Kupno akwarium

Sopson
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 20 lutego 13, 17:45

Kupno akwarium

Postautor: Sopson » 4 marca 14, 16:01

Witam zamierzam kupić akwarium 60-112 litrów proszę was o poradę co wybrać żeby nie dać się nabrać proszę was o propozycje , mam na wszystko 300 zł . :niewiem: pomocy za dużo tego ;)

pzadykowicz
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 marca 14, 09:32
Lokalizacja: Białystok

Re: Kupno akwarium

Postautor: pzadykowicz » 4 marca 14, 17:11

Przede wszystkim napisz jak widzisz to akwarium. Chociaż zarys tego, co chcesz mieć. Jakie zwierzęta, więcej czy mniej roślin. Biotopowo czy ogólniaka.
Bo naprawdę jest tak wiele możliwości, że nikt Ci nie doradzi fachowo bez żadnych informacji z Twojej strony.
I już różnica między 60 a 112 litrami w koszcie sprzętu może być ogromna.
Zatem daj zarys, napisz jakie ryby Ci się podobają, jakie rośliny, jakie masz pomysły. I coś się doradzi ;)

el_muerte
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 542
Rejestracja: 26 grudnia 13, 18:24
Lokalizacja: Toruń

Re: Kupno akwarium

Postautor: el_muerte » 4 marca 14, 17:45

Oprócz tego zdecyduj czy nowe, czy używane. W dużym mieście upolować używany zestaw to żaden kłopot.
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

Akwarium 54 l a w nim:
10 x Paracheirodon innesi, 3 x Corydoras pygmaeus, 3 x Macrotocinclus affinis,
2x Apistogramma borellii, 1 x Pomacea diffusa

Sopson
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 20 lutego 13, 17:45

Re: Kupno akwarium

Postautor: Sopson » 4 marca 14, 17:52

ok w sumie tak ;) zdecydowałem się na 60 litrów ponieważ nie bede miał kasy na większe

akwarium 60 litrów
chce tam zrobić akwarium na ziemi ogrodowej low tech według Diany ...
akwarium bitopowe Azja
ziemię przykryję piaskiem lub żwirem wolał bym piasek ale słyszałem ze duzo lepszy jest żwir wyprowadzcie mnie z błędu jak nie mam racji
akwarium zarośniete całe rośliny typowo do low techa mech jawa tez mam to moze wykorzystam , moczarka , cabomba nurzaniec gałezatka, mam tez nawozy micro macro i carbo od kolegi z forum ale chyba metoda diany to nie potrzeba , chciałbym mieć korzeń w akwarium liście debu szyszki olchy i troche torfu do tej ziemi i mam 1 ładny kamien to tez chciałbym go umiescic .
obsada : nr 1 bojownik 1+2/3 , razbory klinowe x8 , i coś na dno
nr 2 bojownik 1+2/3 , branka pięcioprega x8 - można tak :P ??
nr3 nie bitopowe p.Ramireza 1+1 , hokejówka amazonska x6,7 , kirysek , otosek
ogólnie podobaja mi sie otoski i kiryski z przewaga na otosy bo nigdy ich nie miałem a sa fajne jakas ławicowa rybka i cos jak bojownik , p. Ramireza może zaproponujecie jakas obsade fajna i sprawdzona zalezy mi zeby to bylo tak dograne aby wszystkie ryby żyły w optymalnych warunkach prosze o pomoc.
Ostatnio zmieniony 7 marca 14, 16:25 przez Sopson, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Danquei
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 10 listopada 13, 21:35

Re: Kupno akwarium

Postautor: Danquei » 4 marca 14, 17:55

Jeśli chodzi o obsadę to pod Azję ja byłbym za tym by był bojownik+ razbory Espei/Hengeli bo są troche mniejsze od klinowych a na dno 6 Piskorków. Chociaż te 60l to takie minimum dla Piskorków ale powinny mieć tam dobrze. Oczywiście w przypadku piskorków to jako podłoże tylko piasek.

pzadykowicz
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 marca 14, 09:32
Lokalizacja: Białystok

Re: Kupno akwarium

Postautor: pzadykowicz » 4 marca 14, 22:39

Jak chcesz biotop Azji na 60l to proponuję:
Poszukać używanej pokrywy przerobionej na T5. Bo to będzie raczej akwa 60x30cm. W T8 masz do tej pokrywy świetlówkę 15W, a T5 jest 24W. Sam ostatnio taką przerabiałem to zapłaciłem 120zł plus koszty pokrywy. Na pokrywie można zaoszczędzić parę groszy szukając właśnie używek. To jest nieawaryjna część akwa (chyba, że rozwalisz ją mechanicznie).
Szkło to koszt 50-70zł. Zależy od marży sklepu.
Grzałka jakieś 50W, zależna od tego jakie masz mieszkanie. Jak masz ciepły dom (24+) to nie ma co inwestować w droższe o większej mocy. Ale z drugiej strony nie oszczędzaj na chińszczyźnie. Tandeta jak Ci padnie to zrobi zwarcie i po obsadzie. Lepiej kupić coś markowego. Tak jako przykład, dużo osób nie poleca starszych typów grzałek Aquaela, ale ja mam Aqauele i Aquaszuty (ta sama fabryka ale pod inną nazwą) od lat i jeszcze nie miałem ani jednej awarii. Koszt 40-60zł.
Filtr. To w zasadzie najważniejsze. Tu nie ma co oszczędzać. Powiem więcej. Lepiej poczekać ze startem akwa 1-2 miesiące żeby odłożyć na lepszy sprzęt. Od razu sobie wybij z głowy wszelkie tanie produkty. Produkty made in china są wadliwe, a filtr w akwarium NIE MOŻE być wadliwy. Wystarczy kilka godzin niedziałającego filtra i cofasz się o kilka tygodni. Cała flora bakteryjna Ci pada, narusza się cykl azotowy, "pada" chemia w akwarium i jesteś automatycznie na etapie dnia pierwszego w którym wlewałeś wodę.
Przy filtrze znajdziesz tyle samo przeciwników, co zwolenników przy każdym rodzaju. Kubełek, kaskada, wewnętrzny, gąbkowy na napowietrzacz, hamburski, sump. Tu musisz sam poczytać, poszukać co Ci pasuje. Ode mnie: jeśli kaskada, to Aquael FZN (1 lub 2 z naciskiem na 2). Chodzą u mnie od 5 lat bez przerwy i nic nie wymieniałem, żadnej części. Koszt jakieś 100zł.
Co do roślin. Olej kabombę. Weź limnophile sessiliforę. Wygląda podobnie, a jest z Azji. Spróbuj azjatyckie paprocie (różdżyca, łac. ceratopteris). Mało wymagające są też cryptocoryny, a do posadzenia na korzenie microsorium.
Ryby: ode mnie, jako pasjonata bojowników, nie usłyszysz polecenia haremu bojowników. Wbrew pozorom nie jest to ryba dla początkujących (chociaż ma dużą tolerancję na warunki wodne). Poszukaj jakiejś ławiczki rasborek. Polecam też danio margaritatus (ale one muszą mieć gęstwinę w akwa, bo są płochliwe). Z ławic na pewno odpada naga ukleja. Nie przepada za garbnikami, a chcesz dać korzenie, dąb, olchę i torf. Z całą pewnością w takim LT dobrze będą czuły się piskorki Kuhli, Myersa, Oblonga. Jak już się uprzesz na bojownika, to proponuję samego samca. To ryba samotnik. Nawet 1000 litrów wody tego nie zmieni. Poza tym on woli wysokie temperatury, więc biorąc bojownika automatycznie ograniczasz sobie wybór ryby ławicowej.
Przemek

vietvodao
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 23 lutego 14, 17:43

Re: Kupno akwarium

Postautor: vietvodao » 5 marca 14, 11:49

Jeżeli chcesz akwarium Low Tech na ziemi ogrodowej, zakup żwirek rzeczny, którym przykryjesz ziemię. Pamiętaj o zachowaniu odległości między szybą a warstwą ziemi.
Co do filtra, nie kupuj za mocnego o wysokiej filtracji. W LT woda nie będzie i tak krystalicznie czysta, wystarczy ruch wody w zbiorniku.
Ważnym czynnikiem jest oświetlenie, nie mniejsze niż 0,5W/litr.
Co do ryb i roślin: Ławicowa razbora plus różne rodzaje kryptokoryn.

Sopson
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 20 lutego 13, 17:45

Re: Kupno akwarium

Postautor: Sopson » 5 marca 14, 17:40

rozumiem więc tak :
chcę kupić zwykła 60siatke 60x30x35
z oświetleniem 15w
grzałkę aquaela 50 w
filtr nie wiem ale jakiś wewnetrzy nie chce niszczyć pokrywy
bardzo bym prosił o podanie obsady do takiego zbiornika wyleczyłem się już z Bojownika i otosów ( bo to trudne ryby w utrzymaniu )
chodzi mi o to ze coś na dno , coś ławicowego i coś zamiast bojownika myślałem o platkach czy to dobry wybór ? lub takie rybki co w parach zyja zeby cos wiekszego było tez niz te razborki . Piskorki mi sie nie podobaja wole kirysy piskorek to takie wezowate a w moim baniaku to to zamecze , podobają mi sie tez brzanki pieciopregie prosze o jakies obsady do tego akwa z tymi rybkami w zologi mam takie:
brzanka piecioprega , razbora galaxy , razbora klinowa, kirysy rózne rodzaje , platki , Ramirezki , zwinnik czerwonousty ,
kryptokoryny fajne są co jeszcze do tego ?
chcę już zakonczyc to i zaczac kupowac ;)
Ostatnio zmieniony 7 marca 14, 16:27 przez Sopson, łącznie zmieniany 1 raz.

vietvodao
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 23 lutego 14, 17:43

Re: Kupno akwarium

Postautor: vietvodao » 6 marca 14, 09:34

Wszystko zależy jakie akwarium chcesz założyć. Czy to ma być LT czy HT czy CW, itd...
Jak już będziesz to wiedział wówczas kupujesz potrzebne rzeczy oraz zwierzęta i rośliny.

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Kupno akwarium

Postautor: kuba4410 » 6 marca 14, 18:33

vietvodao pisze:Jak już będziesz to wiedział wówczas kupujesz potrzebne rzeczy oraz zwierzęta i rośliny.

Zwierzęta dopiero po kilku tygodniach...

Sopson
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 20 lutego 13, 17:45

Re: Kupno akwarium

Postautor: Sopson » 6 marca 14, 20:17

a co jest łatwiejsze w utrzymaniu ?
Mi się wydaje że low tech :_ ) , bo z nawozami to róznie bywa ja np sobie nie poradziłem i od huntera mam te nawozy stosowałem je ale nie sprostałem i glony powstały dlatego raczej low tech i nieduże oświetlenie bede miał wtedy większe szanse że glony nie powstaną i mniej roboty . tak to bedzie low tech na ziemi ogrodowej na 100% jako podłoże dam piasek .

aquapsychol
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 548
Rejestracja: 11 stycznia 14, 17:26

Re: Kupno akwarium

Postautor: aquapsychol » 6 marca 14, 21:21

Sopson pisze:a co jest łatwiejsze w utrzymaniu ?
Mi się wydaje że low tech :_ ) .

Oczywiscie że LT jest łatwiejszy w utrzymaniu, tańszy itp ALE
Już na etapie zakładania akwarium musisz całą potrzebną wiedze miec wykutą na blache. Nic nie ma prawa Cie zaskoczyc. Musisz miec wszystko przygotowane. Musisz byc cierpliwy. Musisz sie przygotowac że mimo wszystko i tak LT bedzie mniej efewktowny.
Te wszystkie zabawki Zestawy CO2, nawozy, super swiatełka, poteżne filterki, markowe podłoża. Powstały nie po to żeby wąska grupa speców mogła sie chwalic swoimi super akwariami w necie. Tylko żeby przecietny akwarysta miał szanse zrobic sobie prawdziwe cudo. One nam ułatwiają życie. Pomagają osiągnąc wiecej i tyle.
No ale jeśli czujesz sie na siłach to stawiaj LT. Ja mimo wszystko bede sie posiłkował ułatwiającymi życie zabawkami. Jakos nie chce mi sie planowac wszystkiego na dwa lata do przodu :D

A jeszcze jedno prosze nie mylic zaniedbanego bidulbajora z LT.

Sopson
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 20 lutego 13, 17:45

Re: Kupno akwarium

Postautor: Sopson » 6 marca 14, 22:17

wiesz każdy kiedyś zaczyna może sie okaze że moje bedzie ładniejsze w low techu niż twoje na tych wszystkich nawozach . A bajoro hmm są gusta i guściki mi np podoba się aranżacja low tech i paten z ziemią takie wyzwanie i zarazem niewiadoma co urośnie a co nie . I bajoro powiadasz hmm zobaczymy ....
Ostatnio zmieniony 7 marca 14, 15:55 przez Sopson, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
davidvilla
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 768
Rejestracja: 28 stycznia 14, 22:20
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: Kupno akwarium

Postautor: davidvilla » 7 marca 14, 10:51

Moja rada: skorzystaj z tablica.pl
Kilka pozycji pierwszych z brzegu:
http://tablica.pl/oferta/akwarium-112l- ... f44659596e
http://tablica.pl/oferta/akwarium-65l-a ... 51c14a5008
http://tablica.pl/oferta/akwarium-z-wyp ... 51c14a5008
http://tablica.pl/oferta/akwarium-profi ... 51c14a5008

Przy ograniczonym budżecie warto pogmerać na tablicy. Kupisz tam zarówno sprzęt jak i ryby, rośliny.

Sopson
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 20 lutego 13, 17:45

Re: Kupno akwarium

Postautor: Sopson » 7 marca 14, 15:58

mam samo akwarium 60x30x35
do tego dokupię belkę oświetleniową belka
grzałkę 50 w aquaela
i filtr aqua clear 30

Dobry pomysł ??

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 103 gości