Czym odkazic filtr itp

Awatar użytkownika
Swamp
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 20 maja 04, 16:29
Lokalizacja:

Czym odkazic filtr itp

Postautor: Swamp » 25 czerwca 04, 19:49

Siemka dostalem fajna duza kaskade hydora z tym ,ze jest ona urzywana,a poprzedni wlasciciel(jakis pociotek daleki w stylu brat kuzyna cioci ...)zrezygnowal z rybek gdzy nie potrafil znalesc dla nich czasu(chyba mu sie przejadly bo mu czesto padaly :roll: ...)....

Problem polega na tym ,iz musze tego filterka odkazic,gombka naturlanie nowa ale sam filterek trza czyms przemyc,w czyms go wymoczyc tylko teraz pytanie w czym?

czytalem o formalinie(niewiem gdzie ja dostac i ile kosztuje..),domestosie(to nie zart)

W czym, odkazac wogule filtry i akwa o watpliwej przeszlosci?
<--- Niech tHe FiSh będzie z tobą --= :wink: =--->

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Czym odkazic filtr itp

Postautor: ciosek » 25 czerwca 04, 20:18

ooo stary, domestos odpuść, unikaj chemikalii w akwarium, a szczególnie tych żrących i bakteriobójczych,a jak już chcesz odkażać to ja bym raczej stawial na błekit metylowy, albo wode utlenioną.

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym odkazic filtr itp

Postautor: Idzikowski » 25 czerwca 04, 20:23

Akwa to małe piwo...imbirowe...wystarczy zalać wodą i dodać odkażacza.

Co do filtra. Proponuję skombinować jakieś plastikowe pudełko gdzie będzie mógł poleżeć w wodzie sobie kilka dni. I najpierw proponuję polać go gorącą wodą, ale nie całkowitym wrzątkiem by nie uszkodzić żadnych elementów. Potem lać tej ciepłej wody tyle ile wlezie do naczynia aby filtr cały się zanurzył w niej. Niech tak sobie postoi z godzinke a potem możesz dodać dwie rzeczy. Nadmanganian potasu w sporej ilości (możesz go kupić bez recepty w każdej aptece a kosztuje nie więcej niż 1zł za opakowanko małe, które i tak starczy ci na dłuuugo i się przyda do odkażania roślin nowo zakupionych, ale o tym później powiem). Wsyp go, on ładnie zabarwi i mocno wodę na fioletowo. Potem do tego możesz kupić firmy ZOOLEK środek co się zwie CAPIFOS, on też jakieś grosze kosztuje. Mówię o tej małej buteleczce standardowej. Rozpuść w niej ten proszej i całą fiolkę wlej do akwa. Fiolka ta na 200 litrów jest przeznaczona więc taka dawka z nadmanganianem zabije wszystko. :D

Oba leki są niezwykle proste i chyba najtańsze jakie można dostać. :D

Pozatym jak wspomniałem wcześniej nadmanganian potasu nadaje się do dezynfekcji nowo zakupionych roślin do akwa. Wystarczy wziąść miskę nasypać troszkę do miski, zalać wodą, włożyć tam roślinke na 10 minut a potem opłukać ją wodą i do akwarium. Masz ładną roślinke i na dodatek odkażoną, pomocne jest także gdyż większość tych małych ślimaków co wywołują istne plagi w akwa a konkretnie ich larwy są zabijane w czasie tej kąpieli zazwyczaj. Jest to dobra metoda, którą praktykuje od praktycznie zawsze i sie sprawdza :D

Ps. Podobną metodą można spokojnie odkazić akwa. Zalać je wodą dość ciepłą tak ze 35 stopni a następnie jak troszkę ostygnie dolać CAPIFOS/Nadmanganian Potasu lub razem i można też dodać soli. Prosto, szybko i taniej być nie może, a działa. POLECAM ! :D

Ps2. Tylko pamiętaj po wszystkim dobrze opłukać akwa czy filtr pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha, a potem można zaczynać zabawę. :D

Ps3. Wiesz ja tez uważam, że z tym domestosem to przesada. Może nie tyle by unikać całkiem chemii bo się tego zrobić nie da, ale kurde używajmy tego co jest do akwarystyki przeznaczone, sprawdzone i pracują nad tym fachowcy od akwarysyki, a nie od szorowania toalet. :ok:
Ostatnio zmieniony 25 czerwca 04, 20:41 przez Idzikowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Czym odkazic filtr itp

Postautor: ciosek » 25 czerwca 04, 20:36

Ech, Swamp przepraszam, wprowadziłem cię w błąd, zamiast błękitu chodziło mi właśnie o Nadmanganian potasu :), ale plama jeju, sorry jeszcze raz. na szczescie mozna liczyc jeszcze na innych

P.S ostatnio za duzo wiedzy wchlaniam na temat akwarystyki i mi juz normalnie wszystko sie pierdzieli w tej głowinie nieszczesnej, ale na szczescie juz wakacje i jest git :) mozna sie wpełni oddać swojej pasji.

Awatar użytkownika
Swamp
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 20 maja 04, 16:29
Lokalizacja:

Re: Czym odkazic filtr itp

Postautor: Swamp » 25 czerwca 04, 22:14

ciosek mi chodzi o srodek co wybije wsyztko,akwa bedzie przecierz potem dokladanie plukane,prysznicowane,wycierane ...

chodzi o to ze keidys(pare lat temu) mi cala hodowla(setki rybek.. :( ) padlo przez ichtiofoniaze i teraz mam chyba obsesje na punkcie odkarzania,kwarantan itp wsyztkiich nowych przybytkow.

Idzikowski hm mysalelem tez o nadmanganianie ale to stosowalem do podbnych celow jak mowisz(rosliny..) a nie do gruntownego odkarzania ,myslalem dotad ze nadmanganian jest za slaby na to ????? : :?:...ale Capifos chyba jest duzo drozszy niz mowisz

Podkreslam iz chodzi o wybicie wszytkiego ,kazdej bakteri w filtrze i dlatego mysle o mocnaj w miare taniej chemi
<--- Niech tHe FiSh będzie z tobą --= :wink: =--->

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym odkazic filtr itp

Postautor: Idzikowski » 26 czerwca 04, 09:34

Hmmm....nie wiem, ale u mnie za Capifos, za fiolkę na 200 litrów wody płacę jakieś max 5zł zależnie od sklepu więc kasa żadna a jest to mocny środek.

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym odkazic filtr itp

Postautor: suncho » 26 czerwca 04, 10:20

A co do nadmanganianu potasu to jes on taki mocny jakie jest jego stężenie im wiecej go dasz do takiej samej ilości wody tym jest mocniejszy.Aha i można też w nim ryby odkarzać tyle że w niewielkim stęrzeniu i bardzo krótko(1-2minuty).

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym odkazic filtr itp

Postautor: Idzikowski » 26 czerwca 04, 12:40

No im więcej tym większe stężenie to logiczne, każdy lek tak się zachowuje. Co do odkażania ryb nadmanganianem to faktycznie można przeprowadzać krótkotrwałe kompiele lub polać poprostu bok rybe w roztworze o odpowiedniej zawartości.

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym odkazic filtr itp

Postautor: suncho » 27 czerwca 04, 16:59

No wiesz Idzik, to może dla nas jest oczywiste ,ale znam takich ewenementów co od odkażenia ryb w słoiku 1l wrzucają całe opakowanie nadmanganianu :lol: dla tego wolałem napisać :D

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym odkazic filtr itp

Postautor: Idzikowski » 27 czerwca 04, 20:04

No niestety prawda jest taka, że ludzie najpierw robią, a potem myślą, dlatego właśnie później są takie sytuacje.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości