Akwarium dla dziecka

byron
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 28 sierpnia 14, 21:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: byron » 11 grudnia 14, 22:08

Na początek może zacznę od tego iz uważam się za zwykłego hobbystę, nie jestem specjalnym specem ani od fauny ani od flory i tak proszę traktować moją wypowiedz.

Moim skromnym zdaniem akwarium 20l na poczatek przygody z akwarystyka dla dziecka
w zupełności wystarcza. Kilka kolorowych gupików na pewno zrobi furorę dla dzieciaka.
Sam miałem podobne akwa w dzieciństwie.

Testy moim zdaniem zbędne w tym przypadku.

Co do roślinek polecam:
- hygrophila polysperma,
- limnophila sessiliflora.

Moim zdaniem rozsądnym minimum jesli chcesz sie zając akwarystyką bardziej poważnie to 120l na początek bedzie ok.:mrgreen:


Z tym stwierdzeniem sie nie zgodzę. Litraż to nie wszystko, moim zdaniem o wiele ważniejszym parametrem są jego wymiary, a zwłaszcza długość akwa.
Obecnie posiadam nietypowe akwarium 43l o wymiarach 60x24x31. Ma 60cm długości, a więc wizualnie sprawia wrażenie akwa o pojemności 50-60l.
Daje mi naprawdę sporo frajdy, a przecież chyba o to w każdym hobby chodzi.

Reasumując jestem zdania iż w małych zbiornikach można stworzyć naprawdę ciekawy podwodny świat z miejscem i dla flory i fauny. Ale podstawą podstaw jest systematyczna pielęgnacja akwarium. Nie raz na miesiąc, nie jak mi sie przypomni. Systematyczność i cierpliwość to podstawa sukcesu.

Pozdrawiam
Marcin
Ostatnio zmieniony 12 grudnia 14, 17:43 przez byron, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
davidvilla
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 768
Rejestracja: 28 stycznia 14, 22:20
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: davidvilla » 12 grudnia 14, 08:05

byron pisze:Reasumując jestem zdania iż w małych zbiornikach można stworzyć naprawdę ciekawy podwodny świat z miejscem i dla flory i fauny. Ale podstawą podstaw jest systematyczna pielęgnacja akwarium. Nie raz na miesiąc, nie jak mi sie przypomni. Systematyczność i cierpliwość to podstawa sukcesu.


Widziałem wiele wspaniałych zbiorników poniżej 5 litrów. Jednakże prowadzenie takich baniaków jest niesamowicie skomplikowane i trudne. Prawda jest taka iż im większy zbiornik tym jest prościej.
Visca El Barca! Més que un club!

Spidzio
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 7 grudnia 14, 20:42

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: Spidzio » 12 grudnia 14, 09:59

Dziękuję Was wszystkim bardzo za pomoc.

Na razie zostaniemy przy 20l (nie mamy gdzie wstawić drugiego akwarium) ale za 2,3 miesiące jak się okaże że jest to perspektywiczne hobby (i dla córki i dla mnie) to przeniesiemy się na większy zbiornik (ok. 120l)

Z rybek, to zgodnie z sugestiami 5 gupików i krewetki RC w rozsądnych ilościach. Jak będzie większy zbiornik to wtedy powiększymy stadko.

Więc z niezbędnych inwestycji to testy, siatka, nożyczki, karmnik automatyczny (jedziemy na ferie i nie ma kto rybek karmić - czy może lepiej kupić rybki po powrocie?), lepszy filtr - ten kubełkowy

Coś jeszcze?

PS: Nie lubię kupować on-line: polecacie może jakiś sklep akwarystyczny w Warszawie (dowolne miejsce) gdzie za rozsądne pieniądze wszystko to kupię?

pozdrawiam

Spidzio

magnez
Ryba
Ryba
Posty: 102
Rejestracja: 22 maja 14, 09:54

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: magnez » 12 grudnia 14, 10:35

Kup po powrocie rybska :).

Spidzio
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 7 grudnia 14, 20:42

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: Spidzio » 15 grudnia 14, 09:34

Witam

Akwarium na dziś wygląda tak:

http://s1376.photobucket.com/user/spidz ... ml?filters[user]=142150231&filters[recent]=1&sort=1&o=1

niedługo zagoszczą pierwsi mieszkańcy: gupiki i krewetki RC

pozdrawiam

Spidzio

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: Fatty » 15 grudnia 14, 09:41

Powodzenia :)
Are you sure, you want to exist?


Awatar użytkownika
davidvilla
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 768
Rejestracja: 28 stycznia 14, 22:20
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: davidvilla » 15 grudnia 14, 15:04

Ładne i to nie tylko dla dziecka.
Visca El Barca! Més que un club!

Mateusz1809
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 7 grudnia 14, 19:27
Lokalizacja: Warsaw City

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: Mateusz1809 » 15 grudnia 14, 17:01

Siemka polecam ci Sklep Warszawa-Bielany ( Sklep Iquitos )
Polecam ci bardzo "mocno".
W zoologu zapłaciłbym za 30 l 220zł
Tam za filtr , grzałkę , podłożę , rośliny , korzeń , przykrywę , zbiornik 54zł , aquaguard , bacteria , termometr , siatka do ryb zapłaciłem 300zł
Akwarium 54l.
Początek czegoś nowego.
Start: 12-12-2014r.

Mateusz1809
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 7 grudnia 14, 19:27
Lokalizacja: Warsaw City

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: Mateusz1809 » 15 grudnia 14, 17:02

Filtr i grzałka są bardzo dobre :)
filtr : eheim pickup 160
grzałka 100w z termostatem.
Akwarium 54l.
Początek czegoś nowego.
Start: 12-12-2014r.

Spidzio
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 7 grudnia 14, 20:42

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: Spidzio » 22 grudnia 14, 13:10

Witam,

Rybki już są: 4 gupiki i jeden żółty zbrojnik (wiem, mea culpa, ale córka wybłagała - jak podrośnie to poszukamy mu innego domu - na razie ma 3 cm). Dodatkowo 8 krewetek RC

Na razie koniec obsady

Bacopa zaczęła zdychać więc polałem nawóz i pociąłem ją na osobne 3 łodyżki - zobaczymy co wyjdzie

Na dziś wszystko wygląda tak:

Gupiki - dwóch panów się przepycha. Ten niebieski jest alfą ale już się pogodziły

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu widać jedną krewetkę RC - wczoraj 5 kotłowało się przy przedniej szybie :) zazwyczaj ich nie widać

Obrazek

Szybki były myte magnesem od środka, więc już jest ładniej

Może być?

pozdrawiam

Spidzio

PS: zrobiliśmy pierwsze testy zestawem JBL kropelkowym

KH pomiędzy 4 a 5 (po czwartej kropelce zrobiło sie lekko żółte a po piątej pomarańczowe)
pH 7,3
GH 10
NH4 0,05
NO2 0,2
NO3 5

Parametry ok?

Pozdrawiam ponownie

Spidzio

Mateusz1809
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 7 grudnia 14, 19:27
Lokalizacja: Warsaw City

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: Mateusz1809 » 27 grudnia 14, 12:53

no2 powinno wynosić 0. Najpierw się robi testy aby było no2 na 0, a później się daje ryby.
Akwarium 54l.
Początek czegoś nowego.
Start: 12-12-2014r.

Spidzio
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 7 grudnia 14, 20:42

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: Spidzio » 28 grudnia 14, 13:18

Witam,

No tak, masz racje ale tak wyszło - akwarium dojrzewało 2 tygodnie a dziecko było niecierpliwe - moja wina.

Zrobił sie dodatkowy problem. Pani gupikowa okazała sie być w ciąży i mamy teraz 8 młodych przecinków - na szczęście nikt ich nie chce zjeść. Miejscowy sklep Kakadu obiecał ze je przyjmie do siebie.

Parametry wody sie zmieniły na gorsze:
PH z 7,3 skoczyło na 7,6 - kranowa woda na podmianę ma 7,8. NH4 poszło do góry do 0,2, NO2 i NO3 jest na tym samym poziomie jak było

Podmieniam wodę co 4 dni po około 5 litrów (wpuszczam płyn dezynfekujący do wiadra z woda a dzień potem bakterie nitryfikacyjne)

Rośliny nawożę raz na tydzień 2,5 ml Easylife Profito (według instrukcji)

Nie przekarmiamy ryb - dostają szczyptę jedzenia raz dziennie rano, do wieczora wyżerają z dna. Czasami dam jeszcze trochę na wieczór jak sie kotłują przy powierzchni. Boje sie ze jak bedzie mało zarcia to zjedzą młode.

W jaki sposób można poprawić parametry wody? Czy obecne są niebezpieczne dla zwierząt?

Pozdrawiam

Spidzio

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: Hunter » 28 grudnia 14, 13:39

Spidzio pisze:wpuszczam płyn dezynfekujący do wiadra z woda a dzień potem bakterie nitryfikacyjne

To w koncu odstaw te "bakterie" bo wraz z nimi wlewasz NH4 i NO2.
Daj czas. Natura sama zadziała.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Aquamaster
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 20 grudnia 14, 15:52
Lokalizacja: Ełk

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: Aquamaster » 29 grudnia 14, 12:06

Jeden zbrojnik? Ludzie czy wy myślicie ,że jak tego zbrojnika wrzucicie do akwarium to nie będziecie musieli podmieniać wody? Moim zdaniem nie jest uzasadnieniem to ,że córka chciała. W takim akwarium to trzymaj tylko gupiki. Zbrojniki powinno się trzymać po kilka osobników. Rozumiem Ciebie ,że narazie ma on 3 cm ,ale potem się rozrośnie do rozmiarów np:.11cm. Mój znajomy miał tak samo. Więc zastosuj się do mojej rady...

Spidzio
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 7 grudnia 14, 20:42

Re: Akwarium dla dziecka

Postautor: Spidzio » 29 grudnia 14, 14:23

W lutym chcemy kupić 240 litrów wiec mam nadzieje ze przez 2 miesiące nie urosnie o 8 cm.

Poza tym napisałem ze wodę zmieniam co 4 dni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości