Akwarium pod filtr hw-302

Devilus
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 października 13, 16:08
Lokalizacja: Orzesze

Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: Devilus » 4 września 16, 12:58

Hejka

Skończył mi się etap przeprowadzkowo/remontowo/narodzinowy i mogę myśleć o szkiełku.
Mam szkło 80x35x45 w którym był kiedyś LT ale znudził mi się powolny przyrost roślin i zacząłem dodawać światło, bimber i nawet ładnie to funkcjonowało, do czasu aż nie skończył mi się czas ;) hehe. Chce je sprzedać i postawić coś większego

Teraz mogę wygospodarować czas i miejsce nawet pod akwa długie na 120 cm, myślałem konkretnie nad 120 x 45 x 45 ale obawiam się że hw-302 nie da rady w akwarium które ma być bardziej HT. Co wy myślicie o tym filtrze ? Czy może zmniejszyć trochę wymiary akwarium?

Światełko, chyba jednak bez rewelacji pójdę w jakąś DIY belkę z świetlówkami T5 bo na LEDY raczej nie starczy mi kasy (przecież jeszcze szkło muszę kupić, butlę, szafeczkę jeszcze muszę zmontować) a chciałbym jeszcze we wrześniu zalać szkiełko

Akwarium ma być roślinne, obsadę dobiorę później jak zobaczę jaką mam wodę w baniaku i ogólnie jak to wygląda...

Nie wykluczam zmiany filtra na lepszy/większy ale gdzieś widziałem że ktoś z powodzeniem używa go w 240 litrach właśnie i zastanawiam się czy jest taka potrzeba

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: barttsw » 4 września 16, 13:07

Devilus, przy ht bedzie slabo
co innego jak by to mialo byc np.tanga lepiej dokup 2 filtr taniej to wyjdzie

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: abiba » 4 września 16, 15:41

Devilus pisze:Teraz mogę wygospodarować czas i miejsce nawet pod akwa długie na 120 cm, myślałem konkretnie nad 120 x 45 x 45 ale obawiam się że hw-302 nie da rady w akwarium które ma być bardziej HT. Co wy myślicie o tym filtrze ? Czy może zmniejszyć trochę wymiary akwarium?
To jest fajny filterek (niskobudżetowy) i niezaleńie od rekomendacji producenta to 240l jest absolutna granicą - rzekłbym na styk .
Wystarczy niewielki mechanik wewnątrz lub drugi kubełek i sprawa zaczyna nabierać rumieńców .

Odradzałbym zmniejszanie akwarium ze względu na filtr - stawiaj największe na jakie masz miejsce. Nawet jesli teraz nie chcesz wydać kasy na filtr to jakoś tam wydoli - najwyżej będziesz musiał cześciej go obsługiwać a w przyszłości (niedalekiej) lepiej filtr dołozyć /wymienić niż szkło

Devilus
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 października 13, 16:08
Lokalizacja: Orzesze

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: Devilus » 4 września 16, 16:48

Miejsce mam na właśnie 120 x 50 x 50 nawet ale nie chcę dodawać siwych włosów reszcie domowników, przecież to już aż 300 litrów :) Podejrzewam że przy 240 będzie już sporo dyskusji bo to dwa razy większe niż poprzednie a ono i tak było duże ;P

Zostanę przy 120 x 45 x 45, w zwykłym szkle GUARDIAN za 310 zł
Filtr zostawię hw-302, w starych gratach powinienem znaleźć jakiś mały wewnętrzny do pomocy, później zobaczę jak się sytuacja rozwinie.

Jednak nachodzą mnie wątpliwości czy faktycznie ma to być HT,
Przydałoby się dobre podłoże, RO, nawozy, światło >0.7w/l + butla a to generuje największe koszty na dzień dobry...

Chyba chciałbym jednak spróbować jeszcze raz tak jak prowadziłem poprzednie akwarium, czyli ziemia + piasek, kulki GT, ewentualnie coś innego drobnego zamiast piasku, słabe światełko i gdy baniak się mocno ustabilizuje zacząć go "upgreadować" (więcej światła, butla i tak dalej). Czy takie coś zawsze będzie kończyć się klapą prędzej czy później tak jak przy moim poprzednim akwarium?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: barttsw » 4 września 16, 16:58

Devilus, powiem ci tak HT wymaga duzego poswiecenia czasu oraz duzych nakladow finansowych

licz jeszcze testy bo to podstawa przy HT
osobiscie sam bylem zwolenikiem ht i u siebie mialem kilka od 60-450l

teraz nie chce myslec o HT i poszlem w strone biotopu

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: abiba » 4 września 16, 17:09

Czy takie coś zawsze będzie kończyć się klapą prędzej czy później tak jak przy moim poprzednim akwarium?

Sądze że wręcz przeciwnie - jeśli rozsądnie ten upgrade rozłożysz to moim zdaniem będze najlepsze wyjście.
barttsw pisze:powiem ci tak HT wymaga duzego poswiecenia czasu oraz duzych nakladow finansowych

Z czasem to róznie - każde akwarium jakiś tam nakładów czasu wymaa i może byłbym skłonny zgodzić sie że HT to jednak najwięcej pożera .
Z kosztami to nie przesadzałbym .
najwiekszym kosztem jest rachunek za prąd związany ze stosunkowo duzym oświetleniem
testy - przy EI kilka złotych w skali miesiąca (bo jakieś warto mieć na podorędziu)
nawozy - kilka kilkanaście złotych miesiecznie jeśli nawozisz solami jeśli gotowcce to hulaj dusza piekła nie ma - tzn górnej granicy nie ma

Devilus
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 października 13, 16:08
Lokalizacja: Orzesze

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: Devilus » 4 września 16, 18:28

Koszt miesięczny to nie problem ale koszt na start.

Zostanę chyba jednak przy LT, przynajmniej na razie

120 x 45 x 45
HW-302 + jak będzie jakiś problem to wyczaruję jakiś mały filterek do środka
podłoże : ziemia ogrodowa, kulki gt pod wybrane rośliny i właśnie, może coś zamiast piasku? jakieś ciemne podłoże które nie zabija ceną?
światło/pokrywa... hmm jestem skłonny poskładać coś samemu na bazie świetlówek T5, tylko pytanie ile W? Wiem że LT to mało światła ale może dwie świetlówki 54W były by dobre na początek? Z rozplanowaniem ich tak żeby w przyszłości po rozbudowie o butle itp można było dołożyć jeszcze 2?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: mimo12 » 4 września 16, 21:20

Daj kulki pod wszystkie rośliny, oprócz takich, które nie lubią torfu= kwasu.
Bierz kryptokoryny, nurzańce, sagittarie, lagelandry, hygrophile.
2x54W do 120x45x45 to będzie za dużo, jak na LT. Lepiej 54W + 2x15W albo inne. W każdym bądź razie, do LT około 1/3 W/litr się nadaje dobrze. Powyżej mogą być ju problemy z brakami nawozów, a poniżej- za mało światła.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: barttsw » 4 września 16, 21:24

Devilus, poszukaj moze znajdziesz T8 2x30W

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: mimo12 » 4 września 16, 22:48

Wtedy( 2x30W) z odbłyśnikami, żeby dno doświetlić, bo bez może( nie musi!) być lipa z łodygowcami.
Sam mam pokrywę i belkę 2x30W T8 w 200l akwa, wysokość 50cm. Belka z odbłyśnikami robi różnicę, ale łodygowce rosnące poniżej połowy akwarium( niskie) i tak nie radzą sobie nawet przeciętnie.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: barttsw » 4 września 16, 23:01

mimo12, wszysko zalezy co za rosliny beda

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: mimo12 » 5 września 16, 13:52

Wiem, ale przy tej wysokości zbiornika, to 2x30W może być po prostu za mało.

Devilus
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 października 13, 16:08
Lokalizacja: Orzesze

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: Devilus » 5 września 16, 16:42

Ze swiatlem to nie takie proste, w finalnej wersji akwarium chcialbym cos okolo 1w/l czyli np 4x54. rozmyslam nad jakas samodzielna konstrukcja belki przymocowanej do sciany, porozgladam sie w klamotach co tam mam i chyba znajde jakies stateczniki do t5 24w, i zmontuje 1 x 54 + 24, pozniej wywale 24 i bede dokladac 54w ale musze dobrze przemyslec jak ta belka ma wygladac...

Co innego na podloze zamiast piasku? Co ciemnego polecacie?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: barttsw » 5 września 16, 16:50

Devilus, nie prosciej i lepiej ci kupić belke 4x54 ?

piasek najlepsze podłoże bo zaraz bedzie kwestia obsady i bedziesz chciał ryby kopiace i zacznie sie problem a tak to podloze dla kazdych ryb i roslin

Devilus
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 października 13, 16:08
Lokalizacja: Orzesze

Re: Akwarium pod filtr hw-302

Postautor: Devilus » 5 września 16, 20:23

Belki 4x54 zazwyczaj pozwalają oświecić po dwie świetlówki na przełącznik czyli w opcji mniej światła mam 108w co wyżej zostało uznane za dużo na LT :)

Co do obsady/podłoża to mam zamiar wybrać obsade pod warunki w akwarium, nie odwrotnie, jeśli kiryski czy tam inne przesiewające piasek odpadają to trudno, znajdzie się obsadę która się bardziej nada

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości