akwarium low tech...pytanie

sivvusek
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 15 czerwca 15, 13:36

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: sivvusek » 17 czerwca 15, 22:28

Przejrzałem ebay co tam proponuja. Ceny są znikome do oryginalnych lamp. Jest dużo manualnych jak i na pilot ściemniaczy na pilot. Ale nie znalazłem takiego automatu...a szkoda ze nikt takiego nie zrobił dla użytkowników. Może jest jakiś program na androida którego można zaprogramowac?? Wiecie coś o automacie/ sterowniku lub programie na androida lub PC co by przez WiFi dal się zaprogramowac? ?

Kubutek1990
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 22 kwietnia 15, 15:59

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: Kubutek1990 » 17 czerwca 15, 23:29


sivvusek
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 15 czerwca 15, 13:36

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: sivvusek » 18 czerwca 15, 00:52

Rewelka...dzieki wielkie. Proste i logiczne ...to do dziela!!!

Kubutek1990
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 22 kwietnia 15, 15:59

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: Kubutek1990 » 18 czerwca 15, 10:40

Daj znać jak wyszło. Jestem ciekaw tej "rampy" :)

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: cypeks » 18 czerwca 15, 10:51

W kwestii ledów. Odradzam stosowania taśm ledowych wszelakich a zwłaszcza tych w powłoce silikonowej, bo z czasem matowieje i ciemnieje. W akwarystyce roślinnej najlepiej sprawdzają się PowerLEDy, które zasilasz z zasilacza stałoprądowego - potrzebne natężenie prądu jest zależne od tego jaki typ i moc diody zastosujesz.

Sam mam zrobioną pokrywę ze spienionego PVC wraz z oświetleniem PowerLED 36 x 3W PowerLED - rośliny rosną nie gorzej niż przy świetlówkach.
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: barttsw » 18 czerwca 15, 10:56

taśmy to porazka :D
jak juz ledy to tylko PL a i tak jestem zwolennikiem swietlowek

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: cypeks » 18 czerwca 15, 11:37

barttsw pisze:a i tak jestem zwolennikiem swietlowek

Ja natomiast jestem zwolennikiem odpowiednio dobranych pasmem i barwą PowerLEDów, które płynnie zapalają się i gasną imitując efekt świtu i zmierzchu w akwarium, dzięki czemu ryby tak się nie stresują i mogłem sobie pozwolić na 12h świecenia, w tym 2h świtu i 2h zmierzchu więc świecenie w pełnej mocy to tylko 8h - bez ryzyka wystąpienia glonów.
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: barttsw » 18 czerwca 15, 11:48

Bo masz pokrywa a ja nie uzywam tego szpecacego ustrojstwa a lampa led jaka bym potrzebowal to sa koszty przekraczajace 4000 zl
a świetlowki mi spelnioaja takie jak chce jak bym zmienia to tylko na MH

pozatym mialem lampy led i to sie grzalo ze szok wiec stwierdzilem ze niema sensu sie meczyc

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: cypeks » 18 czerwca 15, 12:12

barttsw pisze:Bo masz pokrywa a ja nie uzywam tego szpecacego ustrojstwa


sam oceń czy to tak bardzo szpetnie wygląda:
http://akwarystyczne.info/showthread.ph ... 0#pid94520

jak nie lubisz pokrywy można też zrobić belkę LED:
http://akwarystyczne.info/showthread.ph ... #pid103565

barttsw pisze:lampa led jaka bym potrzebowal to sa koszty przekraczajace 4000 zl

nie wiem jakie masz wymagania, ale świetlówki i stateczniki do najtańszych też nie należą i jeżeli ktoś ma smykałkę do zrobienia czegoś samodzielnie to całość nie powinna kosztować więcej niż świetlówki. Nawet gotowe lampy LED nie są już takie drogie jak piszesz, przykład: dwie lampy LED po 165W każda za ok. 660zł z wysyłką. Ile będą kosztować belki ze świetlówkami o łącznej mocy 330W?

http://www.ebay.pl/itm/2pcs-New165W-Dim ... 2c7ab3f7ab

barttsw pisze:pozatym mialem lampy led i to sie grzalo ze szok wiec stwierdzilem ze niema sensu sie meczyc

Jak jest odpowiednio dobrany radiator do mocy to nic się nie grzeje za mocno, poza tym świetlówki też potrafią się nieźle zagrzać.
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: abiba » 18 czerwca 15, 12:38

cypeks pisze:sam oceń czy to tak bardzo szpetnie wygląda:

do mieszkania to na pewno sie nie nadaje :)

ps
nie jest do zrozumienia dlaczego tak wielu fanów ledów ma w poważaniu podstawowe zagadnienia z fizyki

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: cypeks » 18 czerwca 15, 12:46

abiba pisze:do mieszkania to na pewno sie nie nadaje

Kwestia gustu, mi się podoba i jestem zadowolony. Wygląda o wiele lepiej niż fabryczna wytłoczka Wromaka.
abiba pisze:nie jest do zrozumienia dlaczego tak wielu fanów ledów ma w poważaniu podstawowe zagadnienia z fizyki

Masz rację, jestem zwolennikiem LED'ów ale też nie jestem wrogiem świetlówek.
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli i o jakich zagadnieniach fizyki piszesz?
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: barttsw » 18 czerwca 15, 13:00

cypeks,
a co wiesz o dioda led? chyba niewiele jak jak sie pytasz o zagadnieniach fizyki
a to co pokazujesz moze tobie sie podoba ale ja bym tego nie zalozyl w zyciu lampa ma miec wyglad a nie ma szpecic tak jak wszystkie obudowy i inne samorobki
ale to sprawa gustu :D

mialem te lampki led od emi18wawa i pozbylem sie ich i wrocilem do swietlowek
jedynie co moge zmienic to na HQI

a jak jestes taki szpec to dobierz mi oświetlenie led do akwarium 1200L

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: abiba » 18 czerwca 15, 13:07

Jak Tobie sie podoba to OK ale twierdzenie że jest to estetyczniejsze od wytłoczek wromaka to już jazda po bandzie :) owszem, może sie nie podobać kształt wromaka oraz sama ideologia wytłoczki plastikowej ale ... nie ważne.

Podłączenie tego przez kostkę i odsłaniete kable to nie poruszane do tej pory kwestie bezpieczeństwa i tutaj nie ma kwestii podoba sie lub nie . Twoja prezentowana konstrukacja (konstrukcje ) są przykładem jak nie należy lamp budować oraz przykładem wyjątkowej lekkomyślności .

O ignorancji zasad projektowania można napisać sporo ale podstawowym zagadnieniem przewijającym sie w kazdym ostatnio prezentowanym projekcie to zagadnienie rozproszenia ciepła vs sprawność (a nie wiele jest projektów led w których w założeniach pomijana jest wydajność)

itd - temat na inna dyskusję

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: abiba » 18 czerwca 15, 13:11

barttsw pisze:a jak jestes taki szpec to dobierz mi oświetlenie led do akwarium 1200L


mi do połowę mniejszego zbiornika komponenty podstawowe we wstepnej fazie projektowej przekroczyły 1500zł i pozostało jeszcze kilka kwestii do rozwiazania

Nie bez powodu (chyba) sance gdzieś pisał o zaporowej cenie profesjonalnej lampy led której wycenę zlecił

Kubutek1990
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 22 kwietnia 15, 15:59

Re: akwarium low tech...pytanie

Postautor: Kubutek1990 » 18 czerwca 15, 13:11

abiba pisze:nie jest do zrozumienia dlaczego tak wielu fanów ledów ma w poważaniu podstawowe zagadnienia z fizyki
barttsw pisze:a co wiesz o dioda led? chyba niewiele jak jak sie pytasz o zagadnieniach fizyki

Jak rozmawia dwóch ludzi na poziomie, to za zarzutem idzie uzasadnienie. Też chętnie się dowiem, o jakich zasadach mowa i dlaczego cypeks ma je w poważaniu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości