Sól

KingPatryQ
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 13 stycznia 11, 14:04

Sól

Postautor: KingPatryQ » 25 marca 12, 16:25

Witam.
Mam taki problem. Nie wiem czy mam dodawać sól do akwarium.
W moim akwarium są:
7 molinezji w tym jedna malutka
6 tetra color
welon
zbrojnik (chyba niebieski)

Więc moje pytanie brzmi:
Czy stosować sól akwarystyczną w akwarium? Jak tak to jak?

Pozdrawiam.
Przyjmę roślinki, proszę o kontakt na pw...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Sól

Postautor: Hunter » 25 marca 12, 16:29

Nie. Gdybyś miał same molinezje to inna sprawa. Posolisz wodę dla molinezji a ucierpią na tym zbrojniki.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Sól

Postautor: Aublet » 25 marca 12, 19:31

Daj jedną płaską łyżeczkę od herbary na każde 25 litrów wody - zbrojnikom nic nie będzie. Nie mniej mały problem - welon+ molinezje - to tak jakbyś chciał Eskimosa w jeden dzień przeprowadzić do Afryki ... niezbyt udany zabieg !

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Sól

Postautor: Fatty » 25 marca 12, 19:36

welon+ molinezje - to tak jakbyś chciał Eskimosa w jeden dzień przeprowadzić do Afryki ... niezbyt udany zabieg !


autor tematu o tym wie, welonowi szuka domu - a nie tak łatwo o dobry dom dla welona wszakże.
Are you sure, you want to exist?


Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Sól

Postautor: Hunter » 25 marca 12, 19:55

Aublet pisze:Daj jedną płaską łyżeczkę od herbary na każde 25 litrów wody - zbrojnikom nic nie będzie. Nie mniej mały problem - welon+ molinezje - to tak jakbyś chciał Eskimosa w jeden dzień przeprowadzić do Afryki ... niezbyt udany zabieg !

No popatrz... Tak mi się przypomniała niedawna ciekawa dyskusja o tutaj:
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t ... sc&start=0
Gdzie doszliśmy do wniosku, że ogólnego akwarium lepiej nie solić ;) Zapomniałeś o tej dyskusji?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Sól

Postautor: Killifish » 26 marca 12, 03:36

Dlatego powtarzam do znudzenia, ze ogolne akwaria to najwieksza tragedia dla ryb.
Zbrojnikowi nic nie bedzie przy takim zasoleniu.
Ja bym jednak nie dawal soli a zrobil wreszcie lad z tym akwarium. Boje sie o te ryby... z sola czy bez. Kazdego dnia cierpia.

Aha, ja nie dochodzilem do wniosku, ze ogolnego nie solic, bo dla mnie nie ma ogolnego akwarium i prosze, dla dobra akwarystyki, nie kreowac mody na takie gary bigosu.

Do autora tematu - zrob cos wreszcie z tymi rybami.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Sól

Postautor: Aublet » 26 marca 12, 12:12

Hunter - możesz mi napisać gdzie radziłem, żeby dla molinezji nie solić wody? Przeczytaj mój ostatni post w tym temacie i będziesz wiedział. Dla molinezji jak dla mnie wręcz wymagane jest niewielkie zasolenie a dla pozostałych można wypracowac dawkę kompomisową.

Poza tym zgadzam się z Killem - bigos to tylko na stole ;)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Sól

Postautor: Hunter » 26 marca 12, 19:54

Aublet pisze:możesz mi napisać gdzie radziłem, żeby dla molinezji nie solić wody?
A możesz mi napisać, gdzie tak napisałem? :D

Napisałem, że na temat solenia wody rozwinęła się ciekawa dyskusja. Komu solić, ile i jaką solą. Wnioski nasuwają się proste, o których Killifish, też wspomniał post wyżej. Czyli:
Killifish pisze:Ja bym jednak nie dawal soli a zrobil wreszcie lad z tym akwarium. Boje sie o te ryby... z sola czy bez. Kazdego dnia cierpia.

Ogólne akwarium (czyli przez Was zwane bigosem) nie solimy, bo ucierpi część mieszkańców.

Nie bez powodu napisałem w pierwszym moim poście, o tym, że gdyby były same molinezje to solenie miałoby sens.

Jeszcze jeden ciekawy cytat z wspomnianego wyżej tematu:

Hunter pisze:
Lucjan Madej pisze:Ryby zyjace w wodzie o wiekszej zawartosci soli niz w plynch ich ciala, sa stale narazone na niebezpieczenstwo odwodnienia tkanek wskutek osmotycznego przenikania wody na zewnatrz, poza organizm.

Czyli solenie wody dla molinezji, jest niebezpieczne dla innych ryb, w moim przypadku zbrojników, natomiast nie solenie wody powoduje u molinezji tylko stratę energii, którą mogłaby przeznaczyć np na wzrost.

Wniosek taki, że mając w akwarium inne ryby, nielubiące soli lepiej jej nie dodawać, czyli od początku miałem racje. Zero soli w akwariach ogólnych :)

Po resztę odsyłam do tematu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Sól

Postautor: Killifish » 26 marca 12, 21:53

Hunter, upierasz sie przy tych ogolnych akwariach, co mam nadzieje z wiekiem przejdzie. Zasolenie zaproponowane przez Aubleta, nie dziala zle na ryby autora tematu, ja dlatego pisze, ze z solenia rezygnuje w tym wypadku, poniewaz latwo zachwiac i tak nikla biologie tego akwarium. Tyle w tym temacie bo o takich zbiornikach nie ma co pisac.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Sól

Postautor: polak.krk » 27 marca 12, 10:09

Nam przejdzie a ludziom nie przejdzie i dalej beda robic akwaria ogolne.
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Sól

Postautor: Killifish » 27 marca 12, 14:17

Zatem dalej będe tłumaczył co to jest akwarystyka, a co ogólny bigos. Tak lubicie Wiki, zobaczcie jaki jest ostatni punkt w Zaletach akwarystyki... http://pl.wikipedia.org/wiki/Akwarystyka . I kończmy ten temat :)
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości