Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Który substrat wybrałeś/łaś a w poście napisz dlaczego i jaki jest tjego efekt

JBL AQUABASIS PLUS 5L | Substrat pod żwir dla roślin akwariowych
3
17%
TETRA CompleteSubstrate 5,8 kg
1
6%
TROPICA PLANT GROWTH SUBSTRATE 2,5L
0
Brak głosów
Ziemia ogrodowa
11
61%
AZOO PLANT GROWER BED BLACK
0
Brak głosów
podłoże / substrat ktorego nie trzeba przykrywać żwitrem piachem i jaki proponujecie?
3
17%
 
Liczba głosów: 18
ravage
Ryba
Ryba
Posty: 316
Rejestracja: 3 lipca 14, 19:08

Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: ravage » 15 listopada 15, 11:49

Proponuje sondę w której przedstawie pare przykładów. Podłoży o których czytałem i mnie zaintrygowały te tematy.

Pomimo głosowania niech każdy napisze jakiego podłoża używa, dlaczego go wybrał i jakie daje efekty po poł roku/roku 2 latach.

Jestem otwarty na propozycje mam jakies 2 miechy na wybór podłoża i zaoszzedzenie na nie. ale generalnie nie chce wydawac 800 zł ;p Moje przyszłe akwarium będzie miec wymiary 120x50x50

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: Hunter » 15 listopada 15, 13:02

Trochę bez sensu, bo nie ma jak tego porównywać... rośliny będą rosły na każdym podłożu, bo nie o podłoże tutaj chodzi tylko o nawozy, a te mamy nie tylko z podłoża, ale przede wszystkim ze słupa wody.

Ja stawiam baniaki na ziemi ogrodowej i leję nawozy do słupa wody, bo i tak inaczej się nie da.

Podłoża zazwyczaj są tak komponowane, że dopełniają się wzajemnie z nawozami do słupa wody. na przykład w zaleceniach AZOO, czy TROPICA przeczytasz, że zalecają nawozić ich nawozami.

Łatwiej dla Ciebie byłoby gdybyś określił się jakie chcesz uzyskać efekty, jakie rośliny, światło, CO2. I pod to wybierać podłoże. Nie ma sensu stosować czegokolwiek droższego w akwarium z oświetleniem 0,4w/l w świetlówkach.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: barttsw » 15 listopada 15, 13:22

najtaniej wyjda kulki GT od Huntera i one spelnia role
jak nie miales doczynienia z substratami to mozesz miec wielki problem

ravage
Ryba
Ryba
Posty: 316
Rejestracja: 3 lipca 14, 19:08

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: ravage » 15 listopada 15, 15:09

No ja używałem joł i rosło. Przedtem wyspałem grubszy żwir do akwarium i tylko nadwoziem to też rosło. Istotne nawet całkiem całkiem. Przy tych podłożach czytam że 3 miechy plus minus nie trza nawozic.

Teraz chce mieć akwarium roślinne
Eleochoris na trawnik albo coś innego prostszego . ludwigie rebbens. zabienice. Jakieś stawowe trawy wysokie. Anubiasy.crypticoryny. mchy.

Miałem jbl więc może spróbuję tego tropico skoro ponoc pochłania i nie będę musiał takiego wysokiego dna robic. A ludzie tam chwalili.

Błędy w nazwach sorki z tel pisze.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: abiba » 15 listopada 15, 16:00

barttsw pisze:najtaniej wyjda kulki GT od Huntera i one spelnia role
racze dyskusyjny pogląd

Moim zdaniem kulki to dośc poroniony pomysł przy zakładaniu akwarium . owszem super rozwiazanie gdy mamy zbyt jałowe podłoże albo np zapragniemy wprowadzić do działającego akwarium nowe rosliny któe potrzebują zyźniejszego podłoża .

W zakresie niskobudżetowych rozwiązań sensownym rozwiazaniem jest spreparowane podłoże na bazie ziemi ogrodowej z dodatkami np gliny i np wegla . Wypróbowanych receptur w ksiązkach oraz zapewne w internecie znajdzie sie sporo ale wobec np wielokrotnie testowanego podłoża za symboliczne wręcz pieniadze oferowanego na allegro nie warto sobie rak brudzić

ravage
Ryba
Ryba
Posty: 316
Rejestracja: 3 lipca 14, 19:08

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: ravage » 15 listopada 15, 16:20

No ale jaka ziemia ogrodowa? Czytał i slyszal ale nie wczytywanie się że. To może mieć bakterie i jakieś inne gowno sobie. Jak to preparowac. No i czy taka ziemia starcza na dłużej niz typowy substrat?

ravage
Ryba
Ryba
Posty: 316
Rejestracja: 3 lipca 14, 19:08

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: ravage » 15 listopada 15, 16:24

Hunter, chce świecić ponad 0.5 w/l narazie mam belke to dwa razy po 54w ale to jest na 200 więc jeszcze jednantakanbelke damska 300

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: abiba » 15 listopada 15, 16:35

http://allegro.pl/glina-preparowana-skl ... 05142.html

oraz jego już gotowe podłoże

Jest to jedyna glina oferowana w aukcjach która jest laboratoryjnie przebadana. Glina ta pochodzi z jednych z najlepszych (jeśli nie najlepszych ) pokładów w polsce a badania tej gliny przeprowadzono w sposób profesjonalny w lab. ... :)

Podłoże oferowane przez tego pasjonatę jest sterylne i nie ma ryzyka zasyfienia zbiornika.

Przy okazji koleś oferuje zestaw nawozowy któy jest kompatybilny z tym podłożem .
Oczywiście , bez jego nawozów również to funkcjonuje tym bardziej że skład nie jest tajemnicą .

Zresztą nic tam nie jest tajemnicą - podaje nawet jak sobie podłoże przygotować samodzielnie i podaje źródła :)

Podłoze jest obliczone na ok 2 lata (co najmniej) ale znam przypadek funkcjonowania ok 4lat

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: Hunter » 15 listopada 15, 18:02

abiba pisze:Podłoze jest obliczone na ok 2 lata (co najmniej) ale znam przypadek funkcjonowania ok 4lat

No to cudowne to podłoże.
A patrząc na to rozsądnie i logicznie to czas wyjałowienia podłoża zależy przede wszystkim od tempa wzrostu roślin jak i samych gatunków roślin, oraz tego co im podstawiasz pod nos lejąc wprost do słupa wody, a także ilości i częstotliwości podmiany wody, o granulacji i grubości żwiru/piasku przykrywającego ziemię już nie wspominając. Diana Walstad w swojej księże stwierdziła, że podłoże oparte na ziemi ogrodowej wyjaławia się po ok. 10 latach i nic nie wspominała o składzie tejże ziemi.

Komu wierzyć? Pani doktor mikrobiologii, czy panu z aukcji wyżej?
Oboje mają racje, bo pani Diana opisuje w swojej książce akwarium LT, a pan z aukcji... nie wiem. podejrzewam tylko, że akwarium trochę bardziej technicznie zaawansowane.

ravage pisze:To może mieć bakterie i jakieś inne gowno sobie

Jak najbardziej, ale to komuś przeszkadza? W wodzie, którą pijesz masz tego więcej, no chyba że wodę na herbatę przegotowujesz minimum 15 min i/lub stosujesz filtry do wody na zasadzie odwróconej osmozy. Całe życie piję wodę z mojej prywatnej studni, nie posiadam odwróconej osmozy dla celów spożywczych, jak i również przydomowej oczyszczalni i uzdatniacza wody pitnej.
Co więcej lejąc wodę (że tak ją nazwę) "przemysłową" z wodociągów zdatną, przebadaną i udostępnioną do spożycia, często zdarza się, że ryby padają (kolega barttsw potwierdzi :mrgreen: ), bo jest nafaszerowana chemią - szczególnie wtedy kiedy przeczyszczają rury; i jest dobrze jeśli wiesz kiedy to robią.

Akwarium to nie jest sterylna komora laminarna w laboratorium. Im więcej w nim naturalnego życia tym bardziej jest stabilne.

Przy okazji koleś oferuje zestaw nawozowy któy jest kompatybilny z tym podłożem .

Widzisz ravage, o tym właśnie pisałem w poście wyżej ;)

ravage pisze:Hunter, chce świecić ponad 0.5 w/l narazie mam belke to dwa razy po 54w ale to jest na 200 więc jeszcze jednantakanbelke damska 300

Nie za bardzo rozumiem o czym piszesz, ale jeśli nie planujesz iwagumi, czy chociaż trawnika z małego Heńka lub innej równie wymagającej rośliny to nie ma sensu wykładać dużych funduszy. Lepiej skupić się na czymś bardziej niezbędnym jak technika CO2, odpowiednie widmo światła, cyrkulacja wody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: barttsw » 15 listopada 15, 18:10

Hunter pisze:Co więcej lejąc wodę (że tak ją nazwę) "przemysłową" z wodociągów zdatną, przebadaną i udostępnioną do spożycia, często zdarza się, że ryby padają (kolega barttsw potwierdzi :mrgreen: ), bo jest nafaszerowana chemią - szczególnie wtedy kiedy przeczyszczają rury; i jest dobrze jeśli wiesz kiedy to robią.


dokładnie u nas leja chemie w poniedzialek i az za bardzo sie o tym przekonałem
chemia chemia chemia i jeszcze raz chemia

wiec zanim zaczniesz lac zbadaj kranowke w wodociagach :P

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: abiba » 15 listopada 15, 18:43

Hunter pisze:Diana Walstad w swojej księże stwierdziła, że podłoże oparte na ziemi ogrodowej wyjaławia się po ok. 10 latach i nic nie wspominała o składzie tejże ziemi.

Komu wierzyć? Pani doktor mikrobiologii, czy panu z aukcji wyżej?
Oboje mają racje, bo pani Diana opisuje w swojej książce akwarium LT, a pan z aukcji... nie wiem


Nie ma chyba powodu stawać po którejkolwiek stronie (?) Jak piszesz , autorka ma na myśli akwarium LT a typowe akwarium roslinne to raczej nie LT ale bliższe HT
Zalecane co najmniej 0,5W/l , CO2 oraz często zalecane i stosowane podmiany 50% tygodniowo przy żwirku często rubszym niż 2mm a do tego pożadane rośliny szybko rosnące to wszystko są czynniki skracajace życie jakiegokolwiek podłoża
Zgadza sie ?
W takich warunkach zastosuj substrat azzo to wytrzyma rok? - nie wiem nie miałem ale opinie są ze nie wytrzymuje (chyba że są fałszywe jak to w necie bywa )

Awatar użytkownika
marek661
Ryba
Ryba
Posty: 336
Rejestracja: 19 stycznia 13, 21:09
Lokalizacja: Myślenice

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: marek661 » 15 listopada 15, 20:12

Ja stosuje podłoże ADY Amazonia jest drogie ale jestem z miego w 100% zadowolony

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: Hunter » 15 listopada 15, 21:00

abiba pisze:typowe akwarium roslinne

Jak definiujesz zacytowane pojęcie? Low-Tech jak najbardziej jest typowym akwarium roślinnym. Tutaj nawet należy zaznaczyć to wyraźnie. Cała zasada działania tego tworu nazywanego "akwarium LT" opiera się właśnie na procesach rozwojowych roślin. Rośliny działają tutaj jak naturalny filtr wyciągający z wody wszystkie związki przemiany materii zwierząt. Jeśli chodzi o ten główny składnik, czyli azot to w akwarium Low-Tech nie ma nitryfikacji. Rośliny konsumują związki azotu jeszcze przed utlenianiem ich do azotanów, czy lotnego azotu. LT nie ma prawa funkcjonować na zasadach LT bez roślin, więc stwierdzenie iż typowe akwarium roślinne ma bliżej do HT niż do LT jest błędne... Absolutnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że należy dokonywać klasyfikacji czy dane akwarium jest roślinne czy też nie na podstawie zastosowanej tam technologii, która zresztą zmienia się z dekady na dekadę.

abiba pisze:Nie ma chyba powodu stawać po którejkolwiek stronie (?)

Oczywiście, że nie. Ja po prostu musiałem doczepić się konkretnie tego zdania:
abiba pisze:Podłoze jest obliczone na ok 2 lata (co najmniej) ale znam przypadek funkcjonowania ok 4lat

stąd to porównanie i nawiązanie do Low-Techu i Diany Walstad, gdyż uważam że samo podjęcie próby wyliczenia czegoś podobnego skończy się niepowodzeniem. Osoba dokonująca tego typu wyliczeń nie jest w stanie założyć jakie warunki w akwarium będzie miał potencjalny użytkownik podłoża. Działa to w oby tych przypadkach. Nie wiemy jaką ziemię badała Diana, ale wiemy w jakich warunkach ją badała.
abiba pisze:W takich warunkach zastosuj substrat azzo to wytrzyma rok? - nie wiem nie miałem ale opinie są ze nie wytrzymuje (chyba że są fałszywe jak to w necie bywa )

Azzo nie miałem, zresztą Azoo również nie, ale często widzę co ludzie wypisują w sieci, a wypisują bzdury. "Bo u mnie tak jest i działa", "bo ja mam te ryby i żyją", "ja leję 20ml potasu i wszystko ładnie rośnie". A konkrety? Brak chociaż próby określenia jakichkolwiek zmiennych.
Wiem natomiast, że podłoża aktywne można w ten sposób w przybliżeniu policzyć. Podłoże aktywne oparte jest o zeolity, zatem dość łatwo obliczyć ile i czego podłoże w "procesie produkcji" wchłonęło. Przy założeniach jakie dają producenci, czyli stosujemy 100% RO uzdatnione dedykowanym mineralizatorem można określić przydatność takiego podłoża.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: abiba » 15 listopada 15, 21:46

Hunter pisze:gdyż uważam że samo podjęcie próby wyliczenia czegoś podobnego skończy się niepowodzeniem. Osoba dokonująca tego typu wyliczeń nie jest w stanie założyć jakie warunki w akwarium będzie miał potencjalny użytkownik podłoża. Działa to w oby tych przypadkach. Nie wiemy jaką ziemię badała Diana, ale wiemy w jakich warunkach ją badała.


Ależ ja sie z Tobą zgadzam - w rozmowie z oferentem tego podłoża wychodzi że tyle w każdych warunkach a więc intensywnego użytkowania i podzielam ten poglad w tym konkretnym przypadku bo sam jestem użytkownikiem tego podłoza ( oraz kilku znajomych )
A jeżeli chodzi o pojęcie "typowe" no cóz jest to bardzo ale to bardzo płynne określenie i chodziło mi o razcej jao statystyczne chociaż i to jest oparte głownie na moich wrażeniach więc nie czepiajmy sie tego (dość niefortunnego) określenia .

Aby nie wciagać Cie w ta polemike (ciekawą jak zwykle) chciałbym zaakcentować że nie mam żadnego komercyjnego interesu w reklamowaniu tego (tych) produktów ale skoro jestem z nich bardzo zadowolony dzielę sie swoimi wrażeniami jako równowaga dla wpisu o wyższości kulek nad takim podłożem .

Bo chyba nie podważasz twierdzenia że kulki nie są w stanie zastąpić substratu (tego lub innego ) i są świtnym rozwiazaniem ale na inną okazje ?

ravage
Ryba
Ryba
Posty: 316
Rejestracja: 3 lipca 14, 19:08

Re: Jakie podłożę stosujecie do roślinniaka

Postautor: ravage » 15 listopada 15, 21:53

Teza która nasuwa sie z waszej dyskusji brzmi następująco.

Nie jest istotne w większej mierze jakiego substratu użyje akwarysta w swoim nowo zakładanym akwarium. Podłoże spełni swoje zadanie w dłuższym lub krótszym okresie czasu. Tępo jałowienia podłoża w danym akwarium jest cechą indywidualną danego zbiornika uwarunkowaną ilością posadzonych roślin, tempem wzrostu poszczególnych gatunków roślin. Kolejno wpływ na to będzie miało również stosowanie węgla w płynie oraz CO2 jak i zastosowane oświetlenie. Przypuszczalnie na hamowanie postępującego jałowienia substratu będzie miało wpływ zastosowanie płynnych nawozów.

Odbieram to tak ze szukanie konkretnego substratu na podstawie porad na poszczególnych forach jest jak celowanie z zasłonietymi oczami kulą w płot.

Pszczelarstwo nauczyło mnie jednej rzeczy w wielkim skrócie "Co pszczelarz to inna metoda zakładania akwarium i pomimo zdań totalnie rozbieżnych wszystko wszędzie działa"

Jaki z tego wniosek? natura i środowisko będzie zawsze starać się walczyć o przetrwanie i w wieszkości wypadków da sobie rade.

Sprawdzałem w swojej piwniczce jakie mam ziemie ogrodowe.

jest ziemia do pelargonii ph 5 - 6 z helatami żelaza i czyms tam jeszcze . po prostu pelargonie wylewają sie z doniczki

Jest jeszcze torf ph 3 - 4 pod borówki


no i azofoska chyba to pieprze zakładam uprawe ziemniaków w swoim akwarium.

Jakiej ziemi wy używacie i jak ją preparujecie przed wrzuceniem do akwa?

generalnie po tym co przeczytałem nie jestem prkonany czy chce sie babrać z ziemią ogrodową, miałem jbl działał króko ale intensywnie , nie chce sadzic jakis mega szybko rosnacych roslin. zreszta wymeiniłem je wyzej. I tak Hunter chce trawnik bo on mi sie cholernie podoba chocbym miał slimakowi do muszli kosiarke przymontowac

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości