Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Delbuthos
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 22 września 13, 22:12

Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Postautor: Delbuthos » 23 września 13, 17:42

Witam

Po wielu latach przymierzania się do postawienia akwarium wreszcie dostałem zielone światło i mogę ten cel zrealizować.

Zamówiłem akwarium o wymiarach 198*33*60.
Obsada docelowa : Głównie Paletki około 10 sztuk + mniejsze rybki

Potrzebowałbym kilku porad odnośnie jaki sprzęt zastosować ponieważ moje akwarium ma stać pomiędzy 2 pokojami. Chciałbym uzyskać taki efekt aby w akwarium było jak najmniej widocznych plastikowych rurek grzałek itd.

Troszeczkę poczytałem, ale ciężko rozważyć wszystkie dostępne warianty, nie wiem czy np. coś co zaplanuje w ogóle wypali itd.

Jestem praktycznie zdecydowany na filtr zewnętrzny Eheim, zastanawiałem się również nad filtrem tej firmy z wbudowaną grzałka, ale nie wiem jakie są Wasze opinie o takim rozwiązaniu. Jest ten model z grzałką dużo droższy a sama grzałka nie jest znowu aż taka duża.
Odnośnie filtrów tej firmy, nurtuje mnie 1 sprawa, w instrukcji jest napisane, że woda może być pompowana na wysokość 1.8m. Czy ktoś z Was ma doświadczenie z tymi filtrami ? , jeżeli tak to mam pytanie :
Czy będzie ten filtr w stanie pompować wodę wyżej jak wymienione 1.8m , musiałbym uzyskać wysokość 2.3 m , wtedy filtr mógłbym postawić w innym pomieszczeniu piętro niżej. Ten model z grzałką pompuje na 2.6m .

Czy przy zastosowaniu filtra zewnętrznego , muszę w akwarium zamontować dodatkowy filtr wewnętrzny mechaniczny ? Czy mogę to rozwiązać w jakiś inny sposób , tak aby jak najmniej oszpecać zbiornik ?

Chciałem do zasysania wody z akwarium jak i do powrotu już oczyszczonej wody z filtra zastosować szklane wlewy Zastanawiam się czy to może także służyć jako napowietrzanie akwarium.

Jeżeli ktoś z Was będzie miał jakieś sugestie z góry dziękuję, jestem skłonny rozważyć różne warianty cenowe. Bardzo zależy mi na tym aby akwarium było jak najmniej zawalone sprzętem i rurkami.

Pozdrawiam
Delbuthos

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Postautor: marrkus85 » 25 września 13, 20:18

Zastanawiałeś się nad montażem sumpa? Komin mógłbyś ukryć w ścianie Sump pod akwa albo nawet jak chcesz to piętro niżej i porządna pompa.
Jeżeli decydujesz się na kubeł to napisz konkretnie jaki. Ogólnie im niżej filtr stoi i ma dłuższe węże tym coraz bardziej spada przepływ.
Co do tych szkiełek od ssawy i wylewki można u kogoś na zamówienie zrobić i na pewno nie będzie tyle kosztowało. Może ktoś z forum miałby namiary do tego pana.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Postautor: deXter » 25 września 13, 22:10

Na forum Ra jest kontakt do pana, który wylewki robi za 70 zł komplet.
Pompa w sumpie będzie musiała być bardzo duża skoro ma podnosić na prawie 2.5 metra, będzie to jadło prąd i bardziej się będzie opłacało założyć pompę CO :)
Osobiście byłbym za przelewem bocznym wody z akwarium i powrotem jak w akwariach morskich na tych fajnych elastycznych rurkach.
Co do systemu filtracji to kubeł skończy tak jak napisał Marek i niestety jeden filtr to według mnie trochę mało ;/
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Delbuthos
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 22 września 13, 22:12

Re: Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Postautor: Delbuthos » 27 września 13, 21:31

Dłuższy czas nikt nie odpisywał mi na posta, dlatego szukałem też pomocy na innych forach. Wszyscy odradzali mi rozwiązanie z filtrem kubełkowym, dlatego wyburzyłem w domu jedną ściankę, obecnie spawam stelaż pod akwarium. Wszystko po to aby postawić sumpa i aby odległości do akwarium nie musiały być tak duże.

Przelew boczny u mnie nie wchodzi w grę, dlatego postawiłem na komin.

Obecnie schemat , który opracowałem wygląda tak .

1. Elektrozawór, otwarty jak jest prąd, zamknięty jak nie ma.
2. To samo co w 1
3. Czujnik do mierzenia parametrów wody po osmozie
P - Pompa
G- Grzałka

Zasilanie będzie na średnicy 25mm spływ na 40mm .
Odprowadzenie nadmiaru wody będzie zrobione w sumpie.

Prawdopodobnie zrezygnuje z elektrozaworu na spływie z akwarium, bo przecież jest praktycznie zbędny, woda w razie awarii prądu nie spadnie w akwarium poniżej linii grzebienia.

Czytałem gdzieś o tym Panu robiącym rurki szklane, ale zastanawiam się też czy samemu nie wykonać wlewu z bezbarwnego plexi .

Dziękuję za pomocne odpowiedzi i będe wdzięczny za następne sugestie, we wtorek wiercę dziury w zbiorniku.

Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Postautor: deXter » 27 września 13, 22:36

Po co Ci DI?
Wywal w ogóle elektro przecież jak będziesz miał zanik prądu to pompa też nie będzie działała.
Policz sobie tylko dobrze supma, aby był w stanie przyjąć nadmiar wody z akwarium :)
Imo koniecznie zrób rewizję w kominie.

Nadmiar wody tzn, że osmoza pracuje cały czas?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Delbuthos
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 22 września 13, 22:12

Re: Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Postautor: Delbuthos » 28 września 13, 07:42

DI chciałem zastosować do dokończenia filtracji po RO.
Elektrozawór przed RO, będzie musiał być, bo woda z niego będzie inaczej cały czas wlatywała do akwarium.
Tak filtr RO, będzie pracował cały czas, prawdopodobnie zastosuje kranik kropelkowy do regulacji.

Odnośnie rewizji, mój pierwszy projekt zakładał jej zamontowanie, ale pewien hodowca, do którego się wybrałem po poradę powiedział, żebym wywalił bo jest niepotrzebna.

Jakie zadanie oprócz awaryjnego spływu ma rewizja ?

Sumpa chciałem zamontować 120 litrów, mogę lokalnie dostać takie używane akwarium.
Czytałem, że sump powinien być od 10-20 % akwa, ja będę miał zbiornik 550l czyli wychodzi, że 120l powinien dać radę.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Postautor: Hunter » 28 września 13, 12:05

Delbuthos pisze:Czytałem, że sump powinien być od 10-20 % akwa, ja będę miał zbiornik 550l czyli wychodzi, że 120l powinien dać radę.

Zależy jakie wymiary będzie miał Twój. Dexter dobrze mówi, brak prądu = pompa przestaje działać, nadmiar wody z akwarium i to co jest w zasilaniu spadnie do sumpa, jak będzie za mały, to go przebierze.

Patent z RO ciekawy, pobór wody też będzie ciekawy :P
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wolfik
Ryba
Ryba
Posty: 105
Rejestracja: 7 kwietnia 05, 09:04

Re: Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Postautor: Wolfik » 28 września 13, 12:29

Dexter słusznie prawi.
Co do pompy, która "udźwignie" wodę na 2,5 metra do góry, to co najmniej 50-60W mocy.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Postautor: deXter » 28 września 13, 15:12

Wolfik pisze: najmniej 50-60W mocy.

Niekoniecznie. i w końcu nie będzie to 2.5 metra :)

Delbuthos pisze:Elektrozawór przed RO, bę

To tak, chociaż ja bym wolał ustawić tak RO, aby nadrabiało za parowanie plus w ciągu tygodnia wymieniało 100% teoretycznej wody w akwarium :) Łatwo policzyć i zrobić.
Co do elektro za pompą i na odpływie z akwarium dla mnie zbędny bajer i gorzej jak nie zadziała. Wolałbym tak zrobić sump aby w razie czego przyjął nadmiar ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Delbuthos
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 22 września 13, 22:12

Re: Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Postautor: Delbuthos » 28 września 13, 20:15

Znalazłem akwarium na sumpa o pojemności 140l , tak więc na pewno wystarczy.
Poczytałem o rewizjach w kominie, i dla spokoju też zrobie.
Odnośnie elektrozaworów, to będzie tylko ten przed RO, on będzie służył jako zawór bezpieczeństwa.
Sump jest dość duży a ponadto będzie w nim odpływ bezpośrednio do kanalizacji.

Zastanawiam się tylko czy nie kupiłem za słabej pompki, odległość od miejsca tłoczenia do najwyższego miejsca rury wlotowej to 1.6m.
Kupiłem coś takiego
Rura wlewowa to 25mm.

Muszę poczytać coś więcej o pompach.

Wolfik
Ryba
Ryba
Posty: 105
Rejestracja: 7 kwietnia 05, 09:04

Re: Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Postautor: Wolfik » 28 września 13, 20:22

pompka spokojnie da rade przy 1,6m

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium 390L oglądane z 2 stron, jaki sprzęt zastosować ?

Postautor: deXter » 29 września 13, 09:10

Delbuthos pisze:do najwyższego miejsca rury wlotowej to 1.6m.

Pamiętaj tylko o jak najmniejszej ilości kolanek i aby droga tej rurki była możliwie jak najprostsza
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości