Hodowla węgorza w R.A.S.

tomek2287
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 28 października 12, 15:29

Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: tomek2287 » 28 października 12, 15:46

Mam pytanie pośrednio powiązane z akwarystyką a mianowicie o hodowlę węgorza europejskiego w recyrkulowanym obiegu zamkniętym. Początkowo chcielibyśmy robić to na niedużą skalę ok kilka ton. Czy orientuje się ktoś czy są jakieś dobre książki na ten temat?
Może ktoś trzyma węgorze w akwarium? Zna ktoś może parametry jakie powinna spełniać w woda w takim obiekcie pH, azotyny, azotany, żelazo, natlenienie,....itp ?
Ze strony hodowców nie można liczyć na jakiekolwiek informacje w tej sprawie bo są zawistni i boją się konkurencji. Dlatego pytam Was akwarystów jako pasjonatów i zapaleńców jeśli macie jakieś spostrzeżenia na temat węgorza proszę podzielcie się nimi ze mną.
Tomek

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: Ruki » 28 października 12, 20:50

No wątpię by komuś z nas udało się rozmnożyć węgorze w akwariach. ;)

Jedyny trop, który można Ci polecić to Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i ten link -> http://olsztyn.wm.pl/73360,Rewolucyjne- ... ztyna.html
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: Kaef'son » 28 października 12, 21:48

W tym "dokonaniu" nie było niczego ani nowego, ani nadzwyczajnego. Od dawna ludzie potrafią doprowadzić do tarła węgorza, baa nawet wylęgu larw. Niestety zdychają one po kilku dniach, gdyż nie wiadomo w jakich warunkach żyją w naturze i czym się odżywiają. Także to jak się podniecali tym "dokonaniem" (chyba rok temu jak dobrze pamiętam?) było bezsensowne niestety :(

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: Ruki » 28 października 12, 21:57

Kaef'son, oj nie jest to takie proste jak Ty to napisałeś. ;)
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: Kaef'son » 28 października 12, 22:49

Nie no oczywiście, że nie jest proste :) Ale nie jest też niemożliwe :) Kiedyś może uda się je podchować (mam przynajmniej taką nadzieję). Dlatego należy próbować jak ma się możliwość.

tomek2287
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 28 października 12, 15:29

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: tomek2287 » 29 października 12, 18:20

Nie chcę przeprowadzać tarła i pozyskiwać wylęgu. Chodzi mi raczej o chów ryby towarowej z zakupionego narybku.

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: Kaef'son » 29 października 12, 18:29

Z tego co pamiętam, to zbiorniki w których trzyma się narybek węgorza powinny mieć założone kołnierze. Potrafią one wspinać się po pionowych ścianach i uciekać. Robią to w przerwach między karmieniem a odpoczynkiem. Jutro postaram się zapytać o literaturę.

tomek2287
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 28 października 12, 15:29

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: tomek2287 » 30 października 12, 20:34

dzięki za podpowiedź jak byś miał coś więcej daj znać

maksryba
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 1 listopada 12, 07:44
Lokalizacja: lublin

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: maksryba » 1 listopada 12, 10:22

napisz jaki masz litraż pH itp.

tomek2287
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 28 października 12, 15:29

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: tomek2287 » 1 listopada 12, 20:28

Na razie wszystko jest w fazie projektowania. Więc o pH nie mogę jeszcze pisać. Planujemy na początek ok 150 m3 wody.

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: Kaef'son » 6 listopada 12, 23:05

Robiłem rozeznanie, ale nikt nie jest w stanie podać literatury. Wiem tylko, że są to stare książki i nie ma nowych wydawanych na ten temat. A próbowałeś szukać na zagranicznych stronach?

tomek2287
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 28 października 12, 15:29

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: tomek2287 » 7 listopada 12, 14:23

Na zagranicznych stronach można znaleźć jakieś ogólniki ale nie są one zbyt pomocne. A w Polsce węgorza na większą skalę w obiegu zamkniętym nikt nie robi a ci co się chociaż trochę na tym znają nie pisną ani słówka.
Można zlecić zbudowanie takiego obiektu u Duńczyków albo holendrów ale koszt takiej inwestycji przekracza grubo 1 mln euro no a mnie na takie koszty nie stać.

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: Kaef'son » 7 listopada 12, 14:42

No ale takie są koszta stawiania profesjonalnej hodowli/wylęgarni. To jest inwestycja przyszłościowa, kiedyś będzie można na tym ładnie zarobić. Sam koszt narybku węgorza jest teraz bardzo wysoki i będzie rósł.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: Killifish » 7 listopada 12, 16:20

Dostanę kilka kilogramów węgorza za pomoc? ;)
To pomogę, bo literatura jest na ten temat, tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać :)
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

tomek2287
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 28 października 12, 15:29

Re: Hodowla węgorza w R.A.S.

Postautor: tomek2287 » 7 listopada 12, 17:01

Pewnie, że dostaniesz :smile: wyślę Ci pocztą ;-) :smile: . A co z tą literaturą ?Gdzie szukać?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości