węgiel kamienny w akwarium słodkowodnym

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

węgiel kamienny w akwarium słodkowodnym

Postautor: wespazjan » 17 stycznia 17, 22:02

Szukając w internecie inspiracji, jak urządzić akwarium natknęłam się gdzieś na pomysł użycia węgla kamiennego.
Chciałam stworzyć moim rybkom coś a'la grota a prawie wszystkich kamieni się bałam, bo wiele z nich zmienia parametry wody (a mi zależy na jak najbardziej miękkiej). Nie pamiętam już gdzie, ale natknęłam się na informację, że węgiel jest absolutnie obojętny dla wody. Poza tym uznałam, że Neonki, które planuję mieć ładnie by wyglądały na takim czarnym tle. Kiedy spróbowałam znaleźć więcej informacji czy rad na ten temat, internet (przynajmniej jego polska część) mnie zawiódł. Żeby pomóc innym, którzy w przyszłości może będą googlować to samo oraz dowiedzieć się, czy nie zrobiłam głupoty postanowiłam założyć ten temat.

Tak więc moi drodzy. Wiecie coś na temat stosowania węgla kamiennego jako dekoracji w akwarium? Macie jakieś doświadczenie w tej materii? A może nawet zdjęcia? Albo wiecie o czymś, czego ja nie wiem, a co jest przeciwwskazaniem dla takiej dekoracji?

Ja osobiście z domowego zapasu węgla wybrałam sobie z półtorej kilo bryłek. Zabrałam je do domu i bardzo długo płukałam z pyłu. Przeprowadziłam test octowy a kiedy uznałam wynik za zadowalający sparzyłam jeszcze wszystkie kamienie wrzątkiem. Potem przystąpiłam do klejenia za pomocą czarnego sylikonu akwarystycznego. Szło mi bardzo mozolnie, bryłki nie chciały się trzymać, musiałam je dociskać do siebie różnymi przedmiotami i tak zostawiać na parę godzin zanim sylikon przesechł. Stworzyłam tak 3 groty, które połączyłam potem w jeden skalniak i dobudowałam do tego jeszcze dwa tunele. Efekt wizualny oceniam na 3+ (jako że jestem beztalenciem, to lepiej absolutnie się nie dało i jestem zadowolona), wygląda to po prostu jak stosik kamieni. Ryby mają 3 wejścia od dna plus jedno od góry i wydają się całkiem zadowolone. Skalniak włożyłam do wody po kilku dniach od sklejenia, do nowego akwarium w trakcie dojrzewania. Nie zauważyłam, żeby zmienił mi PH czy też twardość. Wybierając kamienie zwracałam uwagę, czy nie mają żadnych przebarwień.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: węgiel kamienny w akwarium słodkowodnym

Postautor: Anka cyganka » 17 stycznia 17, 22:11

Fajny temat przydałoby sie zdjęcie jak ci to wyszło i jak wygląda :D

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: węgiel kamienny w akwarium słodkowodnym

Postautor: wespazjan » 17 stycznia 17, 22:50

Obrazek

Nie jestem dobra w takich rzeczach, ale mam poczucie, że zrobiłam coś sama :P

Na roślinki nie patrzcie, już wyrwane i czekam na nowe (nie polecam gotowych zestawów na allegro dla ludzi, którzy tak jak ja się nie znają :P)
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: węgiel kamienny w akwarium słodkowodnym

Postautor: Dhuz » 18 stycznia 17, 05:47

W kwestii węgla, to darzyło mi się parę razy używać lignitu, ale od kiedy go wprowadziłem, to mi moje pierwsze krewetki zaczęły mocniej padać - nie wiem, czy to miało związek, czy było przypadkiem :P Także lignit wyszedł, nie wrócił. Ciekawym, jak się to u Ciebie zachowa.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: węgiel kamienny w akwarium słodkowodnym

Postautor: Anka cyganka » 18 stycznia 17, 10:01

Fajnie to wygląda możesz posadzić na tym jakiegos anubiasa albo mech :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości