45L - początek

Brt
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 8 maja 14, 18:45
Lokalizacja: Radzionków

45L - początek

Postautor: Brt » 9 maja 14, 12:30

Witam wszystkich, postanowiłem dołączyć do waszego grona, planuje zakup mojego pierwszego akwarium, stąd moje pierwsze podstawowe pytanie. Czy te wszystkie zestawy dostępne na allegro są warte czegokolwiek, czy raczej warto zainwestować w części i poskładać je sobie samemu? Akwarium duże na początek nie może być, z racji tego, że nie mam również za dużo miejsca tam gdzie chce je usadowić, ok. 45l (50x30x30) myślę, że będzie w sam raz, prosiłbym o jakieś propozycje i rady fachowców. Jeżeli w złym miejscu wątek powstał, proszę modów o przeniesienie we wlaściwe.

Pozdrawiam ;-)

Awatar użytkownika
davidvilla
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 768
Rejestracja: 28 stycznia 14, 22:20
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: 45L - początek

Postautor: davidvilla » 9 maja 14, 13:58

Przede wszystkim musisz zadać sobie pytaie co chcesz osiągnąć. Czy ma to być proste akwarium z rybkami czy wypasione akwarium rodem z katalogów ADA.
Visca El Barca! Més que un club!

Brt
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 8 maja 14, 18:45
Lokalizacja: Radzionków

Re: 45L - początek

Postautor: Brt » 9 maja 14, 14:09

Planuje mieć zwykłe proste akwarium z nie za dużą ilością ryb, myślałem również o jakiś krewetkach na dno.

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: 45L - początek

Postautor: kuba4410 » 9 maja 14, 14:23

Lepiej poskładać części samemu. W takich zestawach zawsze są za słabe filtry i oświetlenie.
A na 60x30x30 nie masz miejsca? Do takiego można dobrać "lepsze" rybki :D

Brt
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 8 maja 14, 18:45
Lokalizacja: Radzionków

Re: 45L - początek

Postautor: Brt » 9 maja 14, 14:26

Miejsce może się i znajdzie tyle, że sam nie wiem czy to jest aż taka różncia? Na początku myślałem o jakimś 30l, ale ta myśl przeszła mi przez mózg tylko pol h, gdy zacząłem oglądać już te 45l. Z tego co wiem to grzałka musi być taka sama jak litraż ? jak 45litrów akwarium to grzałka też conajmniej 45W dobrze myślę? Na co zwrócić uwagę, bo już prawie jestem przekonany do takiego jednego zestawu.

szymon91
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 5 maja 14, 21:34

Re: 45L - początek

Postautor: szymon91 » 9 maja 14, 14:33

Witaj! obstawiam że w pokrywie masz jedna świetlówkę 14W myśle że dobrzy byłoby dodać 2 i zakupić jakiś nawóz makro i mikro (ja bym tak zaczął) jeśli sie myle proszę o poprawienie

Dać małą ławice neonów albo danio galaxy, krewetki i roślinki :)
Powodzenia ;)

Brt
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 8 maja 14, 18:45
Lokalizacja: Radzionków

Re: 45L - początek

Postautor: Brt » 9 maja 14, 14:37

W skład zestawu który obserwuje wchodzą:

- Pokrywa, świetlówka 12W,
- Filtr moc 6W - wydajność, 450l/h,
- grzałka z termostatem - 50W.

Co sądzicie ?

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: 45L - początek

Postautor: kuba4410 » 9 maja 14, 14:40

No przy 60x30 możesz mieć na przykład niektóre gatunki pielęgniczek. Bardzo ciekawe rybki ;)
Nie musi być dokładnie 45W, ale może być tak około. Np. ja w 63l mam 50W.

Szczególnie na filtr. Nie sugeruj się tym co piszą producenci, że np. filtr do akwa 60-200l. Takowy do 60l najprawdopodobniej się w ogóle nie nadaje. Przy Twoim litrażu najlepsza będzie kaskada.
Musisz też zwrócić uwagę na oświetlenie, bo zwykle w takich zestawach jest bardzo słabe i rośliny słabo rosną. Jeśli chcesz mieć bardziej roślinne akwarium, to moc oświetlenia 0,5W/l będzie dobra. Przelicz to sobie przy tej ofercie, która Cię interesuje. Jeśli jednak chcesz mniej wymagające rośliny, to może być standardowe oświetlenie i próba zrobienia akwarium LT ;)

EDIT:
Jakiej firmy ten filtr i jaki model? Pewnie wewnętrzny.
Jak chcesz mieć baniak bardziej roślinny, to oświetlenie jest za słabe.
Grzałka pewnie jakiś noname. Moc jest dobra, tylko nie wiadomo czy to zepsuje się po 2 miesiącach czy po 5 latach ;)
Wrzuć link tej aukcji jak możesz ;)

Brt
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 8 maja 14, 18:45
Lokalizacja: Radzionków

Re: 45L - początek

Postautor: Brt » 9 maja 14, 15:05

Nie wiedziałem po prostu czy można linki wrzucać już się robi ;)

http://allegro.pl/akwarium-45l-profil-f ... 03662.html

http://allegro.pl/akwarium-proste-50x30 ... 02178.html

Myślę o tych dwóch powyższych, ale jestem otwarty na Wasze sugestie i propozycje, na temat wszystkiego co tam się ma znaleść.

Jeżeli chodzi o rośliny to oczywiście chciałbym, żeby akwarium nie było 'gołe', dużo czytam w ostatnim czasie na temat wszystkiego związanego z tym i powoli przyswajam wszelakie informacje. A co do lampki, takie głupie może pytanie początkującego, akwarium będzie stało na dość dużym półce/biurku/szafce jak zwał tak zwał, na której znajduje się zwykła lampa która będzie bardzo blisko akwarium (choć nie musi), rozumiem, że takie naświetlanie w ogóle się nie nadaje? Jak się zbłaźniłem to sorry z góry ;)

Bogu
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 28 marca 14, 14:41
Lokalizacja: KRK

Re: 45L - początek

Postautor: Bogu » 9 maja 14, 22:46

Hej.

te zestawy są ............... masakra żadnej nazwy lub oznaczenia osprzętu do baniaka.

Kurde że ludziska to kupują ?????? :niewiem:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: 45L - początek

Postautor: kuba4410 » 10 maja 14, 06:49

Tak jak kolega pisze. Te zestawy można o kant d*** rozbić :P
Lepiej sobie sam poskładaj taki ;)
Szkło kup osobno (nadal namawiam Cię na 60x30 :P )
Filtr najlepiej kaskadowy. Może być w Twoim przypadku FZN2, ale jak nie masz kasy to HBL-701, tylko że to Chinol więc nie wiadomo czy zepsuje się po 2 miesiącach czy po 2 latach. Ja mam 301 od ponad roku i jest OK ;) Przy kaskadowym filtrze trzeba ciąć dziurę w pokrywie, ale to bardzo proste.
Grzałka najlepsza Jager, ale ja mam Ikola i działa bez zarzutów. 50W
Pokrywę koniecznie chcesz? Jeśli tak, to polecam taką, która ma więcej oświetlenia niż 1x15W ;) Np. takie: http://allegro.pl/pokrywa-do-akwarium-p ... 47875.html
http://allegro.pl/pokrywa-atti-60x30-cz ... 98647.html
Zależy jaka żarówka jest w tej lampce, ale i tak dużo to nie da :P

Awatar użytkownika
davidvilla
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 768
Rejestracja: 28 stycznia 14, 22:20
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: 45L - początek

Postautor: davidvilla » 10 maja 14, 08:07

Z zestawami jest tak że po jakimś czasie po tym zestawie pozostaje tylko szkło. Ewentualnie jeszcze pokrywa. Lepiej już od razu zainwestować więcej pieniędzy i kupić coś co ma ręce i nogi.
Visca El Barca! Més que un club!

Brt
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 8 maja 14, 18:45
Lokalizacja: Radzionków

Re: 45L - początek

Postautor: Brt » 10 maja 14, 08:15

W takim razie dzięki za info i dobrze, że poczekałem na Wasze opinie, w takim razie będę polował na jakieś okazje ciekawe może się uda :)

Brt
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 8 maja 14, 18:45
Lokalizacja: Radzionków

Re: 45L - początek

Postautor: Brt » 11 maja 14, 11:50

Oglądam i oglądam te wszystkie części i nie umiem się zdecydować, byłby ktoś tak dobry i mniej więcej doradził co kupić ;)

Brt
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 8 maja 14, 18:45
Lokalizacja: Radzionków

Re: 45L - początek

Postautor: Brt » 13 maja 14, 15:38

Więc tak zostałem posiadaczem szczęsliwym akwarium 45l, do tego kaskadowy filtr HBL-701, grzałka 50W, 14W świetlówka w pokrywie i teraz moje pytanie, powiedzcie mi prosze co tam trzymać od czego zacząć? Na początek jakie podłoże i jakie roślinki radzicie? Podoba mi się mały Heniek ale chyba z taką małą mocą żarówki się nie sprawdzi? Proszę o jakieś podpowiedzi :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 106 gości