Podmiana wody

qwojtek
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 16 czerwca 14, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

Podmiana wody

Postautor: qwojtek » 16 czerwca 14, 15:13

Witam wszystkich . Po ok 20 latach znowu w domu akwarium (ojciec był zapalonym maniakiem wielkich baniaków- w erze gdy 300L tylko w ramie można było dostać ), na początek zestaw:
-160L 100x40x40
-pokrywa 2x30W (daylight - jakaś włoska nazwa)
-piecyk aquaela COMFORT ZONE GOLD
-tetra ex 1200
obsada:
roślinek sporo (po tyg. niektóre słabły - ale teraz 4tyg wszystkie są ok), do tego preparat zaopatrujący w węgiel , na początku było też makro od tetry , co 3 dni żelazo (mam parę roślin nie bardzo zielonych)
po 3 tyg - 3x gurami złote + 3x gurami mozaikowe
od przed wczoraj 5x bocja siatkowana+ 2x kosiarka
Teraz pytanie od nośnie chemii wody , czy podmiany stosować na sztywno(plus odmulanie) , czy wspierać się testami ? . Czym kierować się w wybieraniu czasu czyszczenia filtra(ewentualnie sugestie na obłożenie filtra)

qwojtek
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 16 czerwca 14, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podmiana wody

Postautor: qwojtek » 16 czerwca 14, 15:30

Zapomniał bym , przydadzą się sugestie co do pokarmu, na razie jest granulat omega one- super color pellets for all tropical fish(mam wrażenie , że puki rybki małe granulat jest za gruby) + jbl flakes spirulina + mrożonki (tu sugestie bedą na miejscu).
Co do dojrzewania to w ciągu pierwszych 10 dni wylądowały wszystkie roślinki , były bakterie na start , był też mrożony pokarm , ale za cholerę testy nie wykazały obecności NOx

pawelk141
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 6 marca 14, 12:13

Re: Podmiana wody

Postautor: pawelk141 » 16 czerwca 14, 22:25

Co do mrozonek to polecam dafnie i artemie. Moje rybki sie nia zajadaja:)

Optymistyczny
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 15 czerwca 14, 16:33
Lokalizacja: Toruń

Re: Podmiana wody

Postautor: Optymistyczny » 17 czerwca 14, 00:31

Podmiany wody są po to aby usunąć szkodliwy amoniak i jakieś inne nie pamietam już jakie związki z wody a jego testami nie wykryjesz, mam taki sam zbiornik i nie jest to aż tak ciężkie do tego skoro masz duzo roślin no to za pewne baniak w strone rosliniaka więc podmiana regulujesz też w pewnym stopniu nawozenie, poczytaj o EI. Co do filtra wrzucilbym keramzyt, wate, gabki i ew ceramike/biobale. Co do pokarmów nie znam się ja karmie na razie tylko moje roślinki :D

qwojtek
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 16 czerwca 14, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podmiana wody

Postautor: qwojtek » 17 czerwca 14, 11:27

Co do amoniaku , to mam w pracy lab. akredytowane i dziewczyny na pewno mi nie odmówią :) , generalnie oznaczanie NOx, CO2, O2 związków żelaza, siarki, fosforu itd. mogę bez większego wycierania kolan raz na dwa tygodnie załatwić , i po zastanowieniu oprę podmianę wody o wyniki z lab. . Trzeba też pamiętać , że amoniak podnosi pH, powinny wystarczyć wskaźniki odczynu co 0,1

Optymistyczny
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 15 czerwca 14, 16:33
Lokalizacja: Toruń

Re: Podmiana wody

Postautor: Optymistyczny » 17 czerwca 14, 14:00

W takim wypadku nie wiem co dalej, niech wypowie się ktoś kto zna się lepiej. Ja wymieniam ponieważ własnie w wodzie tworzą się związki które są szkodliwe dla ryb i jest to po prostu konieczne.

qwojtek
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 16 czerwca 14, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podmiana wody

Postautor: qwojtek » 17 czerwca 14, 15:25

To , że podmieniać trzeba to logiczne bo to ukł. zamknięty , a my dokładamy i dokładamy(ryby i roślinki wszystkiego nie spożytkują ) , sprawa tyczy się jak najmniejszej ingerencji

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podmiana wody

Postautor: Hunter » 17 czerwca 14, 17:11

Nie da rady określić jak to będzie u Ciebie. Co prawda są baniaki, gdzie wodę podmienia się raz na kilka miesięcy, a mimo tego są super stabilne, ale zazwyczaj są to typowo roślinne baniaki LT, gdzie odparowaną wodę powinno uzupełniać się destylowaną, a wprowadzany do akwarium pokarm wyjmuje się w postaci zielonych roślin ;) Ale tutaj głównie rośliny odpowiadają za chemiczną stabilność wody.

Czego powinieneś się obawiać, to na pewno NO2 i NO3, a w pierwszej fazie działania akwarium NH3, do tego PO4, a jeśli już na prawdę chcesz sie bawić bez podmian to Cu i zapewne SO4 w przypadku nawożenia akwarium siarczanami.. Reszta przy "normalnym" prowadzeniu akwarium nie powinno znacząco wpływać na zwierzęta. Oczywiście prócz tego powinieneś znać odczyn, Tww i Two, bo każda ryba ma swoje wymagania co do tego ;)

Mimo wszystko dla świętego spokoju polecam zrobić większą podmianę przynajmniej raz w miesiącu ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

qwojtek
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 16 czerwca 14, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podmiana wody

Postautor: qwojtek » 18 czerwca 14, 22:12

Raz na tydzień zrobię a lab. całe spektrum związków i dostosuje się do tego , dam znać co z tego wyszło , na razie po 4 tyg. rośliny wystrzeliły i to kosmicznie jak dla mnie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości