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: Carolin » 26 stycznia 17, 13:30

Nie potrafię znaleźć rzeczowych informacji w jednym miejscu. Może źle szukam. Gdzie nie gdzie coś wyczytam Ale nie jestem przekonana czy są to informacje rzetelne dlatego proszę o pomoc osoby, które mają doświadczenie w kwestii akwarium z neonami.
Chce założyć akwarium 90x45x45 z samymi Neonami Innesa, do kompletu jakieś krewetki bądź współgrajace ryby, które pomogą w utrzymaniu czystości tj. zjadanie resztek pokarmu i glony. Głównym jednak mieszkańcem ma być Neon a dokładnie ławica ok 40 szt.
I teraz jak to zrobić. Wiem ze tło powinno być czarne, podłoże czarne. I e w zasadzie tyle. Jednak jakie oświetlenie? Mam lampę 4x24w - może by ją wykorzystac ale żeby nie bylo za jasno to np założyć 2 świetlówki? I jakie? Mam sprzęt do zrobienia wody RO z żywicą po morskim akwa- czy wodę dla neonow można właśnie przygotować w ten sposób? Jakie powinna mieć właściwości- co dodać i co lać do akwa- jak często? Temperatura czytam 22-26 stopni. Ale ile najlepiej? Dodam ze nie chce ich rozmnazac. Zależy mi tylko żeby żyły zdrowe i miały się dobrze. Także jak stworzyć im warunki do Tego? Jaki wybrać filtr? Taki w stylu pompka z filtrem gabkowym czy pompka osobno a filtr osobno jakiś? No i jaki ? Co miało by tam byc ? Sam torf?
Z założenia miałoby byc to akwarium jak najmniej zabierające czasu, dlatego nie chce tam nasadzic roślin tyle że potem szyb nie umyje itp. Wolałabym minimalistyczny wygląd tj jakaś trawka na dnie i fajna efektowna roślina na środku dająca cień. Jak to sie ma do samopoczucia Neonów? Muszą mieć sporo roślin?
Będę wdzięczna za rzeczowe odpowiedzi.
"Pozory mylą"- powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: barttsw » 26 stycznia 17, 13:44

@Carolin a gdzie masz solniczke :D
ale do sprawy jezeli chodzi o neony to jest to ryba wod miekich i kwaśnych
to co chcesz dac za oswietlenie to w ogole odpada te ryby nie toleruja moznego swiatła najlepiej jak go w ogole nie mają
Neon Innesa to typowo biotopowa ryba wod czarnych BW
dekoracja to piasek korzenie liscie szyszki ogolnie maly syfek
co do swiatła to proponował bym coś nieduzego o barwie ciełej lub naturalnej
neony sa rybami zimnolubnymi i temperatura to 22-23 st
rosliny raczej zapomnij o jakichkolwiek roslinach bo nic nie urosnie
jezeli chodzi o filtracje to tutaj juz kubeł i to HW-302 ci wystarczy jezeli chcesz cos lepszego patrz hydor 350 lub 450 oraz eheimy 4+ 2273 ci wystarczy
a co do obsady hmmm ja ci az tak w tym nie pomoge tutaj bym poczekal na kolege Dhuz on napewno ci zaproponuje cos ciekawego ale ja bym dodal jakies pielegniczki bo dno jest dosc duze wiec jest co włożyc
natomiast krewetki bym wogole sobie darował

Masz odemnie duzy Plus za odpowiednie podejscie do tematu :)

Awatar użytkownika
Carolin
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 21 stycznia 10, 08:44
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: Carolin » 26 stycznia 17, 13:55

Morskie póki co wypadło z obiegu :D nie daje rady póki co bo jednak wymaga sporo czasu i jeszcze więcej kasy. Zbieram na takie 500l Ale nie mogę żyć bez baniaka :D
Generalnie myślałam o takiej aranzacji jak na foto.
http://ocdn.eu/images/pulscms/MjY7MDMsM ... e9021a.jpg
http://p3.kciuk.pl/p3.kciuk.pl/290996f6 ... bce9d6.jpg
Nie wiem czy jednak to odpowiednie dla Neonów.
Już lukam na filtracje o której mówisz. A światło mówisz cos nieduzego - Ale jaka moc ?
Ostatnio zmieniony 26 stycznia 17, 14:00 przez Carolin, łącznie zmieniany 1 raz.
"Pozory mylą"- powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: barttsw » 26 stycznia 17, 13:59

morskie 500l hmm tez miałem takie plany skonczyło sie na tandze(finanse teraz bedzie kostka 120l tylko)
a zdjecia nie widac daj na zewnetrzny serwer
a co do swiatło moze 1x24 lub 2x24 ale to juz max
a ta twoja ati szkoda jej nad BW :D
jak bys sie zdecydowala na inne neony to miał bym dla ciebie obsade :P

Awatar użytkownika
Carolin
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 21 stycznia 10, 08:44
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: Carolin » 26 stycznia 17, 14:03

Wrzuciłam linki do zdjęć. Kurczę nie wiem to moze cos innego ławicowego do takiego akwarium jak w linkach?
"Pozory mylą"- powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: barttsw » 26 stycznia 17, 14:06

Karolina chcesz sie bawic w mocne swiatło nawozenie i co2?(tyle czasu poswiecenia co przy morskim)
to co podallas to nie dla neonow
moge ci zaproponowac cos innego

mianowicie :
Akwatrium 100x50x50
światło 1x39
korzenie liscie szyszki itp
obsada:
Paracheirodon axelrodi - 30-40 szt
Pterophyllum leopoldi 2 pary
Corydoras sterbai 10 szt
Ostatnio zmieniony 26 stycznia 17, 14:11 przez barttsw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Carolin
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 21 stycznia 10, 08:44
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: Carolin » 26 stycznia 17, 14:10

Nie nie, absolutnie. Właśnie ma to być minimalna ilość czasu na podmiane wody i wyczyszczenie szyb czy filtra. Ale wydawało mi się że wlas nie taki typ akwarium z linków to marzenie bo mało co do czyszczenia. To teraz mam kompletny mętlik w głowie. To jak to powinno wyglądać żeby spełniało wymagania co do czasu zajmowania się? A filtry te które mówisz, wymagają sumpa czy wrzuca się to do szafki a woda leci wezykami?
"Pozory mylą"- powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: barttsw » 26 stycznia 17, 14:12

Karolina wyzej ci dalem moja propozycje
a co do filtrow zadnych sumpow
do szafki kubel i weze do akwarium
mniej wiecej tak to by wygladało
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: Dhuz » 26 stycznia 17, 14:26

Carolin pisze:jakieś krewetki bądź współgrajace ryby, które pomogą w utrzymaniu czystości tj. zjadanie resztek pokarmu i glony
Jesli krewetki, to tylko Neocaridiny. Pamiętaj, że wszystko, co 'sprząta' samo też wydala. Sugeruję Ampularie. Dużo jedzą, dużo paskudzą, ale się nie mnożą zbyt łatwo i świetnie sprzątają akwarium z materii organicznej.
Carolin pisze:Wiem ze tło powinno być czarne, podłoże czarne.
Bajki. Neony lubią cień, a nie czarną dekorację. Na podłoże zwykły piasek, tło czarne/brązowe/zielone, wedle uznania. Do dekoracji korzenie, najlepiej trochę roślin pływających.
Carolin pisze:Jakie powinna mieć właściwości- co dodać i co lać do akwa- jak często? Temperatura czytam 22-26 stopni. Ale ile najlepiej?
Jeśli hodowlanki, to GH 2-8, pH 6-6,5, temp ~23°C. Woda zabarwiona lekko (to nie P. axelrodi, więc lepiej nie przesadzić) humusem lub torfem.
Carolin pisze:Jaki wybrać filtr? Taki w stylu pompka z filtrem gabkowym czy pompka osobno a filtr osobno jakiś? No i jaki ? Co miało by tam byc ? Sam torf?
Jeśli chcesz tam mieć same neony, to dałbym FZN-3 na bok akwarium. Do filtra lawa, na zasys gąbka. Torf wedle uznania też możesz dać.
Carolin pisze:Wolałabym minimalistyczny wygląd tj jakaś trawka na dnie i fajna efektowna roślina na środku dająca cień. Jak to sie ma do samopoczucia Neonów?
Jesli ta 'trawka' to ma być coś z roślin trawnikowych pokroju Hemianthusa, zapomnij - wymagają nawożenia i świecenia. Jeśli chcesz nasadzić trochę Sagittarii, to jak najbardziej cacy.

Awatar użytkownika
Carolin
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 21 stycznia 10, 08:44
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: Carolin » 26 stycznia 17, 14:53

Teraz zauważyłam propozycje dopiero :P Skalary odpadają nie moja bajka ;) A neon czerwony jest łatwiejszy niż Innesa?? Pytanie laika. Wtedy co, parametry wody mniej rygorystyczne czy jak?
Aha czyli rozumiem , te nawożenie i światło to dla roślin Tak? Sagittaria kurczę nie moj typ. Takie to krzaczaste rozlozyste. A są jakieś inne rośliny niewymahajace nawożenia a przypominajace trawnik? Co do filtra przelewowego to juz mam dość bebechow na wierzchu akwarium. Wolałabym ten chowany do szafki. Przeraża mnie tylko czy te wężyki to nie grożą zalaniem :shock:
Kurczę może jakiś sump Ale to zas koszty ... A ta lawa to co to ? I jak zabarwic wode- przelewa się ją przez coś, czy wrzuca do filtra torf czy wogole daje go jako dekoracje? Z cieniem dawanym przez rośliny pływające pomysł mi się podoba bo zostało mi po morskim żeby było bez pokrywy a lampa wisząca

3 błędy w jednej nazwie ryby... Osama.
"Pozory mylą"- powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej...

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: Dhuz » 26 stycznia 17, 14:58

Carolin pisze:A neon czerwony jest łatwiejszy niż inessa??
Innesa. Nie inessa. Z dużej litery, bo od nazwiska. Nie jest łatwiejszy, ale lepiej reaguje na większe stężenia garbników w wodzie. Ogólnie neony Innesa i czerwone to ryby 'czarnych wód', ale środowisko czerwonych jest bardziej jałowe i zakwaszone.
Carolin pisze:A są jakieś inne rośliny niewymahajace nawożenia a przypominajace trawnik?
Mchy. Po dnie nieźle pełza Vesicularia montagnei, czyli popualrny "Christmas moss"
Carolin pisze:Przeraża mnie tylko czy te wężyki to nie grożą zalaniem :shock:
Teoretycznie cały system akwarium grozi zalaniem, jeśli się rozszczelni...
Carolin pisze:A ta lawa to co to ?
Pokruszona lawa wulkaniczna - złoże biologiczne.
Carolin pisze:I jak zabarwic wode- przelewa się ją przez coś, czy wrzuca do filtra torf czy wogole daje go jako dekoracje?
Pisałem Ci wyżej - torf lub humus, wedle uznania. Torf raczej do filtra, możesz też rzucić na dno, ale będzie się walać po akwarium i wciskać, gdzie nie trzeba, osiądzie też na zasysie filtra.

Awatar użytkownika
Carolin
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 21 stycznia 10, 08:44
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: Carolin » 26 stycznia 17, 15:27

Czyli podsumowujac:
Neon czerwony
Ten Christmas moss to strzał w dziesiątkę bo bardzo mi się podobają aranżacje z "drzewami" czyli to chyba korzeń a na nim ten Christmas Moss.
Podłoże nie musi być czarne- a ważne z czego? Czy po prostu ide i kupuje do zoologicznego takie jak mi się podoba tj kolor i grubość? Czy na cos zwrócić uwagę?
Krewetka Neocaridina - widzę ze z tego typu są różne- która szczególnie godna polecenia? Bo ze slimakami się obawiam żeby nie wylazily. Ewentualnie kirysy choć szczerze to jakoś mnie nie ujmują.
Co do sprzętu. Filtr kubelkowy do szafki - ok. Do środka lawa i torf. A pompka do środka baniaka jaka?
Oświetlenie 2x24 w i rośliny pływające żeby za jasno nie było. Dobrze kombinuje? A firma jakaś godna polecenia? Czy typ koloru żeby wyeksponowal piękno Neonów?
Co do wody to zobaczę jaka moja ma wartości po przeleceniu przez RO i żywice. A właśnie testy z jakiej firmy kupić?
No i chyba tyle... Kurczę no chciałabym właśnie zrobić od razu jak trzeba a nie jak w morskim dojść po cZasie ze wszystko nie tak jak trzeba i nie współgra mi to. No i żeby rybki żyły a nie padały z dnia na dzień bo się wykończe.
"Pozory mylą"- powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: barttsw » 26 stycznia 17, 15:33

Carolin pisze:Podłoże nie musi być czarne- a ważne z czego? Czy po prostu ide i kupuje do zoologicznego
jedziesz do LM i kupujesz 2 worki piasku do piaskownic ZEW
Carolin pisze: A pompka do środka baniaka jaka?
jaka pompka?
Carolin pisze:Co do wody to zobaczę jaka moja ma wartości po przeleceniu przez RO i żywice
karolina DI mozesz odpiac nie potrzeba az tak dobrej wody a parametry to GH KH 0
Carolin pisze:Oświetlenie 2x24 w i rośliny pływające żeby za jasno nie było. Dobrze kombinuje? A firma jakaś godna polecenia? Czy typ koloru żeby wyeksponowal piękno Neonów?
swietlowki mozesz kupić w elektrycznym philipsa np tld 24/830 lub 840
Carolin pisze:A właśnie testy z jakiej firmy kupić?

JBL kropelkowe

PS. jak cio cos zostało po morskim moze sie dogadamy :D

Awatar użytkownika
Carolin
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 21 stycznia 10, 08:44
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: Carolin » 26 stycznia 17, 15:49

A to pompki nie ma w slodkowodnym co by tlen się dostawał / prąd wody? To jestem gwiazda naprawdę. W slodkowodnym sprzed 15lat mialam brzeczyk haha. Czyli tylko filtr kubelkowy i termometr? Kurczę jak mało sprzętu :lol:
A w takim piachu to się kurczę syf zbiera. Hm. Mam uraz po morskim i syfie w podłożu grr. Coś poszukam jeszcze poczytam ewentualnie mało go dam.

Z morskiego w zasadzie lampa mi została właśnie ta 4x24w Ale sama już nie wiem czy ją sprzedać czy zostawić. Dałam za nią 1200zl a za pół ceny nawet nikt nie chce kupić. Niżej niż 600zl nie zejdę także leży a może się przyda. Myślałam tu wykorzystać bo piękna jest estetyczna i sobie taśmę ledową założyłam więc po zgaszeniu pięknie świeci ;)
A właśnie jaki czas swiecenia- 8 godz?
"Pozory mylą"- powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium z neonami - jak zrobić to dobrze?

Postautor: barttsw » 26 stycznia 17, 15:54

Carolin pisze:A to pompki nie ma w slodkowodnym co by tlen się dostawał / prąd wody? To jestem gwiazda naprawdę. W slodkowodnym sprzed 15lat mialam brzeczyk haha. Czyli tylko filtr kubelkowy i termometr? Kurczę jak mało sprzętu
tylko ruch tafli
Carolin pisze:A właśnie jaki czas swiecenia- 8 godz?
zacznij od 6h

Carolin pisze:Z morskiego w zasadzie lampa mi została właśnie ta 4x24w Ale sama już nie wiem czy ją sprzedać czy zostawić. Dałam za nią 1200zl a za pół ceny nawet nikt nie chce kupić. Niżej niż 600zl nie zejdę także leży a może się przyda
wiem po ile chodzi ati ale lampe sam bede robił :P
myslalem ze masz chociasz refraktrometr :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości