Podłoże

Zbynek
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 15 kwietnia 12, 01:34
Lokalizacja: Sieradz

Re: Podłoże

Postautor: Zbynek » 17 października 12, 18:50

Dzięki deXter, więc z podłożem już praktycznie wszystko wiem i dam sobie radę.
Teraz pomęczę was o rośliny i oświetlenie. Znasz jakieś konkretne tematy gdzie się poczytam jak dobrać oświetlenie ? Nie mam na myśli tyle samych W a jakie świetlówki, itd bo zdaję sobie sprawę, że można zamontować różne: dla roślin , "ryb" czy światło dzienne i jak to optymalnie podzielić.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Podłoże

Postautor: deXter » 17 października 12, 18:57

Kod: Zaznacz cały

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=11334


To o oświetleniu jeżeli nie pomoże to proponuję założyć temat w dziale sprzęt dotyczący Twojego problemu.

Dział rośliny też jest, poszperaj najpierw po nim, a jeżeli nic nie wywnioskujesz to załóż temat przecież pomożemy :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Zbynek
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 15 kwietnia 12, 01:34
Lokalizacja: Sieradz

Re: Podłoże

Postautor: Zbynek » 17 października 12, 19:14

Dzięki, na pewno poczytam zanim zacznę pytać, także temat jeszcze pewnie założę.

Zbynek
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 15 kwietnia 12, 01:34
Lokalizacja: Sieradz

Re: Podłoże

Postautor: Zbynek » 18 października 12, 13:03

Zastanawiam mnie jeszcze sprawa dodania gliny do podłoża, Czy można by dodać gliny wędkarskiej. Jako wędkarz wiem, że do zanęt na ryby dodaje się różnych glin, również gliny rzecznej , sprzedawanej w sklepach wędkarskich ok 5 zł za 2kg. Tylko czy nie wiem czy to czysta glina bez jakichś modyfikacji, może ktoś z was z powodzeniem dodawał takiej gliny lub wie coś na ten temat ? Sam postaram się dowiedzieć czy te gliny, bynajmniej rzeczna to zwykła glina bez modyfikacji. Bo inne pewnie częściowo tak.

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podłoże

Postautor: ducze » 18 października 12, 13:17

Podejrzewam, że to czysta glina, bez żadnych dodatków.

Ale spokojnie możesz podejść w jakieś czyste miejsce, zgarnąć czymś warstwę gleby i pod spodem będzie piach lub glina :) Ale jak Ci się nie chce to myślę, że spokojnie możesz dawać tą ze sklepów wędkarskich. Różne spoistości tej w wędkarskich wynikają z proporcji piasku do iłu w glinie (w naturze gliny są bardzo rożne), ja bym brał tą najbardziej spoistą, w końcu piasku to można samemu dodać :)

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podłoże

Postautor: kuba!!! » 19 października 12, 10:45

Witam
Zbynek,
żwir kwarcowy dasz jaki zechcesz, ważne aby gradacja była w przedziale 1-5mm.
Zamiast ziemi daj JBL AQUABASIS PLUS. nie dawaj go na całą powierzchnię tylko punktowo w miejscach gdzie będą rosły rośliny, przeważnie tył zbiornika i boki.
Dzięki temu unikniesz niektórych sytuacji związanych np z odmulaniem http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=33810
Glinę wykop z lasu lub innego miejsca z dala od ulicy i miejsc wylewania np szamba.
W co2 bym zainwestował bo to tak naprawdę podstawa, w 240L bimbrownia nie wystarczy. (Wim że można zrobić bimbrownie z 4 butelek ale chyba nie tędy droga)
Węgiel w płynie np. easy carbo jest ok ale różnica miedzy nim a co2 jest dużą.

pozdrawiam
Obrazek

Zbynek
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 15 kwietnia 12, 01:34
Lokalizacja: Sieradz

Re: Podłoże

Postautor: Zbynek » 19 października 12, 12:39

kuba!!!, Chodzi o to, że jak jest ziemia to może być problem z odmulaniem ?
Dałbym dobrą warstwę żwirku i było by ok. Co do JBL AQUABASIS PLUS to też mogę zastosować tylko czemu punktowo ? Raz, że będzie to troszkę kłopotliwe to i wcześniej nie wiem jak powkładam dokładnie rośliny i czy trafię w te miejsca a poza tym jak bym chciał z czasem coś dosadzić przesadzić to byłby problem, że nie ma podłoża. Więc jeśli to nie szkodzi rozsypałbym pod całością taką "ziemię". Ewentualnie wspomagać ten aquabasis np keramzytem lub czymś podobnym ?

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podłoże

Postautor: kuba!!! » 19 października 12, 13:20

Zbynek
chodzi o to że sypiesz substrat tam gdzie mniej wiecej sadzisz rośliny, czyli obszar zaznaczony na szaro. jeśli po środku ma być obszar do pływania dla ryb to nie ma sensu sypać tam podkładu, tak samo pod korzeniem.
można wysypać po całości ale to wyjdzie drożej.
Obrazek

dużą warstwę żwiru musisz dać przy ziemi i przy aquabasis też. chodzi o to że przy robieniu czegokolwiek przy podłożu z ziemią bedziesz miał wiecej problemów niż z podsypkami typu aquabasis
Aquabasis to kompletna podsypka i nie musisz jej z niczym mieszać.
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Podłoże

Postautor: deXter » 19 października 12, 16:59

Imo substrat JBL jest bez sensu, ale co kto lubi.
Co do problemów z odmulaniem podłoży, które zawierają ziemię.
Hmm do póki nie zaniedbałem mojego akwarium w ogóle nie było potrzeby odmulania, ale u mnie rośliny rosły jak szalone bo je dokarmiałem, więc możliwe, że jest to powiązane.
Jak rośliny stanęły to podłoże jest zamulone to fakt, ale to chwila roboty.

Co zrobić?
Nie wbijać odmulacza w podłoże, zbierać tylko powierzchniowo, tak na prawdę przykładać odmulacz do podłoża i takie odmulanie w zupełności starczy.

Druga sprawa nie wyrywaj roślin z podłoża z ziemią [chociaż ja to robię :P], delikatnie je wyciągasz i obcinasz, aby jak najmniej ruszać strukturą podłoża.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podłoże

Postautor: kuba!!! » 19 października 12, 23:31

deXter pisze:Imo substrat JBL jest bez sensu, ale co kto lubi.

podłoże jest dobre sprawdzone przeze mnie osobiście i mogę polecić.
deXter,
jedni wolą dać ziemię ogrodową i kombinować że tu nie zaniedbać, nie wyrywać itd
w aquabasis nie ma takich problemów, co nie zmienia faktu że ziemia jest z 10razy tańsza.
Niedawno była też rozmowa o solach do akwarium, Hunter woli dodać kranowe aby ponieść gh i kh ja wolę aquadur firmy jbl mimo że kosztuje z 45zł. Więc Zbynek masz już jakieś porównanie.
pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Podłoże

Postautor: deXter » 20 października 12, 01:04

Kuba!!! ależ oczywiście ja nie mówię, że firmowe produkty są złe.
Tylko coś mi się zdawało, że Zbynek szukał ekonomicznych rozwiązań, albo mi się już ludzie mylą :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Podłoże

Postautor: Kadav » 20 października 12, 08:17

A co myślicie o Natural Substrate Aquakrisa? :)
lecimy od zera :)
PeIHa

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podłoże

Postautor: kuba!!! » 20 października 12, 08:28

Kadav pisze:A co myślicie o Natural Substrate Aquakrisa?

Nie stosowałem, ale na każdych targach, spotkaniach w Polsce jest prezentowane ;)
używałem jeszcze aquaela, ale nie powala na kolana.
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Podłoże

Postautor: deXter » 20 października 12, 12:04

Pisanie, że akwarium nie będzie potrzebowało nawozów i CO2 , to jak dla mnie ukierunkowanie akwarium na LT....
Jak dla mnie wszystkie takie podłoża, to przemielona ziemia no niestety :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podłoże

Postautor: kuba!!! » 20 października 12, 12:57

deXter pisze:Jak dla mnie wszystkie takie podłoża, to przemielona ziemia no niestety

jak dla mnie to może być przemielony pies z budą, aby tylko rośliny dobrze rosły ;) Na tym podłożu rośliny rosną lepiej niż na ziemi, mowa o samym podłożu + oświetlenie bez co2 i z nawozem micro. Jeśli ktoś robi akwarium z hqi, co2, ze wszystkimi nawozami płynnymi to raczej nie bedzie różnicy między ziemią, a aquabasis bo przecież rośliny nie tylko z podłoża czerpią składniki pokarmowe. Aquabasis przede wszystkim jest mniej problematyczny jak ziemia.
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości