Pierwsze akwarium 300l

zasanie
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 stycznia 17, 16:46

Pierwsze akwarium 300l

Postautor: zasanie » 25 stycznia 17, 17:23

Witam, jako że będzie to moje pierwsze akwarium z prawdziwego zdarzenia, chciałbym się odpowiednio przygotować. Miałem kiedyś akwarium 112l, jednak byłem wtedy kompletnym laikiem. Głównie polegałem na podpowiedziach sprzedawcy w lokalnym sklepie, który wciskał mi różne ryby które potrzebują różnych warunków. Nie chcę popełnić kolejny raz tego błędu, dlatego zacząłem trochę przeszukiwać forum odnośnie informacji dla mnie przydatnych.

Odnośnie mojej nowej wizji mam parę pytań, do bardziej doświadczonych akwarystów :)

W najbliższej przyszłości planuję zakup akwarium, dokładnie wymiaru jeszcze nie znam (będzie robione na zamówienie), myślę że ok. 300-350l.
Będzie to akwarium zabudowane w meblach, pomyślałem że zrobię przód i tył opti white, a resztę ze zwykłego szkła float, z tego względu że boki i tak nie będą widoczne.

W tym momencie zaczynają się schody, zastanawiam się nad oświetleniem oraz odpowiednią filtracją.
Myślałem że taka belka będzie dla mnie odpowiednia: https://www.clarias.pl/belka-oswietleni ... -6482.html
Nie będzie to akwarium typowo roślinne, ale parę roślinek będę chciał w nim mieć.

Odnośnie filtracji czytałem o połączeniu filtr wewnętrzny (mechaniczny) i filtr zewnętrzny (biolog). Myślicie że takie połączenie będzie odpowiednie? Czy doradzili byście coś innego?

Grzałka, z tym będzie najmniejszy problem, kupię jedną mocniejszą bądź dwie słabsze.

Podłoże, wstępnie przeglądając oferty spodobał mi się czarny bazalt. Doczytałem jednak że jest on nieodpowiedni dla ryb przydennych. Przeszukując dalej oferty, wpadłem na czarny żwirek kwarcowy, bardzo mi się spodobał i myślę że będzie on odpowiedni dla kirysków.

Na tę chwilę to tyle, będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestie ! :wink:

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium 300l

Postautor: barttsw » 25 stycznia 17, 17:29

zasanie pisze: pomyślałem że zrobię przód i tył opti white, a resztę ze zwykłego szkła float, z tego względu że boki i tak nie będą widoczne.
jak ow to tylko calosc i minim szyba 10 mm
zasanie pisze:Myślałem że taka belka będzie dla mnie odpowiednia: https://www.clarias.pl/belka-oswietleni ... -6482.html
Nie będzie to akwarium typowo roślinne, ale parę roślinek będę chciał w nim mieć.
lepiej isc w belke na power ledach
zasanie pisze:Odnośnie filtracji czytałem o połączeniu filtr wewnętrzny (mechaniczny) i filtr zewnętrzny (biolog). Myślicie że takie połączenie będzie odpowiednie? Czy doradzili byście coś innego?
kubel lub dwa + prefiltr z filtra narurowego
zasanie pisze:odłoże, wstępnie przeglądając oferty spodobał mi się czarny bazalt. Doczytałem jednak że jest on nieodpowiedni dla ryb przydennych. Przeszukując dalej oferty, wpadłem na czarny żwirek kwarcowy, bardzo mi się spodobał i myślę że będzie on odpowiedni dla kirysków.

bazalt to nie podloze akwarstyczne
a jak kiryski to tylko piasek i niech cie reka broni zeby bac barwiony

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pierwsze akwarium 300l

Postautor: slaeer » 25 stycznia 17, 18:13

jak ow to tylko calosc i minim szyba 10 mm

skoro boki maja być zabudowane to mogą być float
Odnośnie filtracji czytałem o połączeniu filtr wewnętrzny (mechaniczny) i filtr zewnętrzny (biolog). Myślicie że takie połączenie będzie odpowiednie? Czy doradzili byście coś innego?

Kwestia miejsca i kaski. Najlepsze rozwiązanie to dwa kubly, jeden jako biologia drugi jako mechaniczny. Wystarczy jednak kubeł z przepływem ok 1500l/h plus głowica z gąbką w środku, jako mechaniczne mieszadlo.
Podłoże, wstępnie przeglądając oferty spodobał mi się czarny bazalt. Doczytałem jednak że jest on nieodpowiedni dla ryb przydennych. Przeszukując dalej oferty, wpadłem na czarny żwirek kwarcowy, bardzo mi się spodobał i myślę że będzie on odpowiedni dla kirysków.

Bazalt to jakaś pomyłka, mocno akwaryste ogranicza. Najlepiej zwykły kwarc, biały lub z obi do piaskownicy, nie przepłacisz tak jak w akwarystycznym.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

zasanie
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 stycznia 17, 16:46

Re: Pierwsze akwarium 300l

Postautor: zasanie » 25 stycznia 17, 18:19

Dziękuje za szybką odpowiedź.

1.Duża będzie różnica pomiędzy szkłem opti, a float? Przez boki i tak nikt nie będzie obserwował ryb.
Mniej więcej tak to będzie wyglądać : Obrazek

2. Belki power led aqualighter 120cm, strumień świetlny 3105lm. Czy dla mniej wymagających roślin będzie to wystarczające?

3. Odnośnie tego 'prefiltr z filtra narurowego' to szczerze pierwszy raz słyszę, będę musiał o tym poczytać.

4. Czy jest dostępny czarny piasek? Czy wszystkie czarne są barwione? Bo widziałem również czarny piasek kwarcowy.

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Pierwsze akwarium 300l

Postautor: Peter007 » 25 stycznia 17, 18:29

Poczytaj o filtrze narurowym viewtopic.php?f=28&t=44946
Czarny piach w naturze nie występuje, więc trafisz tylko na barwiony.
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pierwsze akwarium 300l

Postautor: Dhuz » 25 stycznia 17, 18:32

Czarny piasek kwarcowy jest barwiony. Miałem u siebie. Opatrzył mi się po 2-3 miesiącach.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pierwsze akwarium 300l

Postautor: mimo12 » 25 stycznia 17, 18:53

Belka 4X54W będzie bardzo prądożerna.

Biorąc pod uwagę kształt akwarium, to cenowa różnica między bokami float i opti będzie niewielka. Jak się da, to weź przezroczysty silikon. Akwarium wygląda dużo lepiej.

Zamiast filtra narurowego może być prefiltr z gąbki, jeśli chodzi o sam wlot.
Narurowe warto zastosować jako biologię. Spokojnie zastąpią kubeł z nadwyżką.

Jest naturalny czarny piasek- bazaltowy- skruszone skały bazaltowe, np. przez morze w Zatoce Neapolitańskiej.

Jak akwarium ma być w meblach, to koniecznie zabezpiecz je przed wilgocią.

A co do akwarium ze zdjęcia. Lepiej nie takie cóś, bo to wąskie strasznie, o podłożu i rybach tu wrzuconych nie wspominając...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium 300l

Postautor: barttsw » 25 stycznia 17, 18:54

slaeer pisze:skoro boki maja być zabudowane to mogą być float
bedzie widac
zasanie pisze: Belki power led aqualighter 120cm, strumień świetlny 3105lm. Czy dla mniej wymagających roślin będzie to wystarczające?
odradzam tu chodzi o widmo
mimo12 pisze:Biorąc pod uwagę kształt akwarium, to cenowa różnica między bokami float i opti będzie niewielka. Jak się da, to weź przezroczysty silikon. Akwarium wygląda dużo lepiej.
mimo ow to tylko bezbarwny :)

zasanie
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 25 stycznia 17, 16:46

Re: Pierwsze akwarium 300l

Postautor: zasanie » 25 stycznia 17, 19:01

mimo, zdjęcie jest tylko poglądowe, szerokość będzie wynosiła 50cm.

Jeżeli ta belka odpada, to jaką byście doradzili, nie mam zdolności manualnych więc wolałbym jakiegoś gotowca :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze akwarium 300l

Postautor: barttsw » 25 stycznia 17, 19:03

napisz do mnie na pw to ci wycenie taka belke
wez pod uwagee ta zabudowe
bedziesz narzekal

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości