Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

atomz
Narybek
Narybek
Posty: 98
Rejestracja: 30 sierpnia 14, 07:28

Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: atomz » 20 lutego 16, 17:28

Witam

Posiadam 100 litrowe akwarium. Jako filtracja jest kubełek aquanova ncf 600 z ceramiką i lawą wulkaniczną. Mam w baniaku korzeń sosny bagiennej. Moje rybki to 6 razbory klinowe, 6 brzanka różowa, 4 kiryski, zbrojnik i parka proporyczkowców Dagnera. Nie wiem czy to jest dobra obsada ale ja teraz o czymś innym. Ostatnio moja woda w baniaku zyskała kolor słomkowy a wrecz brunatny. Czy to wina korzenia i lawy wulkanicznej. Bo jak miałem korzeń i wegiel w filtrze to było ok, woda była klarowna. Ale od kiedy wywaliłem wegiel a dałem lawe to zrobiła się słomkowa.

MOje pytanie, czy to zaszkodzi rybom(ta słomkowa woda)???
Ostatnio zmieniony 21 lutego 16, 20:36 przez atomz, łącznie zmieniany 1 raz.

adamszymanek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 24 marca 13, 13:43
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: adamszymanek » 20 lutego 16, 17:32

Nie.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: slaeer » 21 lutego 16, 09:38

Chcesz czarne wody i przeszkadza Ci kolor slomkowy ? :roll: Wegiel klaruje wode ale nie jest to dobry wklad do filtra na dluzsza mete. Jak chcesz krysztal to pozbadz sie korzenia barwiacych wode.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

atomz
Narybek
Narybek
Posty: 98
Rejestracja: 30 sierpnia 14, 07:28

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: atomz » 21 lutego 16, 16:43

slaeer pisze:Chcesz czarne wody i przeszkadza Ci kolor slomkowy ? :roll: Wegiel klaruje wode ale nie jest to dobry wklad do filtra na dluzsza mete. Jak chcesz krysztal to pozbadz sie korzenia barwiacych wode.


A kto ci powiedział że chce czarne wody??? Nic takiego nie pisałem... Ale zdaje teraz sobie sprawe że skoro mam korzeń to na lekką brunatną wode jestem skazany.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: slaeer » 21 lutego 16, 20:22

Nie kazdy korzen barwi, jedne mniej inne wiecej. Temat"Czarne wody" i ryby wskazuje ... gdybys go nazwal problem z czarna woda czy cos podobnego niejasnosci by nie bylo.

Tak czy inaczej jezeli kolor przeszkadza mozesz sprobowac wymienic go na inny.

Edit.
Oczywiscie korzen :)
Ostatnio zmieniony 21 lutego 16, 20:52 przez slaeer, łącznie zmieniany 1 raz.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

atomz
Narybek
Narybek
Posty: 98
Rejestracja: 30 sierpnia 14, 07:28

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: atomz » 21 lutego 16, 20:35

Dobrze zwracam honor i zaraz zmienie nazwe tematu ;-)

Awatar użytkownika
adam5454
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 871
Rejestracja: 24 grudnia 11, 19:04
Lokalizacja: Kisielów

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: adam5454 » 23 lutego 16, 07:58

Ogólnie to tak: korzeń z sosny? Jest dobrze spreparowany? Może puszczać żywicę do akwarium.
Prawdopodobnie woda zmieniła Ci kolor, bo wyjąłeś ten węgiel z filtra, który pochłaniał te "nieczystości", które puścił korzeń :) Podsumowując- woda ta jest wskazana dla niektórych ryb, takich jak proporczykowce, zbrojniki. Szkoda, że reszta obsady jest do du** ;)

atomz
Narybek
Narybek
Posty: 98
Rejestracja: 30 sierpnia 14, 07:28

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: atomz » 23 lutego 16, 08:25

Skoro obsada jest jak to ładnie określiłeś do tupy. To co mam zmienić ? Spraw żeby użekła mnie twoja historia.

Awatar użytkownika
adam5454
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 871
Rejestracja: 24 grudnia 11, 19:04
Lokalizacja: Kisielów

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: adam5454 » 23 lutego 16, 09:38

Po pierwsze to z fusów niczego Ci nie powiem :) Brak parametrów wody, opisu zbiornika, zdjęcia.
Po drugie: brzanka różowa żyje w chłodniejszych wodach niż reszta twojej obsady, oczywiście zakładając, że twój Proporczykowiec Dagnera to Aphyosemion dargei ;) Pomijam już fakt, że Proporczykowiec to Afryka, a Razbora Azja, ale mają podobny zakres co do parametrów wody. Jaki to zbrojnik i jakie kiryski :)?

atomz
Narybek
Narybek
Posty: 98
Rejestracja: 30 sierpnia 14, 07:28

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: atomz » 23 lutego 16, 09:43

adam5454 pisze:Po pierwsze to z fusów niczego Ci nie powiem :) Brak parametrów wody, opisu zbiornika, zdjęcia.
Po drugie: brzanka różowa żyje w chłodniejszych wodach niż reszta twojej obsady, oczywiście zakładając, że twój Proporczykowiec Dagnera to Aphyosemion dargei ;) Pomijam już fakt, że Proporczykowiec to Afryka, a Razbora Azja, ale mają podobny zakres co do parametrów wody. Jaki to zbrojnik i jakie kiryski :)?


No i co z tego że jedno(proporczykowiec) to afryka a drugie Azja(razbora)???? Wiesz co to akwarium wielogatunkowe? Jeśli obydwa mają podobne wymagania to w czym problem?
Zbrojnik niebieski i kiryski pstre.

Awatar użytkownika
adam5454
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 871
Rejestracja: 24 grudnia 11, 19:04
Lokalizacja: Kisielów

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: adam5454 » 23 lutego 16, 09:52

Jak już chcesz mieć to akwarium wielogatunkowe to zlituj się i oddaj te brzanki, a Kiryskom dokup towarzystwa ;)
Wiesz, raczej preferuję akwarystykę biotopową, niż akwaria wielogatunkowe. Podstawą jest zapewnienie rybkom jak najbliższych warunków do życia jak w naturze, prawda :)?

atomz
Narybek
Narybek
Posty: 98
Rejestracja: 30 sierpnia 14, 07:28

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: atomz » 23 lutego 16, 09:57

Dobrze skonsultuje to jeszcze z innymi akwarystami jeśli twoja teza się potwierdzi to oddam brzanki do sklepu.

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: mgu1994 » 23 lutego 16, 12:27

Ja na twoim miejscu spróbowałbym wyjąć korzeń i zobaczył czy filtr wyczyści wodę około 24 h mu daj lepiej więcej. Jeśli wyczyści wina korzenia czyli korzeń barwi wodę i musisz go jeszcze preparować , jeśli filtr nie oczyści woda będzie bez zmian trzeba będzie wyczyścić filtr i zmienić węgiel , osobiście nie polecam węgla aktywnego ale kto co lubi.

Rybki z początku jak przeczytałem to wydawało mi się że masz trochę za dużą obsadę. Mam podobnego rozmiaru akwarium 121 litrów i pisałem jakiś czas temu na forum w pomocy co do dobrania obsady. Ja na twoim miejscu napisałbym do pana "Dhuz" który pomagał mi w doborze mojej obsady.

Myślę że zamiast pytać od razu o parametry które fakt wszystko powiedzą może zacząć od :

Czy masz jakieś roślinki ? Jeśli tak to jakie?
Co za podłoże używasz w akwarium , czy masz jakieś skałki ?
Jakie oświetlenie i ile dziennie ?
Skupiasz się na roślinach czy na rybach w tym zbiorniku ?
No i chyba najważniejsze jak zachowują się rybki ? Normalnie jedzą , są aktywne czy osowiałe , ocierają się o wszystko , agresja itd.

atomz
Narybek
Narybek
Posty: 98
Rejestracja: 30 sierpnia 14, 07:28

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: atomz » 23 lutego 16, 13:12

Nie mam co się bawić w ponowne moczenie korzenia itd. gdyż jest on kupiony i jest to sosna bagienna która jak się dowiedziałem przed chwilą od sprzedawcy zawsze barwi wode. Ta opinia sprzedawcy zamyka temat gdyż o tym wcześniej nie wiedziałem.

Co do obsady wole pojechać w czwartek na Równą w Łodzi jest tam największa giełda akwarystyczna w Polsce. Tam się wole poradzić. Dhuza nie znam. I to tyle.

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Czarna woda w akwarium(o kolorze słomkowym)

Postautor: mgu1994 » 23 lutego 16, 13:15

Nie ufaj sprzedawcą z akwarystycznego i handlowcą z jakiś giełd to pierwsza zasada akwarysty.
Oni wcisną wszystko żeby tylko sprzedać w większości , korzenie w sklepach akwarystycznych praktycznie nigdy nie są preparowane. A taki właśnie pewien pan ze sklepu akwariowego doradził mi zakup 25 sztuk pyszczaków do zbiornika 112 litrowego , problemy które później wynikły w związku z taką obsadą były takie że odechciało mi się akwarystyki na prawie rok czasu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości