Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Hemciu
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 23 lutego 15, 12:05

Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Hemciu » 23 lutego 15, 12:41

Witam wszystkich.

Jestem nowy na forum i mam nadzieję że zakładam ten temat w odpowiednim dziale (jak nie to prośba do admina o przeniesienie).

Po kilkuletniej przerwie wracam do zamiłowań z dzieciństwa, czyli zakładam akwarium.
Posiadam zbiornik 96l (30x80x40-wys).

Mam problem co wybrać jako obsadę do takiego zbiornika. Zależy mi na rybkach "stadnych", 2/3 gatunki (pewnie 2) przełamane jakimś gatunkiem preferującym pływanie w górnej warstwie zbiornika. Od razu zaznaczam że nie chce żadnych krewetek czy innych tego typu wynalazków. Proszę o Wasze opinie, sugestie.

Moje przemyślenia na chwilę obecną wyglądają następująco:

12x brzanka sumatrzańska + 6x brzanka różowa + 3/4 kiryski + jakieś 2 rybki na przełamanie.

Czekam na Wasze opinie.

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Brajanero » 23 lutego 15, 12:53

Hemciu pisze:Czekam na Wasze opinie.

To opisz dokładnie akwarium ,filtr ,podłoże ,światło itp.
Przydały by się chociaż testy na ph,kh i gh .
Kiryski stadne ,przynajmniej 6 sztuk .
Daj człowiekowi rybę a nakarmisz go na jeden dzień ,daj mu zatrutą rybę a nakarmisz go do końca życia.
Belka LED
Mój kawałek natury.

Hemciu
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 23 lutego 15, 12:05

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Hemciu » 23 lutego 15, 13:34

Brajanero pisze:To opisz dokładnie akwarium ,filtr ,podłoże ,światło itp.
Przydały by się chociaż testy na ph,kh i gh .
Kiryski stadne ,przynajmniej 6 sztuk .


PUSTO. Zaczynam od zera. Dziś idę po żwirek dopiero. Zwykły żwirek rzeczny, bez ostrych krawędzi. No grzałkę mam jeszcze z akcesoriów i sitko do odławiania rybek, i 2 pompki sprawne. A tak to zaczynam od zera. Nawet pokrywę murzę kupić.

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Brajanero » 23 lutego 15, 14:26

Hemciu pisze:2 pompki sprawne.

Pompki tzn ?.Filtr ?Brzęczyk ?

Za żwirek do kirysków i tak Cie zjadą na forum .Piasek .
Hemciu pisze:Nawet pokrywę murzę kupić.

Może jakaś belka oświetleniowa ?Cena porównywalna ,a estetyka dużo wyższa .
Jakieś rośliny planujesz ?
Daj człowiekowi rybę a nakarmisz go na jeden dzień ,daj mu zatrutą rybę a nakarmisz go do końca życia.
Belka LED
Mój kawałek natury.

Hemciu
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 23 lutego 15, 12:05

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Hemciu » 23 lutego 15, 14:33

Same pompki napowietrzające mam. Filtry musze kupić. Prosiłem o poradę tylko w sprawie obsady akwarium tzn jakie rybki i w jakich ilościach.

Hemciu pisze:Moje przemyślenia na chwilę obecną wyglądają następująco:

12x brzanka sumatrzańska + 6x brzanka różowa + 3/4 kiryski + jakieś 2 rybki na przełamanie.

Czekam na Wasze opinie.


Podpowiedzi w sprawie roślinek również mogą być przydatne. Ogólnie planuje wystrój z dwoma średniej wielkości korzeniami (+ kamienie jak będzie miejsce), obsadzonymi roślinnością w kształcie stożka (boki wyższa szata roślinna, środek niższa dookoła korzeni - miejsce do pływania). Sprzęt sam sobie dobiorę. Na tyle wiedzy mam ;)

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Brajanero » 23 lutego 15, 15:02

To jak dobierzesz to opisz ,bo obsadę dopasowuje się również pod sprzęt .
Co do obsady to 96 l na brzanki mało ,oba gatunki powyżej 110l.
Rośliny ciężko bd dobrać ,skoro nie wiesz ile światła bd miał .
Daj człowiekowi rybę a nakarmisz go na jeden dzień ,daj mu zatrutą rybę a nakarmisz go do końca życia.
Belka LED
Mój kawałek natury.

Hemciu
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 23 lutego 15, 12:05

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Hemciu » 23 lutego 15, 15:27

Sprzęt będe kupować dopiero, ale nie przewiduje tutaj fajerwerków. Zwykły wewnętrzny filterek. (NIE taki z gąbką i rurką szklaną tylko taki "kompaktowy") Chociaż zastanawiałem się nad zewnętrznym, ale chyba są o niebo droższe i więcej zachodu z przykrywką.

96l na brzanki mało? Pamiętam że miałem 8 brzanek różowych + 6 neonków i 2 duże skalary + daniosy i ryby denne (kiryski)+ chyba 3 mieczyki i nie zauważyłem by sie "skarżyły"... Były żywe, ruchliwe. To teraz mnie zaskoczyłeś.. Myślałem że same 12 brzanek to mało będzie i strasznie pusto w zbiorniku.
To jakie ryby polecasz? Głupiki? (na pewno ich nie chce). Mieczyki? Też średnio mi sie podobają. Neonki? nudne strasznie. Myślałem że 96l to już sporo a brzanki nawet w 30l ze spokojem można trzymać w ilości powiedzmy 5/6 sztuk.

Oświetlenie, co za różnica dla roślin? pewnie 1/2 świetlówki 18W.

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Brajanero » 23 lutego 15, 16:12

No podejście wzorowe .
Dla roślin światło jest najważniejsze .Dasz za mało nie bd rosnąć ,dasz za dużo bez nawożenia bd glony .
Kubełki nie są dużo droższe ,można niezłe używki dorwać .
Co do wymagań ryb poszukaj info w książkach i internecie ,co do brzanek to ja Ci mówię że 96l mało ,co zrobisz to już twoja sprawa .
Daj człowiekowi rybę a nakarmisz go na jeden dzień ,daj mu zatrutą rybę a nakarmisz go do końca życia.
Belka LED
Mój kawałek natury.

Hemciu
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 23 lutego 15, 12:05

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Hemciu » 23 lutego 15, 16:52

No dobrze to w takim razie co radzisz? Jakie rybki?

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: misiek1784 » 23 lutego 15, 17:36

Kup testy kropelkowe i zbadaj wodę pod kontem ph, gh i kh...

Hemciu
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 23 lutego 15, 12:05

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Hemciu » 23 lutego 15, 18:01

Wodę w kranie!? A to się wody nie uzdatnia już w zbiorniku? Bo przecież jeżeli np mam w kranie za twardą wodę to i tak nie mam na to wpływu.

Czuczo
Ryba
Ryba
Posty: 126
Rejestracja: 4 lutego 15, 11:42
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Czuczo » 23 lutego 15, 18:07

No to właśnie o to chodzi, by dobrać ryby pod kątem wody którą masz w kranie, bo chyba w filtry RO nie chcesz się na razie bawić. Uzdatniać poprzez co? Najlepiej od chemikaliów trzymać się z daleka. Można zmieniać naturalnie parametry wody, poprzez torf, szyszki olchy itd. Najpierw sprawdź parametry wody tak jak piszą poprzednicy, a potem można coś więcej dyskutować. ;-)
Ryby nie samą wodą żyją.

Hemciu
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 23 lutego 15, 12:05

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Hemciu » 23 lutego 15, 18:23

Ok, to jutro idę po tester (6 w 1 podobno - dziś pytałem w sklepie). Na chwile obecną mam wyczyszczony zbiornik (nieużywany leżał w piwnicy przez kilka lat.. nie obyło się bez octu i porządnego płukania). Jutro kupuje tester i robie... testy ;] Jestem pewien że mam wodę bardzo twardą. Zawsze miałem pełno kamienia. Wyjdzie inaczej to się zdziwię.

Kupiłem dziś żwirek. Przepłucze i wstępnie ułożę. W tygodniu mają przywieźć do sklepu jakieś korzenie ozdobne, no i pewnie jakieś rośliny trzeba będzie już wsadzać. (oczywiście w drugiej części tygodnia, jak już będzie wiadomo jaka woda itd..)

Pytanie co do filtra. Zwykła gąbka, czy gąbka + węgiel aktywny (zawsze używałem takich).

Czuczo
Ryba
Ryba
Posty: 126
Rejestracja: 4 lutego 15, 11:42
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: Czuczo » 23 lutego 15, 19:00

Jeśli chodzi o testy paskowe to możesz mieć troszkę z nimi kłopoty, bo w niektórych przypadkach ciężko rozszyfrować i dopasować kolor, bądź są po prostu niedokładne. Dużo lepsze są kropelkowe, ale to już dużo większy wydatek. Myślę, że na początek mogą być te paskowe, ale jak już będziesz chciał bardziej się w to pobawić to postaw na kropelkowe.

Węgla aktywnego tylko się używa w niektórych sytuacjach jak np. po leczeniu ryb i stosuje się go na krótki czas, bo gdy jego zdolności do absorbacji tych substancji wygasną to będzie je oddawał do wody. Z drugiej strony też usuwa nawozy jeśli się takie stosuje.

Osobiście nie polecam go stosować na dłuższą metę, ale warto jednak go mieć pod ręką! ;-)
Ryby nie samą wodą żyją.

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium 96l. Obsada (pomożecie w doborze?)

Postautor: misiek1784 » 23 lutego 15, 19:02

Kupowanie testów paskowych typu 6w1 mija się z celem... Jeszcze nie wiesz jakie rybki będą a już kupiłeś podłoże?

Dużo lepsze są kropelkowe, ale to już dużo większy wydatek.


Ja kupiłem je za około 40 zł (phx2 gh, kh) a wcześniej sie pospieszyłem i kupiłem paskowe za 54zł...
Ostatnio zmieniony 23 lutego 15, 19:04 przez misiek1784, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości