Pierwsze akwarium 100-200 litrów.

delfin12
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 28 listopada 14, 09:56

Pierwsze akwarium 100-200 litrów.

Postautor: delfin12 » 28 listopada 14, 11:16

Witam wszystkich! Jestem nowy zarówno na forum jak i w temacie akwarystyki.
Chciałbym założyć w domu akwarium. Myślałem już o tym od dłuższego czasu i trochę już jestem zorientowany i mniej więcej wiem czego chcę, ale postanowiłem jeszcze przed ostatecznym zakupem zapytać ludzi, którzy już siedzą w temacie długi czas. Czyli was.

Początkowo, na próbę, chciałem założyć akwarium 40-50 litrowe, ale wyczytałem, że paradoksalnie, te mniejsze mogą być trudniejsze w utrzymaniu niż te 100-200 litrowe.

Na różnych portalach aukcyjnych można zakupić gotowe zestawy tj. zbiornik, oświetlenie, filtry, napowietrzenie itp. Zastanawia mnie jednak, czy takie zestawy nie są przypadkiem złożone z produktów jak najtańszych, byleby tylko zachęcić klienta do zakupu. Ja swoje akwarium chciałbym mieć w miarę dobrze wyposażone, tzn. nie chcę mieć od razu najlepszych i najdroższych produktów, ale też nie chcę jakiegoś badziewia, żebym nie musiał po paru tygodniach wymieniać sprzętu. Jak polecacie? Lepiej kupić zestaw, czy może rozsądniej by było złożyć samemu akwarium dokupując odpowiednie i dobre osprzęty?
Akwarium chciałbym urządzić z jak największą ilością roślin. Marzy mi się takie jakie widziałem u jednego znajomego - granatowe tło, na środku jakiś korzeń, pełno roślinek i pomiędzy tym wszystkim rybki. Na co zwracać uwagę jeśli chcę mieć zielone akwarium? Jak dobrać oświetlenie? Czy oświetlenie LEDowe wystarczy dla dobrego rozwoju roślin?
Muszę też przyznać, że początkowo chciałbym prowadzić jakieś łatwe akwarium - takie, w którym rośliny i rybki byłyby odpowiednie dla amatora, dopiero uczącego się sztuki akwarystyki. O obsadzie jeszcze nie myślałem wcale, bo wiem, że rybki należy dobrać odpowiednio do warunków jakie panują w akwarium, a nie mam pojęcia szczerze jaką mam wodę w domu, bo nigdy tego nie badałem.
Reasumując na początek tematu, kupić zestaw czy raczej składać samemu? Jeśli "składak" to prosiłbym o jakieś rady, jaki sprzęt w rozsądnej cenie ale też dobrej jakości zakupić. Jeśli chodzi o finanse, to chciałbym się początkowo zmieścić w 600-700 zł maksymalnie.
Jakie roślinki kupić, tak aby były łatwe w utrzymaniu i ładnie zazieleniły akwarium?
Jakie oświetlenie? Czy ledowe wystarczy, czy nie ma co oszczędzać na prądzie i lepiej zamontować świetlówki?
I jeszcze ostatnie - co przygotować jeszcze przed zakupem akwarium? W jakie preparaty i osprzęt się wyposażyć? Takie jakby must have początkującego akwarysty.

Pozdrawiam i liczę na rady i pomoc:)

pawelk141
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 6 marca 14, 12:13

Re: Pierwsze akwarium 100-200 litrów.

Postautor: pawelk141 » 28 listopada 14, 14:03

Jak na początek to kup sobie 112l to jest taki standard, nie za male i nie za duze na poczatek.Ja bym gotowego zestawu nie kupował bo nie masz pola manewru jesli ci jakis sprzet nie pasuje wiem wg mnie lepiej osobno kupowac. Co do filtra to u siebie w 90l mialem kaskade hbl701 i dawał rade mimo tego ze chyba to chinczyk. Głośno chodził pieerwsze dwa dni a potem jak sie juz dotarł to był ciuchutki.Tylko ze ja go kupiłem bo miałem bardzo ograniczony budżet. Gdybym mial kase to kubel do szafki pod akwa i tyle. Jeśli chcesz miec rosliny to generalnie muszisz miec 0,7W/l i najlepiej to kup swietlowki. Podłoże - to zalezy jakie ryby planujesz mieć bo niektóre wola piach a inne zwir. Rośliny tez nie moga miec byle jakiego podłoża zeby rosły. Do tego dobrze jakbyś miał jakis zestaw co2 i wtedy ci roslinki pojda fajnie. Wybierz sobie dekoracje jakie bedziesz chciał, podłoże i zalej to, a po 2-3 tyg mozesz wpuscic ryby dopasowane do parametrow wody

Awatar użytkownika
mateusz54b
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 2 grudnia 13, 11:24

Re: Pierwsze akwarium 100-200 litrów.

Postautor: mateusz54b » 28 listopada 14, 14:50

A ja bym brał 200l bo za jakiś czas stwierdzisz że 100l to mało ( u mnie tak było)
Myślę że za 700zł kupisz akwarium 200l z pokrywą i zostanie na przyzwoity filtr i grzałkę. Dodatkowe oświetlenie możesz dokupić za jakiś czas bo na start zbiornika i tak nie świeci się pełną mocą.
Filtr dopasowuje się do obsady więc musisz już mniej więcej wiedzieć co Cię interesuje.

delfin12
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 28 listopada 14, 09:56

Re: Pierwsze akwarium 100-200 litrów.

Postautor: delfin12 » 28 listopada 14, 15:32

Ostatecznie chyba zdecyduję się na akwarium 240l. Co do obsady to szukałem rybek wg klucza "łatwe dla początkujących" Z tych co znalazłem podobają mi się:
Szczupieńczyk Degata
Gupik
Mieczyk Hellera
Zmienniak Wielobarwny
Zmienniak Plamisty
Danio niebiańskie
Zwinnik ogonopręgi
Kiryśnik czarnoplamy
Bystrzyk czerwony
Gurami Mozaikowy
Prętnik Karłowaty
Pielęgniczka Agassiza

Oczywiście zdaję sobie sprawę,że nie mogę mieć ich wszystkich :) Ale myslę, że może z tych wymienionych da się ułożyć jakiś sensowny zestaw. Teraz tylko poczytać o tych rybkach i sprawdzić jakie z nich mają podobne wymagania i będą mogły być w jednym akwarium razem. Jeśli macie jakieś rady co do wymienionych rybek i już widzicie, że np jedna rybka nie pasuje w hodowli do drugiej, to proszę piszcie. Jak się wyeliminuje niektóre rodzaje to może łatwiej będzie ułożyć obsadę i wtedy też dopasować odpowiedni filtr.

Awatar użytkownika
mateusz54b
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 2 grudnia 13, 11:24

Re: Pierwsze akwarium 100-200 litrów.

Postautor: mateusz54b » 28 listopada 14, 15:50

Poczytaj o biotopach np Ameryka południowa jest dosyć łatwa i rybki są dosyć łatwo dostępne w sklepach.
Fajnie też by było poznać parametry wody żeby nie trzeba ich było później zmieniać co może być dosyć kłopotliwe dla osób bez doświadczenia.
Parametry niezbyt dokładne możesz sprawdzić na stronie wodociągów, odpłatnie w niektórych zoologicznych lub przez zakup testów.

delfin12
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 28 listopada 14, 09:56

Re: Pierwsze akwarium 100-200 litrów.

Postautor: delfin12 » 28 listopada 14, 18:37

To żeby usystematyzować
1. robię testy wody
2. do wyników wody dobieram ryby którym ta woda odpowiada
3. do rybek dobieram podłoże
4. gdy mam obsadę to dobieram filtr wody i grzałkę.

Proszę mnie poprawić jeśli coś źle zrozumiałem.
Czy początkowe testy wody to wystarczy zbadać PH KH i GH czy jeszcze jakieś inne będą potrzebne?

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Pierwsze akwarium 100-200 litrów.

Postautor: KAMYK32 » 28 listopada 14, 18:54

Na pewno przyda się NO3 i NO2 też nie zaszkodzi jeżeli pojęcie o akwarystyce jest małe ;-)

Michał.M
Narybek
Narybek
Posty: 49
Rejestracja: 14 października 14, 19:35
Lokalizacja: Katowice

Re: Pierwsze akwarium 100-200 litrów.

Postautor: Michał.M » 28 listopada 14, 18:55

1-dokładnie tak.
2-do wyników testu jak i biotopu jaki wybierzesz.
3-patrz pkt.1
4-filtr i grzałkę dobierz pod litraż akwarium.
5-jeszcze weź pod uwagę oświetlenie,pod preferencje obsady roślinnej.

delfin12
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 28 listopada 14, 09:56

Re: Pierwsze akwarium 100-200 litrów.

Postautor: delfin12 » 28 listopada 14, 19:41

W takim razie zacznę od badania wody. W przyszłym tygodniu zakupię testy i później będę was pytał co dalej jak poznam wyniki :)
Nad roślinami jeszcze nie myślałem konkretnie, bo nie ogarniam na razie tak wielu informacji. Znajomy doradził mi akwarium jako hobby, ale nie sądziłem, że to takie ekscytujące już na samym początku. Mam ponad 30 lat i nie myślałem, że jeszcze coś mnie tak wciągnie i okaże się tak ciekawe, a przecież jestem na etapie dopiero wybierania sprzętu a gdzie tam do założenia zbiornika jeszcze. Ale postanowiłem wszystko robić z głową i spokojnie, dlatego chcę wszystko robić tak jak należy. Najpierw zebrać informacje, zaplanować wszystko a dopiero potem kupować sprzęt. A informacji jest naprawdę multum :)
Nic, kupię testy i wtedy się zgłoszę do was z wynikami.
A jeszcze jedno - tak z praktycznego punktu widzenia - myslicie, że akwarium na szafie to dobry pomysł? Nie mam za bardzo miejsca w tym pokoju gdzie chcę mieć zbiornik, a ustawianie akwarium na osobnej półce wiązałoby się z koniecznością małego przemeblowania pokoju, co małżonce nie bardzo pasuje ;)

delfin12
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 28 listopada 14, 09:56

Re: Pierwsze akwarium 100-200 litrów.

Postautor: delfin12 » 2 grudnia 14, 10:47

Troszkę odkopię temat.
Chciałem zakupić testy do badania wody, ale sprawdziłem ceny i trochę drogo by wyszło jeślibym chciał zbadać wszystkie parametry. Za radą znalezioną w jednym z tematów postanowiłem pójść do sklepu zoologicznego, bo podobno takie testy wykonują. No ale okazuje się, że w Nowym Sączu nie wykonują ;)
Przedzwoniłem chyba wszystkie i w żadnym testów nie robią. Dlatego mam pytanie - jakie testy polecacie, żebym mógł zbadać ph, kh, gk, NO3 i NO2?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości