Pomysł na...

Pelvicachromis
Ryba
Ryba
Posty: 296
Rejestracja: 22 grudnia 14, 18:24

Pomysł na...

Postautor: Pelvicachromis » 27 sierpnia 16, 16:16

Cześć, czy macie jakiś pomysł na akwarium 112 litrów. Stoi takie puste. BW a może coś w stylu Tanganika ?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pomysł na...

Postautor: Dhuz » 27 sierpnia 16, 18:14

Rzuć jakąś koncepcją, czego oczekujesz od takiego akwarium? Ma być dekoracyjne, biotopowe, dwa w jednym? Ryby agresywne, czy pokojowo nastawione?

Pelvicachromis
Ryba
Ryba
Posty: 296
Rejestracja: 22 grudnia 14, 18:24

Re: Pomysł na...

Postautor: Pelvicachromis » 27 sierpnia 16, 19:17

Hmmm. Chciałbym takie które przetrwało by bez opieki dwa miesiące ponieważ raz w roku wyjeżdżam na ten okres do pracy. Oczywiście ryby byłyby karmione. Osobiście bardzo podoba mi się tanganika ale wydaję mi się że ryby z tego biotopu są dość wymagające. Z roślinami też za dużego wyboru nie mam bo akwarium ma słabe oświetlenie. A może podwodna łąka z Monte Carlo, którego zostało mi dość sporo z 25l :mrgreen: Rybki może jakieś ławicowe, pielęgniczkowate ? Ryby wolałbym żeby były spokojne, a baniak cieszył oko :)

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: Pomysł na...

Postautor: ArturAzja » 27 sierpnia 16, 19:23

Pamiętaj że raz na tydzień wskazana jest podmiana 30% wody więc przez te dwa miesiące ktoś będzie się musiał tym zająć za Ciebie.

Pelvicachromis
Ryba
Ryba
Posty: 296
Rejestracja: 22 grudnia 14, 18:24

Re: Pomysł na...

Postautor: Pelvicachromis » 27 sierpnia 16, 19:42

ArturAzja pisze:Pamiętaj że raz na tydzień wskazana jest podmiana 30% wody więc przez te dwa miesiące ktoś będzie się musiał tym zająć za Ciebie.

Wiem, wiem dlatego ryby przychodzi karmić kuzyn. Poproszę go o podmianki wody :)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pomysł na...

Postautor: Dhuz » 27 sierpnia 16, 19:48

Zrób bagno Ameryki Północnej. Drobniczki, okończyki, cambarellusy i jazda. :) Jako bonus nie trzeba grzać.

Pelvicachromis
Ryba
Ryba
Posty: 296
Rejestracja: 22 grudnia 14, 18:24

Re: Pomysł na...

Postautor: Pelvicachromis » 27 sierpnia 16, 20:50

Podoba mi się twój pomysł Dhuz, . Powiedz mi co jest potrzebne aby stworzyć takowe bagienko ;)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pomysł na...

Postautor: Dhuz » 28 sierpnia 16, 04:41

Na dno - drobny piasek, odpady roślinne (liście, drobne gałęzie, szyszki)
Do dekoracji - gałęzie lub korzenie.
Obsada roślinna - Nurzaniec, sagittaria, rogatek, możesz dać mech phoenix jak lubisz się bawić w przycinki.
Do filtracji najlepiej kaskada FZN-2 albo 3, by nie robić pralki.
Po dojrzeniu akwarium pierwsze idą drobniczki, po kilku tygodniach okończyki, po kilku miesiącach 2 parki raków karłowatych - głównie dlatego, że raki polują na narybek drobniczek, więc akwarium musi solidnie zarosnąć i populacja ryb powinna być ustabilizowana na wzroście. U siebie popełniłem błąd, łącząc drobniczki z rakami zbyt wcześnie i przez to nie miałem żadnego przychówku.

Pelvicachromis
Ryba
Ryba
Posty: 296
Rejestracja: 22 grudnia 14, 18:24

Re: Pomysł na...

Postautor: Pelvicachromis » 28 sierpnia 16, 08:38

Bardzo fajny pomysł Dhuz, :)
Tylko te raki coś tak do mnie nie przemawiają :(

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pomysł na...

Postautor: Dhuz » 28 sierpnia 16, 09:06

No to są do pominięcia :P Drobniczki Ci wypełnią akwa.

Pelvicachromis
Ryba
Ryba
Posty: 296
Rejestracja: 22 grudnia 14, 18:24

Re: Pomysł na...

Postautor: Pelvicachromis » 28 sierpnia 16, 09:44

Hmm a masz jeszcze jakiś pomysł tak żebym mógł sobie porównać dwa style i wybrać jeden z nich ? :)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pomysł na...

Postautor: mimo12 » 28 sierpnia 16, 09:58

Akwarium low tech na ziemi i kulkach gliniano- torfowych.
Roślinność: mnóstwo kryptokoryn typu wendetti.
Kulki uzupełniasz co kilka miesięcy, jeśli roślinki będą tego wymagać. Bez podmian, ale obsada mała( jednak na tyle duża, żeby azot był wykrywalny( no3), żeby nie zagłodzić roślin, choć większość składników będą czerpać z podłoża. Do tego stadko razbor klinowych/espei/Hengela/urophthalmoides albo Microdevario nanus/kubotai. Do ozdoby trochę korzeni albo kamieni, ale niewiele, bo musi być dużo rośli na start. Dobrze by było, żeby akwarium zostało zalane ze sporym dodatkiem wody z ro, a nawet przepuszczonej przez torf, czy z dodatkiem wywaru szyszek olchy, liści dębu/buku/orzecha włoskiego. Pokrywa jest przydatna, bo bez niej woda będzie znacznie parować. Wszelkie ubytki wody trzeba będzie uzupełniać wodą demineralizowaną( z ro).
Wydaje się trochę pogmatwane, ale jak już się założy akwarium, to potem jest dosyć prosto. ;-)

Pelvicachromis
Ryba
Ryba
Posty: 296
Rejestracja: 22 grudnia 14, 18:24

Re: Pomysł na...

Postautor: Pelvicachromis » 28 sierpnia 16, 13:39

Dzięki mimo12, za dodatkowy pomysł do przemyślenia :)
Ktoś jeszcze chciałby coś zaproponować ? :mrgreen:

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pomysł na...

Postautor: mimo12 » 28 sierpnia 16, 16:07

Biotop górskiego strumienia z dużymi otoczakami, ubogą roślinnością typu nurzaniec i mocnym prądem wody. Obsada to babki typu Stiphodon albo bardziej zimnolubne. Znajdziesz na polskim rynku ciekawe gatunki. ;-)

Edit. Tu oczywiście potrzebne spore podmiany.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pomysł na...

Postautor: mimo12 » 31 sierpnia 16, 09:57

Możesz też się pobawić w większe rybki.
Akwarium jak z razborami, tylko więcej korzeni, kamieni- ogólnie kryjówek i w dolnych, i w górnych partiach zbiornika, też trochę wysokich roślin i do tego parka Channa gachua sp. Inle lake. Grzać tylko w zimie, jak temperatura spadnie poniżej 20*, latem nie trzeba przejmować się upałami. Podmianki się przydadzą, ale nie aż tak duże, jak w wymienionym wcześniej biotopie górskiego strumienia.
Towarzystwo da się dobrać, ale istnieje ryzyko pożarcia. ;-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości