Wkłady do filtra

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Wkłady do filtra

Postautor: Setrion » 6 maja 15, 20:44

Wybieram się jutro do sklepu i w sumie przy okazji chciałbym zakupić jakieś wkłady do mojej kaskady bo co jakiś czas powinno się zmieniać a ja do końca nie wiem jaka konfiguracje zastosować a może nic nie trzeba robić

Kaskada aqua clear obecnie mam ja od 4 miesięcy zbiornik 30 litrów

filtracja mechaniczna wsad gąbkowy
filtracja chemiczna węgiel aktywny zastąpiony dwa tygodnie temu na zeolit
filtracja biologiczna wsad biomax

dzisiaj jak zwiększyłem sile kaskady wyleciało z niej takie cusik białe drobny proszek jak dałem na minimum to się uspokoiło.
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: Wkłady do filtra

Postautor: Brajanero » 6 maja 15, 20:55

Setrion pisze: bo co jakiś czas powinno się zmieniać

Gąbki raz na parę lat chyba że masz bardzo drobno porowate ,biologie warto wymieniać np.1/4 raz na pół roku, nie zmieniaj wszystkiego na raz .Osobiście biologi nie zmieniam wcale .
Ostatnio zmieniony 8 maja 15, 11:55 przez Brajanero, łącznie zmieniany 1 raz.
Daj człowiekowi rybę a nakarmisz go na jeden dzień ,daj mu zatrutą rybę a nakarmisz go do końca życia.
Belka LED
Mój kawałek natury.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wkłady do filtra

Postautor: Hunter » 8 maja 15, 07:17

W 30l akwarium powinieneś zadbać przede wszystkim o wydajną filtrację biologiczną, bo zbiornik jest na tyle mały, że sam nie poradzi sobie z biologicznymi procesami neutralizacji toksycznych związków przemiany materii ryb.
Zatem proponuję gąbkę założyć na rurę zasysającą wodę do kaskady jako prefiltr - w sklepach znajdziesz bez problemu "gąbki z dziurką" o rożnych wymiarach :)
Dzięki temu możesz zasypać całą kaskadę wkładem biologicznym.

Nie wiem co za biały proszek wyleciał z kaskady, więc proponuję po prostu wywalić wkłady o śmiesznych nazwach typu wsad biomax zrobione z niezidentyfikowanych materiałów, a zastąpić je czymś naturalnym i sprawdzonym. Tutaj pisałem na temat wkładów biologicznych: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=324794#324794

Natomiast węgiel aktywny i zeolit po 2 miesiącach stosowania należy usunąć. W małych kaskadach nie ma sensu ich używać. Najrozsądniej jest zasypać całą kaskadę bio wkładem.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Re: Wkłady do filtra

Postautor: Setrion » 8 maja 15, 12:41

Prefiltr juz od samego początku po zakupie kaskady poczytam sobie o tych wkładać dzieki
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wkłady do filtra

Postautor: slaeer » 8 maja 15, 14:00

Ten bialy pyl to pewnie zle przeplukany zeolit.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Re: Wkłady do filtra

Postautor: Setrion » 15 maja 15, 21:45

Hunter poczytałem jak poleciłeś i zdecydował bym się na te lawę. Powiedz tylko bo jak dobrze zrozumiałem wywalam gąbkę zeolit ceramikę i wsypuje do koszyczka sama lawę? A i czy NW to to kolo K czy można tam podjechać gdzieś bezpośrednio aby zakupić bo ja niedaleko mieszkam jeżeli to kolo K
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Re: Wkłady do filtra

Postautor: Setrion » 26 maja 15, 21:19

nie będę zakładał nowego tematu. Mam szybkie pytanko. Czy filtr kubełkowy napowietrza wodę gdy jego wylot tak ustawić aby ruszał tafla wody??
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Wkłady do filtra

Postautor: kuba4410 » 26 maja 15, 21:23

Jak najbardziej ;)

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Re: Wkłady do filtra

Postautor: Setrion » 26 maja 15, 21:39

chodzi o to ze mam wylot zanurzony około 7 cm i ta łopatkę czy jak sie to nazywa obróciłem w gore i mam taki fajny delikatny spokojny ruch wody czyli jest git ?
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wkłady do filtra

Postautor: Greek » 26 maja 15, 21:50

Tak, jak najbardziej :) Nie ważne jak daleko jest wylot, grunt że tafla faluje i jest ruch wody.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Re: Wkłady do filtra

Postautor: Setrion » 8 czerwca 15, 08:22

Mam ten filtr kubełkowy Minikani Komplet wkładów w standardzie, oprócz gąbki i fizeliny do filtracji mechanicznej, zawiera:
ZeoMAX Plus przeznaczony do chemicznej filtracji wody w akwarium. Jest to specjalny żwirek wykonany ze starannie selekcjonowanego zeolitu, który zapewnia bardzo dużą pojemność sorpcyjną.

Moje pytanko brzmi w instrukcji jest napisane ze pierwsze czyszczenie po dwóch miechach ok tak zrobię. Natomiast czy przy tym czyszczeniu wymienić, któryś z wkładów na inny chodzi mi głównie o zeolit np na lawe wulkaniczna. a może całość na coś innego?

A i jeszcze inne pytanko obecni jako prefiltr stosuje gąbkę ze starego filtra umieściłem ja od wewnątrz koszyczka wlotowego No i w sumie dla mnie dziwne trochę kurcze, to nawet nie jest gąbka nie wiem ja sie to nazywa takie czarne jakby gąbka, flizelina z takimi większymi otworkami ze jak sie rozłoży to wszystko widać na druga stronę No i problem polega na tym, że od czasu do czasu rurka ssąca pociągnie trochę tego i wtedy filtr traci na wydajności czy jest jakiś materiał, który mogę zastosować od wewnątrz tego koszyczka, który przepuszcza w 100 % wodę, aby mimo niewielkiego wciągnięcia nie będzie mi przytykał filtra
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości