Problem z twardością wody.

kasix1991
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 8 stycznia 16, 12:56

Problem z twardością wody.

Postautor: kasix1991 » 8 stycznia 16, 13:10

Witam serdecznie,

Akwarystyką zajmuję się niedługo, dlatego nie do końca znam sposoby zwalczania zbyt miękkiej wody.

Parametry w moim akwarium to: ph: 6,5 kh:7 gh: 8.

Moja woda z kranu jest miękka (jestem tego pewna, mieszkam w rejonie Polski która ma wodę z Czech), co znacząco wpływa na parametry w akwarium. Nie wiem jednak ile one powinny wynosić, by ryby i rośliny zdrowo rosły.
Obsada ryb to: mieczyki, molinezje, barwniaki, zbrojnik kalifornijski, oraz neonki. Co prawda rybki wyglądają na zdrowe, ale z roślinami jest coś nie tak. Stały się łamliwe, na liściach mogę zaobserwować brązowe kropki, oraz przebarwienia. Pytałam o to w sklepie akwarystycznym i polecono mi żelazo. Dodawałam je wg instrukcji na opakowaniu przez około 2 miesięcy, ale nie widzę różnicy. Sądzę, że moja woda mogła wpłynąć na wygląd roślin -tylko nie wiem co z nią zrobić, by poprawić jakość życia domowników mojego akwarium. Zauważyłam również nierównomierny rozrost roślin. W tej części, gdzie mam napowietrzacz roślina rozwija się wręcz w ekspresowym tempie. Zaś z drugiej -nieco oddalonej od napowietrzacza- rośliny prawie nie rosną.
Podmiany wody robię regularnie -co 1,5 tygodnia. Zaś wielkość mojego zbiornika to 250-300 litrów (przez zaokrągloną przednią szybę ciężko stwierdzić ile dokładniej).
Oświetlenie akwarystyczne -LED (w tym także oświetlenie nocne).

O ile rozumiem z czym wiąże się ph, tak wskaźników kh i gh nie rozumiem kompletnie.
Będę bardzo wdzięczną za wytłumaczenie i pomoc.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: Greek » 8 stycznia 16, 13:21

Witaj :)

kasix1991 pisze:O ile rozumiem z czym wiąże się ph, tak wskaźników kh i gh nie rozumiem kompletnie.

No widzisz - to w takim razie dlaczego Twoje pH wynosi 6,5 przy KH równym 7? Czy dozujesz CO2?
I najważniejsze - czym wykonujesz pomiary?

Zacznijmy od tego, że wcale nie masz bardzo miękkiej wody - twardość ogólna to w praktyce akwarystycznej woda miękka z górnego pułapu - już dość blisko do średnio-twardej.
Rzeczywiście - jest zbyt miękka dla mieczyków i molinezji - jednakże dla barwniaków, zbrojników (cóż to jest "kalifornijski"?) i neonów - ok. Tyle że tych ostatnich nie powinno się łączyć w jednym zbiorniku z molinezjami i mieczykami ze względu właśnie na wymagania.
kasix1991 pisze: Sądzę, że moja woda mogła wpłynąć na wygląd roślin -tylko nie wiem co z nią zrobić, by poprawić jakość życia domowników mojego akwarium. Zauważyłam również nierównomierny rozrost roślin. W tej części, gdzie mam napowietrzacz roślina rozwija się wręcz w ekspresowym tempie. Zaś z drugiej -nieco oddalonej od napowietrzacza- rośliny prawie nie rosną.
Podmiany wody robię regularnie -co 1,5 tygodnia. Zaś wielkość mojego zbiornika to 250-300 litrów (przez zaokrągloną przednią szybę ciężko stwierdzić ile dokładniej).
Oświetlenie akwarystyczne -LED (w tym także oświetlenie nocne).

Tutaj bez zdjęcia wiele się powiedzieć niestety nie da.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

kasix1991
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 8 stycznia 16, 12:56

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: kasix1991 » 8 stycznia 16, 14:14

Nie dozuję CO2, a pomiary wykonywałam:
pH - TROPICAL AQUA CARE Ph TEST 4,5-9,5
GH-KH - Aquatest GH KH Zoolek
oba kupiłam w sklepie akwarystycznym.

Na pytanie dlaczego moje pH wynosi 6,5 przy KH 7 nie potrafię odpowiedzieć. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego tak jest. Mogę wykonać te pomiary jeszcze raz, by upewnić się, że nie popełniłam błędu.

Faktycznie, pomyliłam się, to nie jest zbrojnik kalifornijski, tylko kolumbijski. Zapomniałam również dodać, że posiadam kosiarki. Zmieniałam już raz obsadę akwarium -dobierałam całą do mieczyków (wtedy miałam tylko je). Często pytałam w sklepach, czy ryba którą planuję kupić pasuje do pozostałych. Szczerze mówiąc do dnia dzisiejszego sądziłam, że te rybki mogą ze sobą mieszkać. Czy powinnam się pozbyć molinezji i mieczyków?

A to zdjęcia mojego akwarium. Na pierwszym można zauważyć różnicę we wzroście roślin w danym obszarze akwarium. Na drugim i trzecim przebarwienia. Zaś na 4 roślina ma brązowe kropki -nie jestem pewna, czy są na tyle widoczne na zdjęciu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

mikorcz
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 234
Rejestracja: 18 czerwca 15, 11:51

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: mikorcz » 8 stycznia 16, 15:58

Wydaje mi się, że roślinom po prostu brakuje światła i nawozów. Z tego co widzę masz jako podłoże żwirek, który jest jałowy. Czy pod nim jest może jakiś substrat czy ziemia ogrodowa? Czy może są w podłożu kulki gliniano-torfowe itp?

Czy mogłabyś napisać coś więcej o oświetleniu ile W i jakie wymiary akwarium?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: Greek » 8 stycznia 16, 16:08

kasix1991 pisze:Nie dozuję CO2, a pomiary wykonywałam:
pH - TROPICAL AQUA CARE Ph TEST 4,5-9,5
GH-KH - Aquatest GH KH Zoolek
oba kupiłam w sklepie akwarystycznym.

Na pytanie dlaczego moje pH wynosi 6,5 przy KH 7 nie potrafię odpowiedzieć. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego tak jest. Mogę wykonać te pomiary jeszcze raz, by upewnić się, że nie popełniłam błędu.

I tu sprawa wygląda tak: nie ma możliwości, żeby pH, bez dozowania CO2 wynosiło 6,5 przy KH=7. Mogłaś się rzeczywiście pomylić, a może testy są przeterminowane? Taki samoczynny spadek pH mógłby mieć miejsce w przypadku bardzo zapuszczonego akwarium.
Jest jeszcze jedna możliwość - o jakiej porze wykonywany był pomiar i czy w akwarium jest ruch wody (i jaki: mocny, słaby?)?
Ej zaraz - w akwarium jest jakiś filtr?
kasix1991 pisze:Faktycznie, pomyliłam się, to nie jest zbrojnik kalifornijski, tylko kolumbijski. Zapomniałam również dodać, że posiadam kosiarki. Zmieniałam już raz obsadę akwarium -dobierałam całą do mieczyków (wtedy miałam tylko je). Często pytałam w sklepach, czy ryba którą planuję kupić pasuje do pozostałych. Szczerze mówiąc do dnia dzisiejszego sądziłam, że te rybki mogą ze sobą mieszkać. Czy powinnam się pozbyć molinezji i mieczyków?

Z tym trzeba poczekać do momentu, aż będziemy więcej wiedzieć o wodzie ;) Niemniej z pewnością nie należy się sugerować informacjami zasłyszanymi w sklepie.

kasix1991 pisze:Na pierwszym można zauważyć różnicę we wzroście roślin w danym obszarze akwarium.

Różnicę we wzroście zauważyć można raczej dopiero mając porównanie na przestrzeni czasu ;) Niemniej rzeczywiście widać, że roślina po prawej jest w gorszym stanie niż reszta. Wynika to po prostu z jej większych wymagań - jeżeli się nie mylę to hydrokotyla i lepiej rośnie w nawożonym akwarium, dopalanym CO2. Pozostałe: nurzaniec i żabienica są mniej wymagające i ich wzrost nie jest niczym dziwnym.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

kasix1991
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 8 stycznia 16, 12:56

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: kasix1991 » 12 stycznia 16, 00:55

Witam,

otóż w moim akwarium pojawił się kolejny problem -przecieka. Nie jestem jego pierwszą właścicielką, kupiłam je używane, więc w zasadzie fakt ten mnie nie dziwi. Pomiary zrobię po naprawie.

Filtr mam, oczywiście, jest ukryty za skałami -zaś w nich mam specjalne otwory z drobną siatką przez które wpadają odpady na tył akwarium. Tam przez wężyk z filtra są odprowadzane. Z przodu jak widać tylko napowietrzacz. Pomiar wykonałam około południa. Ruch wody jest raczej słaby, a nie wiem, czy to dobrze, czy źle.

Nie używam żadnych nawozów, miałam nadzieję, że bez nich roślinki też sobie poradzą. A co do oświetlenia to tu sprawa jest skomplikowana. Otóż robiono mi je na zamówienie, w dodatku telefoniczne. Wiem, że są to LEDy ponad 8000K. Mam do niego dwa piloty. Pierwszym ustawiam oświetlenie dzienne -nie mam aktualnie na maksymalnej mocy. Włączone jest około 75-80%. Drugi pilot do oświetlenia nocnego -tu podobnie ustawiłam. Kolor niebieski, lecz to chyba nie ma dużego znaczenia. Pojemność około 250l.

To akwarium posiadam rok. W tym czasie robiłam jedno duże "przemeblowanie" (zmiana obsady, roślin, podłoża, oświetlenia -taki gruntowny remont po poprzednich właścicielach). Te rośliny posiadam od mniej/więcej pół roku. Efekt (jakikolwiek) powinien chyba już być? Mam świadomość, że ich wzrostu nie zobaczę z dnia na dzień, potrzeba do tego cierpliwości. Jednak w moim przypadku obawiam się, że coś robię źle, bo rośliny zamiast pięknieć to zmieniają swój wygląd na niekorzystny. Zaś rybki są zdrowe, nie chorują i rozmnażają się, co akurat mnie bardzo cieszy.

Rozumiem, że niedobór żelaza odpada i przyczyna leży gdzieś indziej?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: barttsw » 12 stycznia 16, 07:48

kasix1991, najlepiej jakbys dała fotki i wyniki testów

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: Greek » 12 stycznia 16, 21:56

kasix1991 pisze:Filtr mam, oczywiście, jest ukryty za skałami -zaś w nich mam specjalne otwory z drobną siatką przez które wpadają odpady na tył akwarium. Tam przez wężyk z filtra są odprowadzane.

Trochę nie rozumiem. Masz jakiekolwiek medium filtracyjne?

kasix1991 pisze:Te rośliny posiadam od mniej/więcej pół roku. Efekt (jakikolwiek) powinien chyba już być?

Efektu jakiegokolwiek nie musi być w ogóle.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

kasix1991
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 8 stycznia 16, 12:56

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: kasix1991 » 24 stycznia 16, 13:13

Nowe pomiary to:
pH 6,5
KH 3-4 (nie jestem pewna, niemalże od początku kolor próbki robi mi się na żółty, co utrudnia odczyt)
GH 8
Żaden z preparatów nie jest przeterminowany, mają ważność jeszcze ponad rok.
Temperatura: 24 stopnie.

Filtr mam zewnętrzny EHEIM 2215. Teraz, gdy na nowo zakładałam akwarium (po przecieku) w podłoże dałam odżywkę dla roślin. Dodatkowo zakupiłam węgiel w płynie, który codziennie wlewam.

Aktualne zdjęcie:
Obrazek

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: Greek » 24 stycznia 16, 14:21

kasix1991 pisze:Filtr mam zewnętrzny EHEIM 2215. Teraz, gdy na nowo zakładałam akwarium (po przecieku) w podłoże dałam odżywkę dla roślin. Dodatkowo zakupiłam węgiel w płynie, który codziennie wlewam.

Czyli akwarium nie jest dojrzałe?
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

kasix1991
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 8 stycznia 16, 12:56

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: kasix1991 » 24 stycznia 16, 22:13

Jest, oczywiście, że jest. Akwarium założyłam ponad rok temu. Wodę uzupełniałam i robiłam podmiany. Przy każdej "awarii" przelewałam ją do beczki i włączałam w niej filtr, żeby nie mętniała. Ryby w tym czasie mieszkały w mniejszych akwariach, gdzie również miały wodę z dużego. Z tego co czytałam to kranówa jest zabójcza dla ryb, dlatego nie odważyłabym się wylewać starej wody na rzecz nowej. Nawet kupując akwarium przewoziłam ją, żeby jak najszybciej wpuścić rybki.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: Greek » 24 stycznia 16, 22:22

Pytałem w kontekście tego:
kasix1991 pisze: Teraz, gdy na nowo zakładałam akwarium

:) Wcześniej nie pisałaś o Eheimie, więc wnioskuję -> nowy filtr -> niedojrzałe akwarium. Chyba, że przeniosłaś złoże.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

kasix1991
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 8 stycznia 16, 12:56

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: kasix1991 » 24 stycznia 16, 22:39

Źle to ujęłam. Miałam filtr (cały czas ten sam), ale węże były schowane za skałami. W skałach otwory tak, by odpadki nie zostawały w akwarium.
To, co teraz zmieniłam: usunęłam skały i węże z filtra widoczne są już w akwarium. Dałam odżywkę pod żwir, trochę piasku i kilka nowych roślin.
Stare są: woda, podłoże (żwir), część roślin, filtr, ozdoby typu korzeń, czy kamienie i oczywiście ryby.

Greek pisze:Chyba, że przeniosłaś złoże.

Nie rozumiem. Jakie złoże?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: Greek » 24 stycznia 16, 22:49

kasix1991 pisze:Nie rozumiem. Jakie złoże?

Złoże filtracyjne :) Tam, gdzie się osiedlają bakterie.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Problem z twardością wody.

Postautor: mimo12 » 25 stycznia 16, 09:58

Masz w akwarium Fittonię. Zgnije Ci w pełnym zanurzeniu- to roślina bagienna.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości