Pomoc dla amatora

UserSecret
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 12 maja 16, 12:23

Pomoc dla amatora

Postautor: UserSecret » 12 maja 16, 12:55

Witam. Na wstępie napiszę, że jestem laikiem. Mam znikome pojęcie o akwarystyce, mimo to staram się pogłębiać swoją wiedzę.

Sprawa o której piszę jest następująca. Mam akwarium 60l Tetra AquaArt. Filter EasyCrystal z tego co wiem. Grzałkę też mam niestety jej nazwy podać nie mogę.

Akwarium ruszyło niestety z biegu. Nie miało czasu dojrzeć. Poprzednie po 12 dniach po zakupie pękło. Połowa wody na podłodze. Ryby były w akwarium, więc szybko przenieśliśmy z rodzicami do wiadra. Tego samego dnia kupiliśmy tetry. Mieliśmy wybór. Albo akwarium albo wiadro.

We wcześniejszym akwarium miałem 2 kiryski sterby, 4 prętniki karłowate (2 samce, 2 samice), 2 Gurami mozaikowe i 2 pielęgniczki ramireza. Te ostatnie niestety padły, w komplecie do akwarium był okropny filter. W ogóle nie czyścił.

Do wody Tetry dolałem Tetra SafeStart, Aqua Safe, PlantaMin, ToruMin i EasyBalance.

Dziś ze względu na wysoki poziom NO3 wymieniłem ok 50% wody i dolałem ToruMin i EasyBalance oraz zakupiony wczoraj pH/KH minus (twardą wodę mamy plus pH wysokie)

Teraz z ryb mam mały glonojad złoty, 5 kirysków, 3 mieczyki, 4 prętniki karłowate i 1 gurami.
Prętników wczoraj było 5 a gurami 2. Rano znalazłem samczyka grurami i prętnika martwych. Tydzień temu zdechła samiczka prętnika

Dodatkowo od 2 dni samiczka mieczyka jest dziwnie gruba a okolice skrzeli są czerwonawe.

Inne ryby wyglądają na zdrowe i żwawe

Roślin jest 5 : Anubias, żabienica Amazońska, 2 Hygrophila Siamensis i jeszcze jedna ale jej nazwy nie znam. Dodatkowo mam korzeń, kamień i dekoracyjny mini dzban, wazon czy coś w tym stylu

Jeśli robię coś źle napiszcie co i jak zaradzić temu by ryby przestały mi zdychać. Staram się jak mogę, by zapewnić i warunki dobre do życia, jednakże moja niewielka wiedza wydaje się tylko szkodzić rybkom.

Pomóżcie. Jeśli potrzeba jakichś zdjęć napiszcie jakie, a ja doślę

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: mgu1994 » 12 maja 16, 13:21

Obsada przypadkiem nie za duża jak na 60L ? Kup testy No 3 i NH 4 tylko kropelkowe zmierz i będziemy wiedzieć czy ryby umierają bo są trute

UserSecret
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 12 maja 16, 12:23

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: UserSecret » 12 maja 16, 13:29

Powiedziano mi że można trzymać w nim ok 20-25 ryb.
Postaram się dzisiaj kupić.

Dodatkowo pytanie mam jeszcze jedno. Mieszkam za granicą. Jedziemy z rodziną w weekend do Polski nie mam komu powierzyć karmienia ryb. Lepiej w piątek dać im więcej przed wyjazdem czy dać normalnie i nakarmić jak wrócić? (wracam gdzieś w pn. w nocy)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: barttsw » 12 maja 16, 13:31

no3 tylko z jbla
UserSecret pisze:Powiedziano mi że można trzymać w nim ok 20-25 ryb

kto ci tak powiedział ?
UserSecret pisze:Dodatkowo pytanie mam jeszcze jedno. Mieszkam za granicą. Jedziemy z rodziną w weekend do Polski nie mam komu powierzyć karmienia ryb. Lepiej w piątek dać im więcej przed wyjazdem czy dać normalnie i nakarmić jak wrócić? (wracam gdzieś w pn. w nocy)
daj normalnie glodna ryba to zrowa ryba

UserSecret
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 12 maja 16, 12:23

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: UserSecret » 12 maja 16, 13:34

W sklepie mi tak powiedziano

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: mgu1994 » 12 maja 16, 13:35

20-25 RYB W 60 l TO BĘDZIE ZUPA RYBNA ZABÓJSTWO MĘCZARNIA. Nie słuchaj sprzedawców pseudo ekspertów wejdź do działu prezentacji zbiorników poszukaj 60l i zobacz jakie obsady mają koledzy i koleżanki z forum

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: barttsw » 12 maja 16, 13:36

nie sluchaj tych idiotow

para ramirezow+ male stadko simulansow jak parametry beda spelnione
a ty nie dosc ze przerybione to ryby ktore wymagaja miejsca trzymasz w takiej szklance

UserSecret
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 12 maja 16, 12:23

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: UserSecret » 12 maja 16, 13:36

Teraz to już raczej nic nie zrobię, bo są kupione, ale obsady przeczytam

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: barttsw » 12 maja 16, 13:38

jaka tam masz wode?

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: mgu1994 » 12 maja 16, 13:38

Nie zredukujesz obsady będziesz miał agresje w zbiorniku , duże NO3 i NH4 , umierające ryby , glony itd.

UserSecret
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 12 maja 16, 12:23

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: UserSecret » 12 maja 16, 13:40

gdybym mógł jeszcze spytać. Na przyszłość które testy lepiej kupować. Kropelkowe czy paskowe i jak się kropelkowych używa?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: barttsw » 12 maja 16, 13:40

kropelka jbl paski sobioe daruj na wstepie

UserSecret
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 12 maja 16, 12:23

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: UserSecret » 12 maja 16, 13:41

jbl?

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: mgu1994 » 12 maja 16, 13:42

Paski dają rozrzut i są niedokładne , kropelkowe są droższe ale przynajmniej masz pewność że coś mierzysz

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pomoc dla amatora

Postautor: barttsw » 12 maja 16, 13:43

UserSecret pisze:jbl?

tak ewentualnie zoolek ale test na NO3 JBLa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości