126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Devilus
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 października 13, 16:08
Lokalizacja: Orzesze

126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Devilus » 21 czerwca 14, 16:50

Hej, obecnie od pół roku mam 126L akwarium na ziemi ogrodowej, piasku, filtrze aquael fan 3+ i grzałce z termostatem (nie pamiętam jakiej mocy, w każdym razie daje rade), oświetleniu standardowym 2x 18W T8 + homemade odbłyśnik :) Roślinki rosną w miarę dobrze, mam limnophile sesiflore, hygrophile polysperme, jakąś czerwonawą zwartkę, hydrocotyle leucocephale i parę innych ale nazw nie pamiętam.

Wyglądało dosyć ładnie do czasu gdy filtr odkleił się i narobił syfu bo przekopał piasek i ziemię... Teraz mam wysyp zielenic, na szybach, na piasku, na roślinach.

Zastanawiam się nad tym czy zaczynać walkę z zielenicami zaciemnieniem akwarium lub innymi sposobami czy wykorzystać okazję do "zwiększenia poziomu" czyli zajęcia się jakimiś bardziej wymagającymi rodzajami roślin, dołożeniu światła ewentualnej wymianie filtra na jakiś kubełek i totalnym porzuceniu LT na rzecz nawozów itp.

Za 120zł mogę kupić statecznik 4x24w t5, oprawki, kable i jakieś tam świetlówki(pewnie do zmiany) i przerobić obecną pokrywę.
Przy 0.76w/l pewnie będę musiał zainteresować się nawozami co wydaje mi się że wiąże się z zmianą filtra na kubełek (pokroju JBL e900 lub inne?) Bo obecny to taki minimalne minimum wydaje mi się.

Jak się ma nawożenie do tej ziemi ogrodowej? Da się to jakoś pogodzić czy będzie potrzebny restart i zmiana podłoża?
Co jeszcze będzie mi potrzebne do "transformacji"? :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Hunter » 21 czerwca 14, 17:37

Devilus pisze:Przy 0.76w/l pewnie będę musiał zainteresować się nawozami co wydaje mi się że wiąże się z zmianą filtra na kubełek (pokroju JBL e900 lub inne?) Bo obecny to taki minimalne minimum wydaje mi się.

Przejście na nawozy wcale nie oznacza przejścia na mocniejszą filtrację. Wręcz przeciwnie. To nadal będzie akwarium roślinne. Przy oświetleniu rzędu 0,76w/l braki azotu i pozostałych makroelementów będą dużo bardziej widoczne niż przy LT. Stąd potrzeba lania sztucznych nawozów. Jeśli nie będziesz zwiększał obsady zwierzęcej, wydajniejszy filtr nie będzie potrzebny.

Zaoszczędzone pieniądze lepiej ulokować przykładowo w butlę CO2, która na pewno się przyda :)

Devilus pisze:Jak się ma nawożenie do tej ziemi ogrodowej? Da się to jakoś pogodzić czy będzie potrzebny restart i zmiana podłoża?

Raczej nie widzę powiązania. Jeśli było LT, to masz zwykłą ziemię ogrodową, a ta nie jest jak markowe, jonowymienne podłoża, które mogą znacznie namieszać w parametrach wody.

Devilus pisze:Co jeszcze będzie mi potrzebne do "transformacji"?

Prócz nawozów, wspomnianej butli CO2 i rzecz jasna silniejszego oświetlenia raczej nic więcej nie potrzebujesz. A na sam początek polecam bimbrownię, a konkretniej dwie równorzędne. Wtedy efekty będą miarodajne. Kwestia dobrego odmulenia akwarium z ziemi, która sie wydostała, większej podmiany i możesz zakładać bimbrownie, sadzić rośliny, odpalać światło i cieszyć się roślinami :P
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Devilus
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 października 13, 16:08
Lokalizacja: Orzesze

Re: 126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Devilus » 22 czerwca 14, 22:47

O filtrze myślę również dlatego że ten jest już dosyć wiekowy i jego dni mogą być policzone (miałem mniejsze wersje tego filtra w innych akwariach i od tak lubią coś nawalić) No i zew. filtr to zawsze (no dobra, prawie zawsze) większa ilość miejsca dla bakterii by mogły sobie spokojnie egzystować przez dłuższy czas.

Światło w drodze, nawozy już mam ( :dzieki: ) a bimberek, myślisz o 2x 1510 na początek?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Hunter » 28 czerwca 14, 15:41

Devilus pisze:a bimberek, myślisz o 2x 1510 na początek?

1410 jak już :P
Nie tyle 2x1410 co dwie oddzielne bimbrownie na dwóch dyfuzorach i wymieniane co dwa tygodnie każda naprzemiennie. Chodzi o w miarę stałą ilość gazu. Bimbrownia fajnie działa 1,5-2 tygodnie, potem to już ledwo co leci. Dwie równorzędne, wymieniane na przemian zapewnią Ci w miarę duży i w miarę stały dopływ gazu.

Sorry, że tak późno. Zarobiony byłem, dopiero teraz ogarniam forum :P
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Devilus
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 października 13, 16:08
Lokalizacja: Orzesze

Re: 126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Devilus » 3 sierpnia 14, 15:57

Hmmm sprawa się trochę pokomplikowała, musiałem zaciemnić akwarium na parę dni bo nie dałem rady z sinicami...
Światło tak jak pisałem 4x24w t5
Filtr HW-302 z gąbkami i zasypany ceramiką.
Obsada to 11 neonów czerwonych oraz 8 kirysków spiżowych
Dzisiaj odsłoniłem akwarium, moim oczom ukazały się czyste, piękne, chociaż blade roślinki;) podmieniłem wode, odciągnałem ile się dało resztek sinic i teraz mam dylemat.
Ile świecić, czym i ile nawozić i kiedy zacząć??
Do wyboru:
światło niestety w całości 4x24,
dwie bimbrownie 1410,
nawozy Blue-Line oraz Carbo

Dno (piasek + ziemia ogrodowa) obsadzone w jakichś myślę 50-60% roślinami które chyba w większości wypisałem w pierwszym poście + anubiasy i onowodek bo chyba ich tam niy wypisałem:)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Hunter » 3 sierpnia 14, 16:40

Wymagane będzie ogólne zdjęcie baniaka w celu określenia masy zielonej.
Sinice łatwo zabić nawozem Carbo. Przerabiałem to kilka tygodni temu przy restarcie baniaka. Walczyć jak z krasnorostami, czyli lać strzykawką bezpośrednio na skupisko glonów/cyjanobakterii.

Obsada trochę kiepska jak na akwarium z takim oświetleniem :P Neony do Black Water - oświetlenie ok. 0,3w/l. U Ciebie ponad dwa razy większe co zapewne stresuje te ryby.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Devilus
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 października 13, 16:08
Lokalizacja: Orzesze

Re: 126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Devilus » 3 sierpnia 14, 16:56

Możliwe że Carbo też wspomogło trochę walkę z sinicami bo przed zaciemnieniem wlewałem go nieco więcej i jakby spowolnił się ich rozrost, ale przez kilka dni mnie nie było i rozrosły się na tyle że chyba nie było innej opcji niż totalne zaciemnienie.
Zdjęcie postaram się zrobić jak się ściemni chociaż nic nie obiecuje, bo dysponuje tylko telefonem...
A obsada... na początku chciałem LT a i kilka neonów dostałem od dziewczyny bo miała za małe akwarium, powiedziałbym że nie wygląda aby były zestresowane tym światłem ale podejrzewam że nieco wprawniejsze oko kogoś bardziej doświadczonego stwierdzi zupełnie inaczej :)

Devilus
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 października 13, 16:08
Lokalizacja: Orzesze

Re: 126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Devilus » 4 sierpnia 14, 15:37

Miało być wczoraj ale jakoś tak się nie złożyło. Sorry za jakość ale nie jestem w stanie ogarnać czegoś lepszego...
Obrazek

Ogólnie roślinki wychudzone i wygląda biednie ale podniosą się raz dwa bo nic wymagającego tam póki co nie ma

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Hunter » 4 sierpnia 14, 16:59

Dwa naciśnięcia Macro codziennie
Jedno naciśnięcie Micro codziennie
Cztery naciśnięcia Carbo codziennie.

Mocno gazuj tymi bimbrowniami i przycinaj rośliny łodygowe. Niech się zaczną zagęszczać ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Devilus
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 października 13, 16:08
Lokalizacja: Orzesze

Re: 126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Devilus » 4 sierpnia 14, 17:03

Przyjęte, zanotowane :)
Światło? zaczynać od 2-3 godzin i zwiększać czy z wyższego pułapu ?
Przed przyciemnieniem świeciłem jakieś 9h

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Hunter » 4 sierpnia 14, 17:06

Zacznij od 6h. Co tydzień zwiększ o godzinę. Przy 10h czyli za miesiąc będziesz miał dwa razy więcej roślin jeśli teraz je przytniesz i wsadzisz obok ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Devilus
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 października 13, 16:08
Lokalizacja: Orzesze

Re: 126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Devilus » 30 sierpnia 14, 16:23

Hmm, coś nie chce to zagrać to wszystko zagrać tak jak powinno...
Nadal mam problemy z sinicami, nie w takim stopniu jak wcześniej ale znowu mała kolonia w jednym miejscu
I prawdopodobnie zielenice punktowe lub jednokomórkowe, ciężko mi je zidentyfikować.
Do poniedziałku świecę jeszcze 9 godzin, zwiększałem co tydzien o godzine, bimberki wymieniane co tydzień na przemian, nawozy dawkuję tak jak napisałeś

Rośliny rosną ale nie wszystkie, limnophilia sesiflora ma jakieś problemy i jest strasznie delikatna, nie to co kiedyś. Hygrophilia wygląda ładnie. Dwie starsze zwartki tak jakby zamykają liście, nowo wypuszczone mają ładne rozłożyste. Anubiasy przystopowały z rozrostem ale czekają aż onowodek da im trochę cienia

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 126L prawie LT zmiana w bardziej HT

Postautor: Hunter » 30 sierpnia 14, 18:07

Devilus pisze:Hmm, coś nie chce to zagrać to wszystko zagrać tak jak powinno...

A może po prostu za dużo oczekujesz? Po pierwsze to masz bimbrownie, a nie butlę, po drugie nawozy lejesz "na oko", testów nie masz, a doświadczenia w nawożeniu "na oko" też, po trzecie masz 0,8w/l i w sumie łyse akwarium, po czwarte nie każda roślina rośnie w każdym baniaku, sztuka w tym żeby dobrać takie, którym warunki w akwarium spasują. Nie spodziewaj się efektów drogiego Holendra ;)

Daj zdjęcia glonów i roślin.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości