Kilka pytań nowicjusza

PawelKult
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 19 listopada 14, 17:08

Kilka pytań nowicjusza

Postautor: PawelKult » 19 listopada 14, 17:53

Witam, niedawno zacząłem przygodę z hodowlą rybek akwariowych, na początek o moim akwarium:
-60x30x35 cm (60L), pokrywa do zestawu z oświetleniem (wromak)
-Filtr Aquel Fan1
-Grzałka 100W z termostatem (nawet gdy wyłączona temp w akwarium zawsze ma 25-26 stopni)
-Rośliny tylko sztuczne
-Obsada: glonojad, bojownik samiec i samiczka, 2 danio, 5 neonków, mieczyk, molinezja złoto czarna, molinezja księżycowa, 2 platki, razbora klinowa, gupiki 1 samiec 3 samiczki, co daje 20 sztuk

Pytania:
1. Wiem już że woda powinna być odpowiednio przygotowana ale z przyczyn niezależnych ode mnie rybki musiały trafić do nowego zbiornika prosto do kranówki, na szczęście nic im się nie stało i żyją tak już od jakiegoś czasu. Czy powinienem teraz wymienić całą wodę w akwarium na odpowiednio przygotowaną czy już tak zostawić i podmieniać 1/3 dobrej wody raz w tygodniu ? Akwarium cały czas ma pokrywę i zastanawiam się czy chlor już odparował czy też krąży cały czas przez skraplanie wody na pokrywie... Nie wiem też co z metalami ciężkimi, dodać uzdatniacz ? przefiltrować jakoś ?
2. Czy filtr węglowy umyty kilkukrotnie w wodzie z kranu wyrzucić i kupić nowy czy wystarczy jak będzie już myty tylko w wodzie z podmiany, bakterie nitryfikacyjne rozwiną się na nim na nowo ?
3. Glonojad jest już spory ma z 8 cm a akwarium prosto ze sklepu więc czyste, będzie miał co jeść ? przeżyje ?
4. Czy mając takiego glonojada powinienem czyścić ściany akwarium ? Nie pozbawiam go w ten sposób pożywienia ?
5. Parka bojowników wydaje się być zdrowa i zachowują się normalnie, mają taką samą kolorystykę, ciemno niebieskie z czerwonymi płetwami. Ostatnio zauważyłem że albo tracą kolor albo jest na nich jak by osad, ciężko powiedzieć, miejscami łuski są matowe, brązowo-czarne. Co może być przyczyną, są już stare ? Zła woda ?
6. Neonków było 7 lecz dwa niedawno zdechły, zastanawiam się czy po prostu były już stare, dostałem je wraz z pierwszym akwarium, nie mam pojęcia jak długo już żyją ale te co zdechły były jak by grube, miały siwe matowe podbrzusze, były trochę wyblakłe.
7. Czy parametry wody wpływają na kolorystykę rybek, czy raczej tylko pożywienie ?
8. Będę wdzięczny za rady na przyszłość odnośnie obsady i prowadzenia mojego zbiornika.

P.S. Pewnie znalazł bym kilka odpowiedzi na forum ale ja po prostu lubię jak ktoś odpowiada mi bezpośrednio i kiedy powstaje dyskusja, wypowiada się kilka osób. Trochę już szukałem po innych forach, w googlach, gdybym znalazł satysfakcjonujące odpowiedzi nie zakładał bym tematu więc jeśli masz odpowiedzieć "szukanie nie boli", "użyj google" to nie pisz wcale, szkoda twojego i mojego czasu.

A jak lubisz doradzać, masz trochę czasu, wiedzy i chęci, z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam, Paweł.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Kilka pytań nowicjusza

Postautor: osama » 19 listopada 14, 18:16

Serdecznie witamy.

PawelKult pisze:-Obsada: glonojad, bojownik samiec i samiczka, 2 danio, 5 neonków, mieczyk, molinezja złoto czarna, molinezja księżycowa, 2 platki, razbora klinowa, gupiki 1 samiec 3 samiczki, co daje 20 sztuk
Poniosło Cię. Połowa z tych ryb nie nadaje się do 60l.

PawelKult pisze:podmieniać 1/3 dobrej wody raz w tygodniu ?
Tak.
PawelKult pisze:2. Czy filtr węglowy umyty kilkukrotnie w wodzie z kranu wyrzucić
Jest całkowicie zbędny w akwarium.
PawelKult pisze:3. Glonojad jest już spory ma z 8 cm a akwarium prosto ze sklepu więc czyste, będzie miał co jeść ? przeżyje ?

PawelKult pisze:4. Czy mając takiego glonojada powinienem czyścić ściany akwarium ?
Oddaj, nie nadaje się do 60l, nie zjada dużo glonów.
PawelKult pisze:Zła woda ?
Nie znamy podstawowych parametrów wody, pH, KH, NO2, NO3.
PawelKult pisze:były jak by grube, miały siwe matowe podbrzusze, były trochę wyblakłe.
Chorób jest wiele, gruba ryba = chora ryba.
PawelKult pisze:7. Czy parametry wody wpływają na kolorystykę rybek, czy raczej tylko pożywienie ?
Jedno i drugie. A o diecie także nic nie wiemy.

PawelKult pisze:2 danio

PawelKult pisze:temp w akwarium zawsze ma 25-26 stopni)
Trzymać danio (pewnie pręgowane lub lamparcie) w 26 stopniach jest sadyzmem.

Pozdrawiam.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

PawelKult
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 19 listopada 14, 17:08

Re: Kilka pytań nowicjusza

Postautor: PawelKult » 19 listopada 14, 18:49

Mój glonojad to zbrojnik niebieski, przez całe życie do teraz był w akwarium 30 litrowym teraz ma 60, wiem ze powinien mieć minimum 112 ale szkoda mi go oddawać, siedzi sobie w kokosie za dnia a w nocy zwiedza, jest zdrowy i silny. Mieczyk i molinezja też powinny mieć większy zbiornik ale jak są to pojedyncze sztuki chyba nic im się nie stanie ? Rybki mają raczej sporo miejsca.

Awatar użytkownika
davidvilla
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 768
Rejestracja: 28 stycznia 14, 22:20
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: Kilka pytań nowicjusza

Postautor: davidvilla » 20 listopada 14, 19:53

Zbrojnik męczy się w tym akwarium. Pewnie przeżyje ale będzie cierpiał na skarłowacenie i będzie podatny na wszelkie infekcje. To samo tyczy się Molinezji.
Ty chcesz porady czy próbujesz nas przekonać że twoim rybkom jest wyśmienicie w tych 60 litrach?
NIE. Rybkom nie jest dobrze. Do takiego akwarium nadaje się jakaś drobnica, parka małych pielęgnic, gupiki ale na pewno nie zbrojnik i molinezja.
Visca El Barca! Més que un club!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości