240l Low tech

Awatar użytkownika
mateusz54b
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 2 grudnia 13, 11:24

240l Low tech

Postautor: mateusz54b » 6 października 14, 11:10

Mam kilka pytań dotyczących LT i każde nadaje się do innego działu, a że nie chce zakładać kilku tematów zrobiłem jeden zbiorczy (mam nadzieje że nie łamie regulaminu)

Planuje założyć akwarium 240l (120x40x50) chce je prowadzić w stylu Low tech ze względu na niskie koszty utrzymania.

Jako podłoże planuje zastosować ziemie ogrodową przysypaną piaskiem kwarcowym (3cm ziemi i 4cm piasku) Trzymał ktoś z was zbrojniki niebieskie przy takim podłożu?

Sporo czytam na temat LT ale niektóre informacje są sprzeczne lub niezbyt dobrze opisane.
Przerybiać zbiornik czy zostawić skromną obsadę?
W zbiorniku planuje trzymać:
10x Neon Innesa
10x Kirysów spiżowych
3x Zbrojniki niebieskie
6x Otosków
3x Jakieś pielęgniczki
Ampularie/Helenki/ Świderki (tutaj mam wątpliwości co do podłoża na bazie ziemi ogrodowej)
Z czasem może coś jeszcze dokupię



Jaką filtracje zastosować? w starym akwarium mam kaskadę FZN-2 ale z tego co słyszałem to nie za bardzo się nadają.Mogę zainwestować w jakiś filtr wewnętrzny.
Czy przepływ ok 500l/h będzie wystarczający?

Aby zredukować koszty związane z poborem prądu chciałbym zainwestować w oświetlenie led. Posiadam jedną dodatkową świetlówkę led w obecnym akwarium (125) i mniej wymagające rośliny całkiem dobrze przy niej rosną. Nie mam pojęcia ile W powinienem zastosować aby uzyskać optymalny efekt gdyż ledy są różnie liczone

Na ile wystarczy mi ziemia ogrodowa w podłożu i jak uzupełniać braki związane z jej wyjałowieniem po pewnym czasie? (odchody ryb wystarczą?)


To chyba wszystkie pytania, jak natknę się na jakiś problem to dopiszę.
Proszę o pomoc za którą z góry dziękuję

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 240l Low tech

Postautor: deXter » 6 października 14, 11:43

mateusz54b pisze:Jaką filtracje zastosować? w starym akwarium mam kaskadę FZN-2 ale z tego co słyszałem to nie za bardzo się nadają.Mogę zainwestować w jakiś filtr wewnętrzny.
Czy przepływ ok 500l/h będzie wystarczający?

Kaskada na pewno nie wydoli w takim akwarium, ale ja bym ją zastosował a do tego dołożył głowicę 1000l/h z gąbką więcej nie potrzeba ;]

mateusz54b pisze:ziemie ogrodową przysypaną piaskiem kwarcowym (3cm ziemi i 4cm piasku) Trzymał ktoś z was zbrojniki niebieskie przy takim podłożu?

Jak się będą nudziły to rozkopią, a wtedy podobno są problemy, nie wiem u mnie ziemia się walała po akwarium i było ok ;]

mateusz54b pisze:Świderki (tutaj mam wątpliwości co do podłoża na bazie ziemi ogrodowej)

Świderki to zwierzęta, które lubią powietrze, głębiej niż na 2-2.5 cm nie wejdą.
Zastanów się nad krewetkami fajnie zajmują się LTkami ;]

mateusz54b pisze:osiadam jedną dodatkową świetlówkę led w obecnym akwarium (125)

Jakieś konkrety ;>
mateusz54b pisze:W powinienem zastosować aby uzyskać optymalny efekt gdyż ledy są różnie liczone

Różnie to znaczy co jak bo ja wszędzie widzę jeden przelicznik.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
mateusz54b
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 2 grudnia 13, 11:24

Re: 240l Low tech

Postautor: mateusz54b » 6 października 14, 13:21

mateusz54b napisał/a:
ziemie ogrodową przysypaną piaskiem kwarcowym (3cm ziemi i 4cm piasku) Trzymał ktoś z was zbrojniki niebieskie przy takim podłożu?

Jak się będą nudziły to rozkopią, a wtedy podobno są problemy, nie wiem u mnie ziemia się walała po akwarium i było ok ;]


Jak się tego ustrzec? dodam że bardzo zależy mi na obecność zbrojników. Może jakiś grubszy żwirek (2-3mm) na ziemie a później dopiero piasek? lub jakaś siatka na ziemie?

mateusz54b napisał/a:
posiadam jedną dodatkową świetlówkę led w obecnym akwarium (125)


Jakieś konkrety ;>


Zrobiona na taśmie 5050 SMD 60cm w sumie ok 10w, barwa na przemian ciepła z zimną po ok 10cm

mateusz54b napisał/a:
W powinienem zastosować aby uzyskać optymalny efekt gdyż ledy są różnie liczone


Różnie to znaczy co jak bo ja wszędzie widzę jeden przelicznik.


Niektórzy uważają że ledy można mnożyć np x4 (sam nie wiem jak się do tego odnieść) nie chce przedobrzyć ze światłem bo ma to być w końcu LT


Co sądzicie o czymś takim? warto za taką cenę?
http://olx.pl/oferta/sprzedam-akwarium- ... d;promoted

W zestawie jest kubełek HW 302 1000L/h

Awatar użytkownika
kris1239
Narybek
Narybek
Posty: 73
Rejestracja: 16 lipca 14, 02:28

Re: 240l Low tech

Postautor: kris1239 » 6 października 14, 13:37

moim zdaniem opłaca się

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 240l Low tech

Postautor: Hunter » 6 października 14, 13:46

mateusz54b pisze:Co sądzicie o czymś takim? warto za taką cenę?
http://olx.pl/oferta/sprz...5f8a3d;promoted

W zestawie jest kubełek HW 302 1000L/h

Trudno ocenić, bo zero konkretnych danych.

Poproś o specyfikację sprzętu, poszukaj po ile chodzą nówki i dopiero wtedy zacznij się zastanawiać czy warto ;) Jeśli warto, to należałby jeszcze ocenić stan sprzętu osobiście przed zakupem.
mateusz54b pisze:Jak się tego ustrzec? dodam że bardzo zależy mi na obecność zbrojników. Może jakiś grubszy żwirek (2-3mm) na ziemie a później dopiero piasek? lub jakaś siatka na ziemie?

Na pewno nie 3cm ziemi i 4 piasku przy zbrojnikach, bo rozkopią jak podrosną. Siatka nic nie da, bo jej oczka musiałby być mniejsze od struktury ziemi, a przez takie oczka korzenie roślin nie przejdą ;)
Zatem zostaje ziemia->żwir->piach, ale wtedy wyjdzie warstwa 10-12cm. Czy warto? Wątpię.
Zatem opcje jakie widzę to:
- LT na żwirze 3-5mm bez kirysków i pielęgniczek
- LT na piasku bez dużych zbrojników - dopuszczalne otoski
- rośliny posadź w doniczkach wraz z ziemią - ogranicza to rozrost roślin na boki.

Neon Innesa to niezbyt trafiona pozycja do LT.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
mateusz54b
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 2 grudnia 13, 11:24

Re: 240l Low tech

Postautor: mateusz54b » 6 października 14, 13:55

Posiada na sprzedać więcej zbiorników, w moim zainteresowaniu są te:
-250l używane + szafka + pokrywa +filtr +grzałka 500zł
-240l nowe + szafka +pokrywa pokrywy 500zł

Wybór będzie po ocenieniu szkła


Na pewno nie 3cm ziemi i 4 piasku przy zbrojnikach, bo rozkopią jak podrosną. Siatka nic nie da, bo jej oczka musiałby być mniejsze od struktury ziemi, a przez takie oczka korzenie roślin nie przejdą ;)
Zatem zostaje ziemia->żwir->piach, ale wtedy wyjdzie warstwa 10-12cm. Czy warto? Wątpię.
Zatem opcje jakie widzę to:
- LT na żwirze 3-5mm bez kirysków i pielęgniczek
- LT na piasku bez dużych zbrojników - dopuszczalne otoski
- rośliny posadź w doniczkach wraz z ziemią - ogranicza to rozrost roślin na boki.


,,Cały mój misterny plan..." zbrojniki niebieskie i kiryski to moje ulubione rybki które chciałem przenieść ze starego akwarium

A może jakaś plaża dla kirysów i pielęgniczek?

Neon Innesa to niezbyt trafiona pozycja do LT.


Neon Innesa dlatego że mam go w zbiorniku a mogę sobie pozwolić tylko na 1 akwarium ale jak będzie potrzeba to oddam.
_________________

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 240l Low tech

Postautor: deXter » 6 października 14, 14:21

mateusz54b pisze:Zrobiona na taśmie 5050 SMD 60cm w sumie ok 10w, barwa na przemian ciepła z zimną po ok 10cm


Mam złe zdanie o taśmach, ale nie wiem nie używałem to ciężko mi coś ostatecznie powiedzieć.

mateusz54b pisze:Niektórzy uważają że ledy można mnożyć np x4 (sam nie wiem jak się do tego odnieść) nie chce przedobrzyć ze światłem bo ma to być w końcu LT


No widzisz teraz tylko jakie LED bierzemy pod uwagę, bo różnica jest spora ;]
Koledzy morscy używając tylko Power Led stosują przelicznik 1:1 z tego co patrzyłem.
Słodkie akwaria stoją zazwyczaj na połowie tego co by było w świetlówkach.
Najbardziej podoba mi się oświetlanie roślin lądowych, przeliczają sobie lm/m2 i jest spokój.
Nikt nie robi problemu czy to CFL, HQI czy LED.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 240l Low tech

Postautor: Hunter » 6 października 14, 15:08

mateusz54b pisze:,,Cały mój misterny plan..." zbrojniki niebieskie i kiryski to moje ulubione rybki które chciałem przenieść ze starego akwarium

A może jakaś plaża dla kirysów i pielęgniczek?

Teoretycznie mogłoby być. Jednak weź pod uwagę, że ryby tą plaże prędko rozkopią. Piasek będzie w każdym zakątku akwarium, ale piach będzie więc pielęgniczki i kirysy będą ucieszone.

Wobec tego proponuję 1/3 baniaka przeznaczyć na piasek bez ziemi. Ziemię odgrodzić od piasku płaskimi większymi kamieniami.
Szkoda robić plażę na środku akwarium, bo to najlepiej doświetlona część akwarium, zatem proponuję jeden z przednich kątów akwarium. Sprzęt schowany w roślinności po drugiej stronie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
mateusz54b
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 2 grudnia 13, 11:24

Re: 240l Low tech

Postautor: mateusz54b » 6 października 14, 16:01

Bardzo się cieszę że takie rozwiązanie jest dobre :)
Jaki żwirek polecacie dać na ziemie?
Hunter nie miałeś przypadkiem w swojej ofercie podłoży do akwarium?


Co do ledów to chyba zdecyduje się na taką świetlówkę którą już mam tylko 110cm. Na początek jedną a później będę coś kombinował jak słabo pójdzie

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 240l Low tech

Postautor: Hunter » 6 października 14, 16:49

mateusz54b pisze:Jaki żwirek polecacie dać na ziemie?

Rzeczny. Żwir rzeczny.
mateusz54b pisze:Hunter nie miałeś przypadkiem w swojej ofercie podłoży do akwarium?

Miałem, ale szkoda kasy na wystawianie aukcji, bo ludzie wolą czarne bazalty od sprawdzonych, dobrych podłoży.

Miałem lawę wulkaniczną frakcję 1-3mm - która nie nadaja się dla Twoich celów, a na przykład na krewetkarium.
Miałem sprawdzony piasek kwarcowy.
Mam gdzieś tam na strychu żwir rzeczny po starym LT. Mogę wysłać bo zalega mi i denerwuje mnie ;) Problemem będzie wysyłka. Drogie to niestety, bo żwir ciężki. Możesz poszukać na stronie poczty ich cennika.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
mateusz54b
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 2 grudnia 13, 11:24

Re: 240l Low tech

Postautor: mateusz54b » 6 października 14, 19:59

Mieszkam niedaleko także odebrałbym osobiście. Jakiej granulacji to żwirek? Urośnie na nim jakiś mało wymagający trawnik?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 240l Low tech

Postautor: deXter » 6 października 14, 20:20

Żwirek 2-3 mm. Pytanie czemu niby miało by coś nie urosnąć ;>
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 240l Low tech

Postautor: Hunter » 6 października 14, 20:37

mateusz54b pisze:Mieszkam niedaleko także odebrałbym osobiście. Jakiej granulacji to żwirek? Urośnie na nim jakiś mało wymagający trawnik?

OK, kojarzę już osobe :D

Pytasz czy coś urośnie - pewnie, że tak. Tutaj dowód: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=28747
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
mateusz54b
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 2 grudnia 13, 11:24

Re: 240l Low tech

Postautor: mateusz54b » 7 października 14, 17:02

Pierwsze kupie akwarium bo jak się okaże że będzie do niego żwirek to nie będę miał co z tym robić :)


Mniej więcej tak planuje posadzić rośliny.
Na trawnik jeszcze nie wybrałem rośliny, a cryptocoryny będzie pewnie mix gatunków

Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości