Wymiana wody.

Awatar użytkownika
Robert
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 13 czerwca 04, 11:42
Lokalizacja: Częstochowa

Wymiana wody.

Postautor: Robert » 25 czerwca 04, 16:58

Chodzi mi o całkowita wymianę wody.
Takie gruntowne sprzątanie z wygotowaniem kamieni i umyciem szyb solą.

Jezeli podmieniam ok 30 % wody co tydzień , odmulam co tydzień dno i czyszczę szyby to może dać sobie z całkowita wymianą spokój?
W moim akwa od 2,5 roku nie robiłem gruntownego sprzątania i dlatego to pytanie może juz czas ?

Dodam jeszcze że akwarium ok 120 litrów a w nim ok 25 rybek typu neonki , razbory klinowe .Parametrów wody nie sprawdzam nie mam czym jako filtr kaskada aquaela FZN 3.
Rybcie zdrowe i skore do zabawy .
Pozdrawiam. :D

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana wody.

Postautor: Idzikowski » 25 czerwca 04, 17:29

Wiesz Robert myślę, że jeżeli nic się nie dzieje, ryby OK i wszystko jest OK to myślę, że nie ma sensu generalny porządek. Może poprostu przy następnej podmianie podmień troszkę więcej wody i bardzo dokładnie wyszoruj akwarium. Jednak myślę, że to także jeżeli całkowicie nie ma powodów by przeprowadzać taki generalny remont to nie ma sensu faktycznie tego robić.

Zresztą jak sam piszesz - odmulasz dno, więc nie musisz wyjmować żwiru bo jest stosunkowo czysty, szyby czyścisz także więc nie ma sensu wywalać wszystkiego by je umyć jak są czyste, no i podmieniasz 30% wody to także OK i myślę, że jednak taki porządek nie ma sensu. Podmian co najwyżej rybkom kiedy 50% wody aby im się jeszcze znaczniej odświeżyła i tyle. Nie ma co sie bawić w taki remont bo się jeszcze okaże, że zaszkodzi, a jak jest dobrze to niech tak zostanie i łapki precz :ok:

Awatar użytkownika
Robert
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 13 czerwca 04, 11:42
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wymiana wody.

Postautor: Robert » 25 czerwca 04, 19:25

Dzięki za szybka odpowiedź.

Ja tez myślę że czym mniej grzebiemy w akwa tym lepiej .

Raz na 4, 5 tygodni podmieniam ok 50-60 % wody jak widzisz i to tez robię. :lol:

Moje obawy wynikały tylko z tego ,że gdzieś na grupie przeczytałem że mimo takich podmian i odmulania w baniaku odkładaja się szkodliwe zwiazki nieulegajace rozkładowi
i może to doprowadzić do nagłej i nieoczekiwanej śmierci obsady.
:lol:

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Wymiana wody.

Postautor: ciosek » 25 czerwca 04, 20:22

Chodzi o azotyny (albo azotany, Boże nigdy tego nie moge rozroznić :P) ich sie nie da usunąć za pomocą bakterii, ale skoro podmieniasz 30% wody, to bardzo mało prawdopodbne żeby coś się systematycznie utrzymywało, jak dla mnie jest ok 30% to sporo, jeszcze te podmany połowy wody... nie ma szans wszystko jest oka :)
3maj sie

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana wody.

Postautor: Idzikowski » 25 czerwca 04, 20:33

Robert takie przypadki moga się zdarzyć, ale to już trzeba mieć nie fart. Jak raz na 1-2 miesiące podmieniasz troszkę więcej to odświeżasz im wodę znaczniej to powinno być OK i nic nie powinno się dziać. Niestety na grupach dyskusyjnych a szczególnie grupy, która ni z tąd ni z owąd właściwie umarła (pl.rec.akwarium) i na dodatek jakość i ilość poruszanych tematów często pozostawały wiele do życzenia, znajdzie się różne absurdalne opowieści.

Uważam, że powinieneś nie przejmować się tym. Pilnuj regularnych podmian, odmulaj dno, utrzymuj parametry wody i nic nie powinno się dziać.

Ps. Uważam, że podmiany 30% są w sam raz gdyż w akwariach towaryskich gdzie jest dużo różnorodnych ryb szkodliwych związków gromadzi sie więcej, czasem ze względu na przerybienie, a czasem ze względu właśnie na tą różnorodność rybuch i różną ich wielkość. Od malutkich po dość spore wyrośnięte. Jednak myślę, że powinieneś zostać przy tych 30% i wszystko będzie grało. :ok:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości