Żwir,podłoże do ogólnego

Seledynka
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 24 maja 13, 12:41

Żwir,podłoże do ogólnego

Postautor: Seledynka » 29 sierpnia 13, 10:55

Witam,przechodze z akwa112l na 450l gdzie będzie troche roślinek i ogólna obsada .Zastanawiam się nad żwirkiem kwarcowym 1-2 mm i tu mam pytania. Do tej pory miałam substrat czarny i na to żwirek 2-4mm teraz zastanawiam się czy moge użyć samego żwirka i dodawać jakieś tabletki nawożące czy one będą wystarczające dla funkcjonowania roślin? No i czy żwirek o granulacji 1-2 mm będzie dobry czy są jakieś wady jego przy zastosowaniu w akwa? Może być zbyt drobny i powodować jakieś problemy?

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Żwir,podłoże do ogólnego

Postautor: Doody » 29 sierpnia 13, 11:47

Możesz zastosować sam żwirek i nawozić tylko i wyłącznie słup wody.
Granulacja 1-2 wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.
Oczywiście można stosować pałeczki, tabletki, kulki nawozowe, ale moim zdaniem nawożenie słupa wody jest wystarczające.
440l - Roślinne

Seledynka
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 24 maja 13, 12:41

Re: Żwir,podłoże do ogólnego

Postautor: Seledynka » 29 sierpnia 13, 11:55

Bardzo fajnie że pozytywna odpowiedź i po mojej myśli w takim razie moge odpuścić sobie substraty ,z tym żwirkiem to wyczytałam coś o gniciu czy zbijaniu ,beztlen czy coś takiego już kurcze nie pamiętam i odnosiło to się do małej granulacji ale może pomieszałam z piaskiem dlatego wole się upewnić bo później zmieniać 450l to średnia przyjemność. Na tą chwile do 112l daje osobno potas w płynie i żelazo oraz CO2 w płynie czy mowa o takim nawożeniu słupa wody?

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Żwir,podłoże do ogólnego

Postautor: Doody » 29 sierpnia 13, 12:08

Ja mam roślinniaka 440l.
Wystartowałem na ASII, ale dzisiaj nie bałbym się wystartować na samym, żwirku.
Aby przez kilka lat utrzymać ładny zbiornik (mój ma ponad 4 lata), trzeba co kilka miesięcy robić generalne "remonty" roślin (wyrywanie wszystkiego i sadzenie od nowa). Na żwirku jest to zrobić najłatwiej.
Myśląc o kompleksowym nawożeniu miałem na myśli linie nawozów np. Planta Gainer Makro, Mikro, Ferro, i ewentualnie Hydrominerale do uzdatniania wody.
Możesz oczywiście bawić się w sole i własne mikro. Znajdziesz mnóstwo informacji na holenderskie.pl.
Jeżeli poważnie chcesz się zajmować roślinami musisz jeszcze dołożyć instalację CO2 (butla, reduktor, zaworek precyzyjny, elektrozawór, licznik bąbelków i jakiś dyfuzor lub atomizer.
Życzę powodzenia :-)
440l - Roślinne

Seledynka
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 24 maja 13, 12:41

Re: Żwir,podłoże do ogólnego

Postautor: Seledynka » 29 sierpnia 13, 12:28

Ja też właśnie mam pod żwirkiem ASII i zrobiłam lekki młyn z czasem i wymieszane to wszystko a przy odmulaniu lekko wkurzam się bo nie wiem czy to syfek czy substrat mi tak mąci dlatego teraz wole sam żwirek i fajnie że jest to możliwe :) wcześniej podawałam różne linie nawozów ale z czasem testy mi nieciekawe wychodziły i był temat nie dawaj fosforu nie dawej tego tamtego i zatrzymałam się na potasie z żelazem,a jakbyś mógł mi wskazać jaki zestaw byś używał w komplecie ? Mam na myśli codzienne nawożenie czy to byłby zestaw co podałeś ( Planta Gainer Makro, Mikro, Ferro) czy to był tylko przykład ? Chciałabym mieć konkretne nawozy do codziennego podawania bez wzajemnego wykluczania bo jak pytałam w sklepie to zaproponowali 20 butelek każda co innego a na etykietach dodatkowy młyn co z czym nie łączyć i w efekcie dalej nie wiedziałam czy podaje czegoś w nadmiarze a coś pomijam. W skrócie : masz akwa ,rośliny ruszają i co podajesz codziennie z tych nawozów ? jesteś roślinny to najlepsze źródło wiedzy :) bo z instalacją to jeszcze troszke czasu zejdzie

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Żwir,podłoże do ogólnego

Postautor: Doody » 29 sierpnia 13, 12:46

Polecam linie PG. U mnie sprawdzała się super. Nie jest niestety tania :sad:
Ale zanim "nauczysz się" swojego zbiornika warto zacząć na tej linii.
Ponieważ ja używam wody z filtra RO, dodaje Hydrominerale dla uzdatnienia wody.
Masz wtedy idealny skład wody pod względem stosunku Mg do Ca itd.
Potem wg wskazań na opakowaniu dodajesz PG Makro (red lub green w zależności od roślin i ilości światła - polecam red) Mikro zaczynasz od połowy podanej przez producenta ilości i zwiększasz przy niedoborach. Oczywiście rozpoczęcie nawożenie po całym procesie dojrzewania itd itp. Zaczynasz od CO2 i tylko potasu (najlepiej PG K+)
Poczytaj na stronie producenta i ewentualnie pytaj na holenderskim forum pana Bartka (właściciela firmy) lub innych użytkowników linii.
440l - Roślinne

Seledynka
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 24 maja 13, 12:41

Re: Żwir,podłoże do ogólnego

Postautor: Seledynka » 29 sierpnia 13, 13:15

Również mam wode z filtra Ro i daje Hydrominerale czyli chociaż to jest na dobrej drodze :) ogromne podziękowania bardzo mi pomogłeś zwłaszcza z tym nawożeniem i jeszcze dodam roślinniak pierwsza klasa nie na moją ręke do roślin a marzyłoby się o takim zbiorniczku :grin:

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Żwir,podłoże do ogólnego

Postautor: Doody » 29 sierpnia 13, 13:24

Ja zaczynałem bez doświadczenia.
Po prostu kryzys wieku średniego mnie dopadł :-)
i postanowiłem mieć baniaczek. Jak mieć to od razu duży! :-)
Potem walczyłem z glonami czytałem, czytałem czytałem i wypracowałem sobie swój sposób nawożenia i tego się trzymałem.
Powodzenia i wytrwałości życzę a będziemy ogladać kolejny fajny zbiornik :-)
440l - Roślinne

Seledynka
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 24 maja 13, 12:41

Re: Żwir,podłoże do ogólnego

Postautor: Seledynka » 29 sierpnia 13, 13:31

Bardzo fajnie odreagowujesz kryzys wieku średniego :grin: najbezpieczniejsza opcja w takim razie już wiem skąd mój nagły zapał do akwarystyki po prostu kryzys wieku średniego też mnie dopadł :ok: pewnie jeszcze dziesiątki pytań będzie więc na długo nie znikam ale chociaż start żwirkowy już mam i dalsze kroki zaplanowane,dzienkju ;)

Akwarystyczny24
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 18 czerwca 13, 07:34

Re: Żwir,podłoże do ogólnego

Postautor: Akwarystyczny24 » 4 września 13, 18:00

W takim razie pozostaje życzyć wytrwałosci,wtedy akwarystyka może przynieść naprawdę mnóstwo satysfakcji,wiem coś o tym:) W kwestii samego podłoża,to zwirek bedzie w tym przypadku dobrą opcją,granulacja 1-2,plus doradzam kulki nawozowe,to wygodna i praktyczna opcja.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 18 gości