Akwarium nie dojrzewa?

e2rdos
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 15 września 16, 11:40

Akwarium nie dojrzewa?

Postautor: e2rdos » 15 września 16, 12:16

Witam
Dwa tygodnie temu założyłem nowe akwarium.
100l
na ziemi z kretowiska zalane wodą kranową
filtr wew. świeży - pracuje 24h
temp. 25 st.
ośw. 36W (osram fluora) - pracuje 7h/dzień (stopniowanie czasu oświetlenia od 5h)(czeka dodatkowa T5 24W którą wstawię po modernizacji pokrywy w ten weeckend)
3 szt. helenki ślimaczki (mają się dobrze) - dla testu
Obsada roślinna ok. 60% całego dna (rośliny duże kupione od Pana który opiekuje się zawodowo akwariami) niektóre do wys. lustra wody
Parametry wódki (parametry badane co dwa trzy dni bez zmian:
ph: 7,6
GH: 5
KH: 12 (bardzo dziwne)
NO3 i NO2: 0
NH: 0 (bardzo dziwne)
Niczym nie nawożę.

Czy powyższe parametry wskazują na to, że cykl azotowy jeszcze się nie zaczął?
i dlaczego TWW jest dużo wyższe od TWO
Proszę o pomoc :?:

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Akwarium nie dojrzewa?

Postautor: Dhuz » 15 września 16, 12:20

e2rdos pisze:Parametry wódki
:ok: liczyłem po tym wpisie raczej na procenty...
e2rdos pisze:Czy powyższe parametry wskazują na to, że cykl azotowy jeszcze się nie zaczął?
i dlaczego TWW jest dużo wyższe od TWO
Oprócz NH przydałoby się zmierzyć jeszcze NO2 i NO3, bo cykl mógł ruszyć, ale nie wiadomo, na którym etapie się znajduje.
e2rdos pisze:i dlaczego TWW jest dużo wyższe od TWO

Bo 'twardość' węglanowa to zasadowość wody. Sprawdź sobie, czy Ci dekoracje nie podbijają pH.

e2rdos
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 15 września 16, 11:40

Re: Akwarium nie dojrzewa?

Postautor: e2rdos » 15 września 16, 12:35

Dekoracje to skałki (badałem przed włożeniem do akwarium - dwa dni w szklance wody i ph w kranie 7,4 i po badaniu również) dwa korzenie (zapomniałem nazwy kupione w akwarystycznym) i kokos.
Ph zbiję sobie co2 jak zwiększę oświetlenie
NO3 i NO2 - jako jedyne zbadane testami paskowymi i wychodzi 0
reszta parametrów sprawdzona testami kropelkowymi

Najbardziej mnie martwi że ani razu nie skoczył mi NH
Rośliny żyją (u niektówych małowymagających widać przyrost), parę liści zgniło na początku ale to pewnie z powodu ich uszkodzenia przy sadzeniu
Helenki zostawiły na szybie przyklejone potomstwo

Niewiem co myśleć

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarium nie dojrzewa?

Postautor: Marcinus71 » 15 września 16, 12:36

e2rdos pisze:Oprócz NH przydałoby się zmierzyć jeszcze NO2 i NO3, bo cykl mógł ruszyć, ale nie wiadomo, na którym etapie się znajduje.


NO3 i NO2: 0
NH: 0 (bardzo dziwne)


Pytanie czym te testy zrobione i czy prawidłowo i czy nie jakies stare. Druga kwestia a w zasadzie po drugie primo czy dal kolega cos jako pozywke dla bakterii jakis biostarter lub chociaż pokarm doa ryb itp... bo moze faktycznie cykl nie ruszyl bo nie ma zadnej pozywki dla bakterii.

e2rdos
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 15 września 16, 11:40

Re: Akwarium nie dojrzewa?

Postautor: e2rdos » 15 września 16, 12:36

Ale że KH jest wyższe od GH to mnie zadziwia

e2rdos
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 15 września 16, 11:40

Re: Akwarium nie dojrzewa?

Postautor: e2rdos » 15 września 16, 12:40

Myślałem że pożywka dla bakterii to wystarzczą np. te zgniłe liście. Ponadto mogę trochę wody dolać z drugiego akwa bo dzisiaj robię podmiankę (tylko problem z tym że w starym akwarium mam glony na szybach i boję się że je przeniosę do świeżego)

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Akwarium nie dojrzewa?

Postautor: Mattija2 » 15 września 16, 12:44

Wsyp odrobinę pokarmu i obserwuj NO3/NO2. Testy kropelkowe, JBL lub Sera; możesz odlać trochę wody ze starego baniaka, to że masz glony na szybie to normalne

e2rdos
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 15 września 16, 11:40

Re: Akwarium nie dojrzewa?

Postautor: e2rdos » 15 września 16, 12:50

Mogę wsypać trochę pokarmu np. tabletki dla rybek dennych albo płatków. Może pomoże

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium nie dojrzewa?

Postautor: EyeQueue » 17 września 16, 07:57

Dużo roślin oznacza, że jest dużo konsumentów amoniaku, nie tylko bakterie nitrytyfikacyjne (NH₃ → NO₂⁻). W tej sytuacji w akwarium NH₃ jest niewykrywalny, a rozwój bakterii nitratyfikacyjnych (NO₂⁻ → NO₃⁻) — spowolniony. Gnijące liście powinny wystarczyć, dodatkowy pokarm nie zaszkodzi.

Wysokie KH oznacza, że w wodzie jest dużo węglanów. Nic nie mówi o twardości, czyli zawartości gównie Ca²⁺ i Mg²⁺. Nic w tym dziwnego, tak jest np. w Tanganice.

Wysokie KH oznacza również, że wysokiej jest pH. Wg moich szacunków, zależnie od wentylacji w samym akwarium i pomieszczeniu, w którym się znajduje, powinno pH wynieść 7,9 do 8,6. Wynik testu pH najprawdopodobniej oznacza koniec skali, co należy czytać: "co najmniej 7,6". W celu prawidłowej oceny pH trzeba zdobyć test dla wyższego zakresu lub rozcieńczyć wodą destylowaną w znanych proporcjach (np. 1:2) i zmierzyć ponownie.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

e2rdos
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 15 września 16, 11:40

Re: Akwarium nie dojrzewa?

Postautor: e2rdos » 19 września 16, 09:21

Od wczoraj świecę zwiększonym światłem o dodatkową T5 24W/865 - 0,6W/L i nawożę co2 (bimbrownia) - nowa pokrywa ze spienionego PCV
czas świecenia 7H (od 5 dni)
Czy zwiększyć do 8H skoro podaję Co2?

e2rdos
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 15 września 16, 11:40

Re: Akwarium nie dojrzewa?

Postautor: e2rdos » 20 września 16, 20:37

akwarium założone 3-go września. na szybie pojawiają się tycie niteczki (glony). czy tto znak że akwarium dojrzewa czyże zbyt dużo światła i co2 (od wczoraj święcę 0,6w/l 8h/doba; a od przedwczoraj co2 - bimbrownia 24h).
Czy odrazu czyścić szybę?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium nie dojrzewa?

Postautor: Hunter » 21 września 16, 19:38

To zapewne efekt niedoboru nawozów w połączeniu z relatywnie mocnym oświetleniem. Z tego co widzę w pierwszym poście to dysponujesz testami wody, zatem do dzieła ;)
Pamiętaj, że im więcej światła, tym większe zapotrzebowanie roślin na nawozy. Niedobór nawozów to prosta droga do wysypu glonów.
Szyby łatwo i wygodnie czyści się zdzierając glony starą kartą debetową.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości