Początkujący akwarysta

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Początkujący akwarysta

Postautor: mgu1994 » 18 grudnia 15, 15:04

Witam

Po mojej poprzedniej porażce z pyszczakami i filtrem zewnętrznym (moje pierwsze akwarium)
, postanowiłem zająć się akwarystyką od podstaw.

Dużo czytałem lecz wciąż byłem zniechęcony ilością pieniędzy które trzeba wydać na to hobby no i po porażce z pyszczakami odczuwam pewną niechęć do tego akurat gatunku ryb z rodziny malawi.

Nadarzyła się okazja na zbiornik 80 litrów narożnikowy taki trójkątny używany rzecz jasna z pokrywą i filtrem. Kupiłem ten zbiornik wraz z filtrem i pokrywą za 150 zł chyba trochę przepłaciłem.

Moje pytanie do was kolegów akwarystów jak zacząć to na nowo myślałęm coś o prostych rybkach które będą wymagały karmienia raz lub dwa dziennie i odmulenia akwarium raz w tygodniu dobrych na start dla początkującego , filtr i oświetlenie zamierzam zrobić na gnieździe które ograniczało by w których godzinach i jak długo chodzi filtr jak i światło , dam trochę roślin dla rybek i pewnie zaopatrzę się w napowietrzacz. Co powinienem kupić i jak zabrać się za mój zbiornik czym wyczyścić go po poprzednim użytkowniku czy wręcz przeciwnie nie czyścić go i w jaki sprzęt na pewno muszę się zaopatrzyć. Chciałem dodać że jestem osobą która może przeznaczyć około 50 do 100 zł miesięcznie na akwarium i rybki jest do tego chętna i bardzo lubi zwierzęta nie znoszę widoku ich cierpienia.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Dhuz » 18 grudnia 15, 15:13

Zbiornik wyczyść octem, po czym spłucz wodą.

Jakie wymiary(nie litraż) ma to akwarium? Osobiście nie przepadam za akwariami o podstawie trójkąta, bo i urządzić nie tak łatwo i obieg wody dziwny.

Tadeus
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 27 grudnia 13, 20:43

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Tadeus » 18 grudnia 15, 16:08

Tak w ramach uporządkowania.

1. Większość ryb starczy karmić raz dziennie. I to "malutkimi" ilościami.

2. Filtr ma chodzić 24 godziny na dobę

3. Napowietrzanie nie jest potrzebne jeśli będziesz mieć rośliny. A warto je mieć. Starczy ustawić filtr tak, by poruszał powierzchnię wody.

4. 50 do 100zł miesięcznie na akwarium to raczej dużo niż mało. Większość wydatków jest przy zakupie.

A co było nie tak z pyszczakami? Bo może uda się wyciągnąć z tego wnioski, by i tu nie było wpadki.

Edycja: No dobra, przeczytałem te twoje historie z pyszczakami. bo myślałem, że po prostu je wszystkie wytrułeś wyłączając im filtr. Ale wtedy sam pisałeś, że puszczałeś filtr 24h na dobę to dlaczego teraz chcesz to zmienić? :D

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: mgu1994 » 18 grudnia 15, 22:13

wymiary : szyba panoramiczna - 75 cm , ścianki boczne (kąt prosty) - 55 cm
pyszczaki cóż było ich za dużo a filtr mam nadzieję będzie włączony 24/h o ile będzie cichy i nie nadwyręży to mojego rachunku za prąd :) zmieniam filtr na wewnętrzny to na pewno ponieważ czytałem że przy akwariach do 100 litrów nie ma sensu pakować filtrów zewnętrznych plus zaoszczędzę trochę miejsca. Pyszczaki były bardzo wymagające woda stawała się tak kwaśna że ocierały się o kamyczki z których było podłoże było ich za dużo i chyba je trochę przekarmiałem. Powiem szczerze studiuję i moje pieniądze pochodzą raczej z pracy dorywczej ,a czasu na rybki myślę że około godziny dziennie i to w zupełności powinno starczyć aby je nakarmić , wyczyścić itd.

Chcę wreszcie patrzeć na rybki i mieć przyjemność że czują się dobrze i pływają , mają piękne kolory , a moje rośliny będą rosły niż z dnia na dzień martwić się że pomrą.

Dodaję zdjęcia sprzętu jaki mam na chwilę obecną w tym linku : http://imgur.com/a/etmGM

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: KAMYK32 » 18 grudnia 15, 22:17

mgu1994 pisze:wymiary : szyba panoramiczna - 75 cm , ścianki boczne (kąt prosty) - 55 cm
pyszczaki cóż było ich za dużo a filtr mam nadzieję będzie włączony 24/h o ile będzie cichy

Powiem TAK :ok: szkoda koleś zachodu jak nie dałeś rady z pysiami :razz: a są to wytrzymałe rybska :zly1:

EDIT.
a MAM NADZIEJĘ ,ŻE NIKT CI TU NIE POMOŻE :!: BO JUŻ TERAZ cię ZJAŻŁEM "MALAWISTO"

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: barttsw » 18 grudnia 15, 22:33

KAMYK32 pisze:
mgu1994 pisze:wymiary : szyba panoramiczna - 75 cm , ścianki boczne (kąt prosty) - 55 cm
pyszczaki cóż było ich za dużo a filtr mam nadzieję będzie włączony 24/h o ile będzie cichy

Powiem TAK :ok: szkoda koleś zachodu jak nie dałeś rady z pysiami :razz: a są to wytrzymałe rybska :zly1:

EDIT.
a MAM NADZIEJĘ ,ŻE NIKT CI TU NIE POMOŻE :!: BO JUŻ TERAZ cię ZJAŻŁEM "MALAWISTO"


bracie popieram cie w 100%

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: misiek1784 » 19 grudnia 15, 00:02

Up skąd taka wrogość?

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: KAMYK32 » 19 grudnia 15, 00:08

misiek1784 pisze:Up skąd taka wrogość?

A pogody nie oglądał :ok: ciepło jest ;-) w Krk też. :ok:

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

misiek 1784

Postautor: KAMYK32 » 19 grudnia 15, 00:13

misiek1784 pisze:Up skąd taka wrogość?

Zapraszam

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Dhuz » 19 grudnia 15, 07:17

mgu1994 pisze:filtr mam nadzieję będzie włączony 24/h o ile będzie cichy i nie nadwyręży to mojego rachunku za prąd :) zmieniam filtr na wewnętrzny to na pewno ponieważ czytałem że przy akwariach do 100 litrów nie ma sensu pakować filtrów zewnętrznych plus zaoszczędzę trochę miejsca.
Tutaj akurat kaskadę widziałbym bardziej, niż wewnętrzny, bo akwarium samo w sobie jest już ciasne. Filtr ma chodzić 24 na dobę, 7 dni w tygodniu z co najwyżej przerwą na przepłukanie prefiltra/gąbki i podmianę wody. Jeśli nie potrafisz tego zapewnić z powodu odgłosów filtra (bez których po latach akwarystyki czuję się nieswojo zasypiając), to załóż terrarium z jaszczurką/pająkiem/skorpionem, a nie akwarium z rybami.

mgu1994 pisze:Pyszczaki były bardzo wymagające woda stawała się tak kwaśna że ocierały się o kamyczki z których było podłoże było ich za dużo i chyba je trochę przekarmiałem.
Pyszczaki są niewymagające, jeśli biologia wyrabia w akwarium :P

mgu1994 pisze:Powiem szczerze studiuję i moje pieniądze pochodzą raczej z pracy dorywczej ,a czasu na rybki myślę że około godziny dziennie i to w zupełności powinno starczyć aby je nakarmić , wyczyścić itd.

Chcę wreszcie patrzeć na rybki i mieć przyjemność że czują się dobrze i pływają , mają piękne kolory , a moje rośliny będą rosły niż z dnia na dzień martwić się że pomrą.

Dodaję zdjęcia sprzętu jaki mam na chwilę obecną w tym linku : http://imgur.com/a/etmGM

mgu1994 pisze:wymiary : szyba panoramiczna - 75 cm , ścianki boczne (kąt prosty) - 55 cm

Chcesz tanio i ładnie? Prosz:
Piasek z OBI ZEW: 10zł za 20kg da lekko warstwę 5cm dla roślin, jeszcze Ci zostanie, a po co to zaraz wyjaśnię.
Filtr: HBL 701 za 35 zł
Grzałka: brak, jeśli temp. pokojowa przekracza 18 stopni w ciągu roku.
Dekoracja: Kawałek korzenia za 25-30zł, kamienie polne/rzeczne z marketu budowlanego za kilkanaście złotych.
Roślinność: Kryptokoryny dowolnego gatunku (7-15 zł za sadzonki na aledrogo lub w sklepie), mech Vesicularia/Fissidens(cena jak wyżej), Rogatek (jak znasz akwarystów w okolicy, to możesz nawet za darmo wyłapać).
Obsada: Drobniczka jednodniówka (zacząć możesz od 2 par, po paru miesiącach/roku będzie dużo więcej i będziesz musieć odsprzedawać nadwyżki) LUB Brzanka odeska x12
Dodatkowo: kupujesz basic boxy 1l, 3l, 8l, (razem pewnie coś koło 25zł max), odkładasz resztę piasku i zakładasz hodowlę przekopnic (porcja zarodowa T. cancriformis to jakieś 10zł). Młode przekopnice możesz używać jako dodatkową karmówkę dla ryb, a te, którym pozwolisz dorosnać, będą przy prawidłowej opiece składać w piasku cysty. Taki piasek możesz używać do dalszej hodowli bonusowej karmówki i ewentualnie sprzedaży nadwyżki, by dofinansować projekt akwarium. ;)

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: mgu1994 » 19 grudnia 15, 09:24

Przepraszam Kamyka i innych za moje zachowanie z wcześniejszych tematów i forum. Byłem nieodpowiedzialny i miałem problemy z pyszczakami a naprawdę nic nie pomagało.


Filtr będzie chodzić całą dobę zapewniam światło będę dawkować zależy od jarzeniówek w klapie i ilości roślin tym się zajmę później na razie chcę poukładać wszystko i zalać wodą , kupić w sklepie uzdatniacz i bakterie nitryfikacyjne zalać i niech tak pochodzi z miesiąc bez rybek.

Pomysł z piaskiem i kamieniami bardzo mi się podoba właśnie coś takiego bym zrobił , a co do obsady mam pytanie bardzo podobają mi się bocje czy jest dla nich szansa w tym akwarium przy tym filtrze co podałeś ? Glonojadów jakiś nie potrzebuję ? 1 sztukę Helenka mogę dorzucić ? I filtr kaskadowy nie napowietrza z tego co rozumiem i służy głównie do poruszania lustra wody tak ? Nie ma za małych mediów filtracyjnych akurat ten model nie będzie za słaby do tego akwarium ?


Rośliny piękne z tego co widziałem na internecie , a te basic boxy to chodzi Ci o pojemniki tak ?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Dhuz » 19 grudnia 15, 09:38

Nie ma opcji dla bocji w tak małym akwarium. Niestety, ale żaden gatunek nie będzie się w kątowym akwarium dobrze czuć.

Z glonojadów masz co najwyżej do wyboru otoski, bo to jedyne czysto 'glonożerne' zbrojnikowate - ale im wypada zapewnić wodę zbliżoną parametrami do naturalnego zakresu, bo to delikatne ryby, często z odłowu. Zatem odradzam, jeśli miałeś problemy ze stabilnością zbiornika w przeszłości. Przynajmniej narazie.

Dla helenki może być za chłodno poniżej 24 stopni.

Filtr kaskadowy właśnie świetnie natlenia wodę, a tak sobie porusza powierzchnią - zależy jak ukierunkować wypływ ;) Napowietrzanie jest zbędne. Ten model da spokojnie radę, jeśli nie przerybisz zbiornika. U siebie mam model 501 w 25-litrowym akwarium i musiałem go trochę przykręcić, bo mi tępił rzęsę na powierzchni i rozganiał rogatka. Na prefiltr dajesz gruboziarnistą gąbke, do środka coś w rodzaju ceramiki i sprawa załatwiona. Alternatywą jest w tylnym rogu akwarium zrobić filtr hamburski na bazie jakiejś taniej pompki z przepływem ~500l/h, który będzie mieć nieporównywalnie większą powierzchnię filtracyjną, ale wtedy musisz się bawić w majsterkowicza.

Basic boxy to pojemniki, tak. Bardzo wygodne w hodowli różnych bezkręgowców.

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: mgu1994 » 19 grudnia 15, 10:56

Czyli nie polecasz zbiorników kątowych ?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Dhuz » 19 grudnia 15, 10:57

Ogólny bilans jest taki, że ciężko je zasiedlić. Ale nie mowię, że nie da się. Trzeba tylko zaakceptować ich ograniczenia. :)

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: mgu1994 » 19 grudnia 15, 11:17

Mam jeszcze możliwość wymiany obecnego akwarium kątowego na panoramiczne prostokątne o wymiarach 80x40x26 czy w takim zbiorniku bocje dobrze by się czuły ? Nie ukrywam podobają mi się te rybki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości