Start akwarium

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium

Postautor: kuba!!! » 30 października 05, 11:15

Witam.
Poniższy poradnik przedstawia tylko najważniejsze informacje dotyczące startu akwarium ogólnego. Wystrój wnętrza może się zmienić w zależności od ryb, jakie będą pływały w akwarium Np. pielęgnice amerykańskie lub afrykańskie potrzebować będą innych warunków
Wodnych.

1. Wybór sprzętu.
Na sprzęcie nie ma, co oszczędzać, ponieważ jeśli kupimy tani sprzęt Np. aquaela (pozdrowienia dla firmy) to będziemy mieć więcej pracy przy naszym zbiorniku Np. płukanie filtra co 3dni.
a) filtr.
Filtry dzielimy na 3 podstawowe grupy. Wewnętrzne, kaskadowe i zewnętrzne.
W zależności od wielkości akwarium dobieramy filtr taki, aby nie był za duży ani zbyt mały.
Do akwarium od 20 do 40L proponuje założyć filtr kaskadowy Aqua clear 20.
Do akwarium od 50 do 80L aqua clear 30.
Do akwarium od 80 do 100L proponuje założyć filtr kubełkowy(zewnętrzny) Np. JBL cristalprofi 120.
Jest to już droższy filtr od filtrów kaskadowych, ale ma tez większą powierzchnie filtracyjną. Ceny filtrów wąchają się w warszawskich sklepach od 250 do 2000zl
A kaskadowe od 70 do 190zl
Do większych akwari kupujemy większe (mocniejsze filtry)
b) wypełnienia do filtrów kubełkowych
Jeśli zdecydujecie się na zakup filtrów kubełkowych to przydałoby się dokupić do nich jakieś wkłady filtrujące (producent daje nam je przeważnie w kąpiecie, ale niektóre trzeba wymienić, aby uzyskać lepszą filtracje.). Jeśli w filtrze mamy dwie komory to jedna z nich (w większości filtrów dolna (u Np. Aquaela górna)) wypełniamy do gąbką i wkładem biologicznym Np. JBL micro Mec. Druga wypełniamy tez micro mec-iem i żwirem amonowym.
Jeśli filtr ma 3 komory to wypełniamy je w następujący sposób. W pierwszej gąbki.
W drugiej grabki i żwirek amonowy. W trzeciej biologiczny wkład.
Wszystkie filtry płuczemy wtedy, kiedy spadnie ich wydajność i płuczemy tylko grabki w wodzie spuszczonej z akwarium.
*wszystkie NOWE wkłady należy wypłukać przed włożeniem do filtra
c) grzałka
Grzałkę kupujemy z termostatem i to tez lepiej jakiejś dobrej firmy ( ja mam JBL i Jagera)
i ustawiamy ja na 25’C
przy zakupie grzałki trzeba zwrócic uwage na jej moc. Moc podana jest w Wattach i powinna być taka jak litraż akwarium Np. akwarium ma 100L to grzałka powinna mieć ok. 100W.

2. Wybór podłoża.
Podłoże wybieramy głownie według własnego gustu i upodobania, ale należy zwrócić uwagę, aby nie był to Np. marmur bądź tez inne podłoże reagujące z wodą. Ja polecam zwirek kwarcowy bądź też specjalistyczne podłoże dla roślin Np. floran.
Po dokonaniu zakupu podłoże dokładnie płuczemy w wodzie z krany i umieszczamy na dnie zbiornika i nalewamy do niego ¾ wody.

3. Rośliny.
Rośliny to rzecz gustu każdego z nas wiec trudno będzie mi cos doradzić, ale na początek proponuje kupiec rośliny szybko rosnące takie jak: moczarka, ludwigia, vallisneira.
Rośliny sadzimy po dwóch dniach od zalania zbiornika i dolewamy wody.
Przy zakupie roślin należy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na światło i CO2.

4. Dekoracje do akwarium
Jako dekoracji można użyć korzeni(polecam machon) które trzeba wygotować w wodzie z solą i dokładnie wypłukać oraz kamieni, lecz nie wapieni i kamieni które zawierają rudy metali.
Do akwarium nie dajemy muszli, ponieważ zatwardzają wodę a ryby nie lubią twardej wody(poza pyszczkami)

4. Zarybianie zbiornika.
Polowe obsady ryb do zbiornika wpuszczamy po ok. 4 tyg. ponieważ po czterech tygodniach flora bakteryjna rozwinie się w filtrze, a po następnym tyg. dopuszczamy resztę ryb.
Należy dobierać ryby tak, aby zapewnić im dobre warunki, czyli nie dobieramy suma rekiniego do akwarium o pojemności 100L ponieważ ta ryba rośnie do 1M i 100L to dla niej za mało.
Trzeba wziąć pod uwagę to ze nie każde ryby mogą ze sobą „mieszkać” Np. brzanka sumatrzanska będzie podgryzała gurami, co doprowadzi do śmierci tej drugiej.

Jak komuś się będzie chciało napisać cos więcej to niech napisze i podeśle to na mail mi bądź szeryfowi
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 09, 18:31 przez kuba!!!, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Start akwarium

Postautor: osama » 7 lutego 17, 14:31

POST POWYŻEJ ZOSTAŁ ZGŁOSZONY.
NIESETY ODPOWIEDZIAŁEM NA NIEGO, WIĘC JUŻ NIE BĘDĘ KASOWAŁ.

kuba!!! pisze:Jeśli zdecydujecie się na zakup filtrów kubełkowych to przydałoby się dokupić do nich jakieś wkłady filtrujące (producent daje nam je przeważnie w kąpiecie, ale niektóre trzeba wymienić, aby uzyskać lepszą filtracje.). Jeśli w filtrze mamy dwie komory to jedna z nich (w większości filtrów dolna (u Np. Aquaela górna)) wypełniamy do gąbką i wkładem biologicznym Np. JBL micro Mec. Druga wypełniamy tez micro mec-iem i żwirem amonowym.
Jeśli filtr ma 3 komory to wypełniamy je w następujący sposób. W pierwszej gąbki.
W drugiej grabki i żwirek amonowy. W trzeciej biologiczny wkład.
Po co żwirek amonowy. Który to pierwszy kosz? Który ostatni?

kuba!!! pisze:Grzałkę kupujemy z termostatem i to tez lepiej jakiejś dobrej firmy ( ja mam JBL i Jagera)
i ustawiamy ja na 25’C
Tu Cię już calkiem poniosło. Dla kogo te 25 stopni? Dla neonów Innesa czy pielęgniczki Ramireza? Temperaturę ustawiamy pod obsadę!!!

kuba!!! pisze:Podłoże wybieramy głownie według własnego gustu i upodobania, ale należy zwrócić uwagę, aby nie był to Np. marmur bądź tez inne podłoże reagujące z wodą. Ja polecam zwirek kwarcowy bądź też specjalistyczne podłoże dla roślin Np. floran.
Podłoże wybieramy głównie wg upodobania ryb. Ani marmury, ani bazalty generalnie nie nadają się do naszych zbiorników. Piasek jest odpowiednim podłożem dla wszystkich ryb dennych i pielęgnicowatych.

kuba!!! pisze:Jako dekoracji można użyć korzeni(polecam machon) które trzeba wygotować w wodzie z solą i dokładnie wypłukać oraz kamieni, lecz nie wapieni i kamieni które zawierają rudy metali.
Do akwarium nie dajemy muszli, ponieważ zatwardzają wodę a ryby nie lubią twardej wody(poza pyszczkami)
Machoń dla kogo?
Dla zbrojników miękkie drzewo. Jeśli ma korzeń długo wytrzymać, to musi być twardy. NIGDY nie gotowałem korzeni w wodzie z solą.

A dlaczego nie wapienie? Jeśli mam miękką wodę, a chcę mieć ryby z Tanganiki, to wapienie pomogą mi w utrzymaniu odpowiednich parametrów.

kuba!!! pisze:Polowe obsady ryb do zbiornika wpuszczamy po ok. 4 tyg. ponieważ po czterech tygodniach flora bakteryjna rozwinie się w filtrze, a po następnym tyg. dopuszczamy resztę ryb.
Należy dobierać ryby tak, aby zapewnić im dobre warunki, czyli nie dobieramy suma rekiniego do akwarium o pojemności 100L ponieważ ta ryba rośnie do 1M i 100L to dla niej za mało.
Trzeba wziąć pod uwagę to ze nie każde ryby mogą ze sobą „mieszkać” Np. brzanka sumatrzanska będzie podgryzała gurami, co doprowadzi do śmierci tej drugiej.
Ziom, a skąd wiesz, że cyklt azotowy już się zakończył? Skąd wiesz, że NO2=0? Nowi akwaryści nie wiedzą, nie wiedzą jak zacząć cykl azotowy. Bez tej wiedzy nawet jak po roku wpuszczą ryby, to mogą je zabić.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 24 gości