Ospa rybia i zatrucie amoniakiem na raz?!

plumplum
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 13 marca 16, 23:25

Ospa rybia i zatrucie amoniakiem na raz?!

Postautor: plumplum » 4 kwietnia 16, 13:42

Witam :)
Bardzo ze mnie początkujący akwarysta.
Mam akwarium 30l a w nim harem gupika pawie oczko. Dlaczego harem a nie np. 3 samce? A no dlatego że niedługo dostanę w spadku akwarium 112l i marzy mi się tam stadko gupików. Małe które przyjdą na świat dostaną większy domek :)
Dużo czytałam o dojrzewaniu akwarium,ale nadal czuję się zielona w tym temacie.
Zaczęło się od tego że na samcu zauważyłam 3 mini białe kropeczki, od razu pomyślałam OSPA RYBIA o nie!
Pojechałam do sklepu i zakupiłam preparat Tetry Ichtio (chciałam wziąć Zooleka ale w sklepie go po prostu nie było). Dawkowałam zgodnie z zaleceniem na ulotce, może o kropelkę więcej.
Preparat zawiera błękit metylowy a on zabija bakterie potrzebne do prawidłowego obiegu azotu w akwarium, moje akwarium jest dodatkowo małe,dlatego łatwo w nim zaburzyć równowagę biologiczną.
Zgodnie z procedurą leczenia po 3 dniach należało podmienić 20-30% odstanej wody. Ja na szczęście podmieniłam około 60%. Dlaczego na szczęście? Bo kiedy rybki pływały w misce ze starą wodą z akwarium nagle samiec wyskoczył, udało się go uratować,a ja nie mądra miskę chyba powinnam była na podłodze postawić a nie na szafce. Myślałam że już po rybce, gdyż wysokość z jakiej spadła wynosiła mniej więcej 1,15m, dodatkowo spadła za szafkę no a tam wiadomo trochę kurzu było. No ale stres-pomyślałam. Po gotowej podmianie czekałam aż woda się nagrzeje (rybki także miały grzałkę w misce,żeby nie narazić ich na spadek temperatury.
Po wpuszczeniu do akwarium pojechałam do sklepu,gdy wróciłam zauważyłam że jednej z samic nie ma w akwarium, wyskoczyła, na szczęście pod akwarium na podłodze stała miska z wodą w której wcześniej rybki pływały i tam też wpadła, potem zauważyłam że wszystkie położyły się na dnie i lekko drżały wyginając się w literę U . W pewnym momencie energicznie podpływały do powierzchni wody jakby chciały wyskoczyć, już wtedy byłam pewna że coś jest nie tak. Co prawda skrzeli nie miały przekrwionych, żadnych zmian na ciele rybek też nie zauważyłam. Jedyne co to biała nitka z odbytu jednej z samic. Boję się że amoniak zaczął wyniszczać rybki od wewnątrz :(
Jak dobrze że w czwartek zamówiłam rogatka i moczarkę, gdyż przeczytałam że te rośliny pochłaniają sporo szkodliwych związków azotu.
Wiem też że w tym momencie rybki są chore.
Kropki z samca zniknęły po 4 dniach ale przecież nie zaprzestane kuracji w czasie jej trwania! :(
Na noc za strachu akwarium przykryłam bardzo rzadką firanką, zwiększyłam napowietrzanie, pH zmniejszyłam,temperatura 26^C (bo wyższa musi być ze względu na kulorzęska a więcej bałam się podnosić)
Teraz pytanie.. czy ja dobrze robię? Wszystko zdarzyło się wczoraj a dzisiaj rybki zachowują się normalnie tj.przyjmują pokarm, pływają, samiec zaleca się do samiczek, nie zauważyłam żeby kładły się na dnie ani żeby pływały skokami, nie próbują też wyskakiwać z akwarium.
No i nie wiem czy dzisiaj też podmienić te 50% wody czy zrobić to jutro? Czy ogólnie dobrze się zachowałam, boję się ża zaraz narobię nie wiadomo czego i tylko pogorszę sytuację. W dodatku zauważyłam kilka nitek białych glonów :( Masakra!
Nawożę węglem w płynie EasyCarbo, zaprzestać,dalej nawozić?

Akwarium 30l
Podłoże:
podsypka Akwa Markt
substrat Akwa Markt
Nawóz w pałeczkach pod żwir Filtus
Piasek bazaltowy

Rośliny :
Valisneria nana
Rotala perłowa
Ponikło maleńkie
Bacopa Monnieri
Cryptocoryne wendtii
Echinodorus magdalensis
Limnophila aromatica
Staurogyne repens
Micrantheum umbrossum

oświetlenie : lampka do nano akwarium Aquatic Nature Solar Duo Boy ( świetlówka 26W )

Eleocharis parvula mi tak źle rośnie, inne roślinki owszem rosną nawet szybko, a Ponikło maleńkie bardzo wolno, czy może któryś z Państwa może mi powiedzieć co nie co o tym problemie?

Była bym bardzo wdzięczna :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości