Akwarium holenderskie - start (pytania)

Awatar użytkownika
koperek
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 26 sierpnia 12, 19:05
Lokalizacja: Pasłęk

Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: koperek » 26 sierpnia 12, 19:36

Witam powoli przymierzam się do postawienia 42L akwarium w stylu holenderskim. Poczytałem lektury na temat akwarystyki roślinnej, ale mam kilka pytań.

1. Czy jako substrat pod podłoże (żwir rzeczny) może być ziemia wymieszana z gliną ? ( coś ala'LT)

2. Czy powinienem nawozić akwarium od samego początku ? (myślałem aby kupić nawóz wszystko w 1 - Na przykład to

3. Jeżeli na początku jest dużo roślin mogę wypościć obsadę od razu (krewetki babaulti i para gupików)



Rośliny króre będą w akwarium to : (wszystkie rośliny w sztukach większych niż 10)
Ludwigia arcuata
Limnophila sesiliflora
Hygrophila difformis
Cardamine Lyrata
Hygrophila polysperma
Shinnersia rivularis
Lysimachia nummularia
Hemianthus micranthemoides
Hedyotis salzmanii
Hydrocotyle tripartita japan
Glossostigma elatinoides
Sagitarria subulata
Eleocharis acicularis

Oświetlenie >0,55 W/L (barwy żółtej, ale to się później zmieni na 8000k)
Filtr - AquaEl FAN Mini plus
Grzałka HAGEN GRZAłKA ELITE 50W Z TERMOREGULATOREM

Nie wiem co tu jeszcze wam podać - piszcie co jeszcze chcecie wiedzieć.
Oświetlenie, filtr i grzałka zostały już kupione i nie podlegają zamianie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: Hunter » 26 sierpnia 12, 19:45

koperek pisze:1. Czy jako substrat pod podłoże (żwir rzeczny) może być ziemia wymieszana z gliną ? ( coś ala'LT)

Tak, możesz. Chociaż akwarium nie jest duże, a jeśli masz fundusze mozesz zainwestować w jakieś markowe produkty, które są lepsze - wydajniejsze.

koperek pisze:2. Czy powinienem nawozić akwarium od samego początku ? (myślałem aby kupić nawóz wszystko w 1

Odpuść sobie. Zacznie Ci brakować jakiegoś makroskładnika i prędzej czy później przejdziesz na sole :] Więc od razu czytaj o metodzie EI. ;)

koperek pisze:3. Jeżeli na początku jest dużo roślin mogę wypościć obsadę od razu (krewetki babaulti i para gupików)

Kilka krewetki i dwa gupiki wiele nie nabrudzą, więc możesz. Tylko pamiętaj, że krewetki są bardziej czułe na związki azotu niż ryby ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
koperek
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 26 sierpnia 12, 19:05
Lokalizacja: Pasłęk

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: koperek » 27 sierpnia 12, 12:42

Hunter pisze:Odpuść sobie. Zacznie Ci brakować jakiegoś makroskładnika i prędzej czy później przejdziesz na sole :] Więc od razu czytaj o metodzie EI. ;)


Poczytałem i trochę mnie do tego ciągnie,ale trochę martwię się wynikiem który wyszedł mi z obliczeń :

screenshot

Może kalkulator zły albo ja coś źle wpisałem.

Z tego co zrozumiałem (czytając o metodzie EI) powinienem kupić :
KNO3 , KH2PO4 , MgSO4*7H2O , CSM+B i oczywiście CO2 ( EASY LIFE EASY CARBO )

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: Doody » 27 sierpnia 12, 13:15

koperek pisze:Z tego co zrozumiałem (czytając o metodzie EI) powinienem kupić :
KNO3 , KH2PO4 , MgSO4*7H2O , CSM+B i oczywiście CO2 ( EASY LIFE EASY CARBO )


Nie wiem jakie masz doświadczenie z roślinniakiem, ale ja na Twoim miejscu wystartowałbym na substracie (np. ASII+), następnie zainwestowałbym w serię nawozów np. Planta Gainer. Przy tak małym litrażu wystarczą Ci na bardzo długo. Solami i mikro własnej konstrukcji zacząłbym się bawic po uzyskaniu pewnego doświadczenie i ustabilizowania się baniaka.
Powodzenia ;-)

Edit
Co do CO2, to jak planujesz mieć prawdziwego holendra zainwestuj w butlę i podawaj CO2 w postaci gazowej.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: Hunter » 27 sierpnia 12, 15:21

koperek pisze:Może kalkulator zły albo ja coś źle wpisałem.

Dobrze policzyłeś, tylko przy oświetleniu 0,55w/l nie lej tyle nawozów. Albo dozujesz o połowę mniej (czyli 3,5ml), albo rozpuszczasz o polowe mniej soli. Stosuj połowę dawki, bo te podane w kalkulatorze dotyczą oświetlenia >1w/l

Radzę też zmniejszyć wielkość roztworu. Generalnie chodzi o to, żebyś mieszał sobie nawóz raz na miesiąc, bo rozcieńczone sole mogą się zepsuć, albo coś ;) Tak jest po prostu bezpieczniej.

koperek pisze:i oczywiście CO2 ( EASY LIFE EASY CARBO )

CO2 to CO2, a nie EasyCarbo. Ja stosuję EI na EC i efekty są zadowalające (jak dla mnie), ale ja nie mam holendra :P Zwykły mały roślinaczek. Dziwie się, że nie trafiłeś na CO2 czytające te "lektury na temat akwarystyki roślinnej" ;)

Jak korzystasz z tego kalkulatora to komórki F17:H17 i L6:N10 nie dotyczą Cię, jeśli jako mikro użyjesz CSM+B. To właśnie jest Twoje mikro.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
koperek
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 26 sierpnia 12, 19:05
Lokalizacja: Pasłęk

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: koperek » 27 sierpnia 12, 15:22

Doświadczenie w akwarystyce roślinnej mam równe zeru.

Substrat który użyje to 2 x PLANTA SOIL POWDER

Nawóz który wybrałem to seria Planta Gainer ( classic, ferro, carbo, K+ , pro macro green ).

Na początek będę używał bimbrowni - do czasu kiedy wydajność bimbrowni będzie wystarczająca.

Sole tak jak mówisz odłożę na później. Myślę,że Planta Gainer do czasu "zarośnięcia i zagęszczenia" roślin wystarczy.
I tak wiem ,że większość z was nie stosuje się to rad i poleceń innych użytkowników.

1 % PODATKU DLA ALANA KRUK

Awatar użytkownika
koperek
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 26 sierpnia 12, 19:05
Lokalizacja: Pasłęk

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: koperek » 7 października 12, 16:21

Witam ponownie, za dwa tygodnie (od 19.10) zabieram się do pracy i zaczynam zalewać akwarium.

Rośliny już wybrane ( inne niż w 1 poście) a mianowicie: (cyferki przy roślinkach wyjaśnione dalej)

Ludwigia arcuata (1)
Limnophila sesiliflora (2)
Heteranthera zosterifolia (3)
Cardamine Lyrata (4)
Hygrophila polysperma (5)
Shinnersia rivularis (6)
Lysimachia nummularia (7)
Hemianthus micranthemoides (8)
Hydrocotyle leucocephala (9)
Hydrocotyle tripartita japan (10)
Glossostigma elatinoides (11)
Sagitarria subulata (12)

Jak widać jest 12 gatunków i mam pewien problem z ich zaplanowaniem. Na kartce rozrysowałem to TAK

:arrow: Czy tak może zostać. Czy żadna z roślin nie będzie psuć efektu wizualnego sąsiedniej rośliny?

Na początku zamierzam nawozić tylko CO2 i potas. Makro po ok. 3 tygodniach a mikro po 1 miesiącu. Nawozy to linia PLANTA GAINER.

Podłożem będzie ziemia + glina i na to żwir rzeczny.
:arrow: Czy bogate podłoże i nawozy nie spowodują wysyp glonów.

Ze zwierząt to na 100 % krewetki babaulti i myślę nad rybami (8 szt. neon inessa lub 8 szt. Bystrzyki amandy lub coś małego co ma małe wymagania)

Akwarium będzie umieszczone w miejscu gdzie dociera TROCHĘ światła słonecznego.
:arrow: Czy jeżeli zasłonie dostęp światła, wgłąb akwarium ,roślinami akwariowymi to zmniejszę prawdopodobieństwo wystąpienia glonów.

:arrow: Co mogę dać aby zapoczątkować cykl azotowy. Wcześniej myślałem nad gupikiem, ale jak nie zamierzam mieć gupików to powinienem dać coś innego. Mam ochotkę mrożoną nada się ?
I tak wiem ,że większość z was nie stosuje się to rad i poleceń innych użytkowników.

1 % PODATKU DLA ALANA KRUK

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: ducze » 11 października 12, 08:58

Po pierwsze to planujesz za dużo dużych gatunków roślin jak na tak mały zbiornik. Taka Heteranthera jak zaskoczy to nie nadążysz z cięciem. Do tego ma długie liście, więc zajmuje dużo miejsca. Ja bym sobie ją odpuścił.

Na drugim planie tez trochę dużo zielska. Aczkolwiek możesz zostawić, zobaczysz co będzie rosło lepiej, co gorzej i wtedy przesadzać. Kombinuj tak, żeby plany się "przerastały", żeby podział na plany nie był zbytnio widoczny.

Na 1 planie zdecydowanie sagitarię daj na boki, zreszta w tak małym akwarium, sagitaria to właściwie 2 plan powinien być. Ale po bokach z przodu będzie ok. Hydrocotyle jakoś niech sobie przerasta wszystko, nie tnij go kurczowo tylko w pierwszym planie. Główny trawnik rób z glosi.

Jak roślin będzie dużo, to ewentualnie pojawią się zielenice niedługo po starcie, ale sobie z nimi bez problemów poradzisz. Nie świeć zbyt długo na początku, ale bez przesady, z 6h będzie ok i pełna moc światła (to ważne! nie próbuj świecić na początku np połową mocy).

Światła nie masz przesadnie dużo, więc słoneczne tylko pomoże a nie zaszkodzi. Nie ma się co bać nadmiaru światła. Ewentualnie będziesz musiał zacząć nawozić szybciej. Nie planuj sobie jakichś sztywnych dat co do nawożenia. Jak zobaczysz, że zielsko ruszyło to zaczynaj lać nawóz. Węgiel w płynie możesz przedawkowywać, pomoże to przy ewentualnych problemach z glonami. I uważaj, żeby nie spóźnić się z nawożeniem, bo jak np rośliny wyzerują w wodzie N lub P to bedziesz miał znacznie większe kłopoty niż przy przedawkowaniu (np ciężkie do wytępienia sinice, albo nieprawdopodobne ilości nitek i zielonej waty).

Czyli ogólnie jak robisz holendra to nie czaj się i nie głodź roślin w obawie przed glonami :)

Powodzenia :)

Awatar użytkownika
koperek
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 26 sierpnia 12, 19:05
Lokalizacja: Pasłęk

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: koperek » 19 października 12, 17:30

ducze pisze:Jak roślin będzie dużo, to ewentualnie pojawią się zielenice niedługo po starcie,


A dlaczego miały by pojawić się zielenice. Według mnie przy dużej ilości roślin wszelkie substancje odżywcze zostaną wykorzystane w ciągu kilku dni (max tydzień). Wydaje mi się ,że glony nie zdarzą cie pojawić a jak się pojawia to się szybko zagłodzą.


Kupiłem już nawozy cała seria PG. Tylko zastanawiam się czy nawozy lać w pełnych dawkach, czy po połowie (na początku). Ogólnie zaplanowałem sobie lać micro i macro naprzemiennie.

Clasic - CO SOBOTĘ (PRZY PODMIANACH)
Ferro+ - PONIEDZIAŁEK, ŚRODA, PIĄTEK
Macro Red - SOBOTA , WTOREK, CZWARTEK
Carbo - PONIEDZIAŁEK, ŚRODA, PIĄTEK
K+ - PONIEDZIAŁEK, ŚRODA, PIĄTEK

W niedziele nie będę lać nawojów, aby nie podwajać składników z Classic (np. Żelazo wypadało by dać w niedziele,ale po co skoro jest w Classic z soboty).


Nieraz słyszałem ,że w nowych akwariach powinno się podawać potas. Czy to jest potrzebne ? Jeżeli tak to w jakich dawkach.
I tak wiem ,że większość z was nie stosuje się to rad i poleceń innych użytkowników.

1 % PODATKU DLA ALANA KRUK

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: deXter » 19 października 12, 22:04

Potas i carbo codziennie/
Macro i micro naprzemiennie.

Ferro według uznania chociaż tego co wiem to mikro o podniesionej zawartości żelaza.
Classic nie wiem co to i chyba nawet nie chce.

Potas i CO2/C dawać od pierwszego dnia.
Nie wiem jak Ci podać dawki ja się nie zajmuję nawożeniem gotowymi nawozami.

Macro zaczniesz podawać gdzieś po 2 tygodniach może 3.
Mikro dopiero pewnie po miesiącu.

koperek pisze:A dlaczego miały by pojawić się zielenice. Według mnie przy dużej ilości roślin wszelkie substancje odżywcze zostaną wykorzystane w ciągu kilku dni (max tydzień). Wydaje mi się ,że glony nie zdarzą cie pojawić a jak się pojawia to się szybko zagłodzą.

Ładnie to brzmi w teorii :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
koperek
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 26 sierpnia 12, 19:05
Lokalizacja: Pasłęk

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: koperek » 20 października 12, 06:30

deXter pisze:Ferro według uznania chociaż tego co wiem to mikro o podniesionej zawartości żelaza.


Mógłbyś wyjaśnić to zdanie - jest dla mnie nie jasne.

deXter pisze:Potas i CO2/C dawać od pierwszego dnia.


Mam rozumieć ,że ta literka C oznacza Carbo ?

deXter pisze:Ładnie to brzmi w teorii :)

Teoria teoria, a jak jest naprawdę.
I tak wiem ,że większość z was nie stosuje się to rad i poleceń innych użytkowników.

1 % PODATKU DLA ALANA KRUK

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: deXter » 20 października 12, 12:19

A naprawdę jest tak, że glony będziesz miał. To nie laboratorium to czasem nie ominiesz niektórych rzeczy jakbyś sobie tych nawozów nie policzył.

Dla mnie szukanie co znaczy nazwa nawozu jest męcząca więc mi się po prostu nie chce.
Ale jeżeli ferro to mikro o podniesionym żelazie, to masz je podawać na zmianę z macro.
Tak C to Carbo podstawowe oznaczenia warto jest znać.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
koperek
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 26 sierpnia 12, 19:05
Lokalizacja: Pasłęk

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: koperek » 25 października 12, 11:06

deXter pisze: naprawdę jest tak, że glony będziesz miał.


Już się zaczęło - kupiłem rośliny z krasnorostami. Rośliny posadzone wczoraj.
deXter pisze:Potas i CO2/C dawać od pierwszego dnia

Daje od dziś.

Znikną same czy zaczynamy walkę.
I tak wiem ,że większość z was nie stosuje się to rad i poleceń innych użytkowników.

1 % PODATKU DLA ALANA KRUK

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: deXter » 25 października 12, 11:51

Z krasnymi oczywiście, że walkę.
Zlej je węglem w płynie jak poczytaj w necie.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium holenderskie - start (pytania)

Postautor: ducze » 25 października 12, 13:32

koperek pisze:A dlaczego miały by pojawić się zielenice.

Bo tak to najczęściej wygląda. Jest to całkiem zdrowy objaw, z którym nie ma co się ścierać. Akwa dojrzeje, zielsko się przyjmie (o ile jest go sporo) i zielenice znikną.

Jak widziałeś krasorosty na nowym zielsku, to trzeba było albo usunąć glona razem z liśćmi, albo zlać go np woda utlenioną. Ogólnie to przyniesionemu glonowi niekoniecznie musi się podobać u Ciebie w baniaku i może sam zniknąć :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości