akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: wespazjan » 24 grudnia 16, 11:43

Witam!
Marzy mi się stosunkowo niewielkie akwarium z rybkami. Najlepiej, żeby były to neonki.
Kiedy byłam dzieckiem mieliśmy akwarium. Były to czasy przed internetem a dostępna w księgarniach literatura była raczej fachowa. Tak więc w kwestii opieki nad zwierzętami rodzice zaufali po prostu krótkiej instrukcji udzielonej nam przez sprzedawce w sklepie zoologicznym. Jak tak teraz przeglądam forum to widzę, że absolutnie wszystko robiliśmy źle. Wpuściliśmy od razu po 2 rybki różnych gatunków dobranych praktycznie całkowicie losowo. Bojownik ganiał małe rybki a potem stracił kolory. Woda wymieniana była cała na raz mniej więcej raz w miesiącu a po roku jedynym gatunkiem, który nam został była spora grupka gupików plus maasy ślimaków. I tak z przykrością myślę, że naszym rybkom nie było z nami dobrze.
Chciałabym, żeby teraz było inaczej. Wobec tego mam kilka pytań.

Miejsce mam na takie klasyczne niezbyt wielkie akwarium - powiedzmy 60 na 30 cm.

I. Rybki
1. Czy Neonki są w ogóle dobrym pomysłem na początek? Ile w takim zbiorniku mogłabym ich mieć? Wiem, że są trudne do rozmnażania. Czy jeśli po jakimś czsie stadko się przerzedzi to mogę po prostu dokupować i wpuszczać nowe? Bo wiem, że im dobrze jest w grupie.

2. Czy takie akwarium nadaje się dla kilku gatunków, żeby było im dobrze? Jakbym wpuściła tam również gupiki to czy nie będzie własnie tak, ze po jakimś czasie będę mieć od nich aż gęsto?

3. Mogę mieć tam oprócz stadek małych rybek glonojada, czy one czują się dobrze tylko w dużych akwariach?

W skrócie: ile i jakich rybek sugerujecie tam trzymac, żeby nie były nieszczęśliwe?

II. Akwarium
1. Jaki sprzęt muszę kupić na początku, żeby nic mnie nie zaskoczyło? Filtr i grzałkę na pewno. Ale co jeszcze? jakiś wąż do czyszczenia czy wymiany wody? Co jest potrzebne, żeby amatorowi było jak najłatwiej utrzymać porządek w akwarium? Jaki plus minus byłby koszt wszystkiego?

2. Czy akwarium może być z przykryciem? Nie szkodzi to rybkom w żaden sposób? Bo mam małe dzieci i boję się, że bez przykrycia będą tam wsadzać rączki, dokarmiać rybki kanapką z dżemem albo coś w tym stylu :P

3. Czy roślinki muszą być jakieś konkretne dla konkretnych gatunków rybek? Kiedy miałam akwarium jako dziecko nie mieliśmy praktycznie wcale roślin... Nie wiem więc jakie się sadzi i jak je pielęgnować. I czy da się kupić je "zdalnie"? Mieszkam w małej miejscowości i szczerze mówiąc nie kojarzę, żeby w naszym zoologicznym w ogóle dało się jakieś kupić. Te same pytania dotyczą żwiru. Czy muszę koniecznie po te zakupy wyjechać gdzieś, gdzie jest duży sklep zoologiczny?

4. Akwarium z oświetleniem LED? Pokój w którym mają być rybki jest niezbyt nasłoneczniony, ale praktycznie cały dzień pali się w nim światło. Widziałam na allegro gotowe akwaria z oświetleniem. Ma to w ogóle sens, czy muszą być specjalistyczne lampy?

I ogólnie: macie jakieś porady, uwagi czy wskazówki, dzięki którym moje marzenie o rybkach w salonie się spełni bez niepotrzebnego stresu dla zwierzątek?

Z góry dziękuję za pomoc.
Agata
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: barttsw » 24 grudnia 16, 12:23

wespazjan pisze:Marzy mi się stosunkowo niewielkie akwarium z rybkami. Najlepiej, żeby były to neonki.

zapewnisz miekka i kwasna wode?
wespazjan pisze:Miejsce mam na takie klasyczne niezbyt wielkie akwarium - powiedzmy 60 na 30 cm.

jezeli zapewnisz wode to dla neonow moze byc
wespazjan pisze: Czy Neonki są w ogóle dobrym pomysłem na początek?
nie bo zabawa z parametrami wody
wespazjan pisze:Czy takie akwarium nadaje się dla kilku gatunków, żeby było im dobrze? Jakbym wpuściła tam również gupiki to czy nie będzie własnie tak, ze po jakimś czasie będę mieć od nich aż gęsto
neony z gupikami nie ma takiej opcji inne wymagania
wespazjan pisze: Mogę mieć tam oprócz stadek małych rybek glonojada, czy one czują się dobrze tylko w dużych akwariach?
za maly zbiornik parametry i straszne brudasy
wespazjan pisze:1. Jaki sprzęt muszę kupić na początku, żeby nic mnie nie zaskoczyło? Filtr i grzałkę na pewno. Ale co jeszcze? jakiś wąż do czyszczenia czy wymiany wody? Co jest potrzebne, żeby amatorowi było jak najłatwiej utrzymać porządek w akwarium? Jaki plus minus byłby koszt wszystkiego?

filtr fzn-2
grzałka najtansza 50w
termoonetr
testy kropelkowe zoolek PH KH NO2 GH
test kropelkowy JBL NO3
wespazjan pisze:Akwarium z oświetleniem LED?
Tak na diodach power led

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: Dhuz » 24 grudnia 16, 13:36

@I
@1. Są, jeśli masz odpowiednią wodę - jeśli z kranu cieknie Ci beton, to nie są, bo będą chorowite. Neony to ryb wód miękkich i kwaśnych.
@2. Tak / Nie. Z neonami (rozumiem, że mówisz o neonach Innesa - neon czerwony to dość większa ryba!) można trzymać inne gatunki ryb o podobnych wymaganiach. Gupiki się do nich nie zaliczają. Samice gupika jednorazowo mogą 'urodzić' nawet kilkadziesiąt młodych, więc nie są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie masz się jak pozbyć narybku.
@3. Jeśli przez glonojada rozumiesz zbrojnika, to nie, 60x30 stanowczo za małe. Jedyne zbrojnikowate, które w takim akwarium będą mieć w miarę wystarczająco miejsca to otoski, a te nie nadają się dla osoby niedoświadczonej, bo są dość delikatne i kapryśne.

@II
@1. Oczywiście akwarium - 60x30x35cm. Do tego filtr - FZN-2 lub mały kubełek (dla początkującego lepiej mieć 'nadamiar' filtracji, więc wszelkie wewnętrzne filterki się nie nadadzą - chyba, że zadowoli Cię ledwo ~12szt ryb w akwarium. Szyba nakrywowa, oświetlenie (np. lampka LED). Grzałka 25W Atman. I to raczej wszystko ze sprzętu.
@2. Musi być z przykryciem. A akwarium powinno stać poza zasięgiem dzieci, dopóki te nie zostaną nauczone, jak zajmować się żywymi zwierzętami. Dzieci miewają najróżniejsze pomysły, co robic z akwarium. Od wsadzania rąk, przez wrzucanie zabawek, po wrzucanie ludzkiego jedzenia, czy nawet trującej dla zwierzaków substancji.
@3. Żabienica amazońska i/lub zwartki (kryptokoryny), do tego rogatek. I tyle. Kupisz przez internet z wysyłką. Na podłoże żadne żwir - piasek. Lepiej się prezentuje. W markecie budowlanym kupisz taki do piaskownic ~20 kilo za 10zł.
@4. Gotowe zestawy sobie odpuść. Tzn, jedyny w Twoim przypadku zestaw, który miałby sens, to Aquael Leddy 60, ale filtracja tam uboga, więc obsada musiałaby być okrojona. Oświetlenie LED jak najbardziej się nada. 2szt LEDDY smart i możesz nawet doświetlać akwarium w konkretnych jego rejonach. Albo belka.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: wespazjan » 24 grudnia 16, 17:58

I jeszcze jedna kwestia... Neonki zainteresowały mnie ze względu na swoje piękno, ale też istotna jest tutaj ta trudność rozmnażania. Bo naoglądałam się akwariów, gdzie rybki się namnożyły i ostatecznie jest ich więcej niż wody. Boję się takiej sytuacji u siebie.
Oddawanie rybek nie wchodzi w grę w mojej miejscowości (jeden zoologczny w którym nie przyjmują), metoda spuszczania ich w kanalizie miejskiej też bezdyskusyjnie odpada.
Jeśli nie neonki to polecacie jakiś inny gatunek, który nie mnoży się jakoś szaleńczo? A jeśli poszłabym jednak w stronę gupików, to czy powinnam mieć w takim razie z nimi jakąś rybkę drapieżną, która będzie przerzedzać stado z młodych? Jeśli tak to jaką, żeby nie krzywdziła dorosłych osobników?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: barttsw » 24 grudnia 16, 19:02

podaj gh i ph twojej wody

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: Dhuz » 24 grudnia 16, 20:13

wespazjan pisze:I jeszcze jedna kwestia... Neonki zainteresowały mnie ze względu na swoje piękno, ale też istotna jest tutaj ta trudność rozmnażania. Bo naoglądałam się akwariów, gdzie rybki się namnożyły i ostatecznie jest ich więcej niż wody. Boję się takiej sytuacji u siebie.

Rozwiązanie jest proste - trzymasz ryby trudno mnożące się lub same samce ryb łatwo mnożących się. Nawet gdyby trafiły się samce o mniej codziennej orientacji, to narybku nie wyprodukują :P
wespazjan pisze:Jeśli nie neonki to polecacie jakiś inny gatunek, który nie mnoży się jakoś szaleńczo?
Wszystko, co nie jest rybą jajożyworodną (Poeciliidae) ani pielęgnicowatą (Cichlidae). ;) Najlepiej sprawdzić, jaką wodę masz w kranie, to się coś dobierze.
wespazjan pisze:A jeśli poszłabym jednak w stronę gupików, to czy powinnam mieć w takim razie z nimi jakąś rybkę drapieżną, która będzie przerzedzać stado z młodych? Jeśli tak to jaką, żeby nie krzywdziła dorosłych osobników?
Trzymasz same samce i po problemie - samice są większe, żarłoczniejsze, więcej brudzą, a oferują wizualnie dużo mniej. :)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: wespazjan » 25 grudnia 16, 19:57

to po świętach kupię te testy do wody i się okaże jakie ma parametry. Podobno mam gdzieś w domu kartkę z wynikami badań, ale nie mogę jej znaleźć


Edit: w mojej miescinie w zoologicznym mieli tylko test do wyznaczania ph i pani powiedziała, że to wystarczy. Jest w ogóle sens badać PH wody z kranu, skoro to się potem może zmieniać w zależności od podłoża, roślin itp? Co do twardości to pewnie muszę zamówić na allegro i poczekać jeszcze parę dni.
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: wespazjan » 27 grudnia 16, 21:18

Dhuz pisze:@I
Na podłoże żadne żwir - piasek. Lepiej się prezentuje. W markecie budowlanym kupisz taki do piaskownic ~20 kilo za 10zł.



Teść twierdzi, że mamy dosyć miękką wodę. Jeśli się potwierdzi, to faktycznie chciałabym pójść w te neonki. I chciałam do nich kilka kirysek. I teraz pytanie co do tego piachu: da się znaleźc taki, żeby kirysków nie krzywdził a jednocześnie był najlepiej czarny dla neonek? I czy w klasycznym piachu przyjmą się roslinki czy może muszę poratować go mieszaniem z czymś jeszcze?
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: Dhuz » 27 grudnia 16, 21:22

Możesz mi tak po chłopsku wyjaśnić, po co neonom czarny piach? W naturze te ryby żyją nad zwałami detrytusu, zatopionymi korzeniami czy gałęziami, albo nad zwykłym piaskiem/kamieniami. Rzuć na dno liście dębu/buka/olchy i po sprawie. Nie ma naturalnego czarnego piasku. A mielony bazalt porani ryby ryjące - w dodatku 'bazalt' lubi mieszać w parametrach.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: wespazjan » 27 grudnia 16, 21:39

Nie mam pojęcia, jest to jedna z mądrości podawana na licznych stronach internetowych które przeglądam w ostatnich dniach :P
Może producenci specjalistycznych czarnych podłoży dla rybek umieszczają informacje, że tylko takie się nada :P

Ok. Postanawiam Ci zaufać :D
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: barttsw » 27 grudnia 16, 21:40

nie ma czarnego piasku w naturze
i nie wierz te brednie

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: Dhuz » 27 grudnia 16, 21:42

wespazjan pisze:Może producenci specjalistycznych czarnych podłoży dla rybek umieszczają informacje, że tylko takie się nada :P

No pewnie tak, neonki są popularne, a tak łatwo zasugerować świeżakowi "kup aquael helpa / ada amazonia", no i te cudowne właściwości obniżania parametrów, póki podłoże się nie zużyje i trzeba lecieć po nastepne... :P
Faktem jest, że neony niespecjalnie lubią mocne światło i to ono bardziej niż zwykłe szarobure podłoże będzie je płoszyć.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: mimo12 » 27 grudnia 16, 21:53

Jest czarny piasek w naturze. Pochodzenia wulkanicznego. Rozkruszony, np. przez morze w Zatoce Neapolitańskiej, bazalt. Strasznie kapryśne podłoże... I nie wiadomo, co w nim oprócz bazaltu tak naprawdę jest... :/

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: wespazjan » 28 grudnia 16, 13:06

Po konsultacjach rodzinnych zmieniłam pomysł na lokalizację akwarium, w skutek czego mogę sobie pozwolić na ciut większe. Długość powiedzmy 80 cm. Jakby się uprzeć to i 100.

Na akwarium 60x30x45 planowałam 10 neonek Innesa, 5 kirysków i bojownika (samca). Internet twierdził, że te gatunki razem dadzą sobie radę.
Czy jeśli kupię zamiast tego 80x30x45 to będę mogła dorzucić do tego małą ławicę danio? Czy musiałabym mieć 100x30x45? Albo po prostu większą wysokość? A może zamiast nowej ławicy bezpieczniej zwiększyć liczebność neonek? Jeśli tak to do ilu bezpiecznie mogę to zrobić? Wiem, że na forum jest dużo pytań o obsadę, ale zazwyczaj ludzie mają już konkretny sprzęt i szukają do niego odpowiednich rybek. A ja przeciwnie, wiem jakie rybki bym chciała i wg tego dopiero kupię akwarium. Tylko ta szerokość 30cm to nieprzekraczalny wymiar.

Serio te gotowe zestawy do niczego się za bardzo nie nadają? Bo tak kuszą na allegro. Jak na moje to skoro jest zestaw z filtrem to powinien on być odpowiedni dla danego litrażu i maksymalnego zarybienia możliwego w nim. Czy to wszystko chwyty marketingowe i jeśli nie poszukam sprzętu sama, oddzielnie to poduszę biedaczki?


Kurde. Piszę chaotycznie :P W skrócie:
Akwarium 80-30-45 lub 100-30-45, preferowana obsada: neon innesa, bojownik, kiryski i danio (opcjonalnie). Ile sztuk i przy jakim filtrze mogłabym mieć?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: akwarium z neonkami dla laika - kilka pytań

Postautor: barttsw » 28 grudnia 16, 13:10

neon Innesa temp 22-23
bojownik temp 26-28
pasuja do siebie?

akwarium dlaczego nie 100x40x40
zwiekszajac litraz trzeba tez wziasc pod uwage wiekszego fitra i oswietlenia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości