Pytań czas nastał - podłoże na początek.

StarWasp
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 12 lipca 04, 20:43

Pytań czas nastał - podłoże na początek.

Postautor: StarWasp » 12 lipca 04, 20:55

Jestem nowy więc się najpierw przywitam - Holoł Ludkowie :-)
Mam zamiar założyć akwarium (jeśli Bóg da :-))
Mam już potrzebny sprzęt (zbiornik 112l, światło, filtr, c.o.,)
Chciałbym wiedzieć czy żwirek sprzedawany w sklepach nadaje się do natychmiastowego użycia, czy wymaga on płukania,gotowania etc.
Co należałoby użyć budując podłoże - warsty, nawozy itd.
Może macie jakieś propozycje dotyczące składu roślinnego i zwierzęcego do takiego zbiornika.Szczególnie interesują mnie neony - wszystkie gatunki.
Poproszę również o adresy stron o ciekawej tematyce akwarystycznej, szczególnie w zakresie katalogu ryb i roślin.
Z góry wielkie dzięki.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
tomeek7
Narybek
Narybek
Posty: 86
Rejestracja: 11 lipca 04, 20:36
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pytań czas nastał - podłoże na początek.

Postautor: tomeek7 » 12 lipca 04, 21:24

za nic w swiecie nie wrzucaj zwirku prosto ze sklepu. Najpierw go bardzo dokladnie wyplucz, az do momentu gdy nie bedziepojawial sie osad.
...::: 126 litrów :::...
..::: 25 litrów :::... 2x Pielęgniczka Ramireza, 2x Kirysek panda, 2x Kirysek pstry, 1x Kirysek Albinos, 2x Otosek

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pytań czas nastał - podłoże na początek.

Postautor: Hawk » 12 lipca 04, 21:46

Witam. Ciesz esie ze uzytkownikow forum przybywa :ok:, a tak w miedzy czasie postaram sie odpowiedziec na twoje pytania:
- Zwir nalezy dobrze wyplukac w wodzie az zejdzie osad , potem wyplukalbym w roztworze soli aby go oczyscic chemicznie :)
- Pod zwir wkladasz specjalne podloze do roslin, które mozna dostac w zoologu. Dodatkowo mozna wrzucic po tabletce odzywki pod korzen.
- Do pierwszego przedzielenia warstw w akwa ( mysle tuaj np. o polwie piasku polowie zwirku ) wystarczy zwykly karton, lub papier techinczny ;)
Wasrtwy podloza:
-Specjalne podloze z odzywka dla roslin,
-Zwir
-Kulki nawozowe w zwirze
-Tabletki pod korzen ;)
Co do obsady zwierzecej...
Hmm... Duzo neonow przedewszystkim, pare otoskow, kosiarek i jakis glonajad jako sluzby porzadkowe> Akwa gesto obsadzon,ale to juz inni niech napsiza bo ja za duzo ich nie mam ;P
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

StarWasp
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 12 lipca 04, 20:43

Re: Pytań czas nastał - podłoże na początek.

Postautor: StarWasp » 13 lipca 04, 18:29

Dzięki za informacje.
Jeśli moglibyście podpowiedzieć jeszcze w tym temacie o ewentualnych i zalecanych konfiguracjach podłoża.Gdzieś zasłyszałem,że stosuje się glinę,ziemię itp.
Jak grube powinny być te warstwy i jaki mają wpływ na roślinność i zwierzątka.
:)

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytań czas nastał - podłoże na początek.

Postautor: Idzikowski » 14 lipca 04, 23:21

Urządzasz zbiornik roślinny/holenderski czy zwykłe akwa z kilkoma roślinami i rybami ?

Co do gliny i nawozów to można dawać różne rzeczy dno, między innymi właśnie te, ale takż ei torf włóknisty. Warstwy rób jakie chcesz, ale najwięcej ma być z dużą przewagą czystego żwiru, w końcu dno to nie sam nawóz.


Co do obsady proponujemy przejrzeć serwisy gdzie są spisy ze zdjęcaimi i opisami ryb i roślin, a potem pytac o konkretne już opcje urządzenia akwa. W końcu to ty musisz zdecydować co cchesz, a nie to co ludzie ci powiedzą.

Awatar użytkownika
marcinn
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 20 maja 04, 11:58
Lokalizacja: Stróże

Re: Pytań czas nastał - podłoże na początek.

Postautor: marcinn » 15 lipca 04, 08:51

Zwirek ze sklepu najpierw wypucz albo wygotuj !

A tu masz cały rankink stron akwaryjnych :)
Top-100

StarWasp
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 12 lipca 04, 20:43

Re: Pytań czas nastał - podłoże na początek.

Postautor: StarWasp » 15 lipca 04, 09:11

Akwarium ma być z rybkami.
Obsada to neony przede wszystkim, a do tego jakieś stadne rybki.Być może Danio.
Kupiłem już kilka roślinek,jednak nie wiem czy powienienem je od razu umieszczać w akwarium.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytań czas nastał - podłoże na początek.

Postautor: Elmo » 15 lipca 04, 11:53

No jak już kupiłes to chyba nie masz wyjścia :) lepiej jak będą już w akwarium niż miały by leżeć w wiadrze ..........

Co do obsady to ja osobiście od neonków dołączył bym parkę jakiś małych pielęgniczek np Ramireza urozmaicają akwarium i żyją w zgodzie z neonkami . No ale to już wedłóg uznania oczywiście możesz stworzyć akwarium z dwoma stadkami rybek ławicowych tak jak powiedziałeś neonki + danio, także opcji jest wiele najważniejsze aby myśleć o dobrych warunkach dla rybek i wedłóg tego dobierac obsadę .....


Pozdrawiam :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości