korzeń w akwarium

Katarzyna
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 7 lipca 04, 16:19

korzeń w akwarium

Postautor: Katarzyna » 7 lipca 04, 16:35

W moim 73 litrowym akwarium z niewielką obsadą ryb mam "korzeń" (teraz wydaje mi się, że jest to po prostu jakiś fragment gałęzi, a nie żaden tam korzeń) zakupiony w sklepie akwarystycznym. I odkąd go mam, mam także problemy z filtrem (Aqua Szut Turbo 3W)- włókninę muszę płukać lub wymieniać co 5,6 dni (kiedys co 2-3 tyg), poza tym "korzeń" po mału się "kurczy". W sklepie powiedziano mi, że filtr tak zanieczyszczają odchody glonojada, który "korzeniem" się zajada (zamiast glonami) i nic złego się nie dzieje, skoro korzeń nie gnije etc. Teraz nie wiem, czy mam go wyrzucić, skombinować nowy, w ogóle z korzenia zrezygnować, czy pogodzić się z bardzo częstym płukaniem filtra?

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: korzeń w akwarium

Postautor: Hawk » 7 lipca 04, 16:54

Sprzedawca ma racje- glonojad zjada sobie zewnetrzne warstwy korzenia bo lubi ;) sa odmiany ktore robia to w zastraszajaco szybkim tempie ale to inna bajka. Glonojad( mam na mysli plechostomusa) czesto jest mylony przez ludzi, owszem zjadaja one glony ale sporadycznie, od glonow sa kosiarki ;)
Ja na twoim miejscu upewniilbym sie czy to napewno koren poswiecony do akwa, jak nie to po prostu kupilbym ladny nowy

Pozdrawiam

[ Dodano: 2004-07-07, 16:59 ]
a zapomnialbym ;) Glonojady są to istne "maszyny" produkujace ogromne ilosci odchodow.. wiec to zadne anomalia.
Co do filtra...to zastaowilbym sie nad dodatkowym filtrem lub mocniejszym, tzn o wieszej wydajnosci( do wiekszego akwa)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: korzeń w akwarium

Postautor: Idzikowski » 9 lipca 04, 10:42

Glonojady żywią się w wiekszości celulozą znajdującą się w korzeniach. Zeskrobują one sobie korzeń i tak się żywią, a nazwa glonojad już się przyjęła tak, że to ryba zjadająca glony co właściwie prawdą nie jest bo glony to chyba najmniejszy składnik ich diety.

Jak kolega wyżej powiedział od glonów są kosiarki, otoski i tego typu ryby.

Produkują dużo zanieczyszczeń, ponieważ mogą jeść, skrobać ten korzeń i nawet 24h na dobę więc czemu tu się dziwić. Sam mam dwa 40cm okazy w jednym z akwarii i metodą na to jest nie ograniczenie korzeni bo co innego będą jadły, chyba, że je się dokarmia i faktycznie to jedzą, ale to nie to samo. Metodą jest filtr o dużym przepływie, taki, który bardzo szybko wciągnie do środka zanieczyszczenia plus do tego oby miał porządną warstwę biologii.

Rulez
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 16 czerwca 04, 20:11

Re: korzeń w akwarium

Postautor: Rulez » 9 lipca 04, 21:07

U mnie jest to samo z glonojadami. Mam dwie 16 cm Panaque nigrolineatus i tak jak Idzikowski mówi korzeń potrafią skrobać cały czas. Tak samo jest z zabrudzeniami wody.
Powiedz nam jaki gatunek glonojada hodujesz ponieważ np Hypancistrus zebra nie słynie z skrobania korzenia, natomiast inaczej się ma rzecz z innymi przedstawicielami z rodziny zbrojnikowatych. Ja nie spotkałem sie ztym ,żeby zwykły ancistrus potrafił tak zanieczyścić wodę tym bardziej ,że w akwarium 65 litrowym miałem 3 sztuki i nigdy nie miałem problemu z zanieczyszczeniem wody przez osobniki tego gatunku. Życzę sukcesów w hodowli.

Elixir
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 9 lipca 04, 21:26
Lokalizacja: Częstochowa

Re: korzeń w akwarium

Postautor: Elixir » 9 lipca 04, 21:29

Ja tylko chciałem powiedzieć, żr Rulez to ja Elixir.... :lol:
Życzę wszystkim sukcesów w hodowli ryb...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości