Parametry wody dla gupików.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Parametry wody dla gupików.

Postautor: skrzatekMK » 23 marca 14, 21:11

Cześć,

Mam pytanie.

Odziedziczyłem akwa 25 litrów. Obsada to same gupiki. Samce 2 i 4 samice. Żadnych korzeni, domów itp. Na dnie żwir, taki jak http://www.zooplus.pl/shop/rybki/dekora ... tAodYHUA3A. Filtr to wewnętrzny FAN MINI PLUS, chodzi 24h/na dobę. Rośliny to amazonka i trawka. Oświetlenie chodzi około 12 godzin.

Po dostarczeniu akwa do domu wymieniłem 20% wody na kranówę, która stała odlana przez 28 godzin + odmulenie. Ogólnie poprzedni właściciel tez dbał o nie, tzn podmiany wody, odmulanie itp.

Parametry mojej kranówy to:
pH - 7,5
gH - 18
kH - 12

Dziś zmierzyłem parametry wody w akwa i wyszło:

pH - 7,8
gH - 25
kH - 14

Wg mnie to jak na gupiki, to trochę za duże te wartości. Czym najlepiej je zbić i do jakich wartości? Na razie myślałem aby dolać, trochę wody demineralizowanej (tylko ile litrów) oraz użyć Aquacid firmy na Z lub T. Od ostatniej podmiany wody minęło 5 dni.

Helpnie ktoś?

Jakie witaminy możecie polecić dla gupików aby je trochę wzmocnić, bowiem takie trochę osowiałe są.
Karmię je mrożonką artemii i suchym Ichtio Vit firmy na T.
Ostatnio zmieniony 23 marca 14, 21:50 przez skrzatekMK, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: kuba4410 » 23 marca 14, 21:15

Trzeba odnaleźć źródło problemu. Może ten żwir zatwardza? Wrzuć go trochę do szklanki odstanej kranówki i zmierz parametry przed i po ok. 24h ;)
Czym mierzyłeś parametry?

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: skrzatekMK » 23 marca 14, 21:20

kuba4410 pisze:Czym mierzyłeś parametry?


Testerami: http://www.rybarium.pl/aquatest-ph.html i http://www.rybarium.pl/aquatest-gh-kh.html

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: Hunter » 23 marca 14, 22:39

skrzatekMK pisze:Na razie myślałem aby dolać, trochę wody demineralizowanej (tylko ile litrów) oraz użyć Aquacid firmy na Z lub T. Od ostatniej podmiany wody minęło 5 dni.

Przy Twoich wartościach woreczki przepływowe to wydane pieniądze w błoto.
GH i KH spada liniowo, czyli jak podmienisz 50% na wodę RO, parametry powinny spaść o połowę. Proponuję jednak najpierw znaleźć przyczynę zatwardzania wody w akwarium, bo definitywnie coś tam miesza. Potem dopiero podmiany na kranówką w celu zbliżenia parametrów do kranówi, kolejny krok to demineralizowana.

Gupiki dobrze czują się w wodzie o GH do 10*n, czyli teoretycznie podmiany 50% kranówki i 50% RO ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: skrzatekMK » 24 marca 14, 08:08

kuba4410 pisze:Może ten żwir zatwardza?

Hunter pisze:proponuję jednak najpierw znaleźć przyczynę zatwardzania wody w akwarium


Pytałem byłego właściciela o ten żwir. Mówił, że kupił w sklepie zoo (nie market) i zgodnie z tym co powiedział sprzedawca wypłukał tylko ten żwir i do wrzucił do akwa. Tak, myślę, może jednak powinien go wygotować? Swoją drogą dziś wyciągnę trochę żwiru z akwa i przetestuje w szklance tak jak pisze kolega kuba4410.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: Hunter » 24 marca 14, 08:14

Zakupy w zoologicznym to nie argument :) Uwierz mi, że prędzej znajdziesz w markecie czysty piasek z atestem dla dzieci, niż kruszywo z pierwszej lepszej kupy składu kamienia zapakowane w folie i sprzedawane jako "podłoże akwarystyczne" ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: skrzatekMK » 26 marca 14, 19:15

kuba4410 pisze:Wrzuć go trochę do szklanki odstanej kranówki i zmierz parametry przed i po ok. 24h


Zrobiłem tak jak pisałeś i oto wyniki:

1. Parametry wody z kranu po nalaniu do szklanki
pH - 7,8
gH - 16
kH - 12

2. Parametry wody w szklance po odstaniu 24h
pH - 7,8
gH - 17
kH - 12

3. Parametry wody ze żwirem z akwarium po odstaniu kolejnych 24h
pH - 7,8
gH - 17
kH - 12

4. Aktualne parametry wody w akwa
pH - 7,8
gH - 24!
kH - 13


Co w takim razie może zatwardzać wodę! Żwir w szklance nie zatwardził wody. W wodzie w akwa poza filtrem są rośliny, ryby, filtr, grzałka, termometr i parę ślimaków.

Help.
Jutro kupię wodę demineralizowaną i zobaczę jak się będzie to gH zachowywać. Tylko ile wlać tej wody (akwa 25l)?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: Hunter » 26 marca 14, 19:17

24h to mało. Minimum 72h, do tego trzeba mieszać zamieszać piach w szklance raz dziennie ;)

Jakie wkłady w filtrze?
Jakieś inne ozdoby? Kamienie?
Pod piaskiem jest jakiś substrat, ziemia? Jeśli tak to jakie?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: skrzatekMK » 26 marca 14, 19:22

Hunter pisze:24h to mało. Minimum 72h, do tego trzeba mieszać zamieszać piach w szklance raz dziennie

Teraz mi to piszesz :( Ale po 24h też powinno coś wyjść

Hunter pisze:Jakie wkłady w filtrze?

Sama gąbka

Hunter pisze:Jakieś inne ozdoby? Kamienie?

Brak

Hunter pisze:Pod piaskiem jest jakiś substrat, ziemia? Jeśli tak to jakie?

Pod żwirem jest tylko szyba dna akwa.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: Hunter » 26 marca 14, 19:38

Zazwyczaj podłoża zatwardzają wodę, bo w swoim składzie (lub są po prostu zabrudzone) zawierają wodorowęglany wapnia, czasami magnezu. Wtedy w górę leci KH a za nim GH. U Ciebie widzę wzrost tylko GH, wniosek jest taki, że wzrasta twardość trwała, gdyż GH jest sumą trwałej i nietrwałej (KH). Twardość trwała:
wikipedia pisze:Twardość wody dzieli się na:
nietrwałą (przemijającą, węglanową) - która jest generowana przez sole kwaśne kwasu węglowego - wodorowęglany
trwałą - która jest generowana przez sole innych kwasów, głównie chlorki, ale też siarczany, azotany i inne.

Zatem napisz jakich nawozów używasz - jeśli używasz - rozkład martwej materii organicznej też ma tutaj znaczenie, więc polecam odmulić dno, wyciąć obumarłe rośliny i zbić azotany bo pewnie są na wysokim poziomie.

Jak coś pomotałem to sorry :P

Problem może być bardziej złożony :D IMO polecam zbadać podłoże w szklance wody destylowanej, po 72 godzinach. 24 to naprawdę zbyt krótko, żeby jakieś wyniki wyszły na wodzie kranowej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: skrzatekMK » 26 marca 14, 19:46

Hunter pisze:Zatem napisz jakich nawozów używasz - jeśli używasz

Nie używałem i nie używam

Hunter pisze:Zazwyczaj podłoża zatwardzają wodę, bo w swoim składzie (lub są po prostu zabrudzone)

Czyli może jednak wygotować podłoże? Bowiem to co jest teraz zostało tylko wypłukane pod wodą kranową. Którą twardość wody sprawdza się poprzez polanie żwiru octem?

Hunter pisze:polecam zbadać podłoże w szklance wody destylowanej, po 72 godzinach

Sprawdzę i zdam relację

Azotany zmniejsza się poprze wymianę wody?


btw, to zauważyłem, że jak ostatnio wymieniłem 20% wody to przez jakiś dzień/dwa ryby wyglądały lepiej/zdrowiej.

A ile dolać do akwa wody demineralizowanej, aby na czas testów żwiru obniżyć to gH?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: Hunter » 26 marca 14, 19:58

skrzatekMK pisze:Którą twardość wody sprawdza się poprzez polanie żwiru octem?

Nietrwałą? Chyba tak :D

skrzatekMK pisze:Azotany zmniejsza się poprze wymianę wody?

Podmianę. Wymieniać, nie wymieniaj. Podmieniaj.

skrzatekMK pisze:A ile dolać do akwa wody demineralizowanej, aby na czas testów żwiru obniżyć to gH?

Do akwarium nic nie wlewaj. Zajedziesz ryby tymi wahaniami parametrów. Najpierw znajdź przyczynę, potem ją wyeliminuj, a dopiero potem zbijaj powoli parametry w akwarium do pożądanych.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
davidvilla
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 768
Rejestracja: 28 stycznia 14, 22:20
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: davidvilla » 27 marca 14, 15:38

skrzatekMK pisze:
kuba4410 pisze:Czym mierzyłeś parametry?


Testerami: http://www.rybarium.pl/aquatest-ph.html i http://www.rybarium.pl/aquatest-gh-kh.html


Zaletą testów zoolek jest niestety tylko niska cena. Wartości które podają są w wielu przypadkach nieprawdziwe.

Prawdę mówiąc sprawdziłbym najpierw co leci z twojego kranu. Normy wody EU są dosyć elastyczne. Może się okazać że NO3 już w kranie masz na poziomie 40;/
Tak jest na przykład u mnie. Ph 8-9 a GH czasami dochodzi do 31 stopni niemieckich. Niestety są to wartości w normie. Problem w tym że u mnie mieszana jest woda z rzeki Dłubnia (gdzie woda jest w miarę miękka - 17 niemców) ze studnią głębinową gdzie z kolei płynie czysty kamień.
Pozostaje też kwestia testów. Niekoniecznie podają prawdziwe wartości.

Używaj opcji Obrazek/Hunter
Ostatnio zmieniony 27 marca 14, 16:28 przez davidvilla, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: skrzatekMK » 28 marca 14, 13:12

Mały off topic.

Poruszyłem swój problem na innym forum akwarystycznym i pierwsza odpowiedź jaką dostałem to:

"A nie wiesz po co zadajesz sobie tyle trudu? te rybki możesz trzymać nawet w kałuży pod domem, to czy będzie miała 16stopni czy 28 to i tak im większej różnicy nie zrobi, a czystość? Popatrz w jakich naturalnych warunkach żyją nasze rybki akwariowe to zaczniesz się zastanawiać nad sensem stosowania 24h filtra w zbiorniku. "

Koniec off top

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody dla gupików.

Postautor: Hunter » 28 marca 14, 14:22

skrzatekMK pisze:A nie wiesz po co zadajesz sobie tyle trudu? te rybki możesz trzymać nawet w kałuży pod domem, to czy będzie miała 16stopni czy 28 to i tak im większej różnicy nie zrobi, a czystość? Popatrz w jakich naturalnych warunkach żyją nasze rybki akwariowe to zaczniesz się zastanawiać nad sensem stosowania 24h filtra w zbiorniku.

Super. Róbmy tak dalej to nasze ryby akwariowe skończą w breloczkach do kluczy, jak te od Chińczyków.
http://ulubiency.wp.pl/kat,1010779,titl ... &_ticrsn=3
Nie na tym polega akwarystyka... Poziom wypowiedzi niektórych użytkowników Internetu daje dużo do myślenia o dalszej globalizacji tego medium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości