Długość oświtlania akwarium

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Długość oświtlania akwarium

Postautor: Spaiky » 25 czerwca 04, 15:27

Pytanie może głupie, ale jak długo oświetlacie swoje akwa? Chodzi mi o to w jakich godzinach macie włączone światło. O której włączacie a o której wyłączacie. Zacząłem się zastanawiać czy zbyt późne wyłączenie światła nie jest błędem. Ryby wtedy mają znacznie krótszą noc. Ja włączam ok 14-15 a wyłączam ok 22-24. Może powinienem włączać światło w godzinnach całkowicie dziennych, a w nocnych mieć wyłączone?

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Długość oświtlania akwarium

Postautor: ciosek » 25 czerwca 04, 15:47

Jeżeli się nie myle to akwarium powinno być oswietlane około 9-11 h. Więc możesz wydlużyć jeszcze czas oswietlania. Jeżeli masz taka mozliwość to możesz włączać wcześniej i gasić troszcze wczesniej np. 11-12 do 22-23 a rybkom zostaw ciemna noc.Chyba że masz jakieś rybki żerujace nocą, to możesz włączać np o 8-9 i wyłączać koło 18-19 a jeżeli na dworze jest jeszcze jasno (tak jak w lecie o tej porze) to możesz oglądać jeszcze zachowanie tych nocnych "marków", bo mysla ze to juz zmierzch i wyłaniają się ze swoich dziupli

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Długość oświtlania akwarium

Postautor: Idzikowski » 25 czerwca 04, 16:04

Spaiky myślę, że możesz oświetlać tak jak to robisz. Ja sam oświetlam akwa w godzinach 14-23, czyli 9 godzin z dwóch powodów. Jeden to to, że akwarium mogę obserwować w czasie gdy jest rok szkolny raczej po godzinie 18, a więc wyłączanie go o 18-20 da taki efekt, że akwa będzie ozdobą w domu wtedy gdy mnie nie ma :mrgreen: a drugim powodem jest poprostu oszczędność. Jednak mam tak od ho ho czasu i wszystko jest OK. :ok:

Awatar użytkownika
Robert
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 13 czerwca 04, 11:42
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Długość oświtlania akwarium

Postautor: Robert » 25 czerwca 04, 16:19

Ja włączam o 16 (bo trak przychodzęz pracy)i tak sobie swieci do 24 chyba że mi sie przysnie wcześniej to zdarzało się że ok 3 nad ranem wyłączałem i wszystko gra. :D

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Długość oświtlania akwarium

Postautor: Hawk » 27 czerwca 04, 22:11

Ja wlaczam jak przychodze do domu , jest to w granicach godziny 18, swieci az do 23-24 potem gasze. Inaczej w ogole bym go nie mogl podziwiac :mrgreen:

[ Dodano: 2004-06-27, 22:13 ]
A niekiedy swieci od rana okolo 8 az do 22 jak mam antywlamaniowki zaciagniete :) i nie wplywa to negatywnie na ryby
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości