Początkujący akwarysta

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: mgu1994 » 22 grudnia 15, 21:40

Akwarium narożne wymieniłem na kilka rzeczy otóż prezentuję zdjęcia pod linkiem http://imgur.com/a/xLFeM :

Mamy pokrywę z dwoma lampami po 18W o ile dobrze widzę korzeń , filtr który polecił mi użytkownik Dhuz już do mnie idzie pocztą , nie zamierzam używać tego co mam tutaj , grzałka z termostatem 100 W o ile dobrze widzę ale nie wiem czy jest potrzebna gdyż mam ciepło w pokoju najwyżej nie będzie się włączać gdy termostat będzie odczytywać że jest to nie potrzebne termometr naklejany na szybę osobiście myślałem o elektronicznym z allegro ponoć są dokładne. Piasek kupię po świętach chwilowo mam problem z roślinkami szukam akwarysty który by robił przycinkę w akwarium wtedy bym coś sobie od niego odkupił
Ostatnio zmieniony 22 grudnia 15, 21:42 przez mgu1994, łącznie zmieniany 1 raz.

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: mgu1994 » 22 grudnia 15, 21:42

I chciałem jeszcze podziękować gorąco wszystkim a w szczególności użytkownikowi Dhuz za porady będę kontynuować temat jak zaleję akwarium już po świętach tymczasem wszystkim spokojnych i wesołych świąt.

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: mgu1994 » 27 grudnia 15, 16:18

Zakupiłem piasek do tego akwarium z OBI piasek do piaskownic zew i pytanie czy ja piasek mam wypłukać , wyparzyć czy jak ?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Greek » 27 grudnia 15, 17:27

Tego piasku w ogóle płukać nie trzeba, jeśli tylko poprawnie zalejesz baniak - bez chlustania na piasek - to będzie pylić minimalnie.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Patryk1009 » 27 grudnia 15, 17:43

Zapewne mówisz o piasku kreisel 98. Piasek ten należy wypłukać. Jak dla mnie jest dość gruby więc się nie narobisz, płuczesz sypiąc po ok 1/3 kubła lejesz wodę i mieszasz ręką wodę z "mentami" odlewasz .Jest to piach dedykowany do piaskownic więc teoretycznie nie powinien być zanieczyszczony chemicznie ale pamiętajmy ,że normy dla ludzi nie obowiązują ryb. Każdy piach należy płukać jedynie piaski wapienne nigdy nie dadzą się wypłukać do końca i normalnym objawem będzie efekt mlecznej wody. Piasków wyparzać nie trzeba.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Dhuz » 27 grudnia 15, 17:46

Patryk1009 pisze:Zapewne mówisz o piasku kreisel 98.

mgu1994 pisze:Zakupiłem piasek do tego akwarium z OBI piasek do piaskownic zew i pytanie czy ja piasek mam wypłukać , wyparzyć czy jak ?


To nie ten sam piasek. ZEW jak na standardy piasków kupowanych do akwarium jest czysty. Ale przepłukać go ze raz, czy dwa, by zmyć co luźną warstwę brudu nie zaszkodzi. Mnie się trafił w środku 3-centymetrowy kawałek glinopodobnego klocka, więc idealnie, cudownie czysty nie jest.

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Patryk1009 » 27 grudnia 15, 18:00

Dhuz pisze:To nie ten sam piasek.

Nawet jeżeli to nie piasek kreisel nie zmienia to istoty rzeczy każdy piach przed ułożeniem w akwarium należy wypłukać. Jaki sens ustalać ile razy płukać? Płuczesz i zlewasz wodę do momentu aż będzie czysty ;-) w niektórych piachach trafiają się np. patyki i inne drobne śmieci nie mówiąc już o wierzchniej warstwie zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych całkowicie nieszkodliwych dla człowieka ale dla ryb już może być różnie.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Dhuz » 27 grudnia 15, 18:07

Patryk1009 pisze:Płuczesz i zlewasz wodę do momentu aż będzie czysty ;-)
Zawsze brakuje mi nerwów do płukania do czysta. :D

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Greek » 27 grudnia 15, 18:38

Patryk1009 pisze:nie zmienia to istoty rzeczy każdy piach przed ułożeniem w akwarium należy wypłukać.

Ale potrafisz wyjaśnić dlaczego? To jest taka sama zasada jak z toksycznymi substancjami w kranówce - chlor odparuje po odstaniu, ale np. metale ciężkie już nie. Jak coś trującego będzie "siedziało" w piasku to w większości przypadków płukanie nic Ci nie da. Zresztą wyobraź sobie, że musisz wypłukać kilkadziesiąt kilo piasku ;]
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Patryk1009 » 27 grudnia 15, 19:07

Greek pisze: Zresztą wyobraź sobie, że musisz wypłukać kilkadziesiąt kilo piasku ;]

Ależ wyobrażam sobie i płukałem o wiele więcej hehe niestety nie ma ,że boli ;-)
Do większych ilości proponuję jednak rękawiczki bo skórę zdziera.
Greek pisze:Ale potrafisz wyjaśnić dlaczego?

Tak potrafię ;-) Piach chyba każdy jest zanieczyszczony ma w sobie różnego rodzaju "ciała obce" jest zwyczajnie brudny co powoduje zmętnienie wody bardzo często tworzy się piana na powierzchni i nawet nie chcę wnikać od czego Poza tym cały ten brud wiadomo kiedyś osiądzie ale problem może powracać i po co to pchać w filtry? Drugą sprawą jest zanieczyszczenie chemiczne np. spaliny samochodowe, kwaśne deszcze, oleje wszystko co można sobie tylko wyobrazić przecież w dużej mierze jest on pobierany z lądu czasem tylko z rzek.
A już tak kompletnie to wszystko pomijąc to niewypłukany piach tworzy syf i mętną wodę która utrzymuje się nieraz przez długi czas.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Greek » 27 grudnia 15, 20:31

Patryk1009 pisze:Tak potrafię ;-) Piach chyba każdy jest zanieczyszczony ma w sobie różnego rodzaju "ciała obce" jest zwyczajnie brudny co powoduje zmętnienie wody bardzo często tworzy się piana na powierzchni i nawet nie chcę wnikać od czego Poza tym cały ten brud wiadomo kiedyś osiądzie ale problem może powracać i po co to pchać w filtry?

Patryk1009 pisze:A już tak kompletnie to wszystko pomijąc to niewypłukany piach tworzy syf i mętną wodę która utrzymuje się nieraz przez długi czas.

Dlatego jest proste rozwiązanie - wybrać piach, który nie pyli. Uwierz mi - po nie całkiem
"delikatnym" zalewaniu baniaka na takim piasku byłem w stanie od razu po operacji widzieć dokładnie, wyraźnie i z detalami przedmioty z drugiej strony baniaka - patrząc po długości 180cm.

Patryk1009 pisze: Drugą sprawą jest zanieczyszczenie chemiczne np. spaliny samochodowe, kwaśne deszcze, oleje wszystko co można sobie tylko wyobrazić przecież w dużej mierze jest on pobierany z lądu czasem tylko z rzek.

Spoko Obrazek
To polecam poczytać o tym co z tym piaskiem jest jeszcze robione, jakim procesom jest poddawany, oprócz wydobycia z Wisły albo z terenu składowiska odpadów ;) Gdybym miał jakiekolwiek, choć minimalne podejrzenie, że piasek może być zanieczyszczony w sposób jaki opisujesz to bym nawet nie zastanawiał się czy go płukać tylko od razu wybiłbym sobie z głowy jakiekolwiek jego użycie w baniaku.
Ale rzeczywiście - może Twój Kreisel 98 jest niebezpieczny i zanieczyszczony, to sobie go płucz i polecaj innym, ale nie używaj stwierdzeń o obowiązkowym płukaniu każdego piasku.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Patryk1009 » 27 grudnia 15, 21:46

Greek czasem twoje kategoryczne stwierdzenia mnie zadziwiają,nie mam zamiaru wdawać się w spory z tobą i marnować swojego czasu ;-)
O niczym czytać nie będę bo to są dla mnie rzeczy oczywiste.
Może po prostu poprzestańmy na tym ,że moim zdaniem każdy piasek należy dokładnie wypłukać ;-)
i nie chodzi to o żadne "pylenie" bo jak pisałem wcześniej jest to cecha piasków wapiennych nie kwarcowych.
A może niech autor tematu w ramach testu nie wypłucze piachu i zaleje zbiornik a swoje spostrzeżnia nam opiszę ;-)
Pewnie można użyć piachu nie płukanego i pewnie nic wielkiego poza aspektem estetycznym sie nie stanie ludzie robią różne rzeczy niektórzy pewnie wpuszczają ryby bez aklimatyzacji i uważają ,że jest OK.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: Greek » 27 grudnia 15, 22:15

Patryk1009 pisze:Greek czasem twoje kategoryczne stwierdzenia mnie zadziwiają,

:ok: Toś dowalił. Nie mam pytań, dam Ci tylko do myślenia kilkoma cytatami:

Patryk1009 pisze: Piach chyba każdy jest zanieczyszczony ma w sobie różnego rodzaju "ciała obce" jest zwyczajnie brudny co powoduje zmętnienie wody bardzo często tworzy się piana na powierzchni


Patryk1009 pisze:O niczym czytać nie będę bo to są dla mnie rzeczy oczywiste.

niewypłukany piach tworzy syf i mętną wodę która utrzymuje się nieraz przez długi czas.

Patryk1009 pisze: nie chodzi to o żadne "pylenie" bo jak pisałem wcześniej jest to cecha piasków wapiennych nie kwarcowych.

Jednak tutaj widzę co innego:
Patryk1009 pisze:Każdy piach należy płukać jedynie piaski wapienne nigdy nie dadzą się wypłukać do końca i

Patryk1009 pisze:każdy piach przed ułożeniem w akwarium należy wypłukać.


Nie wiem czy nie znasz znaczenia słowa "kategoryczny", czy też po prostu jesteś tak bezczelnie hipokrytyczny =]
Taka rada na koniec (już chyba Ci to pisałem): naucz się czytać ze zrozumieniem, bo nie pierwszy raz widzę, że masz z tym problem ;]
Ostatnio zmieniony 27 grudnia 15, 22:20 przez Greek, łącznie zmieniany 1 raz.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: mgu1994 » 27 grudnia 15, 22:17

Piasek powolutku płuczę małymi ilościami w miednicy nalewam wodę mieszam ręką po czym chwilkę czekam i wodę wylewam i tak po kilka razy aż woda będzie normalna nie mętna czysta. Piasek z racji że jest do piaskownicy to podejrzewam że obowiązują go pewne zaostrzone standardy. Wygląda ładnie i nie pyli. Dhuz dziękuję za zaproponowanie mi tego piasku jako podłoża.

mgu1994
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 15 czerwca 13, 08:22
Lokalizacja: Lubin

Re: Początkujący akwarysta

Postautor: mgu1994 » 11 stycznia 16, 10:53

Akwarium stoi już na własnoręcznie zrobionym przeze mnie stoliku z blatu i 4 metalowych nóg pracuje na razie na filtrze HBL kaskadowym 701 . Odłożyłem trochę pieniędzy i dokupiłem do akwarium kilka rzeczy gdyż były pewne problemy. Piasek owszem ładny i w ogóle ale jest ubogi w substancje potrzebne zarówno rybą jak i rośliną więc po pojawieniu się pływających mrówek z piasku zakupionego w Obi postanowiłem że przecież chcę hodować rybki a nie pływające mrówki.

Zakupiłem aqua art substrate 2+ 3x5,4 kg z którego uformowałem warstwę około 5cm podłoża po czym zakupiłem od akwarysty znajomego parę roślinek do tego lampa http://allegro.pl/belka-lampa-aluminiow ... 08607.html żeby roślinki miały sporo światła by mógł dobrze zachodzić cykl azotowy i ostatnio nawet filtr używany http://allegro.pl/belka-lampa-aluminiow ... 08607.html z wymienionymi uszczelkami nie wiem jak wirnik niestety bez kilku rurek ale to nie problem bo węże dostane w obi a rurki mogę zrobić z rurek pcv z obi lub kupić od producenta.


Podsumowując chciałem tanio i ładnie , no ale trochę pieniędzy które właduję mam nadzieje że szybko się zwróci w postaci pięknie rosnących roślin które będę mógł odsprzedawać innym akwarystą z czasem , bądz też pięknie wybarwionych dobrze odżywionych zdrowych rybek .

Akwarium ponownie zalane po czyszczeniu z piasku i mrówek w ten piątek to jest 8 stycznia 2016 roku nawet posiada już w miarę czystą wodę. Na rybki poczekam z miesiąc.

Co do używanego eheima proffesionel II 2026 to mam tu głowicę przepływu chyba 850l przynajmniej z tego co naklejka na głowicy mi podpowiada w środku muszę zmienić media bo stare gbki śmierdzą i są trochę zajechane zamierzam dokupić Komplet wkładów do filtrów 2026/2126
W zestawie znajduje się:
- Ehfimech - 2l
- Substrat PRO - 2l
- mata biała - 1szt.
- gąbka niebieska - 1 szt.

I takim filtrem na niskich obrotach dodatkowo z moim kaskadowym filtrować akwarium.


Postaram się zrobić dziś trochę zdjęć z głowicy jak i środka akwarium w belce na razie nie mam świetlówek więc musi działać jeszcze stara klapa w której są 2 18W t8 mające na oko rok.

Teraz parę pytań :

Słyszałem że t5 są znacznie lepsze od t8 i nawet czasem od ledów czy jest ktoś kto używał tych oświetleń i może coś więcej powiedzieć ?

Filtr czyścić po około 6 tygodniach czy trochę częściej ? Czyszczenie czyli płukam gąbki w wodzie z podmianki robię oczywiście czyszczenie razem z podmianą no i nie ruszam mediów biologicznych typu ceramika i biobale czy bioglinka ect gdzie żyją sobie bakterie by ich nie zabić.

Węże podmieniać gdy już faktycznie się zapchają glonami itd czy opłaca się to czyścić szczotkami ? Ponoć wyczyszczony wąż zawsze posiada jakieś glony i nie da się tego wyczyścić w 100 %.

Kiedy zrobić testy wody za około miesiąc przed kupnem ryb i wtedy dobrać obsadę na razie planuję te 12 brzanek odesek ale kto wie co pokaże czas chciałbym z 3 bocje wspaniałe ale odmianę karłowatą o której tu już wspomniano ale mam chyba za mały baniaczek :p nie chcę męczyć rybek.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości